•llET Sl'ATIE-KAWAL IN HET YOORMLIG VIERDE DISTRICT DER PROVINCIE ZEELAND. komendat er ecne goede langschool op gericht geworden is. Op de scholen wordt wel is waar onderwijs in den zang gege ven maar wij gelooven niet te veel te zeggenwanneer wij bewerendat over het algemeen het africhten op het zingen van cenigc welklinkende liedjes de hoofd zaak blijft cn het goed theoretisch onder wijs èn om de ongeregeldheid van het schoolbezoekèn om den jeugdigen leef tijd der leerlingen die vaak na hun twaalfde jaar de school niet meer bezoeken, èn om den beperkten tijddie daaraan gewijd kan worden èn vaakom de onbedrevenheid van den onderwijzer, weinig vruchten voortbrengt. Die oprichting van een muziekgezelschap te Oostburg en van de zangschool te Aar denburg deden bij ons onwillekeurig de vraag oprijzen Zou Zeeuwsch-Vlaanderen's westelijk deel niet in elke gemeente boven de 1000 inwoners een muziekkorps cn eene zangschool kunnen bezitten En wij ant woorden daarop volmondigja liij za- menwerklng bestaat die mogelijkheidbij betrekkelijk weinig kosten. Veronderstel bijv.dat de Gemeentebe sturen van OostburgGroedeBreskens SchoondijkeSluis en Aardenburg (IJz.cn- dijke laten wij hier buiten onze veronder stelling omdat daar een sedert jaren bloei- jend gezelschap bestaatieder honderd gulden geven als traktement voor een te benoemen muziekmeesterdan vragen wij of men lang naar een bekwaam muziek meester zou moeten zoeken Wanneer deze zich in Oostburg vestigtis liet een klein bezwaar zich één dag per week naar de genoemde gcmeenlen te begevenom daar 1°. op eene zangschool les te geven; 2°. het muziekgezelschap te instruerenter wijl hij eindelijk daaraan behoeft niemand te twijfelennog een aardig sommetje zou verdienen met privaatlessen in elke (lier gemeenten. Bovendien behoeft men zich niot te behelpen met iemanddie geen meester is in het vak omdat het daaraan verbonden salaris recht geeft om iemand te benoemendie in staat is met vrucht onderwijs te geven. Zou het nuwanneer de Gemeentebe sturen alzoo voorgingenmocijelijkheden ■i zich hebben in elke gemeente de noo- dige gelden to verzamelenoin de muziek instrumenten te koopen en door joarlijkschc contribution der honoraire leden de lessen der werkende te betalen Evenzoo is het met het teekencn gesteld. De teekenkunstdie hij liet lager onderwijs iu 'l geheel niet opgenomen is dan als bij vak, waarin een afzonderlijk examen ver- eischt worjt, wordt nog stiefmoe 'erlijker behandeld. Op dezelfde wijze kan ook hierin worden voorzien. En de kleine uitgavevoor de Gemeente besturen hieraan verbondenzou die geen heilzamer vruchten dragen voor hunne ge meenteledon ilan ecne vermindering van f 200-,, op de gemcentebegrootingen Mochten deze opmerkingen aanleiding geven tot wrijving van gedachten over dit punthoogst aangenaam zal het ons zijn ieders gevoelen hierover door ons Blad publick te maken. binniMX\D.""'~^ VII. Overeenkomstig ons voornemen zullen wo nu \oor zoo verre zulks tot onze zaak betrekking heeftde stukken aaedcdeelengewisseld betrek kelijk het ontwerp van wet tot verhooging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooling voor 1863." SVij maken een' aanvang met het gewijzigd ontwerp van wet zeiven. Wij WILLEM III, bij dc gratie Gods Koning der Nederlanden, Prins'van Oranje-Nassau, Groot-Hertog van Luxemburgenz,enz., enz. Allen die deze zullen zien of hooren lezen salut, doen te weten Alzoo Wij in overweging genomen hebbendat het algemeen belang des Rijks is betrokken bij de verbetering van de uitwatering in het voorma lig 4de district van Zeeland dat er derhalve redenen beslaan, de uitvoering dier werken door het verleenen van Rijksbijdra gen in de kosten te bevorderen, en dat'er nood zakelijkheid bestaal tot bestrijding dezer uitgaven, zooveel het loopeode jaar betreft, het Vde"hoofd stuk der Staatsbegrooting voor 1863 te verhoogen Zoo js het, dat Wij, den Raad van Stale ge hoord en met gomeen overleg der Staten-Geueraal hebben goedgevonden en verstaan gelijk Wij goedvinden cn verslaan bij deze Akt. 2. Tot verbetering der uitwatering in het voormalig 4de district van Zeeland wordt van 's Rijks wege eene bijdrage van twee honderd zes duizend gulden f 206^000) verleend, over vier (4) jaren verdeeld. Lasten en bevelenenz. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer betrekkelijk het wetsontwerp ontleenen wij het volgende Andere leden erkenden de noodzakelijkheid om met opzicht tot de gewone staatsuitgaven do meest mogelijke spaarzaamheid te betrachten maar wilden zulk eene spaarzaamheid niet doen gelden, waar aanmoediging van nuttige openbare werken te pas komt. De uitgaven daarvoor zijn gceno uitgaven van weckle. Zij zijn veeleer rnct het beleggen van een kapitaaldat later ruime rente geeft, gelijk te stellen. Ook de poldcrver- betering iu Zeeland kan voor den Staat niet on verschillig zijn. De waarde der landerijenhij die verbetering betrokken zal daardoor wordeu verhoogd. De Slaat heeft uil den verkoop dei- schorren of aanwassen, nabij de hier in aanmer king komende polders gelegen, reeds groote gel delijke voordcelen getrokken en heeft uitzicht op het verkrijgen van meer zulke aanwassen. An dere Staten, vooral België, zijn in het verleenen van rijksondersland voor nuttige openbare werken veel milder cn ruimer dan de onze en bevinden zich daarbij wel. De verhooging der uitgaven voor waterstaatswerken had dan ook in het oog dezer leden veeleer eene aanlokkelijke, dan ecne nadeelige zijde. Akt. 2. Door verscheidene leden werd met nadruk opgekomen tegen het denkbeeld om aan de hier in "aanmerking komende polders in het voormalig 4de district van Zeelandlot verbete ring der uitwatering, een subsidie van f 206,000, over vier jaren verdeeld, toe te kennen, zonder dat de provincie zelve voor do te docne uitgaven iets bijdraagt. Het is een aangenomen regeldat in dergelijke gevallen de kosten dor werken door het Rijk dc provincie en de belanghebbende ge meenten waterschappen of particulieren elk voor worden gedragen. Meermalen is hel rijkssub sidie geweigerdomdat dc provincie het derde niet wiide bijdragen. Men staat er opdat zij voorga. Nog onlangs heeft de Regering zich te gen het toekennen van een rijkssubsidie tot op richting van een stoomgemaal voor dc afwaleriug van het district Kuilenburg verklaard omdat dc provincie geenerlei deel der kosten op zich wilde nemen. De Geldcrseho waterschappen die door de ovcrslrooming van 1861 zeer geleden hadden hebben, op gelijken grond, niets voor hel her stel hunner dijken kunnen verwerven. Ook in Noord-Brabant is tot nu toe van rijkswege niets gedaau tot vergoeding der schadedoor gebrek kige uitwatering geleden. Is het nu goed en billijkdat ten behoeve der grondbezitters in ecnige polders in het voormalig 4de district van Zeeland ccne uitzondering op den regel worde gemaakt, en dat terwijl tliebelanghebbenden zeer wel iu staat le achten zijn zich zeiven te helpen? Het geldt hier eene uitgestrektheid van 12.000 bunders uitstekend goed land. De gezamenlijke kosten der uitwateringswerkeu worden op ƒ602,000 begroot. Indien dus "de belanghebbenden uit eigen middelen geheel in do behoefte voorzagen zou den zij f50 per bunder te betalen hebben, wat, dc hoedanigheid van het land in aanmerking ge nomen, zulk ecne overgrooteopofTering niet zijn zou. Op deze bedenkingen werd geantwoord"dat de weigering der provincie Zeoland om voor dc ver betering der uitwatering bij le dragen met het door die provincie gevolgd stelsel znmenhnngt. Zij subsidieert niet rechtstreeks dergelijke werken, maar verleent daarvoor toch zijdelings ondersteu ning, daar zij renlelcoze voorschotten verstrekt en dus percentsgewijze in dc te doene uitgaven deelt. Bovendien rust iu dit geval, zoo als in de Memorie van Toelichting wordt betoogdeene zedelijke vfrpliehling op het Gouvernement om tusschen beide te komen. De uitwatering dei- polders is door onderscheidene regeringsmaatre gelen a an vroegeren en lateien tijd, zoo als de afsluiting van den Braakman do militaire inun dation vau 1830 tot 1837 cn de in der tijd aan den generaal van Damme verleende concessie lot indij king iu slecb eu toestand gekomen. Dc Staat heelt zelf do vruchten van dien nadeeligen toe stand geplukt. Naar mate de uitwatering der be staande polders slechter werdwerd in den Braakman en het Zwin meer land door aanslib bing aangewonnen en deze aangeslibde gronden door den Staal tot hooge prijzen verkocht, hebben het domeinfonds helpen stijven. Volgens sommigen waren nog andere beweeg redenen yoor den gevraagden rijksonderstand aan te voeren. Bij de concessie tot indjjkiug van den Diomede-polderin 1826 aan den generaal van Damme verleend is aan dien concessionaris uit drukkelijk de verplichting opgelegd, om, in zoo— Ycr de indijking ae uitwatering der achtergelegen polders mocht belemmeren daarin te helpen voor zien. Noch hijnoch zijne erfgenamen hebben aan die verplichting voldaan. Thansnu de Staat in het genot treedt der aanzienlijke