BUITENLAND. maande Calcraft aan zich te haasten; doch hetzij de man zij no bedaardheid verloor, of hoe ook, hel gelukte hem niet don grendel van hot valluik le openen. „Haast uriep de gefolterde vrouw, die bij het hoorcn bewegen van den grendel een angstkreet uitstiet, welke zelfs een ongclsch graauw het bloed in de aderen moest doen verstijven. Galcraft beproefde ten tweedon male den grendel weg te schuiven, dochwas het toeval of bestond er ecno laatste hoop op schorsing der straf bij den man? het luik valt niet en een tweede kreet der vrouw giert door de lucht, gevolgd door het smeekende „Flanst 11 Het graauw blijft onge voelig, het schouwspel levert meer op dan het verwachtte en het bericht meldt niet, dat een en kele stem van medelijden zich verhief. Eindelijk beproeft Galcraft teu derden male den grendel weg te schuiven; nu wordt hij door eenige der bij de gevangenis aangestelde personen bijgestaan, het luik valt en nog voor dat zij het reeds dikwijls uitgesproken Wees mij ge nadig hacï uitgesproken, viel de vrouw naar beneden, doch ten gevolge van den zoo het schijnt niet naar behooren gelegden strik of strop, wor- stèlde zij gedurende twee of drie minuten ouder zwaar gesteun, daar de nek niet, zoo als gewoon lijk het geval is, gebroken was, nadat Calcraft zich nogmaals vertoond had om de enkels vaster te snoeren! Stel nu tegenover dit aandoenlijk verhaal dat wat men ons meldt uit Napels van 18 December Men heeft thaus breedvoerige bijzonderheden over den dood van Caruso. Daar die rooverhoofd- man langen tijd van zich zal doeö spreken en door zijne misdaden de treurige vermaardheid van Cartouche had verworven zal het niet on belangrijk zijn er eenige regelen over te schrijven. Dij was van Torro Maggiore in Capitanata. Oud- houthakker in dienst van den prins van San Se- veronaderde Caruso de kinderen op het veld en reikte hun zijn revolver over, hen vragende: of ze dit speelgoed wilden? Een kind naderde, mot de beide hauden vooruit Caruso loste het schot en doodde bet kind. Ik heb dit van een ooggetuige vernomen. De oude soldaat handelde aldus om de buitenlieden door deu schrik te be- heerschcn. Toen die ellendige schelm gevangen werd genomen had hij maar cénen medgezel bij zich mei name Testa en de beruchte Phiiomeua. De laatste was een meisjewier vader hij eigen handig vermoord had opeen zijner strooptochten daarna had hij haar geschaakt en overal met zijne bandieten medegesleurd. Philomena is door den krijgsraad vrijgesproken en naar hare familie wedergekeerd. Men zegt, dal zij de hulp gewei gerd heeft, die haar aangeboden werd door de goede l eden van Benevcnto. Caruso heeft haar (na lang smeeken) eene som van 6- a 7030 fr. nagelatendie hij ergens verborgen had. Het arme meisje was in gezegenden toestand. Vrij dag had het gerechtelijk verhoor van den be luchten moordenaar plaats. Zaturdag morgen bracht een peloton bersaglieri hem voor den krijgs raad. Eene talrijke menigte volgde hem met vervloekingen tot in de groote zaalwaar het verhoor gehouden werd. Caruso en Testa kwa men voor dc balie: de eerste onbeschaamd en woest de tweede neerslachtig en weeuend. Over zijne misdaden ondervraagd zijnde loochende Caruso alleshij bekende wel dat hij opperhoofd der bende was?, maar beweerdedat al de moor den iu zijne afwezigheid waren gepleegddoor zijne gesneuvelde makkers. Doch ongelukkig voor den schelm waren er bij het verhoor per sonen, die door hem in rouw gebracht waren. Eene oude vrouw