vsSm STOOMBOOT Maerlant. Correspondentie. A jV 1 Cl> T LAT E N. 3% Bunders vijfjarig Hak hout op stam. KOM RAMETIMKEREA COUTURIER. lel merkelijk verscheel.', al zijn do Belgische be ambten zoo beleefd vandes verzochtoen ex presse van het spoorwegstation uaar de plaats der bestemming te zenden. Waarom dus vervolg ik met het oog op de Correspondentie zou er te veel gevraagd wor den met eene telegraaflijn Vlissingen Maldegem langs den natuurlijken wegden Koninklijken straatweg der 1ste klasse van Breskens uaar Maldegem. voorheen ook de natuurlijke postweg, later over Sluis verlegd met hel oog op de Cor respondentie via Oostende met Engeland? Deze verbinding zou in 't algemeen belang zijn. Do handel waro er in de eerste plaats door gebaat Amsterdam en Rotterdam konden hunne Tele grammen over heel Zeeland en Vlaanderen ver spreiden en de beurszaken en oneindig veel hij w.nnen want dat er op de geldmarkt vooral aan velerlei verbinding behoefte bestaat kan Aarden burg nu reels goed, en meeucn wij (wel onder richt) in niet zeer verwijderde toekomst nog beter bewijzen. De Correspondent der Middelburg,■iche Courant spreekt van invloed der grooten ('t geen poolen invloed moet zijn) bij 't 'Bestuur. Heelt ZEds. 'toog op een gerucht, dat wij ook hoorden raompeleu dan is do drukfout niet zoo heel mis de grooteu zouden invloed uitoefenen of sommige personen zouden grooten invloed uitoefe nen. is volgens dat gerucht beide waar! Gesteld eens, men heeft het oog op Sluis, dan kunnen wij uiet gclooven dat de notabelen dier stad zoo verblind, zoo dwaas zoo egoïstisch zouden zijn om een goed en bescheiden verzoek tegen ie werken door misbruik van vooronderstelden invloed, om dat de vraag hun of den hunnen niet gebitom dat het telegraafkantoor uiet voor Sluis, maar voor Ooslburg gevraagd wordt. Sluis kan im mers nimmer Zeeuwsch-Vlaanderens centraalpunt word on Wij erkeunen hetSluis doet we! men oll'ert daar op 't altaar van 't algemeen ge tuige de Kadzandsche grindweg, maar nu SLUIS, zooals ook gedaan wórdt, te willen verdenken van daarmede op het zijn of niet zijn der Oost- burger markt te willen werkenis almede de Sluizenareii verdenken zonder bewijs. Dat die weg Sluis voordeel zal aanbrengen wij erken- -iien heten wij die geen Sluizenaar zijn wij juichen dat toe; wij wenschen zelfs meer; wij wienschlcn dat men er naar streefde als in Bei ge om iedere plattelandsgemeente minstens door een grind- klinker- of kei- weg met de grensgemeenten derzelvo verbonden te zien zoo dat al de zoogenaamde wegen der 2de klasse doelmatige gemeenschapswezen waren en dit ge west als met oen nel van wegen overdekt werd. Nu nog een woord, om tot ons onderworp terug te komen, over de kosten der telegraphische ver binding. Wij zetten voorop, wat ook onze ijve rige cn kundige Minister van Finaulien meent dat de port der brieven, enz., gcenc belasting productief voor den Staalmoet zijn, maar zich zeiven moet helpen door aangewend te worden tot nut van 't algemeen door verbetering van 't poslwel zen. Wij gaan verder en zeggen door middel van de verbetering der middelen van vervoer en gemeenschapsmiddelen en wij meenon, dat brieven post en lelegraphie even als in Belgieecu moeien zij» en zich zeiven reddeu. Zeggen wij te veel, dat brievenvervoer (poste rijen! "en telegraphic een moesten zijn? Immers neen? Beide zijn diensten in '(algemeen be lang daargesteld de lelegraphie is een versnel ling van de postdienst; men