NÏEÜWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HEI V0ÖR1A LIGI 4e Ö1STHICT VAN ZEEL®. HEI ANTWOORD VAN RUSLAND Ml DE MO GENDHEDEN. N°. 20. Vierde jaargang. A° 1SÖ3. i sLiiisrn Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden voor de gemeenten in het voormalige vierde district van Zeeland, 1,15voor de overige plaatsen des llijks franco per post 1,30. Afzonderlijke iNummcrs ƒ0.10. Prijs der Adverlentiën, van 1-5 regels 0,75; elke regel daarboven f 0-12!/», behalve het zegel. (iroote letters naar mate van de ruimte welke zij beslaan.Brieven, Stukken en Advertentiën franco bij den Uitgever J. Scïiansman te Sluis, Het antwoord van Ruslandvooral op de nota's van Frankrijk, Engeland en Oos tenrijk houdt thans de aandacht van allen niet alleen die belang stellen in het lot der Polenmaar ook van hen die verlan gend zijn boe deden vrede van Jvurapa bedreigende beweging der Polen af^zal loopenbezig. Dat antwoord verdientdat wij erieonigc oogenblikken bij stilstaan. Aan Frankrijks Keizer betuigt Prins Gortschakoff, namens zijn Meester, hofl'e- lijk zijn dank voor den geest van verzoe ning welke Napoleon III heeft geïnspireerd om voor de Polen in de bres te springen, llij erkcut, dat de nota, uitgegaan van 's Keizers Regeringvan liberale gevoelens getuigt; maar bij voegt er onmiddellijk bij, dat Keizer Alexander er opregt mede in stemt. Wat nu den opstand zeiven betreftde Czaar beschouwt hem slechts als eene episode van de groote revolutionnaire be weging waardoor geheel Europa is aan getast. Voorts zou bet weinig baten ver dere proeven te nemen welke van tijd tot tijd reeds genomen zijn om Polen lot be daren te brengen wijl die tol niets anders dan tot verwikkelingen hebben geleid. Intusschen is de Czaar niet ongenegen voor de wenschen der Mogendheden liet oor te openenmaar hij eischtdat men vooruit de grondslagen bepalewaarop die wijzigingen zouden moeten rusten, en dat, aan den anderen kantde bevrediging van Polen bevorderd worde door de pogingen van alle Mogendhedenom te beletten dat de Pooische opstand nog meer worde aangewakkerd. Als men dit antwoord bepeinstdan ziet mendat de Russische Regering te veel eigen schuld ontkentmaar daar staat weèr tegenover, dat de Fransche Regering, door voor Polen op te tredenzich zelve ook wei eens de vraag mogt gedaan hebben Heb ik alles in het werk gesteld om de zaken in Polen tot kalmte te brengen AVij geloovcndat de beide Keizerlijke Regeringen slechts half opregt zijn. Maar, waar het vooral op aankomt, is ditdat de Czaar voor de wenschen der Mogendheden het oor wil openen. Maar hoe het nu aan te leggen Dc Czaar eischt, dat men vooraf de grondslagen be pale waarop de te maken wijzigingen zou den moeten rusten. Zou er nu een Con gres verlangd worden of wil de Czaar tijd winnen Hoe liet zij in liet bepalen dier grondslagen is eene groote moeijeiijkheid gelegen. Bedenk weldatal weet men ze aan te geven het nog veel moeite zal kosten om overeenstemming te brengen op dit puntvooral als zelfs van eene zijde de cischen te hoog gespannen worden. Wij wenschen ons oordeel op te schor ten tot dat wij vernomen zullen hebben wat Keizer Napoleon hierop zal geantwoord hebben. Prins Goutschakoff verraadt groote behendigheid 1111 hij Napoleon als liet ware dwingt zelf uit den hoek te komen en hem tevens op bet gemoed drukt om den Poolsclien opstand te helpen bedoren. Wat nu liet oordeel der Fransche pers over dat antwoord van den Czaar betreft zij komt hoofdzakelijk daarin overeen dat het Kabinet van St. Petersburg eigenlijk niets belooft, en voorts een protest aanteekent tegen de bewering van Rusland, dat de revolutionnaire geestin liet buitenland aan gestookt de hoofdoorzaak is van de woe lingen waarvan Polen thans het schouw spel oplevert. Wat het eerste punt betreft heeft die pers gelijk; maar, wat het tweede aangaat, gaat zij te ver. Prins Gortscha koff zegt letterlijk toch in zijn antwoord I)e rampwaaronder Polen nu gebukt gaatis geen