GEMENGDE BERICHTEN. den hoofdingenieur jhr. Ortt, zijn reis door Zee land voortgezet en daarbij allereerst een bezoek gïbracht aan het voormalig 4de distrikt. Met de stoomboot Stad Ylissingen N° 1 vertrok hij ten 9 ure van Ylissingen en bereikte Breskens langs den oever der polders Oud en Jong Breskens om het herstel der stormschaden aldaar te bezien. Op dezen tocht vergezelde rar. G. A. FokkerLid van Gedeputeerde Statendeu Ministerten einde de belangen der provincie, ten opzichte der haven van Breskeus, te bespreken. De Minister begaf zich nu van Breskens over Grocde cu Oost- burg naar Sluisvertoefde daar slechts korten tijd (van half één tot half vier) en begaf zich ver volgens naar het Zwin, om de vroegere suatie cn be langrijke verandering daarvan door aanslibbing in oogerischouw te nemen. Des avonds werd de heer Thorbeckc door de stoomboot van Breskeus af gehaald en naar het Sloe gebracht, waar het rij tuig van den heer J. Fransen van de Putte wacht te om Z. Exc., na eenig vertoeven op het buiten verblijf van genoemden heer, naar Goes te bren gen. Des avonds ten 9 ure aldaar aangekomen nam Z. Exc. bij den burgemeester zijn intrek. Vrijdag heeft Z. Exc. de kanaalwcrkeu te Hans- weert eii Wcmeldinge met de meeste belangstel ling bezichtigd en zich omtrent dc verdere uit voering do verlangde inlichting verschaftvan daar begaf zijne Exc. zich naar het Goessche sas in welks nabijheid hij de oe^erverdedigiug inspec- teèrde en Yerder door den heer van den Bosch begeleid in deu Wilhelmina polder belangrijke bijzonderheden van landbouw cn veeteelt bezich tigde. Met een lieulal genoodigden gebruikte Z. Exc. dien dag het middagmaal hij den burge meester van Goes, waar hem gedurende het des sert door de leden der liedertafel eenige liederen werden toegezongen terwijl eenige zijner vereer ders hem een schriftelijk blijk hunner hulde cn sympathie brachten, waarvoor de heer Thorbecke zijne erkentelijkheid betuigde. Den volgenden morgen is Z. Exc. ten 8 ure uit Goes vertrokken. De reis werd genomen over Ycrsekendam naar Bergen op Zoom alwaar Z. Exc. door een locomotief over den nieuwen spoor weg naar het station te Rozendaal werd gebracht, en vervolgens de reis naar 'sHage op de gewone wijze voortzette. De voorgenomen reis naar Schouwen kon geen plaats hebben door dc afwezigheid van de stoom boot Frans Nacrcbontdie eerst Zalurdag morgen van een reis naar Groningen is teruggekeerd. ,M. C.J De Minister van Binnenlandschc Zaken is van zijne reis naar Zeeland in de residentie terugge keerd. De spoorweg van Brugge naar Blankenbergho is thans voor hot publiek geopend. Dc weg world in 30 minuten afgelegd. Spoedig zal er ten gevol ge ecner overeenkomst van de regering met (Ie administratie van dezen spoorweg des Zaturdags ton 7 uur des avonds van Brussel een treiu naar Blankenberghe loopen, om de bewoners dier stad in do gelegenheid te stellen den Zondag in die badplaats door te brengen, om des Maandags ten 7 uur des morgens weder tc vertrekken en twee uren later iu de Belgische hoofdstad terug to zijn. Uit Zeist meldt men dat ook de dienstmaagd die in de vorige weck door het nederstorten eener molenwiek deerlijk was verminkt geworden Woensdag 11. is overleden. Dit ongeval heelt dus drie mcnschonlevens gekost. Als een zeldzaam voorval wordt gemelddat dezer dagen in het dorp Hierdcn gemeente Har derwijk een 14jarig meisje is bcvalleu van een welgeschapen zoon. De jeugdige moeder en het kind zijn welvarende. SLIJIS 12 Augustus. Met blijdschap en met zekerheid vernoemt men, dat de Regering het voor nemen heeft vroegtijdig in de aanslaande zit ting der Sinten-Generaaleen wetsontwerp lot