NIEUWS - EB ADVERTEBTIEBLAD VA» WESTELIJK ZEEUWSCH - VLAASDEKE». N°. 38. Vierde jaargang. A8 18Ö3. Vrijdag 18 September. BUITENLAND. BINNENLAND. HET SÜATIE-KANAAL l.\ HET VOORMALIG VIERDE DISTRICT DER PROVINCIE ZEELAND. Ml ISIH HMhBIIII Dit Weekblad verschijnt iederon Vrijdag. Prijs per onus maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland IJS; voor de overige plaatsen des Rijks franco per post 1,30. Afzonderlijke Nummers ƒ0.10. Prijs der Adverlentiën, van 1-5 regels 0,75; elke regel daarboven ^,12'/2, behalve het zegel van 0,35 voor iede. plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. ES- Ingezonden Stukken en Briev Adverlentiën en ge rieven de Redactie betredendeworden franco ingewacht aan het Hulpkantoor der Posterijen te Aardenburg. wone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten hij den Uitgever J. Schansman te Sluis. ^33 Thru, too, sail on, o Ship of Slate! Sail on, o L'nion, strong and great! Humanity, with all its fears. With all the hopes of future years, Is breathless hanging on thy fate! Zo besloot de groote dichter Lo.vc- felluw voor eenige jaren een zijner fraai ste gedichten. Na met meesterlijke hand het houwen van een schip geschetst te hebben, spreekt hij het aan en zegt: „Gij schip van staat, zeil voort! zeil voort, gij groote en sterke Unie! Met een hang voorgevoelmaar ook met al de hoop der toekomstige eeuwen verbeidt de menschheid met ingehouden adem uw lotZeil voort gij groote en sterke UnieSterk voorwaar, maar alleen machtig om in zijn eigen in gewand te woelen en door moord op moord zich zeiven te vernietigen. Zeven honderd vijftig duizend mannen berekent de Times, dat er op de verschillende slagvelden in de verschillende belegeringenin de on telbare schermutselingen gevallen zijn 750,000 mannen in de kracht huns levens, weggemaaid door den onverbiddelijken dood, of geotterd aan de hccrsch- en eerzucht van eenige weinigen. Jasterk was die Unie, o dichter! toen gij ze bezongt; sterk, en machtig om met de grootste staten van Europa te wedijveren; rijker aan innerlijke hulpbronnen dan wellicht eenige van die; vruchtbaar in genicn, die zich toelegden op de vernieling van menschcn en steden; maar wat zal het lot van uwe Unie zijn Miljoenen schats zijn lot hier toe ijdel ver spild; duizenden mcnschcnlcvens te vergeefs weggemaaid; talrijke legers zijn door aller lei wettige en onbehoorlijke middelen op de been gebracht; moiislerschependrij vende stedendwingers, doorploegen de stroomen en zeeëndie weleer slechts vreedzame handelschepen op hun brecden rug te dragen hadden en de velden? ze liggen naakt en onbebouwd; want, hier had een veldslag plaats die alles verwoestte of daar trok een leger door, dat alles onder den voet trad; of ginds ziet men wacht vuren branden te midden van de hoop des landbouwers of verder wordt de oogst aan de vlammen opgeofferdopdat do tegen partij cr toch geen voordeel van zou trek ken en elders zijn ze overgroeid met door nen en distelen, omdat de vroegere eige naars of gedood of gevlucht zijn uit ccn streek, waar de dood hen dugelijk* onder allerlei gedaanten aanstaarde. En de ste den Ze zijn verlatenhier om dat ze te dicht bij het looneel van den strijd waren; daar omdat de krijgsman ze noodig had; omdat hij het van strategisch belang achtte een stad aan de vlammen ter prooi te geven ginds omdat de inwoners zich niet willen huigen onder den heer dien de kansen des oorlogs hnn gegeven hebben; en overal waar de blik zich wendt, ziet men de hand eens slaandeu Engels ziet men sporen van verderf, van verwoes ting van vernietigingalsof er een vloek rustte op het land, dat zich zoo kort gcle- den nog in zoo veel zegeningen mocht verheugen. En wederomna zoo menigmaal onbe slist gestreden te hebben staan de beide veldhccren Lee en Me.vi)li tegen elkander over, om een bloedig pleit te beslissen. De belegering van Charleston wordt met kracht voortgezetde Noordelijken schijnen te zullen zegepralende forten zijn blijk baar niet bestand tegen 200pondersEn zoo de forten bezweken zijn en de verschan singen beklommenzat men dan meester zijn van de stad Neenvoorwaar. Want even als YulIadolM van ouds cu l'uebla (Valladolid Ia nuevaj elke straatelk buis voor hoopen lijken verkochtzoo zal ook Charleston niet eer den Noordelijken toe- behoorenvoor 't laatste huis bestormd of in de lucht gesprongen zij. Zij zulleu een puinhoop veroverenwaarboven zij een zuil kunnen oprichten met het opschriftUier lag eenmaal Charleston. En dan Dan zullen ze Richmond veroveren en alle andere steden die zich afgescheiden heb ben en dan Dan zullen zij dien „reus- achtigen broedermoord'' op doen houden en zullen