ÏÏÜmÏNLAN!). BINNENLAND. rli: historische school, dat die openlijk Ne derlands geschiedenis zou verloochenen dat heeft ons diep gesmart. En de bladen der reactie Zij hebben zich geplaatst aan de zijde van de antago nisten van het liberale ministerie en zij stelden Oldenburg tot voorbeeld aan Neder land. Lezersweet gij waar Oldenburg ligt? Vergeeft mij, dat ik die .vraag doe; maar wie kan alle kleine staten van üuitsch- land kennen Lezershebt gij ooit van Oldenburg gehoord in de geschiedenis Welnuuw vaderland het vaderland van "Willem I en zijne heldenzonen Mvcnirs en Frederik Hendrik bet vaderland van Jan de Witt en Fagel en Heinsius het vader land van de Heemskerks de Trompen de Ruiters de Witiis dat land heeft men ■vergeleken bij Oldenburg, bet vaderland -van Nederland een rijke staatmet bloeijende en op Engeland na inct de uitgebreid ste koloniën vergeleken met Oldenburg plus liet vorstendom Birkenfeld Nederland was niet cordaat genoeg om aan do pressie van Frankrijk w éérst a rul te bieden zeggen do tegenstanders van den minister Oldenburg bezat die zclfstaudighei 1. Waarom ook bet voorbeeld niet opge noemd van Scliwarzburg-Sondersiiauson Dat land met p. m. 00,000 inwoners heelt ook de cordaalheid gehadweêrstand te bieden aan de Franscho pressie 1 Maar zij zijn willens blind of zo vor- dranijen de feitendie mannen van do reactie Waar Nederland sprak sprak bet omdat bet sympathie gevoelde voor een landdat zoo wreed onderdruktzoo mcc- doogenloos uitgemoord werdwaar Neder land spraksprak betomdat het zich zijner geschiedenis herinnerde en daar waar Nederlands minister zich op één stand punt plaatste met Frankrijkdaar kwam datomdat noch Nederland noch Frankrijk de traktaten van 1815 hadden geteekend daar kwam datomdat men zich mocijelijk kon beroepen op verbintenissen., die ten opzichte van beide landen herhaaldelijk gc- scbon !cn waren. Toch doet liet ons leed, dat de minister zich niet op het standpunt der humaniteit heeft geplaatstzonder Frankrijk tot zijn voorbeeld te kiezen Frankrijk dat onder den derden Napoleon de dubbelzinnige rol op zich heeft genomen overal elders de vrijheid te brengen en die in zijn eigen rijk in bloed en tranen te smoren. Maar wat ons verheugt isdat do Nc- derlandsche Leeuw een oogenhlik is opge wekt geworden dut hij de manen schudde toen hij in het tegenwoordige l'olen een herinnering zag aan zijn schoon verleden dat hij zijne stem wéér een oogenhlik heeft .doen vernemen overtuigd dat het do stem was van bet grootste gedeelte der natie Slot volgt.) PRUISEN". De liberajo pers ligt voor goed aan banden. De minste zinspeling, do geringste .zijdelingseho aanmerking is met ouno waarschu wing beantwoord, en de reactionaire en jonker bladen amuseer n zich haar op allo mogelijke wijzen te honen en lot den strijd te tartendie wanneer ze wordt aangevangennatuurlijk met •eoiio waarschuwing beantwoord wordt. Do Klad der a da 8ch kan inlussclien niet nalaten om, on danks zijn muilband zoo nu en dan zijnen vijan den eene hatelijkheid toe to brommen. Zoj lez. n wij in zijn laatste N". I, n*ersohnle;n Ilochgcnuss l'olgt die Feder willig; Wü der Gegn er se h wei gen muss 1st das Schiiupfen billig. (Dc pon scb.kt zich zoo gaarne narr oen lang en vurig verbeid genot; waar de tegenstander moet zwijgen, is het schelden billijk). Deze r'egeh n zijn zijn antwoord aa i de reac'h- nairo Berliner Revue, die dou liberalen bladen van lafheid en