beschikbaarstelling van gelden, benoodigd voorde indijking van het Zwinaan te bieden. Z. M. de Koning heeft den dag van 6 dezer aan het Hof te Slutlgardt doorgebracht. Sedert Zr. Ms. huwelijk met onze geëerbiedigde Koningin de dochter van den Koning van Wurtemberg, had Z. M. dat Hof niet bezocht. Men verneemtdat Z. M. de Koning officieel van Oostenrijk hnl aanzoek heeft ontvangen tot bijwoning van het Yprsteu-Congres tc Frankfort. De brief, welke dat verzoek bevat, is naar Baden opgezonden. SLUIS 13 Augustus. Het vergelijkend exa men voor den vacanten post van hoofdonderwij zer le Waterlandkerkje waarvoor zich zes solli citanten hebben aangebodenzal plaats hebben den 3 September a. s. Naar den vacanten hoofdonderwijzerspost te Relranchement hebben zich vier sollicitanten op gedaan. Bij beschikking van den minister van binnen landschc zaken van 6 dezer, is, met ingang van 1 September e. k., bevorderd tot opzichter van den waterstaat der 3de klasse, de opzichter der 4de klasse P. J. Neijt. AARDENBURG 13 Augustus. Op verzoek is de verplaatsing des Heeren G. VerdoorenNota ris alhiervoor Middelburg ingetrokken. De Heer Verdooren heeft zich in korten lijd veler sympathie verworven getuige de vele oudertee- keuingen op het adres waarbij Z. M. verzocht werdons den tcgeuwoordigen Notaris le laten behouden. AXEL4 Augustus. Bij de op heden plaats ge had hebbende herstemming voor een lid van den gemeenteraadis verkozen de heer P. Dekker, met 64 stemmende heer M. J. van Vessein be kwam er 51. SAS VAN GENT, 5 Augustus. In de verleden Maandag gehoudene raadsvergadering had doo.i den heer voorzitter, burgemeester N. Kerckhaert, namens Z. M. onzen geëorbiedigden Koning, dc plechtige uitreiking plaats van het Metalen Kruis aan den heer Charles Francois Pauwelswethou der alhier, als herinnering aan de gebeurtenissen, tengevolge der omwenteling, in België. Bij de laatste kiezing zijn de aftredende leden wederom herkozen en wel de heer A. Bauwcns met 32, de heer Joh. Stevens met 30 en de heer C. Poelman met 22 van do 36 wettige slembriefjes. Volgens eene aanschrijving had Z. Exc. de Commissaris des Konings in de provincie Zeeland het voornemenaanstaanden Zaturdag dözb ge meente te bezoeken, doch eene nadere, dezen morgen onlvangene, missive meldt, dat aan dat voornemen niet kan worden voldaan, hetgeen voor deze gemeente zeer jammer iswant de oude school het schandaal der gemeente, alhoe wel er reeds veel over is geschreven en gewre ven is nog door geen nieuw lokaal vervangen. AMSTERDAM7 Augustus. Heden hield alhier, onder het voorzitterschap van jhr. mr. J. de Bosch Kemper, de plaatselijke commissie voor de op richting van een gedenkteeken voor November 1813 eene vergadering waarin hoofdzakelijk werd beraadslaagd over de door do hoofdcommissie be raamd-4 plannen, om gelijk reeds vroeger is me degedeeld, a. in Scheveningen eene naald ti slichtenb. te 's Hagc een monument en c. te Amsterdam eene ambachtsschool. Voor een o:i snier meende de hoofdcommissie G'/o ton gouds noodig te hebben. De vergadering besloot de orde om te keeren en alzoo in dc eerste plaats aan te dringen op de stichting der ambachtsschool te Arasterdamen iu geval daarvoor niet genoeg fondsen aanwezig mochten zijnalsdan zich te vereeiiigen met de commissie voor de stichting van oen museum van Willem I, aan welke reeds vrij aanzienlijke toezeggingen van fondsen moeten ziju gedaan. Indien er echter genoeg fondsen aanwezig mochten zijn, verklaarde de vergadering geen bezwaar te hebben tegen dc oprichting van een monument te 's Hagc en zelfs niet tegen de naald le Scheveningen, ofschoon zij van oordeel wasdat dit laatste gedenkteeken slechts