vereenigen wat niet vereenigd kan wordenen ze „zullen een staatkundigen band vlechten, die een gceselkoord en doodstrik zal kunnen zijn." (aj Waart ge een ziener, o dichter, toen gij uitriept„De menschheid verbeidt met een bang voorgevoelmet ingehouden adem wat uw lot moet worden?" Ja, wat worut cr van Amerika? Tegen over overmoed stelt men overmoedtegen over wreedheid stelt men wreedheid tegen over volharding, volharding; reusachtige toerustingen van beide zijdengeestdrift bij de Noordelijken en bij de Zuidelijken. Hoe lang moet die strijd nog duren Hoelang moeten oud en jong nog ter slachtbank gevoerd worden voor een hersenschim Waar is liet einde van dien broedermoord (a) De Gids. Van de drie kanten waar zieh in do jongste dagen eene storing van den Europeschen vrede sclieen voor te bereiden beginnen de wolken te breken, en wordt het uitzicht iets meer gerust stellend. De voorteekenen van een Fransch- Russisch-Pruisisch verbond tegen den Vorstendag te Frankfort beginnen evenzeer te verdwijnen als weleer bet gevaar voor oorlog om de Puólsche aangelegenheden en eene bondsexecutie togen Denemarken. Aangaande de eerste coalitie schijnt het zeker te zijn dat cr stappen door de drie hoven gedaan waren om zoo mogelijk een te genwicht te stellen tegen Oostenrijk aan 't hoofd van Duitschland; maar de Vorstendag te Frank fort die in den beginne Napoleon wel een wei nig verontrustteheeft voorloopig de resultaten niet opgeleverd welke men daarvan verwachtte en vreesde; daarom deed Fraukrijk al spoedig een slap terug, terwijl Rusland dat voorbeeld volgde en tot bewijs daarvan aankondigde, dat de Grootvorst Konstanliju op zijne reis naar do Krim Weenen aan zou doen. De Keizer van Oostenrijk beantwoordde natuurlijk de eene be leefdheid met de andero, en bood den Grootvorst zijn Keizerlijk paleis tot verblijfplaats aan. Na tuurlijk is men in Weenen wel ecnigszins gc- spaniien weikon toon de Grootvorst zal aauslaan wanneer de groote politik© kwestiëu besproken worden; men zal er ecnigszins uit leereu zien, welke voornemens Petersburg's Kabinet koestert C'csl le ton qui fait la musique. 't Blijft toch maar ailijd zeker dat Rusland nog een oude rekening met Oostenrijk tc verdienen heeft cu dat het altijd uit zal blijven zien naar eene gelegenheid, om de diensten die Oostenrijk het in den Krim- oorlog en in de Poolscho kwestie beweesmet intrest le vergelden. VI. Dat de opwekking van den tocnmaligen Com missaris des Konings (zie hel slot van ons Art. V in N°. 32) om de behandeling van het nieuwe Uit— wateringskanaal uiet uit te stellen tot er beslist zou zijn omtrent zeker plan lot afdamming van het Zwin, niét ongegrond was. heeft ons, helaas! de geschiedenis der jongste jaren maar al te wel geleerd. Het onderzoek omdoor liualö afdam ming van het Zwin en den Zandpolder, doorsnij ding van do dijkputleu, het Oude Land van Kad- zaud en den Kievitlenpolderin de nabijheid van den Tienhonderdpolder in zee te geraken, had evenwel plaats door don toeumaligen Hoofdinge nieur Beijerinckdoch, hoewel men, die lijn van de Oos'sluis bij Sluis volgendeaanmerkelijk min der particulieren eigendom behoefde le onteige nenviel toch de begrooling voor dieu uitwale- riugsweg, in verhouding lot de regtslreoksche suatielijn welke nu gekozen is niet voordeclig uit. De niet noemenswaardige winstde onzeker heid wanneer het Zwin zou bedijkt en de daar mede in verbaud staaude geschillen zouden opge ruimd wordendeden eenstemmig toegeven aan hel verlangendoor de westelijke en vooral dooi de Besturen der oostelijk gelegene Polders geuit, om liet water niet af te leidcu langs die uiterste westelijke zijde, maar meer door het midden van hel voormalig Vierde District. Daarom namen do gedelegeerden uit de "Wateringen van den Kapi talen Dam, Kadzand en Passluis het bepaalde besluit, om nlsnu het reeds door het Rijks- en het Gewestelijk Bestuur goedgekeurde Uitwalc- ringskauaal aan hunne respective Iugelandeu v. er le dragen. Dit zou voor de Zwinpolders aanvan gen in het Lapschuurschc Gat le Sluis en voor de oostelijke, of op den Braakman gesueerd lic!.- bemle Polders, aan don Bakkersdam, om zich in den Diomedepoider te vereenigen en van daar, door de Watering Kadzand zich langs den Tien— hondcrdpoldcr in de Noordzee uit te storten. Nadat bij eene locale inspectie van bijna a! de leden der voornoemde Wateringen liet wenschc- lijke gebleken was van de aanneming van dit planT werd in Mei 1859 eene vcorloopige Commissie benoemd uit gezegde Wateringenbeslaande uit de Hoeren G. O. Benthjjn, Voorzitter, J. NI. IIennequin Onder-Voorzitter, D. Be kaar Lid-

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 1