NIEUWS- El ADVERTEITIEBLAD VAI WESTELIJK ZEEUWSCH - VLAANDEREN. N°. 29. Vierde jaargang. A0 1803 ATrijdag 17 Julij. BINNENLAND. HET SDATir-XANAAL I\ HET VOORMALIG VIERDE DISTRIET DER Dit Weekblad verschijnt iederen Vhijdag.Prijs per dime maanden voor het voormalig -4de district van Zeeland f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post f 1,30. Afzonderlijke Nummers ƒ0.10. Prijs der Advertentien, van 1-5 regels 0,75; elke re»el daarboven O.I2V2» behalve bet zegel van 0,3> voor ieder# plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels, die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffendeworden franco ingewacht aan het Hulpkantoor der Posterijen te Aardenburg'. Advertentien en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten bij den Uitgever J. Schansman te Sluis. SLUIS, '3 Jul<j- Mexico is don 39sten Mei door het garnizoen ontruimd; de voornaamste hoofden der ciericaie partij hebben toen eene commissie naar den ge neraal Forey gezonden om hem hnnne onderwer ping aan te bieden. Dicnteugevolge heeft de di visie Bazainc de stad op den oden Junij bezet, terwijl het geheelo Fransche leger den 8sten zijn intocht zou doen. De Mexicaansche troepen zijn 12 uur achter Mexico, tot Cuernavala, terugge- trokker." Ziedaar een nieuwtjemedegedeeld door een Telegram uit New-York van den Isten Juli)dat den Keizer van Frankrijk zeker niet onaangenaam in de ooren geklonken zal hebben. Maar wat zal hij er nu meê doen Voild l'affaire! Te Parijs loopen geruchten van twee plannen. Men denkt aan den Aartshertog Maximiliaan en men zou toch gaarne een kluifje voor zich zeiven behouden. De lijd zal inoetm leeren wat uit Mexico worden moet; maar intusschen is'l zeker, dat de Senaleur Hubert Delisle reeds eeu reisje naar Mexico heeft ondernomen om het algemeene stemrecht te organiseren en het burgerlijk bestuur te regelen. 1t Zou ons niet verwonderen als do Mexicanen permissie kregen om Napoleon tot op volger van Monte/cma(a) te kiezen, en hij zou werkelijk grootmoedig genoeg zijn om hun het pleizier te doen die kroon te aanvaarden. Zou misschien de Fransche Keizer juist om dat doel te hereiken jegens de Zuidelijke Staten zoo gun stig gezind zijn? 'I Heeft allen schijn of hij zich voorshands van goede bur n wil verzekeren eer hij de suffrage universe! ten uitvier Iaat leggen. Wal John Hull van zoo'n aardigheid zou zeggen? 't Valt niet te ontkennen; Engeland heeft belang bij de verdeeling van de Atnerikaansche Veree- nigde Staten in Noord en Zuidmaar ook om zoo'n verdeeling te verkrögen ten koste van eene rijke kolonie voor Frankrijk dat zich in Cochin- Cliina ook al gevestigd heeft, dat zou de iutime Anglo-«fallische alliantie niet gedoogen. "t Zou wel eens aanleiding kunnen geven tol een legio protesten eer de annexatie van Mexico tot de fails accomplis gerekend kou worden. De verdee- liug van de Unie verkrijgt intusschen meer en meer zekerheid. Hooker heeftna een heelen boel bluf geslagen en weinig uitgevoerd te heb ben zijn ontslag aangevraagd en gekregen, 't Is met hem ook al geblekendat het geen slecht spreekwoord is de beste stuurlui staan aan wal"! Zoolang de man iu Washington zijn chefs kon bedillen, was hij een talentvol schreeuwer; nu hij ook eens proeven heeft mogen nemen met het leger vau den Potomac, heeft hij in weinige we ken getoond dat hij geheel ongeschikt is om een leger aan te voeren. Generaal Meade is zijn op volger. Er schijnt een slag in den omtrek van Hannover op lil te zijnmocht die nu nog door de Noordelijken verloren wordendan ziet