allerlei andere ondeugden beschul digt, omdat ze door de verordening van 1 Junij zoo eensklaps koest geworden zijn. Nola bene: Spreek eens wanneer na de tweede waarschuwing eene opheffing volgt. De stedelijke besturen beginnen nu intusschcn een woordje meê te praten. Ofschoon do minis ters al ecu paar circulaires in de wereld gezonden hebbenom den leden van genoemde besturen te verbieden, zich met de politieke aangelegenheden Van het land te bemoeijen of den Koning petitiën aan Ic bieden ofschoon de burgemeester van Gum- finnen tot eene boete van 20 Thlr. veroordeeld is omdat hij niet alle mogelijke middelen heeft aan gewend om de verzending van zoodanige petitie tegen te werkenwordt door het óóne bestuur voor, het andere na, besloten te petitioneren. Door do Bcrlijnsche leden is vastgesteld, den Koning, wanneer hij hunne deputatie mocht weigeren te ontvangen nimmer wederhij welke feestelijke gelegenheid ookeene deputatie te zenden. De afgevaardigden van Breslau hebben te vergeefs om audiëntie aangehouden. Dc opper hofmaarschalk verwees hen naar den minister president en deze wederom tiaar den opperhof maarschalk. Eene recht koninklijke manier om de afgevaardigden van eene groote stad te be handelen. De Koning zit intusschcn te Karlsbad; men zegt, dat er gedurende zijne afwezigheid nog ecnige reactionaire wellen uitgevaardigd zullen worden; andere berichten melden, dal dit eerst na zijne terugkomst plaats zal hebben. Intusschcn heeft hij met zijne ministers het budget voor 1863 vastgesteld. Alles natuurlijk op grond van een bezworen constitutie. De correspondent van the Times zegt, onder dagleekening van 18 Junij: „van Bismarck zou de pers gaarne op hetzelfde standpunt plaatsen als de Fransche. Eerst zal het bestuur ze over stelpen met waarschuwingen om hel daarna mot haar op een accoordje te gooijon sommige bla den gekocht, andere gesubsidieerd, weer anderen toegelaten gematigd te opponeren, mits ze nu en dan de inzichten van 't gouvernement ondersteu nen. Er is zelfs reeds sprake van een liberaal Berlijnsch blad in een orgaan van 'l bestuur te veranderen!'1 Wij voor ons hopen, dat de uit gevers van liberale bladen zich niet zullen laten omkoopenom zoo doende de reactie in de hand lo werken en wenschen der FortschriUspartei alle mogelijke zedelijke kracht, om op den ingeslagen weg getroost voort te gaan. POLEN". De berichten van hier blijven nog steeds van belang ontbloot, in zoo verre, dat zij niet nader voeren lot eene beslissing. De nola's der drie groote Mogendheden zijn op weg naar St. Petersburg. Het antwoord van Gortschakow zou een casus belli kunnen worden en als zooda nig eene gchoeie verandering aan de Poolsche kwestie geven. De aartsbisschop, Mgr. Felinski is naar St. Petersburg. Er liepen zelfs geruchten dat hij naar de binnenlanden van Rusland zou verbannen zijn. Wij meenen deze .echter met grond le kunnen betwijfelen. De Russische veld- hecron appiiceren nieuwe middelen om de Polen Ic onderwerpen, die- hunner geheel waardig zijn, en Europa toonen wat zij van dat half barbaarsch Aziatisch volk te wachten hebben. Nu ze dc mannen namelijk niet kunnen dwingen om de wapenen neer tc leggenworden de vrouwen die over hun vaderland of over gesneuvelde be trekkingen rouwen, door knoetslagen gedwongen de rotiwkleêrcn af' te leggen.; er zijn zelfs reeds voorbeelden dat zij wccrloo/.c vrouwen opvangen en vermoorden, wanneer deze echtgeueoten of