een be trekkelijk gering nut had. Eindelijk is nou be sloten aan de hoofdcommissie het denkbeeld te onderwerpen om van de Hooge Regering dc ver gunning te vragen lol het houden eener collecte door het geheele rijk. Te Boston in Noord-Amerika heeft zeker wel het vreemdsoortigste duel plaats gehad, waar van men ooit gehoord heeftnamelijk een duel iu luchtballons waarbij bepaald werd dat gcene der beicle partijen op zijn tegenstandermaar alleen op diens ballon mogt schieten. Hel ge vecht werd ten aanzien vau honderden personen gehouden op eene hoogte van ruim 169 ellen boven den grond met het gevolg dat de eene ballon het gas verloor cn naar beneden stortte terwijl de andere in de lucht verdween zondei dat men nog weet waar hij gebleven is. De lucht reiziger die met den eerstgenoemd en ballon was opgestegen is zwaar gekneusd op den grond nc- dergekomen maar was bij dc afzending van het bericht nog in loven. Men zegtdat Abd-el-Kader te Mekka is overleden. Den lstcn dezer zijn te Ponipeji weder nieuwe kamers aan hellicht gebracht en wel op het eiland dal ten vorigen jare tasschen de straat des Ovcrvloeds en die van Augustus ontdekt werden niet ver van het Forum ligt. Onder andere bijzonderheden vond men in die kamers een groot aantal brokken brood die in servetten schijnen gewikkeld tc zijn geweestwaarvan liet weefsel volkomen ongeschonden is gebleven. Ook is eeu keurig bewerkt klein cachet gevonden waarop de letters ani mo te lezen waren, welke naar de meening van den inspecteur der opgra vingen, de eigennamen van een persoon, Atretus Modcstus aanduidden. Sedert dc vcrecniging van Napels met het koningrijk Italië worden de opgravingen met den grootsten ijver voortgezet. üe Etna werpt voortdurend metaalhoudende voorwerpen zand en asch uit. in de gemeente Zaflarana is een hagel van kleine slcenen geval len welke in honger gelegen streken b. v. hij Cassona een gewicht van 8 tot 10 onsen hadden; daarenboven ging deze steenregen van een zwar ten zandnevel vergezeld, die zich tot in de om streken van Syracuse uitstrek «e en ook op Malta werd waargenomen. Men verzekert voorts, dat I het zoogenaamde Engelsche huis het eigendom I van den geleerden natuuronderzoeker prof. Gem- mellarodoor een lavastroom bereikt en in ecu I puinhoop veranderd is. Bij gelegenheid van een feestmaal, aan de leden der historische vereeniging voor Beijeren gegeven, werd eene grootc hoeveelheid hazelnoten opgebrachtwelke op bedoeld feest met smaak zijn genuttigd. De hazelnoten waren minstens 1300 jaren oud en gevonden in de nabijheid van Fraustein onder eene zware turflaagter dikte van 10 voet. Uit Groningen meldt, men dat zekere Pieter Hendrik ChristofFel Meijer geboren op het Vee- men in Denemarken, 2 Jauuarij 1781, thans werk - zaamalspoldergast buiten de Apoort, nog het zelfde ruwe werk verricht, dat voor veel jeugdiger menschen in dat vak to moeijelijk is hij heeft een jeugdig voorkomen als een man van 50 jaren. Het merkwaardigste isdat zijn vader den hoo- gen ouderdom heeft mogen bereiken van 126 jaren, zijne moeder dien van 124 zijn grootvader 128 en grootmoeder 121 jaren thans heeft hij nog een krachligen broeder in leven die den ouder dom van 103 jaren heeft bereikt en dagelijks nog zijn veldarbeid verricht. De Fransche gezant heeft Walcheren beke ken 't is er wel veranderd sedert 1814. De oogst in Zeeland belooft volgens do Staats-Courant goede uitkomstenmen geve ons dus ook maar spoedig spoorwegen en kanalen. Op een pachthoeve iu Ierland is een schild pad welke des bewoners voorvaderen gekend heeft; "t beestje is ruim 150 jaar oud. De man van Marie Tagliono is dood. I-Iij had eens 300,000 francs