BUITENLAND. BINNENLAND. bendat zij zich een hul kunnen graven in den dijk ol' langzamerhand een stuipje optrekken. Het landoveral uit vrucht bare klei bestaandebehoeft slechts om de zeven jaren gemest te wordenmaar om de negen jaren gunt men liet ook een jaar rusthetgeen men noodig acht ten ein !e het onkruid te kunnen verdelgen. I)e kuituur van beetwortelendie meer algemeen wordtbrengt echter reeds eeiie wijziging in liet gebruik der landerijen en zal waarschijnlijk het braak liggen geheel doen ophouden De voornaamste voort brengselen zijn meekrap, vlas, vooral kool zaad vervolgens tarwe en boonen. Er is weinig weiland en de koeijen zijn betrek kelijk gering in getal. Men houdt daar entegen veel paardenomdat men er drie of vier noodig heeft om de reusachtige ploegen die gewoonlijk gebruikt worden te trekken. Het Ian 1 wordt voor 3ü0ü a 4000 franken verkocht en voor omstreeks 100 franken per bunder verhuurd. Op de eilanden leloopt de pachl tot 120 en 110 franken. Omstreeks het jaar 1800 bedroeg de verkoopprijs nog niet meer dan 1000 a 1200 franken en dc huur 10 a 30. Daar de grond, uit zich zeiven vruchtbaar, wei nig arbeid vordert en daar er in het land geeneriei nijverheidstak bestaatbemerkt men op liet veld weinig bedrijvigheid. De hofsteden zijn on Ier olmenboschjes verscho len. Moeraskoortsen regeren gedurende den zomer en houden den vreemdeling ver wijderd. Over de geheele landstreek ligt eene zwaarmoedige tint uitgespreiddie niet verdreven wordt door liet gezicht van deze vette, door aanslijking verkregen, grond met kostbare voortbrengselen bela den. Maar vrij wat somberder nog is het voorkomen der kleine steden die vroeger bloeijende zeehavens waren en thanste midden der landerijendoor de trapsge wijze aanslijking der stroomen slechts tot waterloozingen dienen. Toen ik in het voorjaar van 18G3 Biervliet bezocht, de geboorteplaats van Beukelsdie de Hol- landsehe manier van haringkaken heeft uit gevonden was liet laag watervóór de haven strekte zich, zoo ier men zien kon, eene onmetelijke, nog onbedijkte schorre uit dit is eene modderige vlaktegeheel bedekt met ziltaclitige planten waar eene groote kud Ie schapen zich vergastte. Een eng kanaalof liever eene nagenoeg drooge gootvertoonde nog het laatste overblijfsel van gemeenschap met de zeetwee sche pen lagen daarin overzij in den modder en eenige werklieden waren bezig dezen grep pel van het slijk te bevrijdendat met het laatste tij daarin gespoeld was opdat de schepen er met hoog water weder uit zouden kunnen. Het vruchtelooze van dezen arbeid doet het hart ineenkrimpen. Binnen weinige jaren zal het hiermede gedaan zijn, want de menscli is onvermogend tegen de langzame en onwederstaaiibare werking der natuurdie stilzwijgend den loop barer eeuwigdurende herscheppingen voortzet. Zoo verdwijnen de havens, die door de zee verlaten wor !en en dat zelfde verschijnsel kan men telkens in Zeeland waarnemen. Hier ontbreekt natuurlijk ook de legende niet. De visschers zoo luidt de plaatse lijke overlevering haalden eene meermin in hun net ophaar wederhelftdie haar volgdesmeekte inet tranen in de oogen dat men hem zijn levensgezellin zou we dergeven. Maar de visschers hoorden hem niet. Het zeegroene kind van den oceaan dook even ondermaar kwam weldra weór te voorschijn, om een handvol zand en zeegewassen in de haven te werpen„Wee u," riep hij uit, „wc.at de slijkdie ik u heb toegeworpen, zal uwe liavens en dokken vullen en in uwe steden f zullen slechts de torens der kerken overeind blijven." Deze dreigende voorspelling wordt ai reede verwezenlijkt. Zelfs Middelburg die eenmaal op hare groote koopvaardij- en oorlogschepen zoo fiere hoofdplaatswordt niet gespaard. Gelukkig neemt de landbouw toenaar mate de handel verdwijnten spoedig zal de spoorweg die Zeeland aan het vasteland met een onafgebroken lijn moet verbindennieuwe en betere midde len van gemeenschap voor de bedrijvigheid openen. We mogen met den dichter