geïsoleerd feit. Geheel Eu ropa lijdt aan dat kwaad. De pogingen der revolutionnaire partijdo geesel van onze eeuwconcentreren zich thans in Polen, omdat zij er genoeg ontvlambare stof vindt0111 een brand te bewerken die over geheel liet vasteland zich zou uit breiden." Maar laat ons ook het antwoord van Prins Gortschakoff aan Engeland nagaan. Dit is uitvoeriger. Eerst wordt een biik geslagen op de regts-quaestie. Zonder er bijzonder op te drukken laat Prins Gort schakoff genoegzaam doorschemerendat Keizer Alexander I door aan Polen de constitutie van 'vu December 1813 te oc- troyeren getrouw is gebleven aan de be loften die liij op zich genomen haden dat Polendoor den opstand van 1830 de ontwikkeling zijner Staats-inslellingen vrijwillig door Rusland gegeven, belet heeft. Vervolgens bespreekt Prins Goutschakoff de practische oplossing van het hangende vraagstuk. Hij doet opmerkendat de Engelsciie Regering schijnt te geloovcndat de con stitutie van 1813 het eenige middel is om de tegenwoordige agitatie in Polen tot be daren te brengenmaar zij noch do nalie kunnen bewerendat er slechts één mo gelijke vorm van bestuur voor alle volkeren bestaatwelke ook hunne geschiedenis en hunne ontwikkeling zij. Na voorop gezet te hebben hoe dc Czaar ook voor billijke hervormingen ge stemd ismerkt hij verder opdat dc na tionale instellingen aan Polen geschonken niet goed begrepen zijn in Europahetzij wegens den grootcn afstanddie l'oien van de overige Europesche Staten scheidde hetzij omdat voor een billijk en onpartijdig oordeelhersenschimmige hartstogten en het eigenbelangzuchtige werk van eene vij andige partij zijn in de plaats getreden. Het door den Czaar gehuldigde stelsel moet uitloopen op eene administrative autonomie, gegrondvest op provinciale en gemeentelijke instellingenwelke in Engeland het uit gangspunt en de grondslag waren van de grootheid en den voorspoed van dat land. Maar in de uitvoering van dat denkbeeld heeft de Czaar hinderpalen ontmoetdie vooral bestaan in do aanhitsingen van de partij van wanorde. Die partij zag in de dooi voering van een geregeld stelsel hare plannen gedwarsboomd cn hare handelingen hebben dan ook de werking belet van de nieuwe instellingen., welker invloed men daardoor niet had kunnen 'nagaan. Eerst wanneer die resultaten bekend zul len zijn zal men een juist denkbeeld daar over kunnen vellen en haar voltooijen. liet manifest van den 31 Maart ji. wijst te dien opzigte aan welke de inzigtcn des Czaars zijn. Hij kan zich dus voor zijn geweten verantwoord achten wanneer hij op hot verledcne wijst; wat de toekomst aangaat, deze hangt noodzakelijk af van liet vertrou wen dat zijne bedoelingen in liet Pooische Rijk gcniet.cn. Na verder gewezen te hebbenhoe sedert 1813 in Polen eene ontwikkeling heeft plaats gehad van ecu materiélen voor spoed die tot nog toe onbekend was in zijne jaarboeken terwijl andere Stalen in dat zelfde tijdsverloop, menige binnenland- sclie crisis hadden te doorw orstelenhoe de rust eerst in 1830 verstoord werd ten gevolge van schokken, die van huilen af kwamen en in 1848 toen bijna geheel Europa door de revolutie was beroerd Polen zijne rust wist te bewaren spreekt Prins Gortschakoff ais zijne overtuiging uitdat die toestand nog zóó zou zijn indien er niet voortdurend ophitsingen had den bestaan van dc zijde der cosmopoiitische revolutie. Indien die partijoveral bedacht op dc verstoring van dc rustthans ai hare werkzaamheid op Polen concentreert, zou men eene ernstige dwaling begaanwan neer men voorondersteltdat hare eischeii zich tot die grens beperken. Wat die partij in Polen zoekt? Dat iseen schild, om liet overige Europa omver te werpen. De Kabinettenzoo besluit Prins Gort schakoff die er prijs op stellen in liet Koningrijk Polen een «ogenblik v roeger een toestand in 't leven te roepenwelke bet een duurzamen vrede verzekert, kunnen dus de verwezenlijking van dien wensch

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 1