U NIEUWS- El ADVERTENTIEBLAD VAI WESTELIJK ZEEUWSCH - VLAANDEREN. N°. 26. Vierde jaargang. A0 1863. Vrijdag 26 Junij. SUIiSIH Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag.1 rijs per DRiR maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland J 1,15; voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post J l,du. Afzonderlijke Nummers f 0.10. Prijs der Advertenliën, van 1-5 regels 0,75; elke regel daarboven f 0,12%» behalve liet zegel van f 0,3 voor iedere plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels, die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, worden franco ingewacht aan het Hulpkantoor der Posterijen te Aardenburg. advertentiën en gewone Berichten of Mededêelingen van Correspondenten franco hij den Uitgever J. Schansman te Sluis. Si II. De Poolsche opstand heeft den lö Ja nuary feitelijk een aanvang genomen. Bij de scharen van jongelingen die de steden ontvlucht waren om zich te onttrekken aan de dwangmiddelen van Alexander IIvoeg den zich de lagere Katholieke geestelijkheid, de arbeiders der steden en dorpen alsmede de kleine adeldie over 't algemeen diep in schulden stak en dus bij elke verande ring slechts kon winnen. De strijd nam een aanvang. Wat de Polen te kort kwamen aan wapenen en oefeningvergoedden zij ruimschoots door hunnen wanhopigen moed. Jachtgeweren en sabels waren de verdedigingsmiddelen der stadbewoners het landvolk maakte zich een eigenaardigmaar verschrikkelijk wapen uit hunne zeisenen al spoedig hadden de verschillende bendendie in de bosschen een veiiig toevluchtsoord vonden door on- verhoedsche aanvallen voordeelen op de Bussen bevochten en hun verscheidene wa penen waaronder acht kanonnen ontnomen. Wij kunnen intusschen de geschiedenis van den opstand niet voet voor voet volgen. De feiten van de laatste maanden liggen nog te versch in ieders geheugen om hier nogmaals herhaald te worden. De zege pralen van den dapperen Marian Langif.wicz hebben ons een tijd lang met vreugde ver vuld de rampspoedwaardoor deze schit terende star zoo plotseling nedertuimclde heeft ons een oogenblik doen denkendat de strijd welhaast beslist zou zijn. Wij hebben medegevoel gekoesterdwij bebben gejuicht bij 't vernemen van de groote da den dier wanhopige strijderswij voelden onze polsen sneller kloppen bij de zelfop offering van den aanvoerder Godlewski dieom eene opening in de vijandelijke gelederen te makenzich zeiven negen ba- jonnetten in de borst spietste en over zijn lijk zijnen makkers een weg baande tot de overwinning. En wat bovenal onze sympathie heeft opgewekt't is de ordewaarmede deze opstandzoo geheel onverwachts geprovo ceerd geleid is geworden 't is de blinde gehoorzaamheid aan het onzichtbare comité, dat Polen's zaken regelt in dezelfde hoofd stad waar de Rus zijne troepen verzamelt om den opstand te bedwingen't is de gematigdheid waarmede de dappere Pool de wreedheden beantwoordtwelke de Russen hunnen krijgsgevangenen aandoen t is de zelfverloochening, die hun goeden bloed doet opofferen om een bijna liope- loozen strijd aan te vangen en vol te hou den want beginnen nu ook al de kansen de aanvang liet zich treurig aanzien. Polen zal in 1S63 bloeden, gelijk het verbloedde in 1831 ziedaar het eerste oordeel over dien opstandPolen zal terugkecren on der den Russischcn knoet enzijn haat in zijn boezem begravendemorrende gehoor zamen aan diens machtigen wiltot een nieuw geslacht verrezen isom met een even ongelukkig gevolg een nieuwen strijd te beginnen." Die sympathie, in bijna alle landen van Europa in Frankrijk Engeland Zwitser land Italië, Portugal, België en Zweden in talrijke meetings uitgesprokendoor stof felijke hulp ruimschoots gevolgddie sym pathie heeft Polen geschraagdtoen do ongelukkige uitslag van den strijd bij Za- goscie en Nowcmiasto (18 Maart) het lot der Polen met eerie zelfde beslissing dreigde als weleer de slag bij Ostrolenkadie sym pathie der volkenook in Pruisen luide uitgesproken al waren Koning en ministers 't eensom den Rus allen mogelijken bij stand tegen zijne opgestane onderdanen te verleenenheeft ook de vorsten gevoerd