1813. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH - VLAANDEREN. N\ 45. Vierde jaargang. A° 18Ö3. SLIIMII Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag.Prijs per drie maanden voor het.voormalig 4de district van Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post ƒ1,30. Afzonderlijke Nummers 0.10. Prijs der Advertcntiën, van 1-5 regels 0,75; elke regel daarboven 0,12%» behalve het zegel van 0,35 voor iedere plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. S3? lusezonden Stukken eu Brievende Redactie belrelTendc, worden franco ingewachtaan het Hulpkantoor der Posterijen te Aardenburg. .gj Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondentenbij den Uitgever J. Schansmax te Sluis. W anneer men geen vreemdeling is in de letterkunde onzos lands en in die onzer naburen, de Duitschers, dan herinneren wij ons met genoegenhoe we in onzen vroe- geren leeftijd dweepten met een der schoon ste voortbrengselen van Rellstaud's ietter- vruchten ook op Nederlandschen bodem overgeplant. Ecne bchngelijke voorstelling der zaken alsof we die aanschouwden eenc levendige schildering der gebeurtenissencene waar heid en zedelijkheid ten grondslag des ro mans ziedaar zoo vele kenmerkendie Kelstabii's 1812 geliefd doen zijn hij land genoot en nabuur! Wat ons thans voor den geest staatis de gesteendrukte titel des hoeksdaarop vinden we niets te zien dan de tittlopgnve, geen vignethet een of ander hoofdmoment uit de geschiedenis van dien tijdmaar bovenaanals hoofdtitelals kenmerkend onderscheidend ecne donkere wolk door schitterende bliksemstralen verlichten op den zw arten grond dier wolkin Turig cijferschrift, 1812. ZieLezerwij weten niet welke staat kundige geloofsbelijdenis gij zijt toegedaan 't is ons onbekend, of, als u noemend an tirevolutionair, gij destaatkunde vermengt met de godsdiensthet heilige met het profane of ge de godsdienst de staatknnde doet volgendan wel of uwe staatkunde een gevolg is van uw godsdienstig leven en dan uw geheclc denken ontaardt in eene valsche liistoiische voorstelling, 't Is ons onbekend of gijwars van het monarchaal beginsel alle heil verwacht van de zegeningen ecner ccnige en ondeelbare republiek. Wij weten niet of gij tot de weinigen behoortwier ideaal van regeringsvorm zich uitspreekt in den wcnsch naar een eenhoofdig absoluut vorstelijk bestuurdat zich beroemt de vertegenwoordiger ja de plaatsvervanger der godheid op aarde te zijn en dus alleen aan eene hoogcre macht rekenschap ver schuldigd is. Dat alleswij weten het niet. Maar dit weten wijdat u hier beneden een vaderland gegeven is dat recht heeft op uwe liefdedat eischen heeft op uwe dankbaarheiddat de meester is over al uwe levenskrachten en vermogens. Is het eene waarheiddat Nederland en Oranje één zijn onafscheidelijk ééndat de ramp van het eene ook de ramp van het andere isdan wordt de ciscli om liefde tot uw vaderland nog dringender, de zucht tot eendracht tusschen die beiden tot wet. Wij zagen hoven het cijfer 1812 door bliksemstralen omringd en wij schreven aan 't hoofd van dit opstel 1813. Wij deden dat met opzetom onze Lezers te bepa len hij den nacht en den morgen van ons vernieuwd volksbestaan om ze te wijzen op de dagendie aangebroken zijn als de herinnering van 50 jaren uitsprekende. Wij zetleden voorop Lezer dat we niet wetenwelke staatkundige geloofsbelijdenis door u wordt beleden wij deden dat omdat wij mcenen dat deze belijdenis geen invloed mag maken op. uwe va lerlundsliefde maar wij deden dat tevensom van onze zijde eene poging tot opwekking te doen voor den aanstaanden gedenkdagoin u in dezen aan te manen tot vrede en eendracht. Onze overtuiging is en blijft hetdat Nederland cn Oranje wanneer heiden of de een van den ander zich niet moed willig afscheiden één belangéén bestaan hebben en in de gegeven omstandigheden der historische feilen en herinneringen niet gescheiden kunnen worden. Veroorloven we ons eenen terugblik op de geschiedenisdan zien we eenc Repu bliek met een constitutioneel Vorst aan het hoofd