GEMENGDE BERICHTEN. deze Congressen hij woondenze behoeven zich niet te laten afschrikken door den titel, huishou delijke wetenschap. Over het groote huishouden zal er gehandeld worden, en wat matigheid, in voer van vreemde dieren en gewassen cn zorg voor onze nuttige huisdieren betreftzouden ze onder ons geene voorstauders vinden? Zou men met f 2,35 geene weldadigheid willen bewijzen aan de geheele wereld De Goesche C nrant vermeldt het volgende Het N. Jlaagsche Dagblad altijd te velde trek kende tegen de liberale bladen meent daartoe geregtigd te zijn, omdat die bladen den geest des volks niet uitdrukkenmaar slechts het gevoelen wedergeven van enkelen in den lande, dat zij zeer ten onregle hunne verderfelijke theoriëu voorstellen als uitdrukking der publieke opinie. Meermalen is daartegen aangemerktdat zulks wel van de organen der behoudende partij kon worden gezegd en dat men het volk oneer deed, wanneer men het afschilderde als vijandig ge zind jegens liberale instellingen en begrippen. Wij hebben thans een feit te vermelden dat luider dan woorden spreekt. Het Sluische Week blad dat geruimen tijd de echo was van het Nieuwe Dagblad en zijne enkele geestverwanten heeft openlijk aangekondigd, dat het met zijn verleden breekt dat het voortaan onder eene nieuwe redactie eene andere rigting zal voorstaan en in liberalen geest zal worden geschreven. Als beweegreden geeft het de verzekering op, dat de groote meerderheid van het districtwaaruit dat blad voorkomtsinds lang zich afkeerig toonde van de rigting door het blad voorgestaan en be hoefte had aan een orgaan waarin de liberale geest; die hem bezielt, zich afspiegelt. Bij het verhouwen van een huis te Keulen is een rcliofbeeld der godin van handel en scheep- vaart NehaJennia ontdekt. Het beeld is op 't museum geplaatst. Dit beeld komt in alles over een met de bekende beelden van Domburg (Walcheren.) Het in bekend dat in onze Oost-ïndiën het ijs hetwelk men tot verschillende cn hoogst nuttige doeleinden gebruikt met geheelê scheepsladin gen uit Amerika word aangevoerd. De prijs van dergelijk ij s is dat ook vrij hoog. Sedert eenigeu tijd heeft 'de wetenschap echter een middel aan gegeven waardoor op min kostbare wijze kunst ijs kan verkregen worden. Een toestel tot be reiding daarvan bevond zich ook op de laatste algemsonc lenloonsteling te Londenalwaar tot verbazing der bezoekers in korten tij 1 groote hoeveelheden ijs werden gemaakt en afgeleverd. Het schijnt dal men zich van zoodanige toestellen ook reeds in onze Oost-Indische koloniën bedient, l it Samarang toch wordt gemeld dat op Kaligawe een ijsfabriek in volle werking is en ijs wordt verkregen, hetwelk wel niet zoo doorschijnend is al hetgeen uit Amerika op Java wordt a.inger voord maar voor het overige even deugdelijk is de prijs bedraagt tien cents het pond, (Si. C). AARDENBURG, 22 Jitnij. In dato 12 Maart is aan Z. M. verzonden een adres van alhier ge- vesti de Polderbesturen en in dato 18 Junij een «adres van adhmsie aan 't vorige door den Ge meenteraad alhier, strekkende om Z. M. eerbie dig te verzoeken, het, door de Prov. Stalen van Zeeland onlangs vastgesteld Polder Reglement niet goed te keuren. AARDENBURG 23 Junij. Heden had alhier de aanbesteding plaats van het houwen van een nieuw Raadhuis. Dit werk is gemijnd door den lieer Johannes Blijenbergh mr. timmerman te IJzendijkc, voor de som van f 13.300, of f 8,95 cents heneden de begrooting. Wij hopen dat do Raad dezer Gemeente dit lang gewenschte werk weldra met zijne goedkeurig zal bekrachtigen, Dezer dagen werd alhier eene postduif opge vangen op wier slagpennen een bericht in cijfer schrift te lezen was. Groote vermoeidheid schijnt haar gedwongen te hebben hier neder te strijken. AXEL, 23 Junij. Het heeft H. Al. onze Konin gin weder behaagd aan de naai- en breischool voor minvermogenden alhier eene som van f 100 te schenken. De