BUITENLAND. BINNENLAND. pree,lii- tic toekomst is. Aan do Woster- sclie Mogendheden is het thans de beurt om te spreken. liet is een meesterstuk van diplomatieke behendigheiddoor Prins Gortschakoff ge leverd dat hij de rollen zóó heeft weten om te koeren. Wat zij ook antwoorden mogen gesteld, dat zij het op dit punt ééns wordende toekomst zal grootendeels afhangen van hot al of niet dempen van den opstand. Daar deze blijkbaar door het Buitenland wordt gevoed is de duur minder goed te berekenen. Voor de Russische overmngt za! hij op den duur toch moeten bezwijken, f' Het is te bejammeren dat zoo veel edel bloed stroomen moetom aan eene Natie datgene te bezorgen wat haar van regts- wege toekomt. !)o strijd in Polen wordt steeds met afwisse lend geluk voortgezet, liet wordt intusschen voor de Kussen dagelijks moeijelijker, daar do opstand zich in de provinciën uitbreidt; vooral in Lit— thauen heerscht een stoute geest. Daar eischt men rondborstig de herstelling van een onafhan kelijk Polen „binnen de grenzen, waarin bet vóór de vcrdecling was besloten." Op nieuw hebben in Engeland demonstration ten gunste van Polen plaats gehad. Op de mee ting, die te Souihwark onder het presidium van den heer John Lock, lid van het Parlement, is gehoudenzijn twee moliëu aangenomenwier beginselen in eene petitie aan liet Lagerhuis nader zullen worden ontwikkeld. In de eerste wordt hel regt dor Polen op den voorgrond gesteld om met kracht van wapenen de aanvallen, welke Rusland gedaan heeft, terwijl het levens zijne plegiigo verbindtenissen verbrakte bestrijden. In de tweede wordt het verzoek gedaan, dat het Engelsche Gouvernement erkenne de onafhanke lijkheid van Polen en, indien het noodig is, die onafhankelijkheid ook steune met de wapenen. l)e verschillende rodevoeringenhij die gelegen heid gehouden stonden in verband met do mo tion. l)e President verklaardedat, naar zijne meening, „liet de pligt was van eiken Engelsch- iiian do dappere Polcu le ondersteunen," en hij voegde er hij, „dat do Engelsche natie niet te- roden zou zijn, voor dat het Gouvernement langs den vredelicvcnden wegindien zulks mogelijk, wareRusland zou hebben overgehaald om te voldoen aan de eenmaal pleglig afgelegdo belof ten en dalingeval Rusland weigeren mogt daaraan te voldoen, liet alle mogelijke maatrege len zou nemen om dit oogmerk le hereiken. Een ander lui van het Parlement, de heer llen- nossy, heeft met zeer veel geestdrift gesproken over zoovele manifestationwelke ten gunste van Polen plaats haddenmaar die eigenlijk op niets uitliepen. Volgons hem moesten Engeland en f rankrijk tegenover het Kabinet van St. Peters burg niet kracht opkomen ten einde iets ern stigs van Rusland godaan te krijgen. Geen twij fel of, indien Rusland zag dat beide Mogendheden dit wildeneerstgenoemd Rijk zou het ongeluk kig Polen beier bshandelen. In overeenstemming met deze den Polen zoo gunstige gezindheid is ook de taal van de revo- lulionnaire comités in Polen, /ij zeggen ronduit, dat liet doel der Polen niet was, om eene amnestio te verkrijgen van den Czaar, maar do onafhan kelijkheid van geheel Polen en wel zoo als dat Rijk bestond vóór dat het verdeeld werd. Zoo lang dit niet geschied was zou de krijg voortdu ren tot dat de laatste Russische soldaat uit do Poolsche provinciën zou zijn verjaagd of het hart van den laatstcn Pool zou hebben opgehouden te kloppen. Lit St. Petersburg verneemt men, dat het Rus sisch