baande zich eenen weg door de menigte en plaatste zich juist vóór den be schuldigde het aangezicht geheel vertrokken van woede en van lijden, en zeide lot hem: „Zult ge loochenendat gij iu mijne tegenwoordigheid mijnen man vermoord mijne nicht verkracht en daarna vermoord hebt?1'' Caruso antwoordde niet. Na zeer behendige pleitredenen werd de dood straf uitgesproken. Caruso kleurde een weinig, doch vertrok geen spier. Testa daarentegen gaf zich over aan de grootste wanhoophij scheen minder verhard to zijn in de misdaad. Beiden ontvingen den troost van de godsdienst en werden daarna lor plaatse der strafplesing gebracht. Men deed ze knielen en wilde ze blinddoeken. Caruso diet dit niet toe, iets dat geen groot bewijs van moed waswant men schiet de roevers van ach ter dood. Caruso viel dood bij de eerste ontbran ding. Men verzekert dat hij bekentenissen heeft gedaan aan generaal Pallavicino en aan deu kwes- tor van Bencveuto en dat hij de plaats heeft aangetoond waar hij zijn geld en zijne wapenen verborgen hield. Men heeft den treurigen held gephotografieerd zijn aangezicht is ouedel, woest eu boezemt walg in. Men beklaagt de arme Phi lomena. Die strafpleging heeft drie provinciën gerustgesteld, die door dien schelm onveilig wer den gemaakt. Welke toepassing maakt ge nuwaarde Lezer? Gij hebt hier twee gevallen van doodstrafeene onnoozele vronw die door tijd van boete en berouw wellicht der maat schappij nog kon worden teruggegeven en een booswichtzoo ge wiltonverbe terlijk. Beiden verdienden naar de slrenge wet den dood. Maar stol u de eerste voor als berouwhebbende zondares in een peni tentiehuis en gij hebt een liefelijk beeld van opbeuring en troost. Stel u den laat ste voor op een rotseiland in den Oceaan en gij onderstelt de mogelijkheid der be- kecringomdat ge weet dat de koning der woudende trotsche leeuwwat zeg ik dat de verslindende sluipmoorder der wil dernis de bloeddorstige tijgerin de ijzeren kooi worden getemd. En dan dan doet ge alle denkbeeld aan vernietiging verre van u. Wilden wij op zielkundig gebied tredeD gij gevoelt het welk een uitgebreid veld voor ons ter bespiegeling open zou liggen. De Engelsche vrouw werd een slacht offer de Italiaansche bandiet een held. Het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen eere den achtbaren r mannen daarvoorvroeg, kort geleden, de afschaf fing der doedstrafder bloedwraakdie onder Azie's steppenbewoners of de kanni balen der groote Zuidzee nog passen moge maar eene schande is voor een beschaafd land. Een man des volksuit het volk heeft in deze regelen zijne stem daarbij ge voegd en men vindt hier de overtuiging van een eenvoudig leek op godgeleerd en rechts kundig gebied. In 1863 zijn do volgende vorstelijke perso nen overleden Koning. Erederik VII van Deneraarken, delaats'e uit het Huis Oldeuburg sedert Ghristiaau 1, die in 1448 den troon beklom. Pacha. Mohammed Said van Egypte. Prins. Ferdinand van Denemarken. Prins. Frederik van Pruisen Neef des Ivo- nings 94 jaren oud. Sultan. John Achmed. van Herat. Kaïmakan. Nicolaas Conaki Vogerides van Mol davië. Koning van Delhi. Ranjo - Pendschaboud opperhoofd der Mahratlen van Seinde. San Ro man President vau Peru. Radama II, Koning der Ilavas (Madagascar) vermoord. Juan Francis co Giro oud President der Banda Oriental. Abu - Sefer oud Schah van Bahadire. Sidi - Hamonda broeder en troonsopvolger van den Bey van Tunis. Graaf Garcia en Hertog Montmorrat, zonen van Christina van