ais uitvoerende macht in den Staat wie aan oppermacht of streven naar opper macht denktuoct de geschiedenis geweld aan. Het opdragen der gravenkroon aan den eersten Willem is meer eenc gedachte geweest van enkelendan wel de uiting van den volkswil. Buitendiende Zwijger was populair genoegom zich onmiddellijk na den opstand die kroon zelve op de sla- pm te drukken, maar juist die populariteit, zijne wijze staatkunde weörhielden hem cu wij zien de latere Oranje-Vorsten op treden zoo als zij waren Stad- of Stede houders Stedehouders voor de Republiek dragers harer waardigheidharcr souverei- niteiten deze waardigheid van Stadhouder, niet de waardigheid van hcerscherw erd later erfelijkalzoo den weg bereidende tot den constitutionelcn troon. Wij zouden liefst die Stadhouders verge lijken met de Israëlitische Rechtersuit voerders van het bewind eenerzij liet toen ook theocratischeRepubliek waar mede hun op- en aftreden gelijk ook de nooden en uitreddingen der Republiek vele punten van overeeukomst hadden. Opmerkelijk is hetdat de Germaanschc stammen voor hunne oorlogen en onder handelingen zich heirvoerdershertogen (den heirtocht leidende) kozen Willem Ide eerste Ncderlandsclie con stitutionele Koning, kende, toen hij de verklaring aflegdeom zonder constitutie niet te willen regerenheter den volksaard en do geschiedenisdan de weinigenog in onzen tijd bestaande partijmannen die plus Orangistes que le Prince"aan auto cratie ais beeld der theocratiedachten. Willem I offerde de hem in een cnlhoui siastisch oogenblik opgedragen souvercinij teit op om volgens zijn eigen wensch en wilgrondwettig Vorst te worden. 't Is waar, later zien we die grondwet in de schaduw en de alleenhcersching in het volle lichtdoch de schuld daarvan ligt bij Vorst en Volk evenzeer. Willem wilde cn meende alles te kun nen in den beginne vertrouwde 't volk hem alles toe't ging van kwaad tot er ger het kwaad (want kwaad was dat in constitutioneel regeren werd ingeworteld en, hoe men Willem ook heoordeele naauwelijks zag hijdat hij niet meer paste in liet raderwerk des bestuursveel min dat hij daarvan later de hoofdvccr kon zijn of hij legde kroon en scliepter neder, om ze't zijn zijne eigene woordenin jeug diger en krachtiger bandon over te geven. Willsm's begin was goed, Willem's mid den was slechtWillem's einde dat midden waardig Wij moeten onsom eenen nieuwen term te gebruiken-, hierbij nederleggenen de geschiedenisdat groote wereldgericht onpartijdig laten oordcelenBuitendien de mannendie Willem I meerendeels omringden de omstandigheden die Wil lem 1 meerendeels omgavenwaren niet de mannen en de omstandigheden van Willem II. lladde Nederland zich in 1829 en later met België vercenigdmaar dan op minder gcwelddadigen weg en met andere midde len de broedervolken waren niet verscheurd geworden cn de constitutionele waarheden hadden vroeger van zclven hunnen weg ge vonden. Of 't Noorden er rijp voor was l)e staalkundige van professie beantwoorde deze vraag. In 1812 was 't anders. Kr was geen Nederland Wel is liet troostrijk te weten dut de Ncderlandsclie kleuren onbevlekt op een stip van den wereldkloot waren blijven wapperendoch Nederland was toen het kind gelijkspelende en zich verheugende met eene doode mees. Kene vraag Lezers Stelt gij er belang in te belmoren totte zijn een deel van het Nederlandsche Volk Stelt gij er be lang ingevoelt ge 11 gelukkigdat ge leeftals lid van liet Nederlandsche Volk onder den scliepter van een Vorst uit het het Huis van Obanje-Nassau We wenschenuit uwen naamhet plechtig ja I te mogen uitspreken ju wij vertrouwen uw tolk te zijn als we zeggen Ja van ganscher harte zijn wij zelfstan dige Nederlanders, onderworpen aan het grondwettig bestuurcn prijs stellende op de kalmtede rust cn de welvaartdio onder ons heersciicnwaar elders Vorsten ia ballingschap gingen en Koningszonen omzwerven en dolen op aarde. Welnu dan is het plicht en recht de dagen van November 1813 in November 18G3 tc

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 1