IIEUWS - El ADVERTENTIEBLAD VAK WESTELIJK ZEEUWSCH - VLAANDEREN. EEN WOOBD OVER HET LAGER ONDERWIJS. N°. 36. Vierde jaargang. 1SÖ3. Vrijdag 4 September. BINNENLAND. SMIMïl l)it Weekblad verschijnt iedereu Vrijdag.Prijs per drie •maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland f 1.15; •voor do overige plaatse, des Rijks franco per post f 1,30. Afzonderlijke Nummers f 0.10. Prijs der Advertcnlicn, van 1-5 regels f 0,75; elke reuel daarboven 0.12'/2, behalve het zegel van f 0,3 voor ieder® plaatsing. Groole letters naar het getal gewone regels die zij beslaau. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, worden franco ingewacht aan het Hulpkantoor der Posterijen te Aardcnburq. Advertenticn en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondentenbij den Uitgever J. Sc.iiansman te Sluis. Donderdag den 27 Augustus II. had in liet schoollokaal te Aardenburg de jaarlijk- sche algemceue vergadering plaats van de Hoofd- en Hulponderwijzers in Zeeland's vijfde schooldistrict, onder presidium van den hooggeachten en alom beminden School opziener H. Q. Janssen. Verre van ons in te laten met de verschillende punten van bespreking die volgens het programma aan de orde van den dag warenzonder in bijzonderheden te treden over de versla gen door de Secretarissen der drie gezel schappen uitgebracht en die als om strijd getuigden van de nuttige werking der Ondcr- wijzers-vcrcenigingen wcnschen wij slechts één punt te releveren uit de aanspraak waarmede de Voorzitter deze vergadering opende om daarna in eene meer algcmecne beschouwing te treden over eenige gebre ken dieonzes inziensnog kleven aan het onderwijs en de volksopvoeding. De Voorzitter riep den acht en dertig Leden het welkom toe in een nieuw school lokaal hij wenschte hun geluk op eene plaatsdie door de voortdurende zorgen der School-Commissiedoor de warme be langstelling van den Gemeenteraad die niet terugdeinsde voor de groote kosten ver bonden aan de vergrooling en het aanbren gen van doelmatige glazen afscheidingen thans eene der beste scholen geworden is welke in dit district zijn aan te wijzen. En wijw ij stemmen ten volle in Inet de woordendoor den geéerden Schoolop ziener gesproken tot lof van hen aan wie in de eerste plaats de zorg voor eene ge zonde verblijfplaats der jeugd is toeverlrouw d wij voegen er in den naam der inensch- heidin den naam der wetenschap in den naam van onze kinderen een woord van w arme dankzegging bijeen w oord van oprechte hulde voor de mannen die too- nen te begrijpen welke plichten hun opge legd werdentoen de Kiezers hun een mandaat van Raadslid aanboden; wij wijzen er andere Gemeentebesturen opopdat getrouw aan de spreuk leeringen wek ken voorbeelden (rekken zij in die ver grooling verfraaijing en verdeeling van Aardenburg's schoollokaal een spoorslag vin den om hunne scholen in zoo verre zij niet aan de vereischten voldoen te veran deren te vergroeien zoo noodig en zoo mogelijkgeheel te vernieuwen. Zoo ergensdan zeker op dit punt heerschen de ongelukkige stellingen 'l zal wel gaanmet een beetje opschikkens kun nen we bij overbevolking der school nog wel een paar banken plaatsende jongens behoeven ook zoo ruim niet te zitten't duurt zoo lang niet dat zij bij elkaftr zijn na school moeten zij hunne schade maar inhalen enz.enz.zoo ergensdan be letten hier die ongelukkige stopwoorden allen vooruitgang. Gemcenteiiareuzegtwaarbij hebt gij meer belang dan bij een goed onderwijzer, die uwe kinderen in een ruimvrolijk helder lokaal voorbereidt tot liet maatschap pelijk levendat hen wacht Een goed onderwijzerja die blijft de hoofdvereischtc maar cilicve zegt mijdenkt gij dat de in richting de liggingde aard van het lokaal (als ik mij zoo eens uit mag drukken) geen invloed heeft op het onderwijsGelooft ge nietdat stilteniet die des doods maar de stiltedie aanduidtdat er ge werkt wordten die het werken toelaat en bevordert dat die stilte noodzakelijk is En zoudt gij meenendat die stilte kan heerschen in één lokaalwaar met een 200tal kinderen een Hoofd-twee Hulpon derwijzers en twee of meer Kweckelingen opeengepakt zitten Gelooft gij nietdat de aandacht der kinderen afgeleid wordt door een tiental stemmen (want elk der docenten kan toch minstens met één leerling bezig zijn)die men onophoudelijk door de school hoort gonzen Zoudt ge met mij niet geloovendat daarwaar meer dan één Onderwijzer aan de school verbonden iselk in ecu afzon derlijk vertrek dient te doceren met dien verstande echter, dat de Hoofdonderwijzer, die voor alles verantwoordelijk