GEMENGDE BERICHTEN. 25 September jl. aanbesteden weg van Sluis naar Nieuwvliel, met een zijtak naar Uetranchenient voordeden alle zijn opgeruimd zoo dal de aan vang van dat hoogst belangrijke werk eerlang kan°worden te gernoet gezien. Gaven wij hiervoren te kennen, dat de afdoe ning der Zwinkwesliën alhier een algemeene volkswensch was wij gelooven ook niet minder deu algemeenen volkswensch uit le drukken ia de hoop: dat deze algemeen beminde, ijverige en kundige mensch nog vele jaren aan het hoofd onzer provincie sta en dat Zr. Ris. regering zijne in dezen bewezene gewichtige diensten niet on- opgeraerkt late voorbijgaan. Naar wij vernemen, zijn de Heercn J. M Hennkquin en JVI. Mazure heden nacht van hunne zending uit's Gravenhage teruggekeerd. Alet de meeste welwillendheid en heuschheid schijnen die Heeren bij de Ministers van Binncnlandschc Za ken Finimlieu, enz. ontvangen, en in hunne missie geslaagd le zijnzoo zelfs dat zij het heuchlijk berigt medebrachten, dal in het hoogcra van de aaubestedingssom van den weg Niéuw- vliét Sluis niet een zijtak naar Retranchemcnt voorzien is, en de approbatie en liet begin van dat werk spoedig kan le gernoet gezien worden waardoor na de. mede spoed g te wachten par tiële afdamming van liet Zwin zes gemeenten door goede kunstwegen aan elkander verbonden zullen zijn. SLUIS, 8 October. Bij de jongste stemming ter verkiezing van een Gemeenteraadslid zijn uitge bracht 66 stemmenwaaronder één van onwaarde (blanco' en wel op de navolgende personen J ic. le Ho ij 33 stemmen, F. van de Plassche 10, J. Hebbclijnck lïennefreund 8. C. Schout Velt huis 4I\ A. Pielerse "2, J. L. Groin I, M. A. Blankert 1 A. de Priester 1. Weshalve de eerst genoemde is verkozen. Bij Koninklijk besluit is de hertr J. Monlenhurgh (hans ontvanger van 's Rijks belastingen le Eede als zoodanig benoemd te Bruiuisso c. a.terwijl in zijne plaats is benoemd de heer G. W. F. G. jUalleufelsthans ontvanger van 's Rijks belastin gen te Nieuw-Sehoone!)'ek. In de Köin. Zeil. la est men Uit Hannover wordt gemeld, dat tussehenhet bof aldaar en dal te 's Ha ga do onderhandelingen zijn'gesloten welke op hel aanstaande huwelijk van Prinses Eroderika met den Kroonprins der Nederlanden, Prins VViilem van Oranje, heirek king hebben. De prinses is den 9 Jan. 1843 ge boren en wordt met Paschen in het volgend jaar bevestigd.'' liiina gelijkluidend komt dit bericht ook dooi de Börson-iialic tot ons. V.'ij nemen het over zonder dat wij in staat zijn liet ccnigermate te bc\esligen of logen te spreken. In do afgeloopene week zijn door twee gerechts hoven in ons vaderland doodvonnissen uitgespro ken over personendie zich hadden schuldig gemaakt aan brandstichting, waardoor menschen- levcus in gevaar hadden kunnen gebracht worden. Een der veroordeelden is slechts 22 jaren oud. Indien gelijk waarschijnlijk is door do ver oordeelden gratie wordt gevraagddan is het to hopen, dal de Koning gebruik zal maken van eene der schoonste praerogativen der kroon, lu alle landen gaan stemmen op tot afschaffing van deze barbaarschc en onmenschelijke straf; wel licht zal de wcnsch daarvoor ook bij ons zich lui der doeu hoorennu er, in naam dor wet, over twee menscheulevens in ééne week wordt beschikt. In 1864 zullen cellulaire rijtuigen worden in dienst gesteld bij de gevangenissen te Arnhem en tc Maastricht, teu einde ook aldaar het langs de straten vervoeren van gevangenen af le schaffen. Behalve in die steden, zal alsdan het gebruik van cellulaire rijtuigen te Amsterdam, Utrecht, 's Ilertogcnbosch's GravenhageRotterdamLeeu warden Breda Groningen, Zwolle en Middelburg ingevoerd zijn. De voorbereidende werkzaamheden aan den Rottcrdamschen