NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH - VLAANDEREN. N°. 40. Vierde jaargang. A6 18Ö3- BUITENLAND. BINNENLAND. HET SUATIE-KANAAL IN HET V001MIAL1G VIERDE DISTRICT DER DROVEVCIE ZEELAND. SIIIS(!HBWBBL1D Dit Weekblad verschijnt iedere» Viiijdag. Prijs per miiE Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels f 0,75; elke regel maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland 1,15; Vviiftao* OpfflllPP daarboven 0,1214, behalve het 'zegel van 0,35 voor iedere voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post f 1,30. 1 !JuaÖ c plaatsing Groote letters naar het getal gewone regels, Afzonderlijke Mummers ƒ0.10. "ie ZÜ beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, worden franco ingewacht aan het Hulpkantoor der Posterijen te Aardenburg. *^-3* Advertentiën en gewone Berichten of Mcdedeelingen van Correspondentenbij den Uitgever J. Schansman te Sluis. POLEN. Volgens een telegram uit Warschau heeft Wielopolski onbepaald verlof voor eenc reis naar hel buitenland bekomen en is hij tevens van zijne funclien als civiel-gouverueur en vice-pre sident van den raad van state ontheven. Uit een der bovenverdiepingen van het huis van Zamoyski te Warschau is cene Orsiuische bom geworpen "op het rijtuig van graaf Bergdat de straat passeerde. De graaf bleff ongedeerd. Een soldaat van het escorte werd gedood. De Russi- sische soldaten hebben daarna he! huis van Za moyski geplunderd. De schuldige is hun evenwel ontsnapt, Dc NcuesUn Nachrichtcn behelst een strategisch artikel over Polenwaarin het blad tot het vol gende resultaat komt: Er bestaan volstrekt gcene bezwaren om den guerilla-oorlog gedurende den winter even krachtig voort Ie zetten. Zulk een oorlog leidt echter tot geen resultaten, en zoo zal de eigeulijke beslissende strijdnaar men alge meen vermoedt, in het voorjaar beginnen. De winter zal met de toebereidselen daarvoor, de lichting en de organisatie van een Poolsch leger, dat de sterkte van minsleus 100,000 man bereiken kanverloopen. Dit getal zal voldoende zijn om den veldtocht te openen, daar de Russen na af trek van de garnizoenen tegen dien tijd weinig meer dan een gelijk getal in het veld zullen kun nen brengen. De Paine zegt, dat het schrijven van den Czaar, waarbij hij aan generaal Murawieff, als bewijs van zijne "bijzondere tevredenheid over diens dien sten de orde van St. Andreas-Apostelzijnde de hoogste onderscheidingtoezond eene algemeene afkeuring heelt ontmoet. „Een land", zegt het bladwelks souverein zich verplicht acht aau de openbare zedelijkheid en het menschelijk ge voel zulk eene beleediging aan te doendoor zulk een man te decorerenstaat buiten dc be schaafde natiën. De Czaar heeft Murawieff willen vereeren; wij twijfelen of hij daardoor ook de orde van St. Andreas-Aposlel vereerd heeft. Het is niet de krijgsman dien men vereerd heeft, het is de beul." Een brief uit Turijn meldt, dat een der vrien den van Garibaldi hem het volgende toevoegde „Generaal, gij zijt een van de werktuigenwaar van de S'oorzienigheid zich bedient. God heeft u het leven niet hergeven om boonen en erw ten op Caprera te telen. Thans kunt gij te paard stijgen. Welaan dan, te paard! Polen roept." Garibaldi antwoorddeIk heb geen lustom eene kroon aan Prius Czartorjski te scheuken; het is reeds te Yeeldat ik er twee aan Victor Emanuël heb geschonken. Ik behoor tot het volk. Voor wat vechten de Polen Ik zal met hen zijn wanneer de diplomatie zich terug trekt. Moge God hen bewaren vooral voor hunne vrienden van Rome en Parijs!"' GRIEKENLAND. De binnenlandsche toe stand van Griekenland is. helaas! nog steeds geschikt om tot een afschrikkend voorbeeld te strekken voor den nieuwen Koning. Wederom heeft een deel van het Kabinet in moedeloosheid de handen in den schoot gelegd. Blijkbaar on dervindt hel bewind geen den minsten steun van de naaste autoriteiten. Immersuit Athene wordt gemeld dat eerst na bepaalde toezegging van de zijde der nationale garde om tot de onderdruk king der voortdurende wanordelijkheden mede te werkende