KOOfïïS-DRUPFELÏ EENE BLADZIJDE UIT DE GESCHIEDENIS VAN AARDEN BURG. Door mijn Vriend, dou Heer M. Petillon Mz., werden mij voor eenigen tijd de beide volgende Extracten 'toegezonden uit het Resoluliënbock der. Stede en Schependomme van Acnlenbnrgh. ]k acht ze eene plaatsing in het Weekblad van dit District overwaardig en voeg er, om eenigszius oj) te helderen waar de gelden der Stad bleven een paar rekeningen bij, die het mij gemakkelijk zou vallen met een honderdtal to vermeerderen: Den 16 November 1682. Is bij het Coleghie van Weltho na genomen resumtie .met égalijteijt van stemmen goedgevon den endè geresolvcert. Vermits dhr. Burgerar. Acrnout Roman sonder kennisse van desen Cole ghie uijt Stadt is vertrokken niet teghepstaende Zjjn E wel wijste dal door Franchoijs Alders meest alle de Stadts middelen alle dacghen stonden bij exscculio verkocht te werden Ziju E door me- sijve per expressen te ontbieden, ende daer iuuo aen Zijn E op sijgh (op zicht) na het ont.anghcn des brijefs sal wel doen endo nac huijs comen omine order te stellen dat dc Stadt buijteu ruwijne ende alle aenslaende costcn ende schaden mochte werden gehouden, op pene ende bij aldijen Zijn E 'in gebrecke blijft van sulcxs na te komen dat dezen Coleghie gcuoodsaeckt sullen wesen aen liacr Hoogh mo te klaoghen van dat Zijn E den •moesten lijdt van zijne bedicningh uijt de Stadt is ende ten respecte dies na do Stadts dinghen niet en kan nochtc en Gomt to zijeu maer de zelve in troup laet loopen en in duijghen comt te laelen vallen ende sal desen dienen tot zijne na- -richtiugc. Den 27 November 1682 Vermits het Stadhuis ende meest alle de Stadts andere middelen ende goederen door Franchoijs Aldersvan Herwijnen alle dacghcn bij exsocutie staan verkocht te werden voor de sorarae van 100 pond Vis capijtael met de proccduercosten en de verdere dependentien van diendat uijt crachlc van gewescn vonnis bij de Hoeren van den Ed" hove van Vlacnderen tot laste van dese Stadt ende lot profiijte van den voorn Alderts ge- staeckt, endo alsoo de Stadt noch met veele ex- sessijvo swaere cu grootc schulden heiast en be- swaert blijft soo is alsoo ghccn ander middel was ofte uijtgevonden en konde werden tot be houd ende voorlcominghe van de Stadts ruwijne, «k door noodt hij or toe gedronghen wesende met cgalij.leijt van stemmen hij het Collcgio van Wetthe, nacr voorgaende deiijheratie ende resom- tïo tot behout endo belaclinghc van de Stads schulden goclgevonden ende geresolveert voor den lijdt van twee aohterecnvolghemle jaeren te incnagherendese en volghende tractemeutcn als namenüjck bet tractement ofte de ccrvijtio van Sijn Exselenlie den Ed Heer Gouverneur van der Leek etc ter somme wan 50 P VIs, item de gratuijtheijt van de Ed. Heer Commandeur Joan Cau'ic ter somme van 25 P Vhdhr .Balliju nier Comclis Eversdijck zijne tracktemcnt ter som me van 30 P VIs, beide 'de Hoeren Burgern* ider zijne carelacken ter somme van 10 P VIs, de acht Hecren Schepenen ider zijne carelaeken ter som me van ses ponden Vis, dhr Picter Rcbbrechis over zijne Ihesorijcrs tractement de somme van 16 P 13 S 4 G Vla, alio welcke posten de voorn Hec ren lilj resolutie van den 18 Junij deses jaers 1682 wacren toegcstacnnochtans met dien ver stande dal alle dese voorn posten van mcnachic renderende to saemen de somme van 189 P 13 S 4 G VIs in de aaustaende Stadts rekeninghc niet liijtgètrockkcn maer voor memorije