waterweg naar zee zijn begon nen. Reeds zijn cenige arbeiders aan het werk en worden er meerdere verwacht, terwijl de eerste aanbestedingen ziju gedaan, bestaande iu hel wegruimen van zandhet daarslelleu van een paar gebouwenenz. De collecte voor het monument van 1813 gaat niet alleen traag voort, vooral iude groote steden van ons rijk, maar levert op de meeste plaatsen laug niet op wat men had gedacht cn beant woordt geenszins aan de raming van 15 ets. per hoofd. Zoo bijv. bracht die le Purinerend 71/, ct., te Ivoog aan de Zaan 5 ct.le Zoeterwoude 3" c'., le Alkmaar slechts 2 ct. gemiddeld per hoofd op. Naar men zegtbestaat te Amsterdam hel voor nemen aldaar op te richten een marmeren ge- xlenklcckcn ter herinnering aan Neêrlands bevrij ding van het Fransche juk in 1813 en Ier ver eeuwiging der namen van de personen die meer bepaakltlijk in de hoofdstad daartoe krachtdadi" hebben medegewerkt. Deze namen zoudenvol gens het bestaande plan uitwendig op het mo nument worden gebeiteld. Tot het bijeenbrengen eter benoodigde gelden zou geene collecte gehou- deu maar slechts eene uiluoodiging tot inzending van vrijwillige bijdragen aan dc ingezetenen van Amsterdam gericht worden. Aan de plaatselijke commissien voor het natio naal gedenktooken Is thans rondgedeeld het ge drukte verslag van het verhandelde door de hoofd commissie iu hare op den 18 September jl. ge houden vergadering. Behalve hetgeen daaromtrent door ons vroeger werd medegedeeld merken wij daaronder nog het volgende opmerkenswaardige op. Ouder de ingekomen stukken eene missive van de algemeene synode der Nederlaudsche her- Normde kerkdaarbij te kennen gevende dat hoewel door haar met groote belangstelling was vernomen dat de hoofdcommissie den feestdag van 17 November wensehto te zien aanvangen met een piechtigen dank- cn bidstond, de synode (eer zij nog van dit voornemen was onderricht) had besloten en maatregelen genomen om Nederlaud's vernieuwde onafhankelijkheid godsdienstig te doen herdenken op den lodenom redenen daarbij vermeld; het wenscheiijk achtende dat de hoofdcommissie zich naar deze beschikking mocht voegen. Volgens hel door de vergadering genomen be sluit, zal het op te richten" nationaal gedeuklce- keu bestaan uil: A. Eene gedenknaald te Scheve- ningen B. Een monument te 's Gravenhage C. Eene nationale ambachtsschool le Amsterdam. Aangaande de godsdienstige viering is besloten dat Z. AL de Koning eerbiedig zal worden ver zocht. de hoogo kerkelijke besturen der verschil lende gezindheden uit te noodigen op deu 17 November een piechtigen dank- en bidstond te willen houdenbij elk dozer godsdienstoefeningen eene bijzondere inzameling 'zal worden gehouden ten voordeel e van do op tc richten gedenktee- kenen. Ook is beslo'en een adres aan Z. E\c. den minister van binnenlandscha zaken te richten met verzoek de plaatselijke'' besturen uit te noo- dig-*n tot het doen houden van cenige volksfeesten en eene algemeene illuminatie door de ingezete nen op 17 No ember. Op voorstel van den president van orde, den heer Landry is met luide toejuiching besloten dat zal worden uitgenoodigd tot het leggen van den eersten steen van het in het Willemspark op te rich en monument Z. M. on/.e geëerbiedigde Koning, met de bede dal het i!i>. behagen moge als hoofd en aan hel hoofd zijns volks het halve eeuwgetijde van Nederlands herboren onafhanke lijkheid door deze handeling zijne schoonste cn ware bcteekenis to geven. Z. K. H. Prins Fre- derik bood zich aan om het verlangen der ver gadering door Z. K. II. met ou roering verno men en beantwoordtor geschikter ure over to brongen. Omtrent de wijze, waarop de plechtigheid van het leggen van den eersten steen zal