het er treurig uit voor Baltimore en Washington. De bankiers van Philadelphia hebben hunne kasseu alreeds naar New-York gezonden. De regering biedt dan ook zware handgelden om de uitge diende troepen nog langer in dienst te houden. (aj Koning van Mexico, toen het door de Spanjaarden, onder Cortezveroverd en uitge moord werd. 1524. Na dien tijd bleef Mexico eene Spaansehe kolonie, lot het zich in deze eeuw vrij vocht en eene republiek werd. Kortomde inval van generaal Lee in de Noor delijke Staten heeft alom schrik en ontsteltenis te weeg gebracht, liereeniging der beide deelen is feitelijk onmogelijk geworden't ware te weu- scheudat eene interventie van Frankrijk en Engeland voorafgegaau van eene erkenning van de Zuidelijke Stateneen einde maakte aan dit nutteloos bloedvergieten. Maar, 'l is waar, wjj leven in een lijd van non-interventie adres aan de uuta'sdie Oosteu- rijk Frankrijk en Engeland aan Z. M. den Kei zer aller Bussen gezonden hebben om hem te bewegen de Polen op eene andere wijze tot be daardheid te brengen dan door ophangen fusil leren en meer zulke krachtige argumeutenals zijn generaal Muraview tegenwoordig in toepassing brengten die lot nog toe blijkbaar gecne andere uitwerking gehad hebben dan dat zij de bevol king verbitteren en lot heviger verzet aansporen. Wat de nota's uil zullen werken ligt nog geheel iu *t duister. Men spreekt van een eigenhandig schrijven van den Czaar aan Napoleonwaarin hij eene spoedige afzending der antwoorden beloofde; men durft zelfs bewegendat Rusland in alles zooveel mogelijk toe zal gevende stein van de Fransche dagbladen is zeer vre lelievend gewor dende oorlogskreet, dien de Pat rip. voor eenige dagen aanhief, is door de Constitutionalde Pays, de Francede Nation getemperd; de Opinion na tionale die den oorlog zoo gaarne zou zien uit barsten erkent zelfs dat er eene vredelievende oplossing van het vraagstuk plaats zal hebben en toch schijnen de regeringen van Frankrijk en Rusland van den vrede nog niet zeker te zijn. De eerste mogendheid maakt groole uitrustingen, wel is waar in naam voor Mexico, maar op zulk eene uitgebreide schaal dal niemand daaraan gelooveu kan; terwijl Rusland zijne vestingen langs de Oostzee, voornamelijk Kroonstad, de poort om binnen Petersburg te komenop alle wijze versterkt en voor ruim een jaar van levens middelen voorziet. Pruisen blijft nog steeds zijn trouwe vriend. Herhaaldelijk worden wapenen en kruit, voor de Polen bestemd op de grenzen in beslag en de insnrgentendie de grenzen overschrijdenge vangen genomen; dit belet echter niet, dat men een grensregiment heeft moeien verleggenom dat de Posensche soldalenwelke zich daarbij bevondenmet pak en zak naar de insurgenten overliepen. De nieuwste uitlegging a la von Bismarck van de Pruisische constilutie werkt pro baat. Een legio liberale dag-en weekbladen heb ben al ééne waarschuwing ontvangen sommige verheugen zich reeds in 't genot van twee ken nisgevingen een enkel is reeds opgeheven. Hoe lang zal zoo'n stelsel volhouden? Te Berlijn en te Athene, 't ligt nog al een eindje uit elkan der zijn de lui ren weinig onrustig geweest. In eerstgenoemde stad is eeu gedeelte van de bevol king met de policie slaags geweestruim 400 liefhebbers zijn gearresteerd geworden, waarvan er echter weder 100 op vrije voelen zijn gesteld gewordeu. Te Athene heeft het geweervuur een paar dagen geduurd. De minister van oorlog had zijn ontslag gegeven en was opgevolgd door don kolonel Koroueos. Deze ontsloeg deu komman- dant der artillerie en den batailjons-kommandant