Keurvorst van Hessen is uit haat tegen Prui sen liberaal geworden. De kieswet is afgekondigd en de regering wenscht de tegenwoordige bcpa- lingen op de drukpers met te behouden. Ook in Hanover is eene wet uitgevaardigd die zeer be vorderlijk is aan de vrijheid van drukpers en men heeft gezorgd daarop dcn/elfdcn datum te stellen die de laatste ordonnantiën op dat punt in Pruisen dragen. In Axel zijn nieuwe aard appelen gegeten die in den kelder aan de win terprovisie waren gegroeid cn in kwaliteit de ge wone nieuwe verre overtroffen. Als maatregel van huishoudelijke bczuinmg is de proefneming, om op die wijze aardappelen te verkrijgen zeer aan- teraden maar de maatschappij van landbouw is bepaald tegen de kelder-ontginning gestemd. '1 en einde het valsch spel en dc geheime speel huizen legen te gaan bestaat bij de Fransche re gering het plan om het openen van een speel huis te Parijs te veroorloven, onder naauwlcttend toezicht der politic De opening van den ijze ren weg Eecloo-Brugge, over zijn geheele lengte, heeft plaats gehad Zondag 21 dezer. Te dier ge legenheid zijn de reizigers voor Brugge, ver trokken met den trein van 1 ure i'J minuten 's namiddags uit Eecloo met dezen ten 8 ure 45 minuten uit Brugge teruggekeerd, vervoerd geworden met 50% vermindering op de gewone prijzen. Al/oo is nu Eecloo eindelijk verbonden aan de twee hoofdsteden van Vlaanderenaan de drie havens van België, cn het gansche spoor wegnet des lands. l)e veroordeelden in de zaak der 11 .ode Bendste Brugge, wier voor ziening in cassatie den 8 dezer werd verworpen hebben zich gewend tot de Koninklijke goeder tierenheid. In Houthulst, nabij Veiirne is een wreede moord gepleegd. Een oude bczemmakër, met eene j ugc vrouw gehuwd, had reeds meer malen met achterdocht de bezoeken opgemerkt die zijn buurman dc Wildein zijne afwezig heid bij zijne vrouw aflegde. Hij zou haar daar over meer dan eens gesproken hebben doch zonder gevolg. De Wilde vernieuwde zijne be zoeken tol Vrijdag toen de man van den huize dou jongen onvoorzichtige de deur wees. Er ontstond twist. De Wilde eerst overwinnaar in den strij.Jwerd eindelijk buiten gezet. Hij keer de terug, gewapend met een bijl, en daarmede heeft hij den man den schedel gekloofd. De nestor van Brugge de heer Philip de Craemer wonende in de St. Jacobstraat wiens honderdste verjaardag men met zooveel hoop en belangstel ling te gemoel zag, is gisteren morgen in den gc- zegeudeu ouderdom van 97 jaren en 2 maanden overleden. Jan llousseau, wonende bij zijne ouders ia de gemeente Ligniereswerd den 3deu April door een hond in de linkerhand gebeten. Vreezende dat die hond dol was ging Rousseau bij eenen geneesheer, die hem gerust steldenochtans bleef hij niet zonder vrees. De arm scheen geheel genezentoen Rousseau deu 24 Al ei klaagde over groote pijnen en den 28, Vijftig dagen na de beet, bezweek hij onder groote smarten. Zijn dood was niet vergezeld door een der voorlcekens van dolheid; ook denkt mendat hij niet daaraan bezweken is maar aan de vrees voor die kwaal. L)o Prins van Wales is in dc vorige weck eerelid geworden van hel kleermakersgild en als zoodanig plechtig geinslalleerd. Hij heeft krachtens dit lidmaat schap stemrecht bij de verkiezing en voorliet par lement, en was verplicht zich te verbinden geen der geheimen van hot kleêrmakersberoep te open baren vooral niet aan buitenlanders die het vak uitoefenen. Volgens do aloude in Engeland steeds geëerbiedigde gewoonte moet de vermoedelijke troonopvolger ook lid van het briilemakersgild zijn. Concurrentie in alles! Het bekende ilei- delberger vat heeft een concurrent gekregen. Te Munchcn is er een vervaardigd, dat 12J0 aam wijn bevatten kan de ijzeren banden er om wegen maar eventjes 230J Ned. pondenT zal dienst doen in eene azijn- en likeur-fabriek te Alunclien. In Hongarije zijn velden en weiden verdord de beken uitgedroogd. Van