Gouvernement een tweede recrulcring be volen heeft eu wel van 15 man op de 1000 inwo nershetgeen, op eeue bevolking van 40 millioou zielen *000,000 man uitmaakt. Het schijnt thans zeker te zijn, dat de Porte zich veree'nigcn zal met de stappendoor Enge land Frankrijk eu Oostenrijk, ten gunste van Polengedaan. Wal Griekenland betreft, de drie beschermende Mogendheden zouden nadere pourparlers gehou den hebben over de punten, welke nog le rege len zijn. Tot lieden is er echter niets stelligs besloten. Volgens do jongste berigten uit Vcra-Cruz, schijnen do operation der Franscho troepen te Puei.'la met het gunstigst gevolg steeds le worden voortgezet. Do nieuwe verkiezingen in Frankrijk beloven dit maal belangrijker te zijndan velen in den beginne vermoedden. Het opmerkelijkst is, dat de lieer Thiers zich kandidaat heeft gesteld. Dit heeft ook andere mannen van naam uitge lokt om zijn voorbeeld te volgen. Er valt bijna niet aan le twijfelen of de lieer Thiers zal worden verkozen. Wel is het niet (e verwachtendat hij zich scharen zal ouder de leden der oppositie; maar zijn talent zal een overwegend gewigt in de schaal leggen ten gunste der vrijheid. Velen zullen zich om hem scharen en een kern uitmaken, die met het Bonapartisine in hevigen strijd zal geraken. lie toestand in Pruissenwat betreft de ver houding tusschen het Ministerie en de vertegen woordiging is meer dan ooit gespannen. Ten gevolge van een incident, dat dezer dagen tus schen den President der Kamer en een der Mi nisters plaats hadverlangt nu het Ministerie categorisch, dat dc Kamer verklaredal de Pre sident geone disciplinaire magt op de leden van liet Ministerie moge uitoefenen eu ze dus ook niet tot de orde roepen. Zoolang deze verklaring niet is gegevenzal het Ministerie de zittingen niet bijwonen. De Kamer heeft zich geneigd getoond om aan het verlangen van het Ministerie te voldoen. Zij heeft daarentegen besloten op voorstel van den heer Forckenbcck de legerorganisatie van de rol der werkzaamheden te schrappen tot dat het Minis terie voldaan zal hebben aan zijne constitutionncle verpligting namelijk om in de Kamers te ver schijnen en liet eerst te behandeleu een ontwerp- adresdat aan den Koningter zake van de hangende geschillen, zal worden aangeboden. Lit een en ander ziet men duidelijk, dat het constitutionncle leven in Pruissen nog zeer in de windselen ligt! BERLIJN10 Mei. De commissie uit de Kamer van Afgevaardigden belast met het ontwerpen van een adres aan den Koning, heeft thans defi nitief den tekst van dat adres vastgesteld. Daar bij zijn de door de heeren Virchow en Gneist voor gedragen ontwerpen zaamgesmoltenterwijl van de zijde der commissie deze zinsnede is iuge lascht l)c Ministers hebben zich onder een niotsbc- duidend voorwendsel onttrokken aan de beraad slagingen dor Kamer. Zij hebben van hunne weder-verschijning ter zitting eene voorwaarde afhankelijk gemaakt, die alleen kan strekken om een nieuw strijdpunt op te werpen omtrent de grondwettige verhouding tusschen de Kamer en de Ministers." WARSCHAU 19 Mei. Particuliere brieven van hier melden dat liet revolutionuaïre bewind 10 dezer eene verordening heeft uitgevaardigd waarhij verklaard wordt, dat de tegenwoordige stand van de activa en passiva van liet Staats vermogen onaantastbaai is, waarbij voorts aan particuliere personen en ambtenaren verboden wordt de deelname aan de fiuauliëele operation ten behoeve van openbare werken