andere betrekkingen bij 't leger hebben. KOLSTEEN". Denemarken maakt de noodige toebereidselen om de Duitschcrs, wanneer ze van plan mochten zijn de bondsexec-utic ten uitvoer tc leggen, zoo hartelijk mogelijk te ontvangen. In Slceswijk versterken zij de position om de hoofd stad cn ook in ilolslein zijn verscheidene nieuwe werken opgeworpen. Frankrijk en Engeland heb ben reeds hun verlangen te kennen gegeven, dat Slceswijk niet in die kwestie betrokken worde. FRANKRIJK. Men schrijft uit Parijs aan de Komische Ztgr: Men houdt het hier voor vrij zeker., dat de Keizer zich niet tevreden zal laten stellen mot een afwijzend of een afwijkend ant woord van Rusland. Mocht dit onbevredigend zijn, dan zal de Hertog van Montebello onmidde- li'jk St. Petersburg verlaten.11 De verandering van ministerie schijnt weldra plaats te zullen heb bende heer Ilaussmann zal m nister van open bare werken worden. Wie den heer Persiguyzal opvolgen is nog niet bepaald; men zegt, dat do heer de Mornv zich daartoe bereid verklaart, op voorwaarde, dat het volk uitgebreider vrijheden verleend worden. Dc officiële berichten van do inneming van Puebla worden eerst verwacht iii het begin der volgende maand. AMERIKA. De legers der Noordelijken cn Zuidelijken trekken zich meer en meer in dc na bijheid van Frcdcriksburg en Yicksburg te zamen. Het schijnt alsof daar hel drama zal afgespeeld worden, dal reeds zoo lang eon van de geze- gendsle landen der aarde verwoest. Dat de Zui delijken daar echter hunne posities niet spoedig zullen opgeven bewijzen de genomen maatrege len van den opperbevelhebber Lee en de dagor ders van zijne verschillende onuerhoorigc hoofd officieren. Vooral opmerkelijk zijn dc woorden an den generaal Pemberlnnden bevélhebber van Yicksburg: Men heeft mij - zoo sprak hij zijne ondcr.'iooiigen aan beschuldigd, de stad aan de Gefedereerde:! lo willen verko ken maar ik zweer ze niet eer aan den vijand over te le veren dan nadat het laatste paard, de laatste hond verteerd zal zijn en dc laatste man in de loopgravcu gesneuveld is." SLUIS 25 Junij. Uit het voorloopig verslag der Commissie van Rapporteurs van het ontwerp van wet tot verhooging van Hoofdstuk V der Staatsbegfooting voor 1863 blijkt dat door ver scheidene leden met nadruk opgekomen werd te gen het denkbeeld om aan ecnige polders in dit district, tot verbetering der uitwatering, een sub sidievan f206,000 over vier jaren verdeeld toe te kennen zonder dat de provincie zelve daar toe iels bijdraagt, wijl hel een aangenomen regel is dat daartoe door het rijk door de provincie en door de belanghebbenden, elk voor wordt bijgedragen. Hierop werd terecht geantwoord dat de weigering van subsidie door de prov. Zee land zamenhangt met het subsidie-stelsel dier prov. dat op het rijk de zedelijke verplichting rust om tusschenbeide tc komendat het on verschillig is, waar de overige van daan ko men, zoolang het rijk niet meer dan zijn 1/3 geeft; dat het rijk. tredende in de rechten van vroege- ren ook hunne verplichtingen erft, en daaronder ook die: om voor eene goede uitwatering tc zor gen. Bij de tegenwerpingen op deze punten wer den de volgende vragen gedaan Is de Staat reeds in het onbelemmerd bezit van de door concessionarissen ingedijkte Zwingrondeu Er wordt daarover im mers een rechtsgeding gevoerd Omtrent den stand van dit geding wenschto men ingelicht te worden en tevens omtrent het gerucht (bewaarheid door eene