NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEÜWSCH - VLAANDEREN. N°. 39. Vierde jaargang. A0 1863. Vrijdag 25 September. beide Vereenigde Zitting der Hamers van Maandag 21 September 1863. Mijne Ileeren SLIHMtl HrEhBLllt Dit Weekblad verschijnt iedereu Vhjjdag.— Prijs per maanden voor het voormalig -4de district van Zeeland f U15; voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post f 1,59. Afzonderlijke Nummers 0.10. Prijs der Advertenticu, van 1-5 regels 0,75; elke 'rcgd daarboven f 0,12behalve het zegel van f 0,3 voor iedere plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betredende,-worden franco ingewacht aan het Hulpkantoor der Posterijen te Aardenburg. Advertentie!! en gewone Bericlilen of J.Iededcclingen van Correspondenten bij den Uitgever J. Schansjun te Sluis. 'U t. OPENING DES GEWONE VERGADERING VAH 1363 -- 18G4. De lieer mr. J. A. Phiupsk die den voorzilterstocl bekleedtopentnadut do leden der beide Kamers zich in de zaal bestemd voor de vergaderingen van de Tweede Kamervereenigd hebben tegen half één ure do vergaderingen laat een Koninklijk besluit van den 19 September jl. houdende zijne benoeming tot Voorzitter der Eerste Kamer gedurende bet aanstaande Zittingjaar der Slaten-Generaaldoor den griffie.' dier Kamer voorlezen. De Voorzitter, aan vvien dien ten ge volge overeenkomstig het voorschrift vau art. 103 der Grondwet, het bestuur der Vergadering is opgedragen benoemt cene commissie van achttien ledendie ZIJNE MAJESTEIT DEN KONING, bij Hoogst- deszelfs aankomst in het gebouw der Staten- Generaalontvangen en in- en uitgeleide doen zal. De Ministers, hoofden van Ministeriële DepartementendKanselier der orden en de leden van den Raad van State ver voegen zich ten één ure in de vergader zaal. ZIJNE MAJESTEIT DE KONING, die zich met HH. KK. HH. de l'rinsenop de in het programma voor de opening der Zitting omschreven wijze naar het gebouw der Staten-Generaal begeven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aangekomen ter vergaderzaal binnengeleid. ZIJNE MAJESTEIT DE KONING plaatst zich op den troon en houdt, terwijl HII. KK. I1H. de Prinsen aan Hoogstdeszelfs zijde gezeten zijnde navolgende openings rede „De voldoeningwaarmede Ik Mij in uw midden herinde, is gepaard met dankbaarheid voor het velo goede, dat aan ons Land in het vorig jaar weder mocht te beurt vallen. „De vriendschappelijke betrekkingen met de andere Mogendheden bleven on gestoord. De goede verstandhouding met België werd door de onlangs gesloten tractalen op brecdenhechten grondslag gevestigd. „Zee- en Landmagt beantwoorden zoo in het Moederland ais in de Overzeeschc Bezittingenloffelijk aan hare roeping. „Lie weerbaarheid des Lands moet worden verhoogd door de nieuwe rege ling der schutterijenwaarvan het out werp U zal worden voorgelegd. „De aanleg van spoorwegen op Java zal nieuw leven en vertier, ook onder de inlundsche bevolkingverspreiden. „De Negerbevolking in onze West- Indische Bezittingen heeft aanmerkelijk blijk gegeven hare vrijverklaring op prijs te stellen. „Onder de wetsontwerpen welke onze Koloniën betreffen, en aan Uwe beraad slaging zullen onderworpen worden belmoren die tot regeling vau het beheer en verantwoording der Indische geldmid delen en die tot vaststelling der regle menten op het beleid der Regering in West-Indiè. „Bij de toenemende bevolking des Itijks vordert art. 77 der Grondwetdat het getal leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worde vermeerderd. „Oprigling van instellingen van middel baar onderwijsin overeenstemming met du Wetwordt ijverig voorbereid. „Ter voorziening in de opleiding van hendie