den vee stapel is uaauwclijks een tiende deel overgeble ven. Geheele kudden schapen worden geslacht om de varkens er meê te voeden. De landlie den hebben geen werkde voorraad koren is verbruikt de graanprijzen zijn ontzettend hoog. Te Groningen heeft een zes en tachtig-jarig man, die met zijne oude vrouw in een der gasthui/en woonde zich verdronkenen wel omdat hij de kwellingen, hem door zijne weder helft aangedaan niet langer kon verdragen In Drenthe is de prijsdien men voor T gras be steedt oen derde hoogcr de hooioogst is waar schijnlijk een derde minder dan verleden jaar. Waar de Hoeren Staten hunne vlas wagen waag ik mijn leven, zei de Ruiter, Wij wehschten dat sommige ingezetenen van Aardenburg zeiden en deden: waar de vlag der gemeente waait, mag ook de onze niet bang zijn voor een beetje regen voor de minste trouwpartij wordt gevlagd, en onze goede Koningin wordt vergeten! Prui sen is niet revolutionair, evenmin ais Nederland tijdens de autocratie des behouds. Da verga dering der Cortes iu Portugal werd gesloten, toen pas een gedeelte van het budget aangeno men was de Regering dacht zeker nu hebben we vast iets. De Russen nemen in Warschau en L thauwon ophangen en doodschieten te baat om den opstand te smoren de barbaren begaan een dom stukze zaaijen wat ze niet verlangen te maai jen. De lieer Stieltjes heeft der Kamer voorzichtigheid aanbevolen: dat's de moedor van de porceleinkast en van de Javaanscho spoor wegen. De ICrcuzzeilung zegtdat de deputatie bij den Koning Yan Pruisen gezonden uit den Breslauer Gemeenteraadbeslaan heeft uit een democratisch Advocaat, twee Materialisten en een peperkoekbakker. Wat doet dat er loc Of er een peperkoekbakker bij wasAls hij ecu adelbrief koopt kan hij een gouden peper koek op een zilveren veld voeren ais hij namelijk zoo dom is. Gedurende het beleg van fort Charles in Amerika werd de ylaggastok mid den door geschoten en zonk de Zuidelijke vlag in 't slijk terwijl een man door den paal gedood werd. Een artillerist greep de vlag sprong op de batterijen liet die wel te verstaan de vlag onder duizend bommen en granaten net zoo lang uitwaaijen tot een nieuwe vlaggemast op gericht was. Keizer Napoleon zal Parijs super- militairisereu18 boulevards ontvangende namen van 18 Maarschalken van Frankrijk 1' Empire eest la paix! 'lis bekend hoe gaarne de geleerden eenen fossilcn mensen zouden bezittendat is iemanddic den zondvloed beleefd heeft. Scheucb- zer berichtte voor eenige jaren zoodanigen vrind gevonden te hebbendan toen men hem volgens hel stelsel van Cuvier, onderzocht, bleek het een reuzen-salamander te zijn. Eindelijk is men op het spoor. Onlangs vond men namelijk i j vóór-zondvloedsgronden (dilivium) in Frank- rijk een aantal hamers, beitels, olifantstanden eu den onderkaak van een mensch waaruit de geleerden alreeds bewezen hebbendat onze vaderen van dien tijd niet tot hel Negerras be hoordenuit Frankrijk komt altoos wat nieuws. Napoleon l zal te Parijs van uniform ver anderen hij krijgt eene Romeinsehe tuniek aan in plaats van zijn grijs jasje; dus ook een lauwer kroon in plaats van ff bekende fortuinige drie kantje Te HcrmaHe deed een jongman nu \i jaren geleden, verzoek aan de dienstmaagd des' Pastoorsdoch werd afgewezen cn voorzag zich van een anderedezete veel hechtende aan de spreuk oude liefde roest niet" voedde 17 jarenlang hare jalousie en probeerde laatst om de gewezen lief haars mans den hals af te snij den wat haar bijna gelukt is. Tragischer ging het, kort geleien, te Vcrviers, met het gezegde „trouw tot iu den dood: Eene vrouw iiep van verdriet van haren man weg. Deze laatste nam dienst als remplacaut en keerde eindelijk weèr huiswaarts, wist de woning zijner vrouw binnen te dringen cn poogde zich met haar te verzoenen, ff welk mislukte; daarop greep hij haar in de armen on sprong met haar uiteen venster der bovenste