m 9 INGEZONDEN STUKKEN. VAN GENT NAAR BRUGGE, LANGS EECLOO. SCHROEF- STOOMBOOT ADVERTENTIEN. A. <8k Eeue vrieudelijke hand zendt ons dezer dagen uit Brugge het onderstaandedat weals in Vlaanderen Vlaarasch, gaarne een plaatsje geven Wij ontleenen aan la Paix het volgende uittrek sel uit een belangrijken brief, den heer Coomans, door den heer L. Jottrand, vader, advocaat, toegestuurd -Sint Joost-ten-Ngode 10 October 1803. Mijn waarde Heer Coomans Er blijft mij nog een weinig vacantio over: Indien ik dezen tijd benuttigde om U eenige op - merkingen mede ie deelen welke ik gemaakt heb gedureude de kleine reis, waarover ik u onlangs onderhield? Die reis had tot doel een gedeelte van de Vlaamsche gewesten te bezoeken dat tot hiertoe door de touristen eenweinig ter zijde ge steld werd; en vervolgens naar Blankenbergclo gaan zien wat men daar voor laatstelijk de gedecreteerde haven had gedaan. Ik had maar weinig kans gehad, indien ik aldus nie! eenige feiten luidde opgezameld die nog weinig van de algemeenheid uwer Lezers gekend zijn en op dewelkeu het goed zijn kan hunne aandacht te vestigen. 1 Eene spoorbaan is dit jaar lusschen Gent en Brugge, langs Eecloogeopend geworden. Deze weg snijdt bij gevolg geheel het deel der heide Vlaamsche gewesten door langs de folders der Neêr-Scheldoen van zijn verscliillige stand plaatsen lo'open wegen uit, die naar het hart de zer Polders voeren: naar Solzaete, hij 'tSas-van- Gentnaar Assenedeen in de Vier Ambachten naar CaprykcSt. Laureins Watervliet, Water land enz" Ik denk wel dat sedert den tijd waarop de eerste gemobiliseerde ban onzer Bur gerwachtin 1831 of 1832, kamp maakte aan den Kapitalen Damte Hazo-Grashij Slroo- hrugge (en dit is reeds voor een geheel nieuw geslacht de tijd der oude" oorlogen)dat men te Brussel niet veel meer van die streek zal hooren gewagen hebben. Het is langs deze spoorbaan dat ik heb gereisd, behoorlijke stilstanden houdende om den tijd te hebben de voornaamste bcvolkings-plaatsen te gaan zien, welke hij in gemakkelijker, en vooral spoediger gemeenschap "heel'l gebracht met de twee oude cu vermaarde hoofdsteden vau Ylaan- tiercu. Wanneer men Gent verlaat langs heen de Ter- neuschc vaartheeft men nagenoeg liet zelfde landschap vóór zich als van Antwerpen per spoor baan van het Vlaamsch ïloold afrijdende breede weidendoorsneden vau grachtenen dienende tot grazingeu aan het vee, talryk genoeg om, met behulp vau een weiuig inbeelding aan de bulTclkiidden uit de romans vau Cooper te herin neren. Omtrent Wondelgem verandert de vlakte maar nogmaals om, vrij juist, de verandering weer te geven welke men omtrent Bevereu op merkt als men Autwerpcn langs hooger gemel- dcu weg verlaat. lid isinderdaad een tweede zicht van he' Laud van NN aasmet zijue reeds hergroende vel den slechts op veertien dagen na de inzameling van den zomer-oogst: die tapijten van raneukool- zaad-wortelcö enz.die een braven Waalschcu pachter deden uilroepen Welke kleur heeft de grond hier wel Ik heb er nooit een enkelen duim van naakt gezien!" Dit duurt zoo voort tot Eocloo en zelfs nog verdertot datdichter bij Brugge koweudc, eenige maslcnperken ccnigo eiken- en elzenkanten en zelfs eenige bosschen van kreupelhout, aan de streek dit woester uitzicht geven welk zij schier overal vertoont in ceu' omkring van enkele kilometers, zuid-oost van de meest vervalleue der groote iniddcnecuwschc haudel-steden. öp dezen doortocht bezitten EvergemSlcy- dingoWaarschoot