NIEUWS- ES ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIGE 4'DISTRICT VASS ZEELAID. WAT Ai li? N°. 21. Vierde jaargang. A° 18Ö3. M.IISIIliWHiKIIUII Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels f 0,75; elke regel maanden voor de gemeenten in het voormalige vierde district Vriirlon* 00 IVToI daarboven f 0-12/2, behalve het zegel. Groote letters naar van Zeeland, f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks 1 IJUcl— 1UL1. mate van de ruimte welke zij heslaan.—Brieven, Stukken en franco per post f 1,30. Afzonderlijke Nummers ƒ0.10. Advertentiën franco bij den Uitgever J. Schansman te Sluism PROVINCIALE GELDLEENING VAN f525,000. De Griffier der Staten van Zeeland herinnert bij dezevoor zooveel noodig belanghebbenden aan bet besluit van Hoe ren Gedeputeerde Staten van den 6 Maart 1803, V. 92, waarbij, onder meerder, de termijn voor het inleveren van de inschrij- vingsbilletten op de eerste serie der boven genoemde Geldleening is vastgesteld van Vrijdag den Ui Mei Sfilj tot en met Vrijdag den 22 daaraanvolgendedagelijks (de Zon dag uitgezonderd)des voormiddags van 9 tot 12 en van 1 tot 4 ure. Dc Griffier der Sinten van Zeeland, S. A AN DEI! SAVALME. Sedert bet antwoord van Rusland op de bekende nota's der AA'esterscbe Mogend- beden bekend en besproken is geworden is er eene bijna Babylonische verwarring ontstaanwat betreft de beantwoording der vraag wat zal de toekomst opleveren Pessimisten zijn er in overvloeddie bewerendat de tegenwoordige staat van zaken op een oorlog moet uitloopen. Zij \inden bet vraagstuk zóó verward, dat al leen het zwaard den gordiaanschen knoop zal kunnen doorbakken. Zij houden het voor uitgemaaktdat de Keizer der Fran- schen den opstand steunt met wapenen en gelden zulks met geen ander doeldan om eene interventie eenmaal noodzakelijk te doen schijnen. Zij gaan daarbij van de zekere vooron derstelling uitdat Rusland niets van be lang meer zal toegevennu de bekende amnestievan den Czaar uitgegaandoor de Polen is van de hand gewezen. Zulks moetnaar hun inzienlot eene botsing leidenwelke alléén door een oorlog kan worden opgelost. Zij wijzen daarbij op de vrij waarschijn lijke geruchtenwelke er loopendat Rusland td. zich ten krachtigste wapent. De Russische Regering toch zouvolgens de laatste berigtenbevel hebben gegeven tot het vormen van vesting-regimenten in Finland en tot bet op voet van oorlog brengen van acht bataillons. Jazelfs een Schrijver in de Augslurger Allgemeinc Zcilung gaat zóó ver van te con stateren dat het denkbeeld van een door Frankrijk aan Rusland te verklaren oorlog diepe wortelen in de openbare meening geschoten heeft. Dit denkbeeld ontwikkelendezegt hij het volgende Zich bedienende van den zeewegzette men aan dc kusten van Koerland of Fin land een geoefend leger van 40- a 50,000 man aan wal men late dit leger van daar naar het tooneel van den Poolschen opstand marcheren men voorzie het van een rui men voorraad wapenen en ammunitiebe stemd om te worden uitgedeeld aan de insurgenten- en weldra zal de geheele uitgestrektheid Russisch grondgebiedwaar de Poolsche bevolking de meerderheid uit maakt herschapen zijn in één groot leger kamp. Zijdie zich tot hiertoe onthielden van aan de omwenteling deel te nemen zullen zich dan bij haar aansluitende on geordende benden zullen georganiseerd en gedisciplineerd worden de zeis zal plaats maken voor de buks en de insurgenten- aanvoerder voor den officier; Rusland zal te kampen hebben tegen eene ontzettende magt en het niet zeer talrijke leger, dat tot kern en middenpunt van deze beweging dienen zalzal de hefboom wordendie de dreigende overmagt van Rusland voor altijd uit"hare voegen ligtcn zal, het op verren afstand in de rigting van het Oos ten achterwaarts zal drijvenaan een heldhaftig en ten doode toe strijdend volk zijne natuurlijke regtcn terugschenkenhet hoofd van den bondgenoot en bevrijder