IHTIE.NLA.M). gentle beetwortelenmaat' over 't hoofd zion le meer, omdat we nu aart 'l eeuwig levend spook der verbeelding komen de scheppingen van den Rotterdammer Genees heer Hakker en den Gendschen Hoogleeraar van Rotterdam (vergelijk Dresselhuis' Districthl. 'li en zijne in vereeniging met de Kanter uitgegeveneBeschrijving vim Zeeland, vooral in de Bijlagen), de moeraskoortsen Danhet aangehaalde werk nalezendehebben wij op eenmaal genoog van dezen dertienden leugen waarbij, als veertiendede zwaarmoedige tint onzer landstreek komt I Ja, de man is in 1883 we dachten het wel, le Biervliet geweest, on, eilacie I bij laag water, en heeft mod der voor klei aangezien I En dee I hem het vruchtelooze losgraven van een schip het hart ineenkrimpenons doet het ge noegen gaarne zien we de zilte baren temmen en begroeten wij de aanspoelingen onzer rivieren als de nieuwe bronnen van zegen en welvaartwaar de golven der zee vervangen worden door de golven der tarwe- en vlasakkers. Aandoenlijk is het sl.it van het door ons medegedeelde uit 's mans werk hel zee groene kind van den Oceaan's lands (of liever 's waters) ondergang voorspellende (1) ze verdient eene plaats als vgfltenda onwaar heid, naast de zestiende, de dichter Evvoud", schrijver der Walchersche Arcadia, in vvien we Mattiiecs Gaugon herschapen vinden I Wat dunkt uLezers I is 't niet om trotsch le worden in den v reemde zulk een uitnemend geleerd en kundig lofrede naar le bezitten? l'astoar Duvielers, in zijne Lofspruelc der Polders"is er een kind bijdeze hoorde slechts den koewach ter het Hallelujah zingenen dat is de oenige onnaauwkeurigheid die we in 's mans eenvoudigknusteioosdoch natuurlijk ge dicht hebben aangelroffen. Onze Eransch- man ziet do vervlogen eeuwen samengevat in 't voorjaar van 1803! In het kort uittreksel wezen we op zes tien groote onwaarheden. Waarlijkwij hebben de vreemde loftrompet niet noodig En laken wij nu onnaauwkeurigheid oppervlakkigheid, domheid zelfs in een schrijver, die een opstel voor een met roem bekend maandwerk levertdan leere het onsdeze en dergelijke wangevoelens niet te voedendoor het opdisschen onzer wei nige legenden en volkssprookjes. AVij bewonen een schoon doch nuchter 'land. De poëzij van Spanje en Italië zijn •ons vreemd maar wij streven in frischheid en kracht de zonen van 't Koorden op zij I Wij hebben ze niet noodigdie opsie rende legenden en die verouderde vertelsel tjes waarom ze dan gevoed 't Is moge lijkdat de Fransche schrijver eenen Bier- vlielschen jongeling ontmoet heeftdie weinig met Katholieken bekend was, moge lijk zelfs nimmer een Priester aanschouwde(?!); inaar dat die jongeling daarin eenen zen deling van Alva zou gezien hebben't komt ons verdacht voor En heeft hij het soms gedaan, en het verteld om den vreemdeling 'te foppendan is dat dwaas en zeker onedelmoedig. AVij brengen soms vrienden en lundge- nooten op een valsch spoor door onze verhalen van de gebouwen iu de Nieuw- kcrksche kreek, door onze watervloeden, reikende tot Grocde's torentop, door onze tal in 't zand en daarvan afgeleide spel ling van Katzand zelfs in officiële stukken. üm door een voorbeeld te tooncn hoe [I) Deze meermin behoort in de geschiedenis van Westen-Schouwen t'huis, weleer eene thans door de zee verzwolgen liloeijende koop stad op Schouweu. verkeerd dit is, bepalen we ons bij d;t Katzanddat zonder cenigen twijfel Cad- zand, of, zoo men wil, Kadzand behoort geschreven te wor en. AVe zagen een speelwagen metals 't ware een sprekend wapen op 't achter schot cenige zeeduinen en daarin eene kat, welk niertje met dat zand niets ge meens heeltevenmin als men hij den naam van 'l oude eiland aan de veronder stelde Germaansche Kattenvoorouders onzer Batavierendenken magvan welke wij bijna niets weten. Cadzand Caezaud Caesant, Cassant, of hoe het ook geschre ven werd is niets anders dan Cadczand^, dus Zanddijk Zandvvatcrkeering Zandkade en wordt aldus reeds genoemd (om er iets van te