verdiepingde vrouw lag dood onder hem; hij herstelde zich, liep weder naar boven en herhaalde nog eens den sprong met dal gevolg, dat hij thans erg gekwetst tcVe;- viers in het gasthuis beland is. Zouden ouzo Zeeuwsche en Kadzandsche landbouwers niet we ten dat Rijssel tegenwoordig zoo dicht bij is Op de landbouwtentoonstelling aldaar zijn vele llollandsche kocijen zwijnen en schapen bene vens werktuigen bekroond of eervol vermeld. De Ivadz anlenaars durven immers wel Rose en Siemens hebben de kunst uiigevoriden om mar mer te maken en dat wel van arragoniet, Iitographi- schen kalksteen en krijt, door middel van gloeijing Groote daling in de prijzen der bustes en stand beelden op zichten waarschijnlijkheid dat do goudmakerkuust eindelijk direct gevonden word'. Indirect beslaat ze; men maakt immers goud van papier? Assignaten, Race pissenMandaten, Oostenrijksche obligationEffecten in menigte zijn niet altoos bewijzen van rijkdom. Men klaagt uit vele gemeenten dat do ambitie voor de schutterij (vooral daar waar ze rustende heet) niet zeer groot is bewijs te meer voor de nood zakelijkheid eener nieuwe wet op dat stuk. Flauo'r drukt in den Nederlandsehen Spectator zijne verwondering uit, dat da regering naast do wettelijke bepaling „er wordt overal in het rijk van overheidswege voldoend openbaar lager on derwijs gegeven" niet eene andere geplaatst heeft cn wel „er wordt overal in het rijk van over heidswege een voldoende dierentuin opgericht" een en ander op grond van den invloed van die rentuinen op da beschaving, in het helderste daglicht geplaatst door den directeur van den Amsterdamschen ap intuin Zou Flanor belust zijn op den post van inspecteur-Generaal over die apentuinen Dc Belgische Ministers treden niet af; ze hebben gelijk ook zoolang er leven is, is er hoop. Te Spa zijn wedrennen gehou den raat 19 hindernissen. De Heer Rogier werkt hard om de kwestie van den Scheldetol lit een ge wenscht einde te brengen. De Koning van Pruisen gaat naar Karlsbad, doch wenscht overal op zijnen weg vin begeleiding en ont vangst verschoond te blijven: WILLEM 151 kan ff heter! Frankowski is te Lublin opgehan gen en in Amerika hangen de geconfedercerden alle negers die zo in uniform vangen barba ren en menschen zjju overal dezelfden. Porlugal wil de doodstraf afschaffen: 'tis menschelijk. Drouijn de Lhuijs wenscht dat Rusland staande de onderhandelingen het bloct Ivergieten in Po len doe ophouden: 'lis Christelijk. De Belgi sche schilder Hagelstein moet den nieuwen Hel lenen-Koning schilderen. Te Bern is Vrijdag en Ziturdag veel sneeuw gevallen. Neerlands mid delen beloopen in 18 >3 reeds ruim 2imill. Dr. Capadose heeft te Madrid blijken van bijzon dere sympathie ontvangen. De eerste kamer krijgt een diner van den Heer Phiiipse. Een nieuwe paardenmarkt te Groningen is mislukt: cr waren maar 89 paarden «aan de lijnte Aar denburg is cr soms niet een. Do artillcrietroe- pen te voet moeten voortaan voor de Prinses den sabel presenteren. Engeland zal Rusland wel dreigen, denkt men in Londenmaar met hij ten omdat het er geen belang bij heeft. De ontdekkers van den oorsprong dos Nijls zijn te. Southampton aangekomen. De Poolsche kas is nog niet terecht. Ristori doet in Engeland goede zaken. De Prins van Oranje is met al- 'gemeene stemmen tot lid van de jockeyclub le Fontainehloau aangenomen. De verjaardag van ff concilie van Trcnto zal gev erd worden. De Oos tenrijksche Rijksraad wordt slecht bezocht de nationaliteiten kunnen niet vereenigd worden. De zakkenrollers te Londen hebben hot nu zoo ver gebragt dat aan een dor leden van de jury zijn zakuurwerk ontvreemd werd, terwijl hij bozig was do zaak van een beschuldigde aan ie hoe ren en toen do man zijne verbazing over do/.o ongehoorde stoutmoedigheid te kennen gaf werd en passaat nog ecu der^ aanwezigen bestolen.

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 3