BINNENLAND. Zij hielden haar staande om haar. te hekeuren. Tóen zij zeiden proces-verbaal tegen haar te zul len opmaken vroeg zij naar de reden van die bedreiging. De gendarmes antwoordden omdat zij geen licht op haar wagen had. Dadelijk ging zij op haar hurken zitten en haalde van onder haar japon eene brandende lantaarn te