melden) als Cassant in 1167, iu een stuk van Graaf Piuuppus (een giftbrief aan die van Sint Baafs te Gend) en in de keure van het Brugsche A'rije, 11081191 als Caedsnnt, Dan genoeg hiervan; wij willen aantoo- nendat we waarheid willenen hebben we nu zulkenvooral als den aanghaalden vreemden lof niet noodig, dan zij ons doel vooruitgang op de baan der wetenschappen vooral in onzen landbouwwant men vergete dit nietZeeuwsch-Vlaanderen is een landbouwend gewest hij uitnemendheid in den landbouw liggen de bronnen onzer welvaart. Daaromgeene fabrieken die aan de zandstreken behooren geene scheeps- deelcn die in ö'c keopsie en gevonden moeten worden maar landbouw Den land bouw steeds verbeterd tot wetenschap verheven! Hij zij en blijve de zenuw van ons bestaan Lit den aard der zaak bepalen zich onze bui- tedandsehe berichten hoofdzakelijk tot BELG IE. De uilslag der verkiezingen te Brugge, in ons vorig .uommer gemeld waarbij de liberale partij de nederlaag leed beeft in Belgie een zeerlreu- rigen indruk gemaakt. Zie hier eenige uitingen der Belgische pers Men leest in ceue correspondentie uit Brussel van 8 Jan-narijaan de Amsterdamsche Courant: De morning-posl meldt als stellig dat Koning Eeopold eenige weken in Engeland zal komen doorbrengen en appartementen voor hem op het eiland Wight gereed zijn. Ik twijfel aan de juistheid van dit berichtde Koning is te oud en niet sterk genoeg om zich aan eene zeereisen aan liet Engelsche klimaatin een zoo strengen winter als wij nu hebben te wagen. Uier zeii's vertoont hij zich weinig in het openhaar en het eerste hal ten hove heeft hij niet bijgewoond. Op nieuw spreken de bladen over het scheids- rechterambt, dat onzen Vorst iu de Deeusch- Duilsche kweste zou zijn opgedragen; ik geloof dat de Amsterdamsche Courantdie dit gerucht reeds -heeft tegengesproken het gerust nog eens doen kan. Ziet hier het oordeel van cenige der voor naamste dagbladen van het land over den poli tieke» toestandten gevolge der kiezing van Brugge: Men leest in de Indépendance Wat het Lberalismus aangaat, het is stellig verminderd door den uitslag van 1*2. Maar die vermindering vernietigt niet de regelmatigheid van zijne grondwettelijke pos.lie als besturende par tij. Moe klein de meerderheid zij zij bestaal in feite: hoe talrijk de oppositie zij, hare parlemen taire handeliug blijft gelijk. Zijn er dus veran deringen iu den toestand gebeurd het is maar onder het oogpunt vau den zedelijken invloed en van de politieke waardigheid, en ouder dit dub bel opzicht heeft de liberale opinie bewezen dat zij van niemand raad te ontvangen heeft. In af wachting van het gedrag dat moet gevolgd wor den na den uilslag der kiezing van Brugge zal zij dus met zich zelve eu dc belangen des lands le rade gaan. Men leest in hel Journal de Bruvelies Aan het nieuw miuistcrie, \Aelk het ook zij, dal de erfenis van het doctrinair kabinet zal ne men za! eene zending te beurt vallen van ver zoening en bedariug. Ouzo medewerking zal hetzelve r.iet ontbreken om die groote en inoei- jelijke zaak to vervullen. Al wat wjj vragen is de vrijheid iu alles cn voor allen, 't is de oprechte eerbied eu de l-\a!e toepassing der grondwet in een woord de terugkeer tot de» groote libe rale overleveringen van het nationaal congres. Men leest iu L'Echo du^ Parlement ^minis teriële tolk De overwinning der clerica'e partij is volledig. Do toestand van het gouvernement wordt ernstig; heeft de linkerzijde geene voldoeude kracht meer om den gang der zaken te verzekeren de rech terzijde is nog veel min bekwaam om de poli tiek des lands to beslareu iu den gocst zijner leerstelsels. Het Journal de Liégevan cBen heer Erère- Orbau is van gedacht dat de couiedie van ge mengde kabinetten uil is"*en dat men eene min of meer aanstaande ontbiuding der kamer moet verwachten. Onzes inziens zegt dit bladkan de tegen woordige toestand geenszins regelmatig eindigen dan door de oulbinding der kamer en die oul- bindiug moet gebeuren