zich voor Indië bestemmen moogt gij eene voordragt verwachten. „De ontwerpen tot regeling van het geneeskundig Staatstoezigt zullen U weder worden voorgelegd. „De landbouw schijnt zich in het alge meen over eene ruime opbrengst te mo gen verheugen. Ook waren de uitkom sten der zee-rivier- en kust-vissclierijen in menig opzigt bevredigend. „De vooruitgang onzer Nijverheid is blijkbaar. „Het gebied der werken van algemeen nutvan Rijkswege of door provinciën gemeenten en andere besturen of ver- eenigingen ondernomen, breidt zich steeds uit. „Het plan der Staatsspoorweg-werken voor het volgende jaar zal U worden onderworpen. Binnen kort kankrach lens de regeling der exploitatiein de vorige Zitting tot stand gchragtde dienst gedeeltelijk worden geopend. Voor den bouw van lijnenwelke het net zul len aanvullen, zijn conccssien verleend of in overleg. „Van de wetten welke strekken moe ten om de wet op de regtcrlijke inrig- ting in werking te kunnen brengen, zul len U de ontwerpen, ter overweging van het tegenwoordig wetboek van strafvor dering, spoedig worden aangeboden. Ilct ontwerp van een nieuw wetboek van burgerlijke reglsvordering nadert zijne voltüoijing. „De toestand van 's Rijks middelen blijft gunstig. Hoewel lot krachtige voorzetting van don aanleg der Staats spoorwegen grootere sommen dan de gewone worden gevorderdkan daarin worden voorzien, zonder tot buitenge wone maatregelen de tocvlugt te nemen en zonder het amortiseren van schuld te staken. „Onderscheidene wetsontwerpen be trekking hebbende tot het plan eencr geleidelijke herziening van ons belasting wezen zullen U worden voorgesteld. „Moge de vervulling der taakwelke U, Mijne Ileeren, in dit Zittingjaar wacht, onder Gods zegentot heil van het Vaderland strekken. „Ik verklaar de gewone [zitting der Staten-Generaal geopend." ZIJNE MAJESTEIT Dlï KONING ver laat na het uitspreken dezer Troonrede met 1IH. KK. HH. de l'rinsenbegeleid door de Commissie de vergaderzaaloni zich op de bepaalde wijze naar het Konink lijk Paleis terug te begeven. De Voorzitter sluit, 'nadat de leden der commissie van in- en uitgeleide in de ver gaderzaal zijn teruggekeerdde vereenigde Zitting. w ij gelooven niet te veel te zeggen wanneer wij bewerendat de beoefening der schoonc kunsten in ons district nog al wat te wenschen overlaat. De oorzaak hier van is niet verre te zoeken. Het vierdo district bevat slechts betrekkelijk kleine plaatsjes in zich die elk voor zich moeijc- lijk de lasten kunnen dragendie zij tot een geheel vereenigdbijna niet zouden voelen. Die splitsing in verschillende ge meenten van p. m. 1000 tot 3000 inwo ners is dus een natuurlijk beletsel om in dezen iets goedsiets duurzaams in 't le ven te kunnen roepen. En toch ware ook in ons district, door zamenvverking, voor den bloei der schoone kunsten meer te doen dan lot nog toe gedaan wordt. Oostburg isnu kort geledenbegonnen eene loffelijke uitzondering te maken. Dooi de vrijgevigheid van den Heer Bomb is men in staat gesteld geworden een muziek gezelschap op te richtenwaaraan wij niet alleen eene schoone toekomst toewenschen, maar die op grond van zijne vveldoordachtu reglementen en den ijver der ingezetenen durven vooorspellen. V/ij weten hetai wat nieuw is, is goed, bevaltwordt voor gestaan aangemoedigda lort et a tracers ondersteund om liet later geheel aan zijn lot over te laten ja zelfs tegen te werken bij dit gezelschap gelooven wijdat zijuu statuten zoo ze slechts gehandhaafd wor den het een en under voorkomen zullen, Ook in Aardeuburg is mendoor die medewerking der ingezetenenzoo ver ge»

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 1