NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEOWSCH - VLAANDEREN. DOPUEINEN. N*. 51. Vierde jaargang. A° 18o.^; m Vrijdag 18 December. De Uitgever bericht tot zijn spijt, dat het van tijd tot tijd te Iaat ver schijnen van dit Blad en het gemis der gewone Hoofdartikelen geheel en cd buiten zijne schuld is hij heeft nu wecler in twee we ken taal noch teelten van de Redactie vernomen. ,i. SCI! AKS li A V VOOR 'T VOLK. LlliSIII Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs por drie maanden voor hel voormalig 4de district van Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post f 1.30. Afzonderlijke Nummers ƒ0.10. Prijs der Advertenliën, van 1-5 regels 0,75; elke re-el daarboven 0,12'/obehalve het zegel van 0,35 voor iedere plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, worden franco ingewacht aau het Hulpkantoor der Posterijen te Aardenburg. <=5-—vj Advertentiën en gewone Berichten of Medcdeelingen van Correspondentenhij den Uitgever J. Schansman te Sluis. Door den Gemeenteraad van Aarden- burg is liet volgende adres ingediend Aan de Tweede Kamer der Slaten-Gcneraal. De Gemeenteraad van Aardenhurg, Zee land heeft met zeer veel genoegen verno men, dat in dc zitting Uwer Kamer van 23 Sept. II. is ingekomen een Ontwerp van Wet tot regeling van het Fonds voortsprui tende uit koopprijzen Domeinen voor de dienst van 1861, waarbij uitgaven worden aangewezen voor do bedijking voor lïijks rekening van schorren in den verianden zee-arm het Zwin. Dc voorgestelde maatregelmaar bovenal de wijze van uitvoering daarvanzoo als in dc Memorie van Toelichting wordt om schreven is voor het Kijk van groot gel delijk belangterwijl zij voor de gemeente Aardenburg niet alleen maar ook voor de aanpalende gemeenten Sluis lleillc en Sint Anne ter Muiden uit meer dan een oog punt, van groot gewicht wordt geacht! Immers heeft de ervaring van de jongst verloopen twintig jaren geleerddat de veiling van landerijen in kleine kavels, zon der accumulatie in deze streken en hoogst waarschijnlijk elders, oneindig meer pro ductief voor den verkooper isdan het veilen in groote kavels en bij zamenvoeging of accumulatie De Gemeenteraad van Aardenhurg neemt mitsdien dan ook de vrijheid U, Mijnehee- reneerbiedig te verzoeken om door eene spoedige aanneming van het bedoelde wets ontwerp de zoo zeer gcwenschte uitvoe ring van hel werk op de wijze als bij de Memorie van Toelichting is aangegeven te willen verhaasten. 't Welk doendeenz. Aabdekbcrg 11 December, 1SG3. Waartoe dat adres? Bevat liet waarheid? Ziedaar een paar vragendie den inzender dezes voor den geest kwamen cn die hij gelukkig bevestigend mag beantwoorden. Dat adres is ingezonden, omdat de nood zakelijkheid liet gebiedtde wctsvoordraclit is bijna 3 maanden oud en nog steeds voordracht Doch er is meer. Duistere geruchten zijn in omloopalsof de Minister zou hin ken op tweederlei gedachtenals of men niet wistwat het beste zou zijn voor 't fuiantieel belang van den Staat. Zoo iets zouden we kunnen gelooven zonder do Memorie van Toelichting bij do voordracht mi gelooven wij 't niet. Iels anders zou liet zijn, wanneer men aan invloed van buiten op de Kamerleden op de Ambte naren van het Ministerie huiten den Minister om kon denken Indien men mocht veronderstellendat invloedrijke Bel gen b. v.door geldelijke aanbiedingen in Voorburg, Rijswijk of 's Hage werkzaam warenindien de oude legende van van der Weenen (zaliger) waarheid werd in dien er, niet ronde woorden gezegd, om- kooperij plaats mocht hebben dan voor zeker ware de vrees gegrond: het adres is dus niet uit vrees maar uit nood zakelijkheid ingezonden en omdat het op waarheid steunt. De Gemeenteraad geeft het liberaal