door een der twee par- lijeu7t zij onmiddelijk als de rechterzijde ge holpen door de Antwerpenaarsaan hel r »er komt'L zij op het einde van den zittijd als de linkerijde tot dan toe voojtgaat met de zaken des lauds le bestujen. De Meuse van Euik meent dat men niet moet denken aan een gemengd kabinet. De oproep aan 'lland schijnt dit blad het eenvoudigste eu grond- weltelijkst middel om uit den neteligen toestand te geraken waariu het gouvernement zich be vindt. „Kan die opriep niet gebeurenvoegt dil blad er bjj dan zal de Katholieke partij het gezag in handen moeten nemeu en de verant woordelijkheid dragen van den toestand dien zij verwekt heeft. Men leest iu de Indépendance Wij vernemen dat de ministers heden namid dag hun ontslag iu handen van den Koning heb ben gegeven. De Mouiteur van gisteren in zijn niet officieel gedeelte, bevestigt deze tijding. M. ÏI. De Brouckere is gisteren bij den Ko ning geroepen. Men houdt zich veel mot den loop van de mi nis! erieele kwestie bezig. L'Écho zegt er het vol gende over Onze ministers raadplegen elkander maar ceue vaste stelling is er nog niet genomen. Gis- steron onderzocht menin eene kleine vereeni ging, welke door de kopstukken der linkerzijde werd bijgewoond, of eene zameustelling mogelijk was waarin MM. 'an den PeerebooinChazaï en Vanderstichelen hunne portefeuille zouden be houden. Die combinatie is veriaten geworden. De wil vau M. Frère weegt met veel zwaarte in zameusleliingeu van dien aard en maakt deze zeer moeijelijk. Men moet tol het f irmeeren ko men van wal men een ministère d'ad'aires noemt. Do rechterzijde moet onkel hot gezag en eene ontbinding der kamer aannemen, als zij ziel, dat de doctrinaire partij het nieuwe ministerie belet te werken eu het wil verlammen. Men leest in de Indépendance Wij vernemeu dat de ministers dezen namiddag hunne demissie aan den Koning overhandigd heb ben. Wij hebben hun geen geluk te wenschen over dit besluit we Avisleu dat ze te hoogen prijs s'eldeu op hunne waardigheid en eer om niét overtuigd te zijn dat dit het resultaat van de kie- z ug te Brugge zijn moest. Door het gezag te verlaten, ten gevolge van een kiezingsneêrlaag geven do liberale ministers een nieuw bewijs van hunnen verheven geest, en zij bekomen nieuwe rechten op de dankbaarheidniet alleen van hunne poli tieke vrienden, maar vau heel het land. Men ziet, Belgie verkeert iu eenen bijzonderen toestand en wat we reeds vroeger in den gezel liger» kring als onze ineeuing uitteden dit libe raal Ministerie houdt het niet, maar wordt vervan gen door een clerikaal, zullen wij hoogst waar schijnlijk weldra bevestigd zien! Deze toestand zal voortduren tot zoolang een der beide elementen overwegend de overhand heeft en de Belgische clericalen tot den toestand der Nederlandsche anti-revolutionairen zulleu ge it omen zijn. En welke is der anti-revolutionairen toestand bij ons Iu korte trekken is die geschetst. Ilun- ne welgeslotene kleine cohorte is geschikt ora de balans recht te houden tusschen de beide uiliu- gen van het liberalisme: de gematigden eu (hoe zullen we ze noemen de ultras en de verdor ven revolutionairen wier organen (meestal kleine weekbladen) eoneu geest ademen waardoor de maatschappij met verderf en ondergaug bedreigd wordt. Daarom, zijn wij geestverwanten der liberalen, achten en eereu wij den ons als eerlijk beken Jeu antirevolutionair en we wenschen* b. v. den Heer Groen van Erin terer immer eene plaats iu de Tweede Kamer al komt hij ook voortdurend in botsing met den Heer Thorbecke. Wij achten den Heer Groen om zijne gevoelens maar ook evenzeer dcu Heer Thorbecke om zijn bewind I Èn mocht het liberaal Ministerie (wie toch is geheel en al vrij van dwaliug te ver "aan den lijd vooruit loopendan is de anti-revolutio naire'parl'j het geschikt werktuig om zooveel gewicht aan te brengen dat hollen onmogelijk wordt, sprekende wij immer in de voor onder-

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 2