Spanje. Jan Alexander Phillippas- co oud Kaimaikan van Moldavië. Vorst Alexander Karei van Anhalt Bernburg, waardoor dit met Dessau vereenigd werd. Hertog van Hamilton echtgen. der Princes Ma ria van Badeü. Markies Mac-Mahon, afstammeling der Ierschc Koningeu De Hertog van Ayar afstammeling der Koningen van Arragon. De Prins van Oldenburg. Prinses Julie Bonaparte. Prinses Augusta van Saxenongehuwd en 80 jaren oud. Prinses Maria Anna van Portugal. Landgravin Maria Yan Furstenberg. DU1TSCHLAND. Een brief uit Keulen aan de Patrie vau Parijs gerichtstelt den toestand van Duitschland als zeer onrustwekkend voor. De briefschrijver ein digt zijn artikel met de volgende belangrijke woor den Al zouden de Denen heel Sleeswijk ont ruimen, het zou niet balen; dan zouden deDuil- schers hunnen twist gaan zoeken tot in Koppen hagen toe.'' Het guur weder heeft den optocht der Duilsche troepen naar de Hertogdommen afgebroken, zoo dat er weinig of geene tijdingen over de mili taire operatien worden ontvangen. Van eens andere zijde zijn de diplomatische lijdingen ook al niet zeer belangrijk of duidelijk. Koning Chrisliaan plaatst in de proclamatie van zijn leger de volgende opmerkenswaardige zinsnede i)at Vaderlandsliefde onze leuze zij en dat 's lands eer gehandhaafd worde door de wegen van deu vrede, of des noods door de wapenen." Is alle hoop op eene minzame hijleggmg dan te Koppen hagen niet opgegeven? Van zijnen kant heelt de Prins van Augustenburg in eene proclamatie aan de Holsteiners gezegd: „dat hij van zijne trouwe onderdanen, verwacht dat zij het bestuur door den Duitschen bond aangesteld zullen eerbiedi gen en alle botsingen vermijden." Welke houding Engeland zal aannemen in het Deeusch-Duitsch geschil is nog onzeker. Wel i* waar, wordt in een brief aan de Oester-Zeiluvg gemeld dat een britsch eskader bevel zou gekregen heb ben om zonder loeven naar de Oostzeo ie steve nen ten einde Denemarken te beschcrmcu maar die tijding moet nog bevestigd worden. Het Engelsch kanaal eskader bestaat uit de volgende schepen: Edgard, voerende de vlag van den, schout-bij-nacht S. C. DaeresWarriorvan 40 kanonnen ltuyal-Oak van 35 Blacli Prince vau 41 Defencevau 16, en de schroefkanoneer- boot Triaculo 2 kanonnen. Dit zou de vloot zijn welke Engeland naar de Oostzee zou zenden, in dien het besloot Denemarken bijtte springen, en voor zooveel het ijs de scheepvaart niet zou stremmen. Duilschland tracht de weinige zeekusten, die het bezit, in staat van verdediging"? té stellen. Uit Dantzig meldt men dat twee stoombooten en twee zeilschepen naar Swinemunde zullen va ren en dat de flotille stoom- en roeikanonneer- booten gereed is om in zee te steken; hare beman ning wordt versterkt met eenige bataillous voet volk. De Krsuz-Zeitung meldtdat Pruissen eene nieuwe afdeeling van zijn leger gheeft? gemobili seerd. Die maatregel, welken het hof wilde uit- brieden tot een geheel legercorps, als men een eor- respondeniie der Börsen^-IJaUc mag geïooveD, kan uitgelegd worden door de inzichten die aan Prui- seu toegeschreven worden om do Hertogdommen te bezetten, zamen met Oostenrijk. Maar die men regel kan kan zijn ingegeven én in dien zin legt. men het uit iu eenige ^kringen van Berlijn door den wensch om zich te scheiden"van Oos tenrijk en het bestuur te hernemen van de meer derheid van den bondsdag, dat Beijeren dreigt te ontnemen aan de twee Duitsche mogendheden Op Nieuwjaar ontstonden er wanordelijkheden te Frankfort. Eenjvolkshoop