sullen werden gébracht, omme teijnden de twee jaeren de trac- temenlen en de carelaekens soo van de Heer Balliju ter somme van 30 P VI9 des jaerszijnde 60 P Vla voor de tweo jaerenals die van de twee hoeren Bu-rgem ieder zijne 10 P VIs des jaers, zijnde ieder *20 P VIs voor de twee jaeren ende die van do acht Ilcercn Schepenen ieder zijne 6 P VIs des jaers zijnde ieder 12 P VIs voor dé twee jaerenalsmede van de Heer Thcsorijcr ter Somme van P 16 13 VIs des jaers zijnde P 33 6 8 voor de twee jaer, renderende do voorn posten alle le saemen de somme van P 229 13 6 VIs van dc lieer Ontvangher Henrijcus dc Jfackcr uit een ordonnantie op Zijn E te veiiee- ncn ter somme van P VIs 300 0 0 over een jaer Stadts subscdie penninghen die verschijnen sal prijmo Janueic 1683 gerecoureert ende betaelt le sullen werdenende werden de achtbaerc Ilcercn van de Magijslraet jder in 't partickulijer hijer van gecouseuteert acte in forma. Nu ten jarc Anno 1863 is het anders gesteld met dc Stads fondsen. 1677. Den 20en Ju lij Vier Westfaclse amen (ham men) wegen samen 31 pd. tot seven stuvra pd. comt. P. VIs. met Drye Gerookte lon- gen 3 Loot folje een eruv- noote 9 looi peper 2 soute Lamoenen voor vier gr. spijeglas 25 heijeren twee cr. aen kruynagels stop sout 1-19- 8 0- 6- 0 0- 3- 2 0- 0 een hou we caes weght 8 pd. tot acht gr. pd. 0- 5- 4 nogh aen berde werk U- 1—10 vier pd. kersen een stop wyn asyn 0- 6- 6 "Den 21 dito 8 pd. hoo ter met 17alve stucken boter 0-11- 4 2 pd. seepe een pynte bomoly een sch. mostert 0- 3- 2 tien Lamoenen een pd. spaense cappers 0- 6- 2 /i pynte wyn asyn 3 pd. booter een heide pot 0- 3- 8 een besem een kanne wijn asyn 0- 1- 3 24 pd. bancket suyeker tot 14 stuyvrs pd. 2-16- 0 ses pd, rafynade suyeker 0-12- 0 ses pd. droghe ra mande len ses pd. rosynen 0-13- 0 ses pd. hooier pynte bom oly pynte sout 0-7-6 twee alve stucken booter 3 heijeren ecu pd. seepe 0- 2- '/a twee potte hoenders een besem een gr. peper 0- 0- 8 verschooten aeu riviervis drye risdaeldcrs 1- o- 0 36 glazen soo romers als fleuyten en 32 wederom soo "over huere als die achter gebleven syn 0- 3- 4 achttien schelpschóolels 16 wederom soo over huere als die achtergebleven syn 0- 5- 4 P. VI". 10-17- 3 1673. Dit js. het gene ick gekocht hebbe voor de stadt Ardemb. als volcht door orde van d heer burgemr Anlooij Peurs- sen. Den 9cn Augusty een koppel kiekens P. VIs, 0- 2- 2 den 12 dito 3 koppel kieckeus tegen clfstuy- vers de coppcl dito voor *2 sluyvers keremelek den 13 dito voor2 stüy- vers keremelek dito een Va maté gruys deu 16c dito eon kop pel kieckens 0- 5- C 0- 0- 4 0- 0- 0- 0- den 17« dito voor 2 stuyvers keremelek den 22c dito voor' 2 stuyve-rs keremelek den 23e dito 2 fwopj^cl kieckens a 14 slüyvers de koppel den 24c dito y8 mate grays den *27e dito voor twee stuyvers keremelek eeu V> "mate gruys den 31c dito vopr2slu'y. gruys 2 stuy. keremelek den 4 7te^"voor 2 stuy vers gruys den 5 dito voor 2 stuy vers keremelek den 8 dito voor 2 stuy vers keremelek dito voor 1 schel], gruys den 11 dito '/2 mate gruys 2 stuy. keremelek deu 14 dito voor een stuyver keremelek den 16 dito m<*to gruijs den 18 dito voor2sluijv. keremelek den 13 Augustij hebbe jek naer de Souve ge weest om vis te be spreken Jtcm noch voor het op passen en moeijte van de kieckeus van dese seven koppel kieckens heeft er moe der tweo koppel vau gebcsight op de ver nachting ende heeft mij betaelt legen 2 schelï de coppel compt 0- *2- 0 0- 0- 4 0- 0- 4 0- 4- 8 0- 0- 8 0- 1- 0 0- 0- 8 0- 0- i 0- 0- 4 0- 0- 4 0-1-0 0- 1- 0 0- 0- 2 0- 0- 8 0- 0- 4 0- 5- 0 0- 5- 0 0- 4- 0 Sa P VI 1-10-10 Ontf: bij mij ondersch. Den inhout deses uijt handen van Abraham de Rijcke op den 1 Dcccmb. 