NIEUWS- El ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH - VLAANDEREN. 1883-1864. N". 1. Vijfde jaargang. A0 180^^' miiscbSwhbió n-;;c nnr hrir "1 T^iis der Advertentiën, van 1-5 regels 0,75; elke rc^el Dit Weekblad verschijnt lederen Vrijdag. ui] p daarboven 0,12'/a, behalve het zegel van 0,3voor iedere maanden voor het voormalig -4de district van ^eel y 1*1] (13 ff 1 JclllUcir]]. plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels, voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post i.ou. j q j j begIaan Afzonderlijke Nummers ƒ0.10. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles franco, behalve de bekende Correspondentiën. t Met liet oog op bovenstaande cijfers vermcenen Redactie en Uitgever een een maal aangenomen gebruik te moeten vol gen en daarmede zich tevens van eencn aangenamen plicht te mogen kwijten. Het afsluiten van een oudbet openen van een nieuw tijdperk is altoos een punt van gewichtzoowel in 't bijzonderals in 't maatschappelijk leven, 't ïs ook een punt van gewichtvooral in 't leven van een Weekblad. Vier jaren lang gaat ons Week blad nu zijnen stillen wegal miste 't niet, dat de geest des tijdswisselziek als hij is, ook daarop zijnen invloed, zijne inwer king moest doen gevoelen. En alzoo eenen blik op ons verleden slaandevragen wij waar is de man die zich altoos en in alles tegen den geest des tijds wist of kon stel len Wij twijfelen geen oogenblik of ieder weldenkendeieder nadenkende zal het oog in eigen boezem laten rondwaren en liet antwoord schuldig blijven. Wij zijn allen kinderen van het oogenblik onderhevig aan indrukken van buitengeslingerd door de stroomendie de levenszee beroeren. Dit is waarbeide op stoffelijk en geestelijk gebied I Materiele omstandigheden spiri tuele invloeden beurtelings strijden ze om den voorrangen hij is een volmaakt man die beiden in evenwicht weet te houden doch waar wordt ook deze gevonden Vier jaren liggen achter onsdie ons Blad in beiderlei opzichthunnen invloed deden gevoelendaarop soms zwaar en vaak eenzijdigbuiten evenwicht drukten Intusschen mogen we ons verheugen met de voor ons vleijende overtuigingdat we zoo vele klippen gemeden hebben, als on der de bestaande omstandigheden mogelijk was. Toen de Uitgever eenen toestand zag geboren wordendie hem stoffelijke schade zou berokkenenen liet publiek de stem verhief legen eenen geestdie zedelijk ver derf dreigdeaarzelde hij nietin tijds als een voorzichtig stuurman zeil te min deren of bij te zettenal naar mate de omstandigheden zulks, zijns inziens, noodig maakten. Hij schroomde evenmin van Redactie als van opinie te verwisselenmaar buiten dat alles bleef, als uit de schipbreuk ger,ed, de zucht voor waarheid en onafhankelijk heid leven. Geachte Lezers van dit Weekblad I U, in de eerste plaats, zij daarvoor, bij dezen nieuwen jaarkrings ingangde har telijkste dank gebracht Betreurt hij hetdat in de jongste we ken een misverstand reesdat hem van meer dan eene zijde met schade en moeite bedreigdehij acht zich gelukkig aan den anderen kant mannen gevonden te hebben, die geene moeite of tijd zullen ontzien om voor het Sluisch Weekblad te streven naar eene volmaking, die het bereiken kan, namelijkom bet te doen zijn, wat deszelfs roeping is liet orgaan der meerderheid van Zeeuwsch-Vlaanderen's ingezetenen De tolk der gevoelens van eene kleine familie, onder de volken eene geringe plaatsja maar eene plaats met eereinnemende. Wij wenschen het een der steunsels te doen zijn van den regeringsvorm den con- stitutioneel-inonarchalen dien we als een geschenk van Neèrland's eersten Koning hebben lecren liefhebben. Wij wenschen het de banden te doen versterken clie ons met liefde en hoop verbinden aan het ge liefd regerend Vorstenhuis niet alleen maar tevens aan het Vaderlanden wel in dien zin datjook onze^kenspreuli zal zijn Ne derland en OranjeOranje en Nederland Dat hopen we te kunnenomdat wij nooit die namen wenschen te verlagen tot eene akelige partijleustot een wapenkreet voor tweedracht hier, liecrschzueht