leden van het ministeriedie hunne portefeuilles hadden nedergelegdde bestuurs taak weder opgevat hebben die gewis als een zware last op hunnen ministeriëleu schouder drukt, zoodat het nog altijd de vraag blijft, of die door de jeugdige koninklijke schouderen wel zal kunnen getorscht worden. Inmiddels begaf Koning George zich Donderdag jl. met groote statie en onder het gejubel der bevolking aan boord van het vaartuig, dat hem naar zijn nieuw Vaderland moet overbrengen. PRUISEN. De gezanten der Vorsten, die zich te Frankfort met de Oostenrijksehe voor stellen vcreenigd hebben hebben bij den mi nister v. Bismarck verzet aaugeteckend legen zij ne bcleedigende uitlating omtrent de strekking >an bet congres. De ultrabchoudende Berl. Revue zegt, dal het Vor- slencongres beteekentde radicale ondergeschikt heid van het souverein gezag aau den volkswil," Sedert de vernietiging van het corps van Tac- zonowski zijn er uit Posen geen vrijwilligers meer naar Polen vertrokken. De redacteuren der 7 Berlijnsche dagbladendie wegens hun protest tegen 'de drukpers-verorde ning van 1 Junij waren beschuldigd van pogin gen tot opwekking van haat en verachting ten aanzien der regering zijn vrijgesproken, De gemeenteraad van Berlijn heeft zich ora den 18 Oc.t, den gedenkdag van den slag bij Leipzigfeestelijk te vierenbij andere steden aangesloten om dit in vereeniging met Leipzig in die stad op groote schaal te doen. Dit plan vindt algemeen bijvalbehalve bij de Kreuzzci- tungdie op hevige wijze daartegen uitvaart. OOSTENRIJK. Het antwoord van Prins Gortschakoff op de nola's der mogendheden is den 11 verzonden cu den 14 te Parijs en Wee- nen overhandigd. Hij ontwijkt daarin de 6 punten, den wapenstilstanden de conferenlio cu weidt alleen uit over het ontijdige der ter gun ste van Polen te nemen maatregelen. Hij acht de voortzetting der discussicu overbodig en meentdat Rusland zich met de verantwoorde lijkheid daarvan wel kan belasten. FRANKRIJK. De Monitcur deelt hel ant woord van Prins Gortschakoff aan den heer Drouiu de Lbuys medehet is in denzelfden geest ver vat als dat aan Engeland. Aangaande de her haaldelijk door den heer Drouin de Lhuys gedane loespeliug omtrent de westelijke provinciën van Ruslandals in zekeren graad deel hebbende aau de internationale bepalingendie in 1815 het lot van het hertogdom Warschau hebben gere geld zegt Prius 'Gortschakoff, dat het Kabinet van Rusland dit oogpunt in geenen deele kan toelaten. De Prins noodigt deu ambassadeur te Parijs uitde verklaring aan den heer Drouin de Lhuys le hernieuwen, dat de Czaar steeds gereed is naauwkeurig zijne verplichtingen jegens alle mogendheden te vervullen, doch dal hij elke toe speling zelfs eene minnelijke gedachlenwisseling moet verwerpen omtrent gedeelten van zijn Rijk waarop geenerlei internationale bepaling toepas selijk is. la het memorandum van Rusland wordt herin nerd dat Rusland het hertogdom Warschau be zit door recht van veroveringgedurende de ge beurtenissen van 181*2. Keizer Alexander, sedert dat jaar aankondigende dat hij Polen zou her vormen zoodra hot werk der verlossing van Eu ropa zou voltooid zijn en in 1815 hel initiatief nemende lot hervorming van Polen heeft aan Europa het recht niet gegeveuin de binnenland sche aangelegenheden te interveuiereu. Daarna worden de verschillcude punten van de Fransche nota bediscussieerd en wordt nogmaals aangetoond, dal ecu wapenstilstand onmogelijk is. De Prins wenscht te wachten tot het herstel van de rust eer aan Polen hervormingen worden gegeven Hij hoopt dat het verschil van gevoelen geen ernstig verschil lusschen de Kabinetten zal doen ontstaan en den vrede \au Europa verstoren. Dit kan alleen geschieden indien men toelaat dat de bewerkers der oulusten hun plan verder ont wikkelen. Men zou dit alleen kunnen verwach ten van mogendheden, die onder den schijn van eene diplomatieke handeling besloten hebben de uiterste wenschen der Poolsche omwenteling te verwezenlijkenzoo zelfs dat dit zou leiden tot omverwerping der traktaten en verbreking van