SCHUTTERIJ. IIEUWS - El ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH - VLAANDEREN. N'. 52. Vierde jaargang. A° 1803. Vrijd lag 25 December. De Uitgever bericht aan zijne geëerde Abonnenten dat in een volgenden jaar gang even als vroeger geregeld een Hoofdartikel en Biii/enlandsch Overzicht zal geleverd worden. J. SCHANSMAN. MePPEL, 10 December. Vóór eenigen tijdbij de behandeling der Gemeentobe- groolingbesloot de Raad dezer Gemeente zich lot den Minister van Binnenlandsche Zaken le wenden en Z. Exc. Ie verzoekendut in het eventueel aan te bieden Ontwerp van Wet op de Schutterijen de bepaling worde opgenomenkrach tens welke alle Gemeenten van niet meer dun 10,000 ingezetenen worden ontheven van de ver plichting tot het houden eener dienstdoende Schut terij. De Commissie uit den Kaad welke met de Redactie van dit adres werd belast, legde gisteren avond het concept daarvan o\er, dat vervolgens door den Raad werd goedgekeurd. De Raad heeft overwogen welke nuttigheid dienstdoende Schutterijen in kleine steden kunnen hebbenen is tot de slot som gekomen dat het nut al zeer weinig be- teekentvermits naar zijn gevoelen bij even tuele ongeregeldheden tot beteugeling daar van met weinig gevolg van de Schutterij zou kunnen worden gebruik gemaaktuit hoofde de inwoners elkander te zeer kennenom met geweld tegen elkander op te treden. Bij het uitbreken vaneen oorlog, enz., zoude men, bij liet geschikt maken voor de actieve dienst bij de rustende Schutterijen nog met min der moeilijkheden te kampen hebben dan bij de dienstdoendeop grond van hel oordeel van de zoodanigendie zulks in 1830 hebben opgemerkt. Verder wijst de Raad op de finantiele opofferingdie kleine steden zich ten deze moeten getroostenterwijl lande lijke gemeenten, somtijds grooter in zielen aantal van die uitgaven verschoond zijn. SMIS(1|8HÏS Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag.Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland 1,15 voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post ƒ1.30. Afzonderlijke Nummers ƒ0.10. Prijs der Advertentie»van 1-5 regels 0,75; elke regel daarboven 0,12'/2, behalve het zegel van 0,3voor iedere plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukkeu en Brieven, de Redactie betreffende, worden franco ingewacht aan het Hulpkantoor der Posterijen te Aardenburg. Advertcutiëu en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten bij den Uitgever J." Sciiansman te Sluis. indien dan ook de gemeenten van 10,000 inwoners en daar beneden niet worden ge lijk gesteld met de landelijke gemeenten verzoekt de Raad dat de kosten der dienst doende Schutterij óf door bet Rijk ót door do betrokken Provincie worden geleden. Bovenstaand artikel in de Rollerdumsche Courant lezendehebben wij bet daarin onze aandacht trekkende met curcijf letters geplaatstten eindenaar aanleiding vooral van dat gedeeltemede ons gevoelen te zeggen, zij het ook dat bedoelde Wet nog pas in bewerking iste meeromdat die mededeeling eene bijdrage is tot bet feit waarop wij in ons vorig ingezonden stuk zinspeelden naar aanleiding van de geschie denis der adelborstenden onwil namelijk tegen de gewapende macht. 1". [s 't oorbaar, dat een Gemeenteraad zich alzoo aanmatigebij den Minister de tolk der Gemeenten beneden de 10,000 zielen le zijn Wij gelooven 't niet en achten daarom reeds bet adres bij den Minister onaanne melijk. Meppcl's Raad had het rechtom voor zich zeiven die vraag te doen kon desverkiezerideandere Gemeenten opwek ken om bet verzoek te ondersteunenmaar kan nimmer de tolk zijn van het mecrcn- deel der Xederlandsche gemeenten. 