1673. Cörneiis Schue.cr. Nog een aardig 't volgende rekeningetje uit dien tijd is 0- 8- i D Heerc Baljou Dorgermoesteren en Schee penen ter Sleede >an Aerdenborgh Geliefe le betaelen aan liioonder deses of te ordro twee en vijltigh guit 17 stuver aen monsr Pietter Zul terman over leverantie van rijnsche wijnen in jaer 1667 den 9 Julij gclevert. Helt sail UEd onder sijne quittance voor goede betaelinge valideren. Dordrecht den 17 maert 1672. Willem Paff Deze en dergelijke rekenirtgêïl, Wtlnrvan er le gio op 't Stads Archief berusten maken 't dui delijk hoe *t kwamdal de Stads-rekeuiug in 1682 sloot met een te-kort van 1412 Pd. 9 Sch. 6 Gr. VI. of f 8473.95. G. A. VORSTERMAN VANOIJEN SCHROEF STOOMBOOT 2AG0B m mmim. Dc Stoomboot JACOB VAN MAERLAIST varende tusschen SLUIS en BRUGGE vice versa, heeft den iö Juli/ zijne dienst moeten staken, uithoofde van den lagen waterstand van het kanaal, door aftrekking van hel kanaal van BRUGGE naar GEN1). Op MaandagDonderdag en Zaturdag ran elke week zal er eene Barge van SLUIS vertrekken des morgens 6 ure en 3'/i ure des namiddags van BRUGGE, terwijl de Vrachtgoederen dagelijks zullen verzonden worden. Deze stremming zal tot 7 September voortduren. CORRESPONDENTIE. Op do vraagons gedaau Of een Gemeente secretaris Stembriefjes mag afgevennadat de Oproepingsbrievenmet dc daarin gesloten Stem briefjes den Kiezers reeds zijn toegezondenant woorden wij volmondig: Neen! AVij honden het er zelfs voor, dat een Gemeente-Secretarisdat doende beschilit over 't eigendi m van derdenin casu over dat der Gemeentedns diefstal pleegt en wegens diefstal in rechten l:an vervolgd worden. ADV L RTEN T1LIY. Bij den aanstaanden Predikant der Ned. Herv. Gemeente te Sluisis eene WERK MEID benoodigd van middelbaren leeftijd, die met Pot en Wascli kan omgaan en van goede getuigschriften is voorzien. Zich spoedig te vervoegen bij Mevrouw VELT- UV1JS te Sluis. Diegenen welke hunne IHEEDE ter be reiding wensclien te brengen in de Mee st o o f genaamd Middelburg gelieven daar van aangifte te doen vóór of op den lö Sep tember aanstaande, bij den ondergetcckende. Middelburg, 19 Aug. 1863. A. J. IIAMAN, Directeur. NB. Rccderswelke hunne Mecde van elders (builen het Eiland Walcheren) moeien aanvoeren genieten ter tegemoetkoming in de transportkosteneene billijke restitutie. Deze reeds zoo algemeene eu gunstig hekendo Droppels ziju zeer aan te bevelen om hare uitmun tende koortswerende werking in allcdaagsche-, au- derendaagsche- en derdendaagsche koortsen, vooral ook hij slepende of langdurige Koortsen, alsmede hij zoogenaamde binnenkoortsen. Dezelve onder drukken niet slechts lijdelijk de Koorts, zoo hJs zoo vele andere koortsmiddelen, maar verschillen daar van door hare genezende eigenschappen. Ook be vatten deze droppels gcene schadelijke bestanddee- len. Zij zijn verkrijgbaar, a 80 Cents het verzegelde fleschje bij de Hecren Apothekers: Goes, J. A. Lc Coinlrc. Tilburg, H. Martens. Hulst, J. Nederveen. Zierikzee, F. J. V. La Middelburg, v. d. Kamer. Brand. Drukkerij van J. SCHANSMAN, te Sluis.

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 4