ÜE0W5- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEÜWSCH - VLAANDEREN. Vijfde jaargang. A" 18tóvêÉ EEN WOORD OVER ONS GEWEST EN WEL VAN N" (N SMSCH8 Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag.Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post f 1.30. Afzonderlijke Nummers ƒ0.10. Prijs der Adverleiitiën, van 1-5 regels 0,75; elke rege -daarboven /'0,12'/2. behalve bet zegel van 0,35 voor iedere 'plaatsing. Groole die zij beslaan. letters naar liet getal gewone regels Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffendebeuev te bezorgen bij dr Uitgever dezesalles en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten behalve de bekende Correspondentiën. FRApCilAN. Met belangstelling lazen weeenige dagen geledenin de Revue des deux Mon- des een bekend Fransch tijdschriftdoch ondanks zijne vele schitterende eigenschap pen niet vrij tc pleiten van de gewone Franschc oppervlakkigheideen artikel getiteld: l'Économie rurale en Neêrlande scènes el souvenirs d'un voyage agricole door zekeren Heer Emile de Laveleye. Zijn we wei onderrichtdan is deze Hoer geen Fransehman, maar een Waalsch Belg. Hit doet echter niets ter zakedan in zoo verre men hier weder bewaarheid ziet, dat de Belgische Franscliquillons niets anders zijn dan de nuiipers der Franschen. Er was in 't artikel zooveeldat ons aantrok dat wijna gezette lezingtot de vertalingvan een gedeelte althansbeslo ten welke vertaling door ons van eenige aanteekeningen werd voorzien. Intusschen geeft ons N°. 2 der Middelburgsche Courant van dit jaar eene vertalingdie ons zoo goed geslaagd dunktdat we gaarne de onze in de portefeuille houden en die der Middelburgsche hier laten volgen. Onze aanteekeningen, aan- en opmerkingenvol gen later. De Redactie der Middelburgsche Courant zietdat we met haar in oordeel over de betrekkelijke waarde van het stuk verschillen. Wij gelooven echter onbevooroordeeld te zijn, wanneer wij den Franschen, even als alle Zuidelijke volken in meerdere of min dere male het recht ontzeggen om in kwestiën waarbij denken in 't spel komt een oordeel uit te brengen. Het oordeel der Franschen is meer het weêrgeven van indrukkenen dat deze slechts kinderen van 't oogenhlik zijnbe hoeft geen beloogen dat zij leiden tot algemeene lichtzinnigheid in allesis zeker. 't Ware te wenschendat ons volk wat minder het oor leende aan 't oordeel van ginds, of meende men dit te moeten doen, dan dat oordeel wat meer op de goudschaal te leggen behalve in modes en zinnelijke kunstenzijn de Franschen waarlijk geene toongevers Wij schutten de Mi delburgscheals ze zegt: „In tegenstelling van vroeger, is de wetenschappelijke landbouw in Frankrijk mode geworden." Ja, wel mode! Maar nog iets meer ook Zou er soms belang ook in 't spel wezen Men denke aan de scharen Vlamingen en Zeeuwsch-Vlamingen die de Lundes gaan ontginnen En nu ter zake De bodem van Neder land is (zoo spreekt de Fransehman), zoo als wij gezien hebben gevormd door eene groote zandbanklangs de ganschc kust met eene laag modderige of veenachtige aarde bedektwelke de zee en de rivieren aaarop hebben achtergelaten en uit het water doen verrijzen. Deze kleiachtige streek is in twee gelijke dcelen gesplitst. Het eerstemet gras overdekt en door de vet- weijerij tot waarde gebracht. Het tweede datdoor den ploeg omgewendde rijkste voortbrengselen oplevertblijft ons nu te doorwandelen het bevat de groote eilanden van Zeeland en Zuid-Holland het vroegere Haarlemmer meerhet noordelijk gedeelte van Friesland en Groningen, en eindelijk de vette gronden die zich langs den Rijn en de Maas uitstrekken. De provincie Zeeland wordt gevormd door de eilanJen WalcherenNoord- en Zuid-Beveland Tholen Schouwen en door een gedeelte vastlanddat ten zuiden der Schelde ligt en Staats-Vlaanderen genoemd wordtomdat het gedurende langen lijd aan de Nederlandsche Staten behoord heelt. Men verwondert zich altijd dat, in strijd met de verdeelingwelke door de natuur wordt aangewezendeze van Vlaanderen losgerukte strook niet tot Belgie behoort maar de geschiedenis leert onsdat de golven der zee dit wezenlijk protestante