istevens alles kan overzien Uw antwoord hierop kan niet weifelend zijn. Maar zoo dit nog liet cenig gebrek ware, dat de meeste scholen in dit district aan kleeft t zou met weinige kosten te ver helpen zijnmaar laat ons de lokalen eenigszins van naderbij beschouwen. Elk zie slechts in zijne eigene gemeente cn bcoordeele in hoeverre de schelende plaatsen waar kinderen de schoonste dagen huns levens moeten slijtenvoldoen aan den eischdien gij zoudt stellen om een vertrek eens recht naar uw' smaak te vin den. Eu tochdit is ook een vereischte en zelfs een der belangrijkste. Een school lokaal behoeft licht, veel licht zelfs; de zon mag er niet uit verbannen worden het oog rust gaarneals eens de blik naar buiten zwerftop een groenen boom of op den vrolijken hemel. Gecne vallichten geene blinde muren naar 't Zuidoosten en Zuidwesten geene naakte koude steeuen gebouwenwaarop hel oog tuurt als 't soms naar buiten staart; neen wij zouden ecu' bloemtuin voor de ramen aanleggen wij gouden bloemen op de vensterbanken plattsen wij zouden de naaktheid der mu ren van binnen bedekken door schoono platen wij zouden het cr zoo gaarne eens recht uitlokkend zien. De kinderen groei- jen te midden der natuur beterzij vormen zich reinerze ontwikkelen schooner ede ler meer evenredig. De onderwijzer voelt zich vrolijker, opgewekter en deelt van zijnen geest mede aan zijne leerlingenhet schoollokaal zal geen vunzig kerkerkot zijn 't zal eene edele oefenplaats wezen voor lichaam geest cn gemoed Wordt vervolgd.) SLUIS 2 September. In dc Raadsvergadering van heden is de lieer J. *L. Stern herbenoemd lot Wethouder en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand en heeft hij zich, tot onze blijdschap, deze herbenoeming laten welgevallen. SLUIS, 3 September. Den 27 dezer had te Aaf- denburg de jaarlijkscho vergadering plaats der onderwijzersgezelschappen in het vijfde schooldis trict van Zeelaud. Zij werd bijgewoond door den schoolopziener35 leden zoo hoofd- als hulpon derwijzers, de plaatselijke school-commissie en eenige belangstellenden die daartoe warcu uil- genoodigd. De onlangs vergrootc gemeenteschool was met eenige vlaggen (waaromlcr twee zijden die sedert 1674 aan de gemeente behoorcu) een voudig doch smaakvol versierd. Met eene aan spraak van den schoolopziener werd de vergade ring geopend waarna de notulen der vorige vergadering werden gelezenopgave der genoo- digden gedaan (en daarbij een brief van den in specteur van het ouderwijs gelezen waaruit bleek dat hij door bezigheden verhinderd was de ver gadering bij te wonen do jaarsverslagen en dat van het hulponderwijzers-gezelschap uitgebracht, en met 19 stemmen besloten dat de volgende vergadering in 1864 zal zijn te Groede. Na eenige verpozing werd door den heer Ko ning hoofdonderwijzer te Breskcns, eene feest rede gehouden ten onderwerp hebbende de mensch vervalt van het eene uiterste in het an dere waarin eenige nuttige wenken voorkwa men om dit kwaad bij het onderwijs te voorko men. Daarop werd aan de leden gelegenheid ge geven om voorstellen in liet belang der zaak to doen welke echter ongebruikt werd gelaten. Do genoemde werkzaamheden werden afgewisseld door bet zingen van een paar toepasselijke zang stukken vervaardigd door het honoraire lid G. P. Boos. Zoo wel vóór de vergadering als gedu rende dc pauze bezichtigden dc leden eeuo schoono verzameling munten prenten naar schilderijen van beroemde meesters), oude char ters merkwaardige drukwerken cn pcnnevnich- ten van vroegere onderwijzers welwillend door den gemeente-secretaris en eenige andere ingezetenen afgestaan cn die door de commissa rissen Yorslcrnian van Oijen en Boos doeltref fend waren gerangschiktterwijl aan de wanden verscheidene verzamelingen van schriften én kaartenvan verschillende scholen ingezonden prijkten. Toen de werkzaamheden afgeloopen waren deden de leden eene wandeling door Aarden burg, waarhij zij de kerken en de bewaarschool bc/ochteu. In de Hervormde kerk werden door den heer P. J. van Santen voorgelezen de ver zon 2 en 3 en daarna onder zijne leiding gezou- gen vers 4 vau gezang Dc bijéénkomst ein digde met een gezamelijkcn maaltijd. (M. CA' Op Zondag 13 September hoopt do -WelEeiw, Zeer Gel. Heer S. Y. Hogf.hzeii. beroepen Pre dikant alhier, zijne intrede te doen. Hij zal in do voormiddag - godsdienstoefening raet oplegging der handen, in de II. Dienst bevestigd worden door Z.Eds. Vader, den W.E. Z. G. Heer IIocr.R- icil, Predikaut te Bcrkel cu Rodenrijs.

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 1