Ewouu schrijver van „de Walchersche Arcadia", uitroepon Tooverachlige streekwaar de zee in land wordt herschapen en waar 1)1 emen hoornen en rijke oogsten het geen vroeger eene onmetelijke diepte was, bedekkendie door de golven en winden te vergeefs bedreigd wordt gij zult nooit ter orider 'gaan want de oceaanuw eeuwige vijanddoet uwe grenzen zich uitbreiden en aanhoudend wordt ge grooter door de worsteling!" FRANfcBIJK. Keizer Napoleon heefl in antwoord op de tot hem gerichte aelukwenschen op de Nieuwjaars receptie, in zeer vr. delievenden zin geantwoord. Hij drukte de hoop uit dat de verwikkelingen waaraan sommige landen reeds ten prooi zijn door den geest van verzoening die de vorsLt n bezieltuit den weg zullen geruimd worden en dat de vrede alzoo niet gestoord zal worden. Aan den Amerikaanschen gezant gaf hij bo vendien le kennen datnaar hij hooptehet jaar 1864 getuige zou wezen van de verzoening lusscheu noord en zuid. In de dip'omatieke kringen verzekert men, dit de regering spoedig in het Wetgevend FAgci aam de verklaring zal afleggen, dat de Fransche troe pen weldra uit Mexico zullen worden tenigoroe- pen en dat wel ten gevolge der mededeeüngen van den maarschalk Forjey, nopens den geest dio zoowel ouder de troepen, ais onder de Mexicanen heerscht. Daarbij is de weigering van den Aarts hertog Maximiliaan thans builen twijfelzoodat men wil trachten den generaal Dohlado met het presidentschap te belasten; Men hoopt zoodoende dat de Fransche soldaten in April 1864 zullen kunnen terugkeeren. Berichten uit Mexico melden dat Diaz Meron nog altijd zich staande houdt in de nabijheid van Vera-Cruz en nog oulangs een belangrijk konvooi heeft bemachtigd. De Mexicaansche guerillahen- den worden overigens telken dage talrijker en meer gevreesd. Op 27 November werd zelfs de stad Tlalpam door een dezer benden overrompeld, zoo dat de bevelhebber der stad, de kolonel Fal con moest terug trekken. Ten gevolge van het vermoorden van Comonforl door een© rooverbende is de generaal Negrete tol Minister van Oorlog en Uragatot opperbevel hebber der Mecicaansch krijgs macht benoemd. De generaal üoblado heeft 'zich ten voordeele van Jpaïez verklaard en in eeue proclamatie de Mcxieaneu aangespoord om het voorbeeld van Rushind en Spanje te volgen iu hun strijd tegen Napoleon I. Te Parijs is het bericht ontvangen dat er tus- schen eeuige Fransche soldaten) te Gastel Caudolfo eu eene afd eling Pauselijke dragonders eeue botsing heeft plaats gehad. Verschillende man schappen der laatst» n werden daarbij gekwetst. Het Italiaansche leger wordt thans op 361,000 man geschatterwijl nog voortdurend verschei dene bestellingen in Frankrijk en Engeland wor den gedaan de soldaten zijn naar men zegt geheel gereedomal zij het ook nog zoo on verwacht. op le rukken zij zijn vol vuur voor Victor Emmanuel en Garibaldi, vrienden van de éénheid en willen Rome en Venetië. DUITÊCHLAND. Vóór eenige dagen is het stadje Ochtendung. bij Coblentz door een i:e\igen brand geteisterd. Zestig huizen en verschillende fabrieken weiden een prooi der vlammen. ENGELAND. Te Oxford is door den bakker Arnold een mon- stersnipper-koek gebakken wegende 3600 pond hoog 7 voetomtrek 18 voet. Deze koek is sa mengesteld uit 350 pond larwpmeel, 3000 eijeren. 5 kistjes rozijnen 200 pond oranjeschillen 300 pond 'boter, '400 pond suiker enz. De koek is den 4 Januarij door een jong meisje iu schijven gesneden en verdeeld, ieder deelhebber was iu de gelegenheid om eeu briefje le trekken vnp zilveren messenvorkengouden sieradene 7. er waren 200 zulke bons. Jammer, dat men niet mededeelt iu welken oven en in hoeveel lijd dit monster gebakken is. BELGIE. Bij de Kamer der Volksvertegenwoordiging in Beltiie waren verschillende petities ingekomen, waarbij de gelijkstelling wordt gevraagd van de Vlaamsche taal met de Fransche voor de rechtbankeneen recht dat onlangs zoo schreeu wend is miskend door het Brusselsch hof van cassatie. Over