met een dubbelen en driedubbclen stralen krans sierenzijn aanzien en zijn invloed in zijn eigen land en in geheel Europa verhoogen en bevestigen zal. AAraarom zou het ondernemend genie van Napoleon dat reeds zoo vele dingen beproefdeniet ook deze onderneming wagenhetzij alléén hetzij door Zweden en welligt ook door Denemarken ondersteund Op het papier klinkt dat alles zeer mooi en fraaimaar de Schrijver vergeetdat ingeval Frankrijk's Keizer tot zulk een in val besloothij noodwendig Pruissen al dadelijk tegen zou hebben en een oorlog aan den Rijn onmiddellijk zou uitbreken. Zulk een krijg op twee punten levert be zwaren opdie ieder in het oog vallen en dos Schrijvers illusion als een spinneweb verbreken. Zonder te willen bewerendat de poli tieke atmosfeer zuiver is van alle brandstof, waaruit de roode vlammen van den krijg zouden kunnen opflikkerenblijven wij tot heden van gevoelengelijk wij reeds vroeger aantoondendat de kans op het bewaren van den vrede grooter isdan op de uitbarsting van den oorlog. Zoo deze laatste immer mogt uitbreken, dan moet een vast beginsel de krijgvoeren- den bezielen en lot nog loc ontbreekt dit. De eene Mogendheid wil, dat aan Polen slechts gegeven worde wat in 1813 beloofd isten opzigte van de Constitutiede an dere dat Polen hersteld worde in zijn vorigen toestandvóór dat het verdeeld werd. Deze twee cischen verschillen zóó zeerdat aan toenadering niet te denken valt. Maar al ware men hot omtrent het beginsel éénsdan nog zou de uitvoering- op groote moeijelijkhcden stuiten. Oosten rijk toch zou een voorbeeld moeten geven van de praktische toepassing zijner begin selen in Gallicië en daartoe zou het zoo spoedig niet besluiten. En Pruissenten opzigte van PosenMen weethoe die Mogendheid denkt over de tegenwoordige positiewaarin Rusland verkeert. Ook Napoleon zelf zou noode besluiten alléén tegenover Rusland het beginsel door te drijvenvooral met het oog op Engeland. Het verwondert ons dus niet, dat de mannendie zich met de politiek bezig houdenop de gedachten gekomen zijn om het denkbeeld van een Congres op liet tapijt te brengen, misschien met het doel, om het publiek eens te polsen. Dat het uit het brein van een meer bespiegelend dan praktisch Staatsman is voortgesproten blijkt uit het bcrigt zelve. Op dat Euro- pesche Congres zou niet alleen het Pool sche vraagstuk worden geregeldmaar voorts alle aangelegenheden worden behan deld welke gedurende de laatste tien jaren vrees voor het verstoren van den vrede hebben doen ontstaanals o. a. het Ro- meinsche en Deensche vraagstuk. A'erder zou de Constitutie van het Duitsch Verbond kunnen worden besproken en cenige ine- diatisatiën worden aangenomenwelke do ondervinding als noodzakelijk heeft aange wezen. Het algemecne doel zou zijn de herzie ning en omwerking van de Weener-tracta- ten van 1815 naar aanleiding van de se dert hun beslag erlangd hebbende feiten. Ook zou de oplossing van bet Oostersch vraagsuk in dat Congres worden voorbe reid. Behalve dat zulk een Congres, daar zoo veel op moest verhandeld worden, bezwaar lijk een eirde zou hebbenis dit als zeker voorop te stellen, dat men het omtrent de aangegeven punten in geencn deele ééns zou kunnen worden. Er zouden voovele antipathiën te overwinnen zijn en bekente nissen gedaan moeten wordendie men noode doet, dat het welslagen van zulk een Congres een der grootste wonderen zou zijn, die immer hebben plaats gehad. Dit denkbeeld van een Congres is dan ook weder eenigzins op den achtergrond getredenen vervangen door de losse be rigten van een wapenstilstand te sluiten tusschen Rusland en Polen. Dit berigt weérspreekt ook zich zelve. Rusland toch zou alsdan Polen als oorlog voerende magt moeten erkennen hetgeen van die Mogendheid niet te verwachten is. Uit de korte overweging van bet boven staande is reeds genoegzaam gebleken hoe

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 1