Ministerie door dat adres een blijk van medegevoel sympathie De Gemeenteraad verheugt zich in de voordrachtomdat ze rechtvaardig is. De Begering behoeft niet te vreezen voor weinig opbrengst der kleine kavels. In Aardenhurg Eede St. Kruis om ons tot onze bekende omgeving te bepalen maakt men bij verkoopingen van landerijen kleine perceclen en men ontvangt f 1000-,, tot 1200-,, per Gemet (44 R. 23 Ellen) want de kleine landmande gezeten ambachts man de stille burger weet geen solidere geldbelegging voor zijn klein opgespaard kapitaaldan wat hij zoo eigenaardig en zoo te recht vast goednoemt dat niet weg loopt Groote kavels brengen in evenredigheid veel minder npvallen in den regel den grooten Belgischen grondeigenaar ten deel; deze zendt eenen vreemden pachter die van V'laanderen's schrale zanden komende fabelachtige sommen biedt, om uit onze klei, naar hij meent, goud te putten, en zich bedrogen vindenderoept hij zijne slaven uit de Ylaanderens opom voor Ylaamsch geldte werkenalzoo van dezer zweet en bloed nog iets profiterende ter tegemoetkoming voor zijne liooge pacht. Dan wat is verder 't gevolg? De Vlaamsclie werkman keert na 't einde van den oogst weêr naar zijn landom er ten deele op de publieke liefdadigheid te teren of een armzalig leven te rekken tot liet voorjaar hem weêr naar 't rijke Holland roept liat rijke Holland (want zoo heet ook Zceuwsch-YIaanderen in Belgie) blijft in- tusschenvooral in dc grensgemeenten met zijn eigen werkvolk zitten en wc zien in den winter soepcommissiënbcde- larij-wcrings-commissiën en God weet wat al commission als zoo vele vruchten eener slechte ceconoinie. Het adres is dus tijdig en waar. De Tweede Kamer, het Ministerie heb ben het physiek en moreel welzijn dezer stre ken in de hand. Blaar onze vraag is ook rechtWij Hel pen betalen voor eene menigte spoorwegen en kanalen waarvan wij zelden genot heb ben zal men ook onze streken aan 't Eu- ropeesch spoorwegnet aansluiten Wij ge looven't niet. Ja, wij hebben een ministe rieel schrijven voor ons, dat ontkennend luidt. Zal men ons kanalen geven Sluis voor 1300, Aardenburg voor 1G00, Uzendijko voor 2000 zielen? Immersneen! En te recht wc kunnen dit niet vorderen, maar, wat billijk is: waar de Staat 1000 aan 100!) bunders won en zonder schade eene onhc- teekenende inwilliging voor hem kan geven daar, dunkt ons inoct men 't verzoek gaaf inwilligen. (Ingezonden. "Wij doelen het volgende adres mede ook door Brouwers Jcnz. uit Zeeuwsch Vlaan deren gcteckend Aan Zijne Excellentie den Minister van Iunantien. Geven met verschuldigden eerbied te ken nen, de ondergetcckenden, Bierbrouwers, in Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht gevestigd. Dat zij hebben kennis genomen van liet voornemen Uwer Excellentie om den Bier accijns op te voeren tot een bedrag van een Miliioen Guldenshetgeenvergeleken bij de tegenwoordige ramingvoor de Bie ren bedragende f 410.000, eene verhooging daarstelt van f 590,000. Dat zij daardoor bijzonder onaangenaam getroffen zijnals in de hoop verkeerd hebbendedat bij de vrijgevige begrippen die meer veldwinnenhet Bier, even als nu de Azijn wordt voorgestelduit de rij der met accijns belaste voorwerpen zou verdwijnen cn hunne industrievan allo wettelijke ban 'cn en belemmeringen ont heven eene gevvcuschte ontwikkeling zou kunnen bekomen. Dat zij den wcnsch daartoe bepaald uit drukkendoeh zoo zij in dit opzicht, in hunne verwachting mochten teleurgesteld wnrdenzij toch dringend verzoeken aan liet plan tot ilie belangrijke verhanging, die hen met steeds klimmende bezorgdheid ver vult geen gevolg te geven. Dat zij uit ondervinding weten dat bet

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 1