land voor de Protestantsche Republiek der XVIde eeuw behouden hebben. De kaarten van dit land, op zeer verschillende tijdstippen vervaardigdtoonen ons in sprekende trek ken de vreemde wisselvalligheden van deze kleine strook landsdie eerst door zes honderd jaren arbeid op de zee veroverd eensklaps ouder water gezet op een oogen hlik van vaderlandslievende geestdrift, ver volgens op nieuw door drie eeuwen van volhardend strevenherwonnen is. In de middeleeuwen bestond Zeeuwsch-Vlaanderen nog niet; het was eene groote golfwaarin zich hier en daar kleine eilanden Gadzand, Biervliet, Axel en Hulst, vertoonden. Deze golf is in het begin vau de XVlde verdwe nen. Zij isals het waregedempt en rijke poldersdoor dijken omringdver eenigen al de eilanden onderling. Maar daar breken de godsdienst-oorlogen uit Holland is de hervorming met hart en ziel toegedaan Zeelandwaar een nieuwe toe stand wordt geboren zoodra het fort den Briel was ingenomen wordt een brandpunt van vaderlandsliefde en geloof. De Protes tanten in de zuidelijke provinciën vervolgd vluchten naar de Schelde; daar doorsteekt men om de Spaansche soldaten tegen tc houden, de dijken, en trien geeft i eze rijke landen aan de golven prijsliever dan ze aan de Lenden van Philips II over Ie le veren. De groote volksdichter Cats die in deze landstreek uitgebreide bezittingen hadheeft in triomfantelijke verzen de hel dendaden geprezendie hem te gronde richtten, maar waardoor de vijand werd te gengehouden Sedert de XYIIde eeuw heeft men langzamerhand, polder voor polder, het oude grondgebied herwonnenmaar het bleef steeds voor Holland en het Protestan tisme behouden. Geheel dit land draagt nog het kenmerk van de XYIdo eeuwdu kleederdrachten de zedenhet geloof, du denkbeeldenniets van dat alles is veran derd. De landlieden verhalen (ie gebeurte nissen van de groote worsteling tegen Spanje, alsof ze gistcron hadden plaats gegrepen. Zij herlezen daarvan gedurig de overleve ringen in de boeken uit dien tijd. Het voorkomen der huizen, de zegeteekene i van hunne overwinningen op de Spanjaar dendie, als reükwiën van vaderlandsliefde zorgvuldig bewaard worden in de kerken waarvan zij de eenige versiering uitmaken de grenspalen zelfsdie langs de wegen opgericht zijnen waarop men nog du wapens en den naam van Hunne Hoogu Mogendheden de Staten" vindt, alles plaatst ons hier in gedachten twee eeuwen terug. De zoon van een landbouwer, dien ik be zocht in een afgelegen streek van dit land bekende mijdat zijne verbeeldingzooda nig vervuld van de schrikwekkende marte lingen door zijne geloofsgenooten onder gaan en in de|fmartebarsboeken opgetee- kendtoen hij voor de eerste maal ecu Roomsch priester ontmoettehem in dien manmet zwarte soutaneeen zendeling van den Hertog van Alva deed ziendiu hem kwam vatten en levend verbranden. De bewoners van het platteland ver- toonen zich hier in een karakterals men niet licht ergens anders zal aantreffen. Van Vlaanderen gescheiden door hunne gods dienst en de grenzenvan Holland door eencn zeearm, bezitten zij zekere welvaart, gestrenge zeden en veel kennisiedereen kan lezen en leest veel. De kleine steden en zelfs de groote dorpen bezitten drukke rijen waaraan geen werk ontbreekt. De landbouwers betrachten de liefdadigheid met verstan 1zij vereenigen zich en bepalen wat elk hunner zal verbouwen van gewas sen die tot grondstof voor do nijverheid dienen en met welker verdere bewerking de behoeftige» worden bezig gehouden. Men tr'ft alzoo op het platteland,(van deze provincie eene beschaving aandie men bij de landlieden in Belgie of Frankrijk niet vinden zulmaar het is volkomen dezelfde verstandelijke en zedelijke ontwikkeling uit den tijd van de vestiging der Nederlandsche Republiek. Zeeuwsch-Vlaanderen is een land van groot-bouw. De hofsteden hebben over het algemeen eene uitgestrektheid van 40 it 50 bundersen kleine boerderijen ziet men er niet. De arbeiders wonen bij den boer in huis behalve eenige daglooners die ge bruik makende van de toegevendheid der polderbesturen, het zoo ver gebracht heb-

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 1