is reeds op heispoor eener ontdekking om de vcrschrijvcrijzooais de lelegraphie eigenaardig heelen mag, te verbete ren j door kleine schriften in natura over te zen den door middel der elcclriciloiteen bevesti ging van ons gevoelen, dal ze postdienst is en wanneer men nu hetgeen van 't brievenvervoer o erschiet voor de lelegraphie bestemt zijn dan do kosten voor uitbreiding dezer laatste niet ge vonden? Neen, we vragen niet te veel, als we de lijn Vlissingen Maldegem vragen waarhij ook 't Gouvernement voor de positie te. Breskens en hij storm of ijsgang op de Schelde belang heeft: Ware er geen overschot op de dienst der brievenposten dan konden we geacht worden te veel te vragen. Wij zijn 't eens Zeeuwseh- Vlaandcrcns westelijk deel staat gelijk met eene orootc stad welnu men geve ons eeno lijn niet een viertal ambtenaren en alles is in 't reine. Zijn er, die dc l.jn Vlissingen Bruggo ver kiezen cn tooncn zé ons aan dat ze béter zou zijn dan de door ons voorgestelde weluu mits'men goede gronden voor die keuze lieobe Halrails men ook in dit opzicht maar met het overige Nederland verbinde [In dc Middelburgxehc Courant van 29 Dec. t63 wordt o. a. gevraagd: Welke is de reden, dut up het aSrcs lot dc vestiging van een Ilijkstclegrauf- kantoor te Oostburg volstrekt gcenc beschikking is genomen en daarbij gevoegdof liet wèlln hl door invloed van deze streken (4do District van Zeeland; is tegengewerktterwijl de schrijver beweert, dat hij hij ondervinding weet, dat erin deze streken 'invloedrijke personen gevond n worden, die uit eigenbelang tegen telegrafen eu spoorwegen zijn ingenomen. Nu treedt in het nommer van Zal. 2 Jnnuarij ecii ander uit dit District op die end 'r anderen dienaangaande zegt: „Of het stilzwijgen d.s Ministers aan misbruik van invloed van zeker persoon is toe te schryven, zullen wij not zeg gen.1' Eu verder: Dat in deze streken door sommigen grooteu iuvioed op de regering wordt uileeoefeiui is reeds meermalen geblekenen het is te betreuren, dat de invloed, welke mogc- 1 jk ook thans in het spel is, meesstal wordt aangewend om zaken van algemeen nut tegen te werken en zoo mogelijk te belettendat die tot stand komen wanneer zoodanige werken niet lot de verheffing van zekere gemeente zullen bij dragen11 Wij hebben gemeend hel bovenstaan de te moeten opnemen opdat ieder in de gelc- heid zij de beschuldiging te kennen die tegen zeker persoon eu verder tegen sommigen wordt ingebracht. Het stuk vau X3. spaart ons de moeite om te gissen, in welke gemeente, volgens den lea sten schrijver in de M. C. die persoonof die personen moeten gezocht worden. De Redactie van het Sluissche Weekblad mag zich ten dezen voor niemand partij stelten. Toch verheugt zij er zich over, dat tegenover het schrijven van dien Correspondent het gevoelen van den Heer X3. is te stellen dat van minder ingenomenheid tegen die gemeente-Sluis,-moet die gemeente zijn en daar zullëu dus die sommigen moeten gevon den worden getuigt. Wij hebben de moeite genomenom te onderzoeken in hoeverre door Siuissche uotabelen de vestiging van een telegrafie- kantoor te Oostburg is tegengewerkt eu daaraij is ons alleen gebleken dat de gemeenteraad van Sluis hoewel daartoo niet aangezochteen adres heeft ingezonden ter ondersteuning van het ver zoek iets dat ons na al het geschrijf, na dein "topenbaar uitgebrachte beschuldigende gissing, met blijdschap doch tevens met verbazing vervulde Nu zouden