is in den nacht de glazen gaan inslaan in het hotel van den Pruisischen Minister, den heer von Sydow. Des anderendaags zond de senaat van Frankfort twne zijner letleu bij den gezant om hem daarover zijn spijt le betuigen. De Minister ontving ze zeer koel.' De Pruisische Kamer der Volksvertegenwoor digers volhardt in vijandigheid tegen het minis terie. Bij de hervatting der werken den 4 Ja- nuarij, heeft zij met groote meerderheid het crediet van 35,000 th. verworpen, door het gouvernement gevraagd voor geheime fondsen. Een vreeselijk voorval heeft te Hamburg eene gelukkige familie diep ongelukkig gemaakthoe wel de oorzaak daarvan aan het koddige grenst. De vrouw des huizes had des voormiddags haar slapend kind van eenige maanden voor een paar uren verlaten. Toen zij weder in de kamer kwam, vindt zij de huiskat op de wieg zitten, die het kind strak aanstaart. Zij schrikt hevig. Des middags vertelt zij het voorval aan haar man die antwoordt, dat het ook zeer onvoorzichtig is de kat alleen bij het kind te laten. De zaak maakte op de zeer zenuwachtige vrouw een ge weldigen indruk. Toen zij zien des avonds naar bod begaf, waagde zij het niet, zooals zij gewoon was, haar kiud in de wieg te leggen, maar nam het bij zich in bed. Zij slaapt in eu droomt van de kat. Het dier staart met vonkelende oogen haar kind aan en wil het aanvliegen. De moe der springt verwilderd op grijpt bat verschrik kelijke dier en slingert het tegen den muur. Een kermend geschrei laat zich hooren en hrenct de nog slaapdronken moeder tot bewustzijn. Vree selijk ontwaken zij heeft haar kind met het hoofdje legen den muur geslingerdDo genees heer werd ten spoedigste geroepen, maar hij ver mocht het kind niet te reddendat weldra den laalslen adem uitblies. DENEMARKEN. Men meldt uit Koppenhagen dat de Hertog van Glucksburgbroeder des Konings, den eed vaa getrouwheid aan Chrisliaan IX als Koning van Denemarken eu Hertog van Sleeswijk-Holstein heeft afgelegd. Hertog Karei heeft den titel van Koninklijke Hoogheid bekomen. Volgens de Flensburger-Zeitung zou de baljuw van Krogh tot Minister van Sleeswijk benoemd en zou hij reeds naar Koppenhagen vertrokken zijn. Men meldt uit Kieldat de Denen zware re- kwisiliën aan het zuid-oostelijk gedeelte vau Sleeswijk, gezegd Whold Diennik hebben opge legd. Die streek wordt gedwongen 300 rij tuisen met twee paarden bespannen en 1,500,000 ponden slroo te leveren. ZWEDEN EN NOORWEGEN In Zweden geven de oorlogzuchtige gevoelens zich weder lucht. Een blad Yan Stockholm sprekende van de meting van Cbristiania en van hel adres der hoogeschool van Upsala, zegt dat die belooningeu meer eu meer levendig worden en eene onweerstaanbare drukking zouden uitoefe nen bij het eerste kanonschot, dal op den Eider zou losbranden „Zweden, zegt het Avondbladet zal niet aarzelen het zwaard t trekken, als het de verdediging der Scandinavische grens zal gel den." Een ander blad van Stockholm, Daglicht Allahanda, roept de aandacht des gouvernements in op de kuiperijen der ullra-scandinavische 'partij wier zendelingen in Zweden propaganda maken. Hel is hier de plaats om aan te merken, dat Denemarken tusschen twee vijanden is ge plaatst de Duitschers die het de Hertogdom men willen afnemen en de ultra-scandinaven die aan de Duitschers gewillig geheel of een d$el van Holstein zouden afstaan onder voorwaarde bet overige vau Denemarken bij Zweden te mo gen voegen.

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 2