officiële aankondiging in I impartial de Bruges van 24 Mei II.) dat het domeinbestuur voor nemens zijn zou, de door de concessionarissen in gedijkte «ronden te verkoopen vóór in het rechtsgeding eene beslissing gevallen was, zoodat die gronden bij verkoop met dal geding be zwaard zouden zijn, wat men ten hoogste vreemd en afkeurenswaard vond; eu men vraagde ten slotte in hoever die verkoop met de Concessie van Dammo in verband staat en wat ervan de zaak zij. Mei belangstelling zien wij hel antwoord der Regering op een en ander te gernoct. Dezer dagen is le Sluis weder een cachet ontgraven, dat goed bewaard is gebleven. Blijkens bet randschrift S. SIM OEN DE KVENINC is het dat van zekeren Simon de Koning cn moet het reeds eenige eeuwen oud zijn. In vorige jaren zijn le Sluis nog andere cachetten gevonden, dio zélfs voor de historie groote waarde hadden eti elders beschreven zijn. Iloe weinig waarde het nu gevondene ook hebben moge toch maken wij er gaarne melding vanomdat we daarin aan leiding vinden elk, die dergelijke dingen vinden mocht aan te sporen, die aan dezen of genen liefhebber to toonen, opdat zaken, die voor den geschiedkundige soms groote waarde hebben, niet onherroepelijk verloren gaan. c Op aanstaanden Maandag, 29 Junij zal al hier een gaaiboldersfeest plaats hebbenwaar aan zoo wij wel onderricht zijn zes a zeven vreemde maatschappijen zullen deel nemen. Ver gulde herinnerings-gedenkpenningen zullen uitge reikt worden aan elke maatschappij terwijl aan haar, die zich met het grootste getal leden aanbiedt, met dc schoonste oereteekeus in den stoet optrekt, of van de verst afgelegene plaats komtnog daar enboven eene zilveren medaille zal worden toegekend. Voor nadere bijzonderheden j ver wijzen wij naar de algemeen verspreide «program ma's, met den weusch, dat het feest door orde en luister uitblinke. 0 Zoo wij wel onderricht zijn, zal dc Heer Reijers, Hoofdoud. te lJzendijke, heden een aan vang maken met het geven van onderwijs aan de schooljeugd te Walerlandkerkje en wel van 's namiddags half 5 tot 7 ure. Sedert hel vertrek van den Hulponderwijzer Hamakers stond het. onderwijs aldaar stil. Het reuniefeest van hel 2de Regiment Garde d'Honneurs van 1813 is den 18 Junij. op het land goed van den Heer llofman plechtig en vrolijk govierd. Een prachtig vuurwerk waarbij de cijfers 1813—1863 hel schitterden besloot het feest. Den 14 Sept. e. k. zal de Association internatio nale pour le progrès des Sciences Sociales te Geut hare tweede bijeenkomst houden. Behalve de onthulling van Artevelde's standbeeld valt tegelijker lijd de tentoonstelling van schoono kunsten in. Door de verecniging is eene prijs vraag uitgeschreven over de zedelijkheid in do letterkunde. (Wij hopen zeer dat er een ant woord op in zal konion en om de vuil naakte Fransche romans door de onzen vertaald en om de dronkenmans vertellingen ons nu en dan in onze maandschriften opgedischt.) De Heer Dutröne, een der leden heelt drie medailles uitgeloofd elk 2i0 frs. Een voor het vóór September doelma tig ingericht matigheids-genootschap, een voor tiet te gelijker tijd opgericht acclimatatie-genoot- schap en een voor het lenzelfden tijde opgericht genootschap tot bescherming van dieren. Zijn we wel onderricht dan kost het lidmaatschap slechts 5 frs. Wij weuschten wel dat velen oi - zer land- cn gewestgenootenook Cadzantenarc»

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 2