tot eene handelwijzedie den Polen zoo niet hunne scheidingdan toch bijna zeker hunne onafhankelijkheid van Rusland ver zekert. De gebeurtenissen van 1812, 1813 en 1814 hadden Rusland geplaatst in de voorste rangen der Europesche statenhet bran dende Moskou was de fakkel der vrijheid ontstoken in dat rijkdat nog nooit geene vrijheid gekend had en zoo vaak zijne le gers zag uittrekkenom die vrijheid aan andere natiën te ontnemen er zweefde om het hoofd van Alexander I een prestige een aureooldat hem met den naam van den groolen den gezegenden vereerde. Maar de vrijheid in de meeste staten van Europa door den Russischen adelaar gebrachtdoor 't Weener congres bevestigdwaarin be stond zij In een terugkeer tot het régime van vóór '89, opgesmukt met eenige ge moderniseerde phrascn die van grondwet en constitutie sprakenen het in stand houden van eenige Napoleontische ideeën zóó despotiekdat zelfs de autokralen der 18de eeuw zulke maatregelen nog niet had den durven nemen. Eerst moesten de jaren 1830 en 1848 nog over Europa hcenstor- men eer de beginselen der Fransche om wenteling in de Europesche staten konden worden uitgestrooid. Nikolaas volgde zijn' broeder op en hield met een ijzeren hand de deelen van het colossale Russische rijk bij elkander. Nog stond hot daar in zijne onkwetsbaarheid van 1812; nog prijkte het als de alles ver mogende hecrscher in het Oostentoen de Krimoorlogna lang aarzelen na vele bijna eindelooze diplomatieke nota's uitbrak en Rusland uit dien strijd te voorschijn trad neeslijkc wonden heeft toegebracht. Met recht kon men na den vrede te Parijs do woorden uit IIildebrand's Beestenspelmet eenige veranderingop Rusland in toepas sing brengen Europa hebt gij uwe illu sion de Leeuw zijne prestiges nog Zijt gij nog bang voor dien bullebak Zegt gij niet: Laat hem komen als hij kan Europa vreest dien bullebak niet meer. FrankrijkEngeland en Oostenrijk hebben zich verecnigd om, zoo mogelijkeen einde te maken aan het moordenbranden en plunderen. Gerugsteund door de sympathie hunner onderdanen verzekerd van den bij val van Europa (de nota's van Zweden Portugal, Spanje, Italië, Nederland hebben het immers getoond?) hebben zij er op gewezenhoe de Keizer door grootmoe digheid moest trachten te verkrijgenwat hem door kracht van wapenen tot nog toe onmogelijk was geweest. Wij weten hoe Gortsciiakoff door eene soort van amnestie die nota's trachtte krachteloos te maken wij hebben gezien hoe hij de verschillende volken naar hunne verschillende toestanden heeft toegesproken maar wij weten ook nu dat de drie eerste Mogendheden met dat antwoordmet die amnestie en met Rusland's verdere handelingen ontevreden in nieuwe nota's zoo mogelijk identieke nieuwe eischen zullen doendie bij ver werping van Rusland's zijde een casus belli zullen worden. Nederland heeft zich ook aangesloten bij de nota's der overige mogendheden en deze aansluiting is den Heer Groen een wapen geweest, dat hij wilde gebruiken tegen den minister van buitenlandsche zakengelijk zijn verbond met de reactionaire partij een bewijs is van zijn strevenom een minis terie te doen vullen dat hij als noodzakelijk voor Nederland begroette. Nederland, sid dert, gij Slijmeringen en Droogstoppels!- Nederland heeft zijne neutraliteit een oogen blik durven laten varen om te toonendat het sympathie koesterde voor eene onrechtvaardig vernietigde, voor eene edele natie; Nederland, dat door den strijd groot werd Nederland dat sedert 1713 gevallen is door zijne voorliefde voor neutraliteit, gezonken tot een toestand van nietsbeduidendheidwaar uit slechts nieuwe rampen het nu en dan konden opbeuren welnudat Nederland heeft medegesproken in eene Europesche kwestiedie niet van zuiver finantiëel be lang was èn Groen èn alle Slijmeringen èn alle Droogstoppels sidderden over de stoutheid van dat kleine volk. Dat de Slijmeringen en Droogstoppels beef den voor hunne koffieveilingen en suiker- contracten bij oen ministerie, dat zoo boud durfde zijn, 't verwondert ons niet; maar dat Groen van Prinsterer een man uit

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 1