waarbij wij ders akten van de Russische Regering, betrekke lijk die aangelegenheid bij voorraad nietig ver klaard en eindelijk ook buitenlandsche kapita listen daartegen gewaarschuwd worden. Bij eeno andere beschikking van het nationaal Bewind is aan den Parijschén bankier Alexander Laski ver boden het praesidium op zich te nemen van dc Warschauer Bank. CHRISTIANIA59 Mei. Czartoriski is hier aangekomen en mei geestdrift ontvangen terwijl ia den schouwburg manifestation ten behoeve van Polen hebben plaats gehad. De voorzitter der Kamer van Afgevaardigden heeft van de alge wecne sympathie der Noren voor Polen getuigd. SHANGHAI, 9 Apr-il. Peking is rustig. De opstandelingen zijn uit de nabijheid van Tiontsin verjaagd, Er zijn versterkingen naar Tooshan eu Saïgon gezonden. In Japan is het rustig. BELGIË. BRUGGE, 15 Mei. Gisteren nacht is een ver schrikkelijk ongeluk gebeurd. Docler Potvliege van Beeruem, is, van eene visite terugkeerendc, met paard en rijtuig in do Gentscho vaart gere den. omtrent de Gevaerts, en verdronken. Paard en rijtuig zijn er uitgehaald; hel lijk van den ou- gelukkigen docter was dezen morgen nog niet ge vonden. EECLOO 10 Mei. De werken voor de vol- tooijing der spoorbane van Eecloo naar Brugge worden vlijtig voortgezel Weinig spoorbanen zijn in zulk kort tijdverloop gelegd geworden. Men denkt dat geheel de lijn berijdbaar zal zijn tc rekenen met den 1 Junij aanstaande niet alleen tot aan Stecubrugge, maar tot in de groote station van Brugge. Deze vroegtijdige exploitatie der nieuwe spoor baan welke eene tweede gemeenschap daarslell tusschen Gent eu Bruggelangs de volkrijke dorpen EvcrgcmSleidingeWaerschootdo stad Eecloode Polders Maldegem en Steen- brugge, en waarop het vervoer van reizigers en koopwaren snel en goedkoop zal zijn is te dan ken aan de bereidwilligheid des ministers van openbare werken, die den overtogt langs den staatsspoorweg van Steenbruggc tot de stad Brugge ten dienste der spoorbaan Êecloo-Brugge heelt gesteld. GENT 15 Mei. Men schrijft uit We tic ren 12 Mei: Gisteren avond, rond 0 uur, is een treu rig ongeval in ons slalion gebeurd. Een inwo ner vau ons dorp, de lieer Constant Schepens, voddenkoopmankeerde terug uit Gent met den exprëstrein die hier niet stilstaat. Als hij zag dat hij in ons station niet stil bleef, beging hij dc on- voorzigtigheid uit den trein te springen. Hij viel ten gronde en kreeg eene groote wonde aan het hoofd en eene erge kneuzing aan het hart. Het bloed stroomde uit zijnen mond en uit zijne wonde. Men droeg den ongelukkige naar zijn huis waar hij bezweek na drie uren schrikke lijke pijnen. VERVlERS, 11 Mei. Gisteren morgen werd de bevolking dezer stad door het geroep: brand! brand! en het luiden der stormklok eensklaps uit haren slaap gewekt. Er was in de kapel der II. Maagd, in de O. L. Vrouwekerk aldaar, brand uitgebarsten. Eenige personen hadden rook eu vlammen gezien in eenen kaarsenwinkel, naast de groote kerkdeur. Weldra was de ramp do gansche stad door bekend en van alle kanten werd er hulp aangebragt. Maar intusschen had de brand eene groote uitbreiding genomen de kapel der IT. Haagd was vol vlammen en vuur hetwelk welhaastlangs de klokzeclen omhoog loopende, den loren in brand stak. Weldra ge raakte het kruis dat er boven op slaatlos en viel op het zinken dak van een nabijstaand huis. De vlammendie langs alle zijden den to ren omringdenverspreidden zich op het dak der kerk. De eerste hulp