wij 't zeer wcnschëlijk acüleuzoo men ons berichtte, of de invloedrijke personen, die het adres tegenwerken dan soms buiten den gemeenteraad moeten gezocht wordenmet op gave tevens van al die zaken van algemeen nut. wier lot stand koming door die invloedrijke personen is tegengewerkt omdat die niet strek ken tot verheffing eener zekere gemeente vol gens X3. de gemeente Sluis. Waar dit reeds meermalen gebleken iszal dit immers niet J mocijclijk zijn De Redactie zelve acht een telegraafkantoor te Oostburg wenschelijk en ook daar alleen waarschijnlijk ea vooreerst mo gelijk. Red.] Dit artikelschoon vroeger ontvangen vindt eerst heden wegons plaatsgebrek zijne opname. i CII ROEF Jacob van Varende tusschen SLUÏS en BRUGGE v. v. Wegens besloten water blijft de Dienst lot nadere aankondiging GESTAAKT. Enkele stukken moeten blijven rusten tot aan slaande week. Op Zaturdagden 20 Februarij, 1861 's voormiddags to 10 nrezal te Water- landkerkje worden aanbesteed 1". Ilct bouwen van een SCHOOLLOKAAL cn ONDERWIJZERS WONING. 2". Ilct leveren van de SCHOOLMEU- BELEN. Bestek en voorwaarden liggen van lieden af in de Raadkamer aldaar ter lezing en aanwijzing zal op den 13 Februarij's voor middags te 10 ure, ter plaatse geschieden. De Notaris C. SCHOUT VELT- IIUUS is voornemens op Zater dag 30 Januari) 1S8-S, 's middags 12 uro in dc gemeente Kadzand in liet Bosch achter de Hofstede van Mon sieur Iz Contant, publiek te verkoopen Openbare Yerkooping door middel van don Notaris BA MM A CIIEli op Donderdag i February 1SSides namiddags te twee urein de Herberg de Witte Leeuwbewoond door Anthony Mazurb te Grocde van Fen HOFSTEEDJEmet 34 Roedon 40 Ellen ERF, TUIN cn BOOMGAARD in den Gerard de Moorspolder Gemeente en Watering van Grocde en eene partij WEI- en BOUWLAND en AANWASgelegen in de onmiddel lijke nabijheid van voormeld Hofsteedje doch in den Hecrepolder, Watering Baar- zandeGemeente Grocdegroot 8 Bun ders 79 Roeden. Nader onderrigt is te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris. eene PHAETONalsmede een HONDEN- KARNWIEL. Tc bevragen bij I. J. KA- HELS, Mr. Smid te Grocde. Do ondergeteekende maakt be- jj) kend, dat bij zich heeft gevestigd -1- ,1e SLUIS, op dc Kade, als Zich in de gunst van een ieder aan bevelende belooft bij eene prompte cn civiele bedieninp N. GRAHAME. De ondergeteekende maakt bierbij met innigen dank be ken Idat hij door de welwillende aanbie dingen van dc Hecrcn J. G. en J. J. van der Harst die hem van de noodige Koop waren hebben voorzien en van een Heer J. Frederik Klein die zijn Benedenhuis daartoe belangeloos beeft aangebodenin staat is gesteld van beden af (Maandag) in het Hui9 van laatslgemelden Heerin den Langendelft alhier, Wijk B N". 139, eene KRUIDENIERS-AFFAIRE en HANDEL in KOLONIALE WAREN en SIGAREN te openen. Hij zal al bet mogelijke aanwenden om liet vertrouwen deelachtig te worden het welk zijn Vaderde Heer J. C. Le Nobel gehandeld hebbende onder de Firma Le Nobel Zoon gedurende veertig jaren zoo ruimschoots van zijne vele Kalanten Heeft mogen genietencn beveelt zich be scheiden aanzich vicijende in zijne op te richten zaak een middel te zullen vinden hetwelk hem bij vlijt en goede bediening in staat zal stellen ook in het ongelukkig lot zijner dierbare betrekkingen te voorzien. Middelburg, 18 Januarij1864. G. G. LIJNAAK LE NOBEL. Ter Drukkerij van J. SCflAN'S-MAN, Ie Slcip.

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 4