plaats heb ben is lipsloten o. Tot het houden cener feestredeen om daartoe in de eerste plaats uit te noodigen jhr. mr. Jer. de Bosch Kemper, voorzitter der plaat selijke commissie te Amsterdam. b. Aan de heeron J. iJ. Lubcck cn G. Withuijs, leden der plaatselijke commissie is "s Gravenhage, op te dragen de vei vaardiging van den tekst en de toonzetting eener cantate voor die gelegen heid en verder aan de huishoudelijke commissie over le laten hoe te voorzien in liet onverhoopt geval hunner verhindering. c. Dat alle tiilnoodigingcn zullen geschieden op naam van Z. K. II. den Prins-voorzitter en do heeren leden der hoofdcommissie. d. Aan hh. kerkvoogden van de Willemskerk het verzoek te richten om voor het geval dat de weèrsgesteldheid het houden eener feestrede, enz. in de open lucht mocht verbieden daartoe over dat kerkgebouw te mogen beschikken. c. Al het overige ter bezorging op te drageu aan de huishoudelijke commissie. Uitgenoodigd zullen worden 1. De Vorstelijke personen met hunne huizen; 2. de diplomatie; 3. de minister en de ministers van staat; 4. de voor zitters en leden van beide Kamers der Sla ten- Generaal 5. de kanselier der beide orden (5. de direkteur van het Kabinet des Konings7. de raad van state 8. de rekenkamers 9. de hooge raad der Nederlanden de deken der orde van advokaten de voorzitter en procureur-generaal van de verschillende provinciale hovende voor zitter en officieren van de arroudisseinents-recht- bank te 's Gravenhage 10,de commissarissen des Konings iu verschillende provinciën 11. de ge deputeerde stajen der provinciën; lla dc gemeen teraad van 's Gravenhage12. de secretarissen-gene raal van de departementen van algemeen bestuur en de secretaris van het Kabinet des Konings 13. de rectormagniticus en president-curator der drie hoogcscholeu li. de president-curator van het Alhenaeum-Illustre le Amsterdam en van hel athenaeum te Deventer15. de burgemeesters van de hoofdplaatsen der provinciënbeuevens die van Amsterdam en Rotterdam 16. de bevelheb bers der militaire afdeelingen en chefs der staven; 17. dc chefs van deu generalen staf, president van het comité van defensie; 18. de inspecteurs der drie wapens 19. de militaire gouverneur der residentie 20. dc vicc-admiraal en de schou- ten-bij-nacht21. de voorzitter van en advocaat- fiscaal bij het hoog-milituir gerechtshof; 22. de kolonels der schutterij en 23. de afgevaardigden van iedere subcommissie die zich heeft geconsti tueerd. Op voorstel van Z. K. II. den Prins-voorzitter werd de lijst van uiluoodigingen nog aangevuld 1° met de zonen of naaste beirekkingen der man nen, die aan de vestiging der nieuwe orde van zaken op 17 Nov. 1813 onmiddellijk deel hebben gehad; 2°, met hen, die in die dagen persoonlijk de wapens hebben aangegord omdes noods met gevaar van hun leven te staan voor de nieuwe orde van zaken. Eene oproeping iu de dagbladen zal dezulkendie meenen tot deze strijders te kunnen worden gerekend, uitnoodigen om hunne aanspraken met overlegging van bewijsstukken voor 1 November e. k. in te zenden aan het bureau der hoofd-commissic. Voorts werd beslotenom ter opwekking van den volksgeest zich niet deu tegenwoordigen eigenaar van van der Balm's Gedenkschrift (deu heer SI. A. M. Roelants le Schiedam) tc verslaan omtrent de spoedige bezorging eener volksuitgave van dal werk, hetwelk door lussclienkomst der plaatselijke commission tot zeer geringeu prijs den belangstellenden zal worden uitgereikt. BRESKENS7 October. Do werken lot voort zetting aan liet kanaal door Zuidbeveland-staats- spoorwegen welke den 17 September zijn aanbe steed, zijn goedgekeurd en toegewezen in percee- len als het lsle perceel aan de heeren G. van do Vrede te Neuzen en aan A. Rinders te Bres- kens, voor een som van f 113,000,U0 alsmede het 2de perceel aan den heer P. Ilartog Comp. tc Sliedrecht voor een som van f 126,IKK),00. GROEDE, 5 October. Waarnemingen, alhier in de maand September II. gedaanbetreffende de weersgesteldheid leiden tol het resultaatdat in die maand de wind was op 6 dagen N.W., N.t.W., W.t.N. 2 W. 18 Z.W., Z.I.W., W.t.Z. _i_ Z.