werd dus op dit punt gerigt en de toren dien men onmogelijk redden kouwerd aan de vlammen overgelaten. Ten einde alle ongeluken t.e voorkomen door het val len der klokken werd de hulp eerst buiten de kerk aangewenddoch hij het zien dat do brand reeds zooveel voortgang had gemaaktwer den de spuiten ook binnen gerigt. Op dat oogen- bllk stond de gansche kapel in brand. De ba lustrade, het harmonium de kostbare schilderijen enz. werden door de vlammen verslonden. Het altaar van O. L. Vrouw, ter gelegenheid der Mei maand prachtig versierd was bijna geheel ver brand. Harten en andere zilveren voorwerpen, door particulieren geofferd, smolten door de hitte, en weldra bleef er van de kapel niets meer over dan het beeld van de H. Maria, dc berooide mu ren en stukken verkoold hout. De toren is geheel in deasch gelegd de klokken die de vuurgloed niet had kunnen doen smelten hangen aan de nog regtstaande overblijfsels. De schade wordt op 14,000 IV. berekend. Het gebouw was ver zekerd voor 10,000 fr,door de Algemeene Ver zekeringsmaatschappij van Brussel. Dit is de tweede maal dat dit gebouw afbrandt. l)e eer te maal gebeurde dit den 22 JuJij 1810 en eerst in 1818 kon er op nieuw dienst gedaau worden. SLUIS, 20 Mei De Regering heeft met België voorloopig drie traclalen gesloten 1°. betreffende de wateraftappingen op de Maas 2°. rakende den afkoop van den Sclieidetol en 3'. ten opzigte van den handel mot België. Den hoofdinhoud dezer traetaten zullen wij la ter mededeelen, daar plaatsgebrek ons dit thans belet. Bij dc Tweede Kamer is thans ingekomen een wetsontwerp tot verhooging van Hoofdstuk V der Staatshegrootingwaarbij f 206,000, over vier ja ren le verdoelen, worden aangevraagd tot ver betering der suatie in het 4de district van Zeeland. Wij hopen iiierop ia een volgend nommer terug le komen. Door het Departement van Oorlog is bepaald dat van elk der regemeutcn infanterie nog een drietal korporaals hij het Oost-Indisch leger on der genot der vastgestelde gratificatie van f 125 zullen kunnen overgeplaatst worden. Dc Hooge Raad der Nederlanden heeft den 13 dezer vernietigd liet arrest van het Provinciaal Gereglshof in Noord-Brabant, waarbij mr. K. A. W. P. A. van Baerlcadvocaat te Breda, werd ontslagen van regtsvervolging ter zake van op verschillende tijden zijne wettige moeder te heb ben mishandeld en geslagen en zulks op grond dat hij het arrest geene bepaalde beslissing om trent de feilen is genomen, met verwijzing der zaak alsnu op nieuw naar het Hof in Zeeland. Jl. Vrijdag is alhier het berigt ontvangen, dat de WEerw. Heer P. van der Sluijs, Predikant bij dc Ghr. Afg. Ger. gemeente te Maaslandvoor het beroep naar i.b gemeente alhier heeft bedankt. Uit Bath schrijft men d.d. 13 MeiEr zal, naar men zegt, een aanvang gemaakt worden met de be dijking van den in December jl. geïnundeerde» tweeden Balhpoldergelegen onder Rilland en KrabbcndijUe. Dc toebereidselen welke er ge maakt worden duiden aan dat er met kracht aan gewerkt zal worden. De polder zal nu meer binnenwaarts aan den dijk van Slroodorpe aan sluiten ongeveer 1209 ellen nieuwe dijk zullen er gelegd worden. Overigens wordt de vroeger gelegde hersteld. (Goessclic Courant.) Omtrent den nabij Hoorn opgevischten ring, zie ons vorig nummer, wordt gemeld, dat hij voorzien is van het beeld eens Keizers, gekroond mét de Keizerlijke kroon aan elke zijde bevindt

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 2