ginds, zelfbelang elders! En is het, dat ook wij geene bestrijders van den geest der eeuw kunnen zijn wij wenschen toch de wapenen op te nemen tegen zijne in ons oog verkeerde uitspat tingen en misvormingen van recht en waar heid. Nooit ofte nimmer zullen we de laaghartige werktuigen zijn voor de dienaren der zelfvergodingvan het eigenbelang dei- verdwaasde materialisten maar ook nooit ofte nimmer reiken we de broederhand aan domheid, dweepzucht of bijgeloof! We kunnen niet zweren bij een verleden hoe glansrijk en groolsch om aan dat verleden ons rijk en schoon hedenonze groote toekomst, onze lotsbestemming te zien op offeren Wij behoorden nooitwenschen niet te behooren en zullen niet behooren tot ben die teren op den roem der Vaderen en in trage werkeloosheid en on verschilligheid do handen in den schoot leggen en van dommelende rust knikke bollen en drootnenterwijl de dag daar is gedurende welken gewerkt moet wor den. Wij zijn vrienden des lichtsmaar houden niet al voor verlichtingwat als zoodanig gevent wordt. Wij zijn bewon deraars der wetenschapmaar verfoeijen alles wat zich valschelijk dien naam aan matigt Wij steunen een liberaal grondwettig Ministerie en vereeren eenen Vorstdie daaraan zijn vertrouwen schenkt, zonder daarom daaraan de onfeilbaarheid toe te kennenof onderzoek naar beweegre denen en oorzaken te staken of te hel pen fnuiken I Welaan Zeeuwsch-Vlamingen I wien wij bij de intrede van 1864 alle heil en zegen toewonschen wier akkers wij met vruch ten overdektwier kudden wij- verdubbeld wier armen wij gespierd tot don arbeid wier zijn wij vol moed en vertrouwen wenschen I Welaanwakker kroost van wakkere vaderenhelpt en steunt gij ons om ons onze taak gemakkelijk te maken I wier denken wij den menscli waardig Maar dan is er iets meer noodig, dan lijdelijk ons Blad als eene uitspanning in ledige oogenblikkeii op te nemenof om er den graanprijs en de sterfgevallenge boorten en trouw belichten uit te lezen en hoe welkom anders uw abonnement te voldoen I Zuilen wij van onzen kant de u gedane toezeggingen gestand doenhelpt gij ons met uwe deelneming, schenkt ens uwe bijdragen tot stoffelijk en zedelijk volksge- luk-bevordering. Toon ons uwe sympathie door ruime abonnementen niet alleen maar ook door de uiting uwer gevoelensde wisseling uwer gedachten. Laat ons Blad mogen dienen tot een voertuig van do middelendie tol opbou wing der beschaving en verstandsontwik keling noodig zijn. Laat de klei uwer velden niet zoo vast aan uwe schoenzolen klevendat ze u in uwe bewegingen belemmert, zoo als de vreemdeling ons niet ten onrechte verwijt. Vijftig jaren geleden zuchttet gij nog onder den ijzeren schepter des overheer- schers en de gedachteom wat in uwe ziel verborgen omging in 't openbaar te doen hoorenkwam niet bij u open als we nagaan wat in die vijftig jaren hier op het gebied des gecsles omgingdan overdekt eeo waas van treurigheid ons gelaat. Tijdens onze vereeniging met Belgiii waren wij afhankelijk van Belgie's steden; tijdens de omwenteling hechtten we ons naauwer aan Holland en Zeeland doch we bleven, wat we waren, niet veel meer, niet veel beter, tijdens wij, als wingewest, als generaliteitslanden tot de Nederlandsclic Republiek behoorden. Slechts korte jaren geleden in de tweede helft onzer eeuw ontwaakte eenig leven op liet gebied des geestes. Wel bad liet Maandblad van Sluis in Vlaanderen een kort bestaandoch liet voldeed slechts aan de behoeften van enkelen en 't ging in de stormen der Belgische revolutie onder. Wat zien wc thans Vele inrichtingen ten behoeve van liet vermaak verrijzen en bloeijcn; muziekgezelschappen, kamers van rederijkers, tooncelgezelschappen, doch een zijdig, als louter, althans grootendeels op stoffelijk gebied levende, nuttig, doch met ceo eenzijdig nut! Treurig is bet conlrast dat daartegenover het gebied des geestes vertoont. Klassiek is deze bodemvoor oudheid en geschiedenis liggen hier schatten begraven, die slechts op de vlijtige hand des

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 1