die petities is benoemd tot ver slaggever M. Delaet, de Vlaamschgezinde volks vertegenwoordiger van Antwerpen! De gezondheid van den Hertog van Brahand baart weder onrust, en de geneesheeren hebben den Prins aangeraden den winter iu Zuid-Euro pa door le brengen. Naar de Beurzen-Courant meldt, gaan de uit wijkingen der Gentsche, werklieden naar het noor den van Frankrijk, alwaar z'j aangelokt worden door een beter loon steeds voort. Men vraagt weder 95 wevers in lijnwaad voor Rijsselalwaar zij met 2.50 tot 3 fr. daags voor 10 uren arbeid, betaald worden. De voorzitter van het spinners- genootschap is gelast de re'skosten le betalen am diegenen der wevers welke er in zouden toe stemmen om zich naar Rijssel le begeven oin al daar te werden. AMERIKA. Weinig nieuws. Men denkt dat de Zuidelijke Amcricanen zich genoodzaakt zullen zien, eer lang een wapenslilstand voor te stellen. Uit Japan wordt geschreven, dat de invloed van den wereldlijken vorst vermeerdert inet den dag en dal hij eeien raad heeft ingesteld, waarin vele geestverwanten van htm zitting hebben. De vergadering had zich met algeraeene stemmen verklaard voor het doen voortduren van de goe de verstandhouding met de Europeanen. Do Micado scheen dus het plan om den oorlog aan do vreemdelingen le verklaren to hebben opge geven. SLUIS, 7 Januari}. Ten gevolge van een on derzoek door leden van de rechterlijke macht uit do Hoofdstad alhier ingesteld,is de weduwe I. d. R. waarvan in ons vorig nomnier melding gemaakt is. voorloopig op vrije voelen gesteld. Reeds gisteren hebben sommige liefhebbers zich op schaatsenlangs hel kanaalnaar Brugge be geven hun voorbeeld is heden door velen ge volgd. Z. M. heeft op verzoek, eervol ontslag verleend aan den Heer A. de Hulster, als Burgemeester dor gemeente Schoondijkeen als zoodanig be- co 'ind de Heer S. de Graag. De neer A. den Hamervan Groede, benoemd O. I. onderwijzer, is den 31 Dec. jlmet bet Clip per-Barkschip „Cornelia," gevoerd door kapitein H. Croese, van Hellevoelsluis naar Batavia ver trokken. Prof. Buys Ballot, te Utrechlroept allo ge meentebesturen van aan zeekusten gelegen plaat sen op om tot het bekomen van berichten van naderende stormen, voor zoo veel mogelijk zich tot het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te wenden, met opgaaf welke, geldsom men zij tot het overseinen dier berichten kunnen ter beschikking stellen. Een algemeen plan tej overseinen van waarschuwingen zal dan ontwor pen eu den Minister van fiuitenlaudsche Zaken voorgesteld worden. Do methode van Hooibrenk tot kunstmatige be vruchting van graan, welke, gelijk wij reeds vroeger mededeelden, door velen werd toege- juciht, heefl ook haar bestrijders gevonden. Bau- diu toch zegt hierover in het Journal d'agriculture pratique het volgende; „De geheele theoriederkunst- malige bevruchting is niets dan et ne he:s 'uschirn. Zonder de goede trouw van Hooibrenk in twijfel te trekken kan men zich daaromtrent niet mis leiden dat hij het lot van 7.00 vele uitvinders doelen zal die zich in hunne verbeelding tot over de grenzen van hel menelijke la en wegsle pen. Meu moet hun echter dank zeggen kwes- ti'én ter sprake gebracht te hebben, waaraan men vroeger niet dacht. Nieuwe proeven, beter be- s'uurde onderzoeken kunnen niet anders dan nuttig zijn voor de wetenschap, al geschiedde dit ook alleen daardoor dat dwaalbegrippen werden wedorlcgd." Te Rotterdam beslaat hel plan om den Ho'- laudscheu spoorweg door die slad langs de Bo te rsloct over de Hoogstraat naar de Boompjes te verien ren en door eene brug over de Maas met het eiland Fijenoord te verbinden. Met het oog op de uitbreiding der stad en de aansluiting met den Belgischen spoorweg is de uitvoering van dit grootsche plan zeer wenschelijk te achten. J De van poging tot moord op den aartsbisschop j van Zwijseu beschuldigde Jan van Veen is op vrije voeten gesteld. (Amt. Cour.)

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 2