verkwist: zijne vrouw- had de goedheid om ze met dansen voor hem op le winnen, doch toen was de grap ook uit; ze liet zich van hem scheidendoch vermaak to hem nog 6000 francs 's jaars. Hij liet eens een scho tel opdisschen uitsluitend voor Damesdie voor 40,00') francs aan edelgesteenten bevatte, 't Spreekt van zelf. dat de man dood arm stierf. Hieruit kan men leerendat een vrouw heel goed kan zijn; dat eene danseres veel geld kan verdienen, en dat loontje om zijn boontje komt. De Maharani Jindiore van Lahoremoedor Van den ia Engeland wonenden Maharadja Du- lip-Singh, is in Abingdonhouse le Londen ge storven. Zij bleef der godsdienst barer vaderen getrouw. Zij at nimmer met haar zoonwant deze leeft als een Europeer en heeft zijne doch ter in de Christelijke leer doen opvoeden. Dn- lip-Sing wil zijne moeder op Europcsche wijze doen ter aarde bestollen doch hiertegen prote steren twee andere verwanten der overledene Hitchen Singh cn Utcheel Singh, en deze roepen iu The Times dc hulp des lands inopdat do overledene verbrand en hare asch naar de oevers van den Ganges worde gebracht; dit strijdt volgens hen niet tegen eenige morele of physiko wet. De G -cssche Courant meldt, dat op het einde dezer maand de Israëlitische gemeente te Goes ecu vóórhaar ongewoon feest zal vieren. Een nieuwe Vt etsrol zal plechtig worden ingewijd met al do kerkelijke formaliteiten welke daaraan volgens de godsdienstige voorschriften moeten verbonden worden. Üe ten gevolge der Fransche interventie in Mexico géproklam'eerdc Keizer, de aartshertog Ferdinand Maxiniiliaan Jozef is den 6 Julij 1832 geboren en broeder des tegenwoordigen Keizers van Oostenrijk. Hij bekleedt de betrekking van viGC-admiraa! is lid van den raad der admirali teit, kommandant der Oostcnrijksche marine en chef van het regement Oostenrijkschc lanciors N°. 8 en het regement Pruissische dragonders van Neumark NX 3. Op 24 Julij 1857 trad hij in het huwelijk met de tegenwoordige aartsher togin Maria Charlotte Amelia Augusta Victoria Clémentine Léopoldine dochter van Leopold Koning, van Belgic. Tot in 1839 was de aarts hertog goeverncur-generaal van het Lombardisch- Venetiaansch koningrijk en zou voorzeker aller sympathie hebben verworven door zijne gema tigdheid en hoogst ontwikkeld karakter, zoo zijn Oostenrijkschc afkomst hem daarbij niet ia den weg had gestaan. Jefferson Davis de president der oproerige Amerikanen, volgens dezen der fiere, verdruk ten volgens genen heeft Napoleons erkentenis verzochteen Amerikaan speculeert altoos als Sire zijne Republiek erkent, zal Hij Napoleons protectoraat over Mexico erkennen. Vriendelijk hè? Yele Dagbladen meldden dezer dagen de wonderbare ontdekking, die een nieuw geleerde deed van den naams oorsprong van Canada. De geleerde man had hol gevonden op blad 57 van zeker boekske. Als de lezers van ons Weekblad pleizier hebben, kunnen ze er le Aardenburg inzage van nemen; "t zijn de: Nouvelle Décou- vcrleenz. van den Eerw. Pater Recollect eu Apostolisch Notaris Louis Hennepin, in 1697 hij Guilleaume Broedclet te Utrecht gedrukt. Canada is dus de bedorven lcziug van Capo di Nada wij stellen voor ons in 't Hoilandsch voortaan kaap O te schrijven. Uit Stockholm wordt gemeld, dat eene nieuwe wet op liet onderwijs door den raad van stale is onderzocht. Volgens die wet zullen de onderwijzers der lagere scholen heler dan tc voren worden bezoldigd, liet minimum van het tractement is daarbij vastgesteld op 400 rijksth. (ongeveer f 1000 N. C.)daarenboven wordt bun verleend, vrije woning, vrij brand en voeder voor eene ko'c, op het platte land. Wijders zal

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 3