Ü., Z.t.O., O.t.Z. 30 dat op 17 dagen regen viel en 4 de lucht op deu middag on bewolkt was. KOEWACHT, 4 October. Door Mgr. de Bis schop van Bredais den 3 dezer tot Pastoor benoemd der R. C. Gemeente le Oostburg, c. a. de WelEerw. Heer I. van der Meijden tol hier toe Kapellaan alhier. Bijna zeven jaren mocht der Gemeente Koewacht het geluk ten deel vallen dezen ijverige» eenvoudige» en op recht vromen Priester in haar midden te bezit ten en zal zijn vertrek door alle ingezetenen en bijzonder door de lijdenden behoeftige» diep worden betreurd. Do correspondent van de Times bericht uit Alexandria van 19 Aug. dat het snelle wassen van den Nijl groote bezorgdheid verwekt; hij is thans 14 voet hooger dan in het voorleden jaar op denzelfden tijd en kou nog 45 dageu wassen. De regering-heeft groote massa's palen en plan ken op verschiileude plaatsen doen bijeenbren gen om gereed le zijn zoo hier of daar wallen of dijken mochten doorbreken ook zijn zeer vele personen bezig met dc ophoogiug van de oever- wallen. Mocht cc:i dergelijk onheil plaats heb ben als in 1861 toen de Nijl over de bedijking heenliep en Neder-Egyptc overstroomde dan zou volgens dien correspondent, de katoenooust groot gevaar loepen en zeker eeu groot gedeelte der katoenslruikcu vernield worden. Dit zou des te erger zijn terwijl reeds de veeziekte de ge moederen ongunstig gestemd hoeft voor de ka toenteelt. In enkele districten is ter naauwer- nood zoo veel vee overgeblevenals noodig is om de waterraderen in beweging to brengen zoodat de plantaadjes in de maanden Junij n Julij zonder water bleven en daardoor natuurlijk in groei ten achteren zijn; de derde oogst zal daarom eerst later kunnen plaats hebben en het is te vreezen dat hij door koude en regen zal lijden. De met katoenstruiken beplante landerijen maken dit jaar eene uitgestrektheid van 700,000 acres uit neemt men nu, matig berekend dat iedere acre gemiddeld 300 pond van zaden ge zuiverde boomwol levertdan zou men 420,000 balen ieder van 500 ponden kunnen verwachten door den vertraagden oogst zou wel een vierde gedeelte verloren kunnen zijn. Volgens telegrafische berichten uit Alexandrie van 1 October heeft de Nijl ruim 7000 bunders land en 5 mijlen spoorweg overstroomd. Er zijn maatregelen genomen om verdere onheilen tc voorkomen het leger bewaakt de dijken. Uit Egypte wordt nader gemeld dat de ovcr- slrooming van den Njjl nog steeds toeneemt cn een nog dreigender aanzien verkrijgt. De spoor weg van Alexandrië ligt nu reeds over eene lengte van tien kilometers onder water. Eene groote brug is zwaar beschadigd. De Ouder- Kouiug is voortdurend werkzaam met hel nemen van maatregelen tot voorzorg. Dezer dagen is le Madrid overleden de her tog de llijar, grande van Spanje 1ste klasse, wiens famielje het voorrecht hoeft elk jaar aide kleederen te krijgen, welke dc Koningin op Driekoningendag heeft gedragen. Deze voorwer pen vormen reeds een zeer merkwaardig mu seum, dat dc reizigers die Madrid bezoeken niet verzuimen te bezichtigen. -- Ten einde de serie van congressen zooveel mogelijk le completeren, zullen nu ook de Bel gische handelaars in granen, meel en olie le Brussel een congres honden. Bij het aankomen der stoomboot van Rot-

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 3