het Europesche evenwicht. De Kabiuettendie tot grondslag genomen hebben de uaauwkeurigc ten uitvoerlegging der traktaten van 1815zul len niet dulden dat dit gescheide. ITALIË. Ongeveer eene maand geleden voelde zich Koning Victor Emanuel na deu maaltijd plotseling ongesteld. Het bleek later dat de Koning een lichten aanval van beroerte had gehaddie weinig verwondering baarde bij een zeer overbloedig man van bijna 44 jaren, van steeds toenemende corpulentie en met een op vallend korten halsen vooral ook bij dc ge noeg bekende levenswijze vau den Kouing. Voor de toekomst is men echter niet zonder zorg voorai bij de onbegrijpelijke methode van alle geneesbéereu te Turijn, die, volgens de lesseu van hunnen leermeesterdr. Sangrande in der gelijke gevallen den zieke bovenmatig bloed af tappen. En men weet dat zoowel La Farina onlangs, als vroeger Cavour,hun spoedigen dood aan dat verderfelijk stelsel te danken hadden. AMERIKA. Een stoomboot, welke le Vicks- burg eene lading oorlogstuig innam, is in de lucht gesprongen, door het neervallen van een bom met iicht ontvlambare stoffen gevuld. De gouverneurs der Zuidelijke Staten hebben in eene te Richmond gehoudene vergadering be sloten dat het belang des lands het wapenen van 400,000 negers noodzakelijk maakt. Kentucky verklaart zich échter tegen dezen maatregel. Burnside heeft Kingston in Tenessee bezet. Hij is tot die plaats doorgedrongen zonder ern- stigen tegenstand te ontmoeten. 7000 Man van de voorhoede van geul. Steele hebben in Kansas de Separatisten over de Rayon Meloriebrug terug gedreven. Het bombardement op de stad Charleston is gestaakt, maar dat van de havenforten wordt door de gepantserde schepen bij tusschenpoozen voortgezet. Op de puinhoopen van het fort Sum ter hebben de Geconfedereerden den frontwal met beschutting van katoenbalen weder hersteld en daarachter eenige stukken geplant; ook het fort Waguer is zwaar beschadigd. Te Nicuw-Orleans wordt eene groote expedi tie uitgerustvolgens eenigen bestemd naar Mo bile volgens anderen naar Rio Grandetot be zetting dier streek door het leger van genl. Grant, bij wijze van bescherming der Mcxicaansche re publiek tegen de FranscheD. Hel kabinet van Washington verlangtdat het watergebied rondom Cuba 3 mijlen zal worden ingekort, hetgeen de Spaansche regering niet geneigd is iutewilligcn. BELGIË. De hoogleeraar Callier is te Gent overleden, zonder de laatste sacramenten te heb ben willen ontvangen. Toen de lijkstoet op de begraafplaats kwam vond men een graf gegra ven naast dat van een onthoofden misdadiger. De burgemeester liet daarop op het gewijde ge deelte eene groeve delven, waarin het lijk werd ter aarde besteld, De gezamenlijke pastoors der stad hebben hiertegen geprotesteerd. ENGELAND. De officiële London Gazette deelt het autwoord van Rusland van 26 Aug. mede. De Russische regering betreurt het, dat hare nota van Julij niet de gewenschte uitwer king heeft gedaan en wil eene discussie, welke het tusschen de kabinetten bestaande verschil van raeening slechts zou bevestigen, afbreken. Rusland wenscht evenzeer als Engeland de rust van Polen en Europaen de Keizer streeft op de verzoenendste wijze naar dit doel. Eene ver antwoordelijkheid kan slechts uit eene eventuele schending van het volkenrecht voortspruiten. Do Keizer heeft echter steeds de eischen van het volkenregt geëerbiedigd en verwacht hetzelfde van de overige mogendheden. De Globe meentdat de bonds-executic in Holstein lot eenen oorlog tusschen Denemarken en Duitschland zal leiden. Het blad zegt, dat het Duitsche volk zich in de kwestie der hertog dommen door een nationalen hartstocht Iaat me deslepen waarover het spoedig berouw zal ge voelen, want Denemarken zal niet alleen door Denen verdedigd worden. VIII. Aan de Memorie van Beantwoording van den Minister van Binnenl. Zaken op het verslag van de Tweede Kamer outleenen wij het volgende: 1. Bij de overweging van dit wetsvoorstel in de aideeliugen der Kamer werd door eenige leden

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 1