Leolznkos. Hierop sloegen die beide corpsen aan *t muiten en werden daarin door de vrijwilligers ondersteund. De bedreiging der vreemde gezan ten dat zij zouden vertrekken indien de orde niet hersteld wierd, schijnt eeue verzoening be werkt te hebben. Een lief vooruitzicht voor George I! Tusschen Denemarkeu en den Duit- schen Bond is ook alles nog niet in 't reine't is echter wel te verwachten dat de Duitschersbij de tegenwoordige houding van de Pruissische re gering en bij de weinige sympath'edie het Bis- marek-régime bij de bevolking vindtniet zulleu durveu overgaan lot dwangmaatregelen. Duitsch- land is wel een groot land, maar die ongeluk kige vei brokkeling iu allerlei staatjesmet aller lei regeringsvormen republiken liberale en des- polike monarchiënontneemt het op stuk vau zaken alle kracht om eens flinkweg op te tre den. Dat weet de Koning van Denemarken ook wel Overal stoffen genoeg voor den strijdoveral toerustingen en bedreigingen. Wat zal het zijn: vrede of oorlog? Ziedaar de vraag, die Europa in spanning houdt en die op de Tuileriën be antwoord zal worden. ii Nadat Gedeputeerde Staten van Zeeland Zijne Exc. den Min. van Binnenl. Zaken hadden ge raadpleegd werd aan de belanghebbenden toe gestaan hun water langs den door hen gezochten noodweg (over België) te blijven suërendoch werd tevens door den Min. van Binnenl. Zaken gelast, dat door den Hoofdingenieur van den Waterstaat in overleg met den eerstaanwezeuden Ingenieur to Breskens, een vnorloopig plan met globale be groeting van kosten zoude ontworpen worden voor den aanleg van ecu uitsluitend Uitwateringskana; 1 van Sluis naar Breskens. Of de Regering in d o kosten het hare zou b'jdragenzoude een nader punt van onderzoek uitmaken. Dit geschiedde en daarmee scheen het vonnis over het ongeboren scheepvaart kanaal zoo goed als geveld, terwijl een flaauwe lichtstraal van hoop voor de geboorte van het üitwaleringskanaar scheen op te gaan. In de zitting van de Provinciale Staten van *t zelfde jaar 1850 werd dooreen twintigtal leden, aan wier hoofd het lid J. M. lleniierfiiinuit Sluis, stond, een voorstel gedaan, strekkende om 7. M. een adres aan te bieden, waarbij de wensch werd kenbaar gemaakt, dat voorzien mocht worden 1°. in de geheel verloopen uitwatering van een groot deel der pold.-rs die hun water in bet Zwin ontlast hadden 2". in de wederop- beuring der te niet gegaue scheepvaart van Sluis. De aanbieding van dit voors el noopte den Voor zitter der Vergadering tot hel doen der verkla ringdat door het gewestelijk bestuur beide za ken met ernst waren ter harte genomen, zoodat de Min. van Binnenl. Zaken de Heer Thorbeeke hij de overtuiging, dat de Regering ze lelijk verplicht mocht geacht worden aan de bedoelde polders een# nieuwe uitwatering te verschaffen verzocht had dat de Uoofdiugeuieur belast zou worden met het opmaken der vereischte hegroo- tingen 1°. voor het aanleggen van e<n l itwnle- ringskanaal voor die polders, zoodanig, dat, des noods, later daardoor ook andere polders gebaat konden werden; 2". voor het graven van een af zonderlijk Scheepvaartkanaal van Sluis naar Bres kens de flaauwe lichtstraal der hoop voor het l itwateringakanaal wint in kracht; de scheiding van het lot der beide kanalen wordt een feit. De Heer J. M. Hennequin door de Vergade ring geroepen tot nadere toelichting van het be wuste voorstel, wijst: op de oorzaken, waaruit de toestand geboren is op de schade die door dien toestand geleden is; op de onvruchtbaarheid

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 1