2". De Raad beeft overwogenwelke nuttigheid dienstdoende Schutterijen in kleine Gemeenten kunnen hebben. De Raad ging daarin zijne bevoegdheid te buiten, t On derzoek naar het nut van eenen algemeenen maatregel 't recht van enquête) behoort der Kamerniet den Gemeenteraad eener kleine stad. De Gemeenteraden hebben eigene belangen te overwegen en daaraan genoeg. Wij willen ze 't recht van petitie niet ontzeggen maar ter staving van een petitionnement moet men zich in de eerste plaats op zich zeiven en nimmer op alge meenbeden beroepen 3". 's Raails commissie is tot de conclu sie gekomen dat het nut al zeer weinig isStout genoeg voorwaar. En die con clusie zal zeker op goede gronden rusten Men oordeele Rij eventuele ongeregeldheden kan men weinig op de Schutterij rekenen, uithoufde de inwoners elkander te zeer kennen om met geweld tegen elkander op te treden Meppel's Raad geeft ons al een heel slechten dunk van zijne stad- en gevvestge- nooten. We zouden den Achtbaren Hecren raden eens near Zeeuwscb-Vlaanderen te komen en daar eens eene enquête naar de handelingen der rustende Schutterijen in te stellen. Meermalen woedde hier brand en als er op bet platteland ten onzent brand is is diebelaas meestal van belangop onze groote landhoevendie aan adellijke buitenverblijven herinneren waar zich een veestapel en een meubilair bevindendat in staat is om de roofzucht van sommige ingezetenen grensbewoners en buitenlan ders (want kwaadwilligen treft men, belaas! overal aan) op te wekkenWelnuwe hebben in sommige Gemeenten een vijftal maréchausseesveel te weinig om aan dc van alle zijden toesnellende spuiten de brandmeesters bij te staan en tevens bet ert te bewaken. Dan wat gebeurt De trom der rustende schutters doet zich hoo- renofficierenonderofficieren en manschap pen werpen over bun burgerpakje dc sjerp, draagband of koppel om, grijpen bet ge weer en een vrijwillig brandpiket stelt zich dadelijk ter beschikking dos Burgemeesters en getroost zich zoo lang de diensttot bet met eenige vriendelijke woorden ont slagen wordt en inct bet streelend bewust zijn van plichtsbetrachting uiteengaat. Zon was 't althans toen voor een paar jaren de wapenen nog aanwezig waren. Waarom die wapenen doelloos in de ma gazijnen liggenweten wij nietmaar dit weten wijdat diezelfde soldaten op papier zichdes noods met stokken gewapend zouden ieenen, om rust en orde te helpen handhavendaar en waar en door wie ze ook zonden bedreigd worden. Meppel's Raad zou ons zeer veel genoe gen doen met ons nu ook eens de Imcgzen te leverendat dienstdoende Schutterijen minder actief zijn, of het in 1830 waren. Bewijzen moet de geschiedschrijverstel lingen neêrschrijven beduidt niets beduidt allerminst in zoo gewichtige aangelegenheid 4°. Dc volgende puntenfinanliclcbe vallen ons in heel de zaak bet bestmaar ons oordeel isdat de Schutterij alom niet alleen actief op papier, maar ook dienst doende diende to zijn. De Regering be hoorde eene zeer kleine Militie op de been te houden maar daarentegen de Schutte rijen goed le organiseren en des winters te oefenen, waartoe het opperbevel van militaire hoofdofficieren en het indeden van sergeanten-inslructeuis zeer nuttig zou z:jn. Kleine gemeenten kunnen tot compaguien en arrondissementen lot bataillons gevormd worden, en daar, waar de gemeente eene kieine quota bijdroeg, kon het Departement van Oorlog aanvullen, om, zoo doende, in lijd van nood, des noods per telegraaf, een aanzienlijk troepencorps te kunnen ver eenigen. De Schutterij geheel voor Rijks rekening te laten ware onbillijkomdat in vredestijd de Gemeenten er bij brand, overstrooming, oproer, de eeiste diensten van hebben en het Rijk zo eerst bij oorlog zou oproepen. Zoo doende zou de M l tic worden, wat ze worden moetde kern waarom zich bet gros der landsverdedigers zou kunnen vor men Maar dan ook betere inrichting der Schutterijdan ook in de groote steden artilleristen gevormddan ook in cavalleric- garnizoenen cavalleristen aangekweekt. C hadde menom dan ook eens van 1330 te gevfagen, le Ooslb.irg slechts een 100 erme beredeuc landbouwerskncchts gehad,

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 1