inkomsten uit dc indijkingen van den generaal van Damme Yoorlvloeijendebestaat voor hem eene drangre den te meerom te helpen volvoeren wat vroe gere concessionarissen ongedaan hebben gelaten. Al liet men dit alles ter zijdemoest niet uit het oog worden verlorendat de Staatvolgens het gedane voorstelniet meer dan y3 der ge- heele som, voor de afwateringswerken vereischt, dragen zou. liet moest hein onverschillig zijn of de overige belanghebbenden de twee andere derden geheel bijdroegen dan wel een deel daar van uit de provinciale kas wierd verstrekt. Van de andere zijde slomde men dit laatste geenszins toe. In het verleenen van een deel der benoodigde som door de provincie lag een waar borg niet 6lechls dat het werk door de provin ciale autoriteit nuttig wordt geacht, maar ook dat die autoriteit van oordeel isdat de onmiddellijk belanghebbenden niet in slaat zijn het werk go- heel voor hunne rekening le nemen. Die waar borg werd hier gemist eri tevens afgeweken van een zeer nuttig beginsel. Het provinciaal belang der werken was thans onbewezen. De voorstel ling, dat de Staal voor werken van dezen aard altijd ','3 zou moeten bijdragen, was voorts geheel onjuist. Dat was niet meer dan een maximum. Sommige dezer leden zouden het nog altijd wen- schelijk rekenen dat de Slaton van Zeeland door een geldelijk ofler van hunne belangstelling in do zaak deden blijken. De provincie zou zich bijv. met het der benoodigde som kunnen belasten terwijl het overige voor rekening van den Staat bleef. Ware dit onmogelijkdan sou het in aanmerking moeten komen om do aangevraagde som uit 's Rijks schatkist over een grooler aanl.il jaren te verdoelen. Men zag niet inwaarom yoor de groote werken in Groningen het subsidie in twaalf jaarlijksc.he termijnen wordt verslrekt, terwijl hier, waar de zaak van meer ondergeschikt belang is. het subsidie in vier jaren zou zijn af betaald. Ook op hot gezegde over de zedelijke verplich ting van het Gouvernement lot het te hulp komen in de afwatering der polders scheen vrij wat af te dingen. Uit hetgeen op biadz. 5 der Memorie van Toelichting voorkomt is af te leiden dal de verlanding van het Zwin althans ten dcelehet gevolg is van natuurlijke oorzaken die niet voor rekening van het Gouvernement kunnen komen. De Slaat, beweert'men moet verplichtingen ver vullen die de generaal van Damme of zijne erf genamen onvervuld hebben gelaten. Maar is de Staat reeds in het onbelemmerd bezit der door (li8 concessionarissen ingedijkte gronden? Er wordt daarover immers uog altijd een rechtsge ding gevoerd Men wenschte omtrent den stand van dat rechtsgeding tc worden ingelicht, ca le vens iets te vernemen omtrent het gerucht, dat het Domainbestuur voornemens zijn zou do door de genoemde concessionarissen ingedijkte gronden te verkoopen vóór in het rechtsgeding eene be slissing gevallen waszoodat die gronden als 'l ware hij den verkoop met dat rechtsgeding be zwaard zouden zijn. Zulk een voornomen scheen zoo vreemd en afkeurenswaard dat men aan het bestaan geen geloof zou hebben geslagenindien niet in eene der afdeelingen eeii Belgisch blad (1'Impartial de Bruges van 23 Mei 1863) ware overgelegdwaarin eene aankondiging voorkomt van den directeur der registratie cn domeinen in Zeeland, volgens welke in de maand Julij aan slaande eene uitgestrektheid domaniale schorren in het achterste gedeelte van den zeearm Int Zwin zou worden verkocht, met verplichting tot indijking. Men vroegin hoever deze verkoop met de concessie tan Damme in yerband staat en wat er van deze zaak zij. SLUIS"22 September. De Drukker en de beide Redacteuren van dit Weekblad zijn gedagvaard voor de Arrondissemenls-Rechtbank tegen 2 Oc tober e. k.de eerste wegens te hebben opgeno men, en de tweede en derde van, als verant woordelijke Redacteuren te hebben doen opne men ecii Ingezonden Stuk, bevattende ten aan zien van den Burgemeester vau Breskens de navolgende beleedigende zinsnede't is maar jammer, dat hij zijne Gemeeutenareii zoo over 't paard tiltom ze bij eene andere gelegenh id zeer (drukfout: de kopie heeft weèr) door den modder te sleuren." Voor eenigen lijd werden er te Goes eenige sollicitauten opgeroepen naar de opengevallen be trekking van onderwijzer aan dc openbare school voor gevoon en meer uitgebreid lager onderwijs. De dag van het vergelijkend examen werd be paald sommigen der sollicitanten komen »p; het examen heeft plaatsmaar na afloop Yto htt ex-

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 2