zoo vele lusthuizenpacht hoven boomgaarden, tuinen, die, van de hoogte des konvoois, dat met alle snelheid voorrent, u schijnen te ontvluchten in het geboomto van alle slach welk hot landschap bczoomtdat het maar van u zoii afhangen het tafereel voor eene begoocheling^ -van opcra-décors te beschouwen Het schijnt vooreerst ongerijmdde natuur te hooren prijzen met ze te vergelijken aan het werk dor schouwburg-kladdersmaar wij willen zeg gen dat de natuur daarop ean1 afstand van verscheidene uren iszoo als de inbeelding des schilders geholpen door al de middelen der kunsttracht haar saam te Yatten als het ware in hetgeen zij wonderlijkst heeftop een doek van eenige meters. Te Waarschoot afgestapt zijndehebben wij eene der grootste jaarmarkten gezien welke ih de twee Vlaamsche provinciën worden gehouden, De opeenstapeling van de allerhande koopwaren het getal huisdieren van alle slach die men moest voorbij gaan in die onafzienbare straat dio tot markt van Waarschoot dienten de menigte landbouwers en koopliedendoor welken men zich eenen weg moest banenopgeven ware do beschrijving geven van eenige groote marktte Londen of Parijs. Zonderling is het dat dit alles zich bevond in een eenvoudig Vlaamsch dorp. 't Is waar dat hetvolgens men ons bevestigde de grootste jaarmarkt van 't Meetjesland washet land welk wij gezegd hebben met de nieuwe spoorbaan doorsneden te zijn. Deze jaarmarkt van Waarschoot ware voldoende om een denk beeld te geven van de vruchtbaarheid en den rijkdom dezes lands. Wij trokken het den vólgenden dag meer binnenwaarts door, in de Polders namelijkwaar die vruchtbaarheid en weelde meer uitsluitend onder 't opzicht van den landbouw uitschijnen, want langsheen den ijzeren weg nemen de dorpen nog deel aan de andere aan Vlaanderen eigen zijnde, nijverheden als daar zijn de spinnerij de weverijde vervaar diging "van kantwerk, enz. In de Polders zijn het alleen maar aanzienlijke pachthoventame lijk wijd van elkander gelegen uitgestrekte vel den kudden verspreid over ruimten die minder door plantingen afgedeeld zijn. De paarden gelij ken er aan kleine olifantende hoornbeesten hebben er insgelijks kolossale vormen, en het ras der landbouwers meteen. Het is als een land van Brobdiugnag in ons België. De type van den zwaargebouwden V laming, die minder, schra ler opschiet in de steden vindt men daar even als iu Veurne-ambacht terug. Het kontrast welk hij aanbiedt met dit zoo afgeperktzoo goed ge vórmd Vlaanderen welks beschrijving meer ge woonlijk aan 't publiek gegeven wordt, is reeds op zich zelf de moeite waard om zién. Wij kunnen hier maar aan de touristen dit uitzicht der groote Vlaamsche Polders aanduiden, er bijvoegende dat de majesteit en de grootheid der "landbouwkunst nergens treffender zijn dan iu deze eeuigzius verwijderde districten alwaar deze kunst aan hare eigene hulpmiddelen is over gelaten, op eeueu overigens; weqlderigeu grond. Eecloo dat tot hoofdplaats van het Meetjesland dient en zich aldus gaarne hoort noemen ver tegenwoordigt tamelijk goed de verscliillige ka rakters des gewestes. Het is een groot landbouw kundig dorp en eeue kleine fabriekstad. Men weet dat in 't Land vau Waas de verzameling der woonhuizen niet altijd tot de benaming vau stad recht geeft. Zoo ook iu het Meetjeseland. Ten titel vau zijnen akkkerbouw zou Eecloo dan maar een groot dorp kuuneu zijn. Maar tea titel zijner oudo herinneringen., als ten titel ceni- ger h'cdendaagsche fabrieken kent men haar gewoonlijk den naam van kleine stad toe. Aan gezien zij de voornaamste standplaats is der nieuwe spoorbaan van Gent naar Brugge, en ook, meeneu wij, de zetel der Maatschappij welke dezen nut tigen weg heeft aangelegd en exploiteertis het niet twijfelachtig dat zij zeer spoedigonder de zen dubbelen invloedzich ontwikkelen zal. Ook moet men zienhoe Eecloo zich roemt zijnen bij- zonderen spoorweg te bezitten gcconeedeerd aan ecu ingezetene van Ecloo, alleenlijk daargesteld en geëxploiteerd door eene daar gevestigde kompa n- jie,eu met kapitalen welke inden omtrek bijeen ge bracht zijn! Deze hoogmoed is wel wettig. Die stich ting is het beste bewijs van het stoffelijke ea ze delijke belang van 't Meetjeslanden van deszelfs hoofdplaatseu de bevolking van deze streek heeft gelijk fier te zijn om dergelijk bewijs te hebben geleverd vau hetgeen het door zich zei ven vermag. De geest van onafhankelijkheid is, vóór alles, dc drijfveer-der groote zaken en ouder dit opzicht zijn wij het althans niet die er iets welen op af te wijzendat die ijzeren weg voor en door het Meetjesland aangelegd, in ver schil met al de andere spoorwegen, in het Vlaamsch wordt bestuurd In Vlaanderen Vlaamschheeft ons altijd eeue loffelijke spreuk toegeschenen, en het schijnt ons bij gevolg zeer natuurlijk op do rijdtuigen van al de treinen te lezen Eerslo klastweede klasderde klas even als de treinwachters iu het Vlaamsch te hooren aankondigen alles wat dc reizigers op de haan van heu uoodig hebben te welen. Mses MM mmiMiz WINTERDIENST,van 15 October tot 1 April van SLUIS: Maandag, Dingsdag en Zaturdag s morgens 7'/2 ure. Woensdag 's morgens 6 ure en 'snamiddags 2 ure. Vrijdag 'smorgens 7 ure en 's namiddags 2 ure. van BRUGGE: Maandag en Dingsdag 's namiddags 3 ure. Woensdag 's morgens 7V-2 ure en 's namiddags 3'/2 ure. Vrijdag 'smorgens 9 ure en 's namiddags 3'/2 ure. Zaturdag 'snam. 3'/2 ure. De Kaartjes worden afgegeven aan het Bureau te SLUIS, en te BRUGGE bij den Heer LURQU1N aan de Dampoort. Alle Goederen en Commissiën moeten een half uur vóór het vertrek der Boot aan het Kantoor bezorgd of opgegeven worden. Vrij van Zegel Dc Plaatselijke Commissie te Sluis voor liet Nationaal Gedenktecken voor No vember 1813, enz., brengt ter kennis van de ingezetenen dat de inscbrijvingsbiljetten aan dc buizen zullen bezorgd en door haar eerstdaags afgehaald wordenniet twijfe lende of zij zullen van hunne belangstelling iu deze nationale zaak door eene ruime bijdrage doen blijken. De Plaatselijke Commissie voornoemd J. H. HENNEQL'IN, Voorzitter. E. MAERTENS, Secretaris. OP DINGSDAG0£N 27 0CT03ER I8S3. De ondergeteckendc bericht zijnen geëerden Stad- en Land- genooten dat hij zijnen Winkel in KRUI DENIERSWAREN. GEDISTILLEERD en LIQ'JEU- RENBORSTELWERKGLAS- en GALEIJER- WERKals ook BUSKRUIDgeopend heeft in bet Muis, vroeger door den Heer J. PLEIJTE bewoond geweestbelovende door eene prompte en civile bediening bet vertrouwen zijner Begunstigers zich waar dig te maken. Sluis, 17 October, 1863. A. DE PRIESTER Jr. -JL. I BOOMKWEEKER TE BOSKOOP, maakt aan zijne geëerde Begunstigers cn Liefhebbers van Planten bekend, dat bij hem to bekomen zijn alle soorten van FRMTBOOMEN, LKIBOOMKN, HEES TERS, PLANTSOENEN cn OLMENBOO- MEN, voor zeer civile prijzen. Hy beveelt zich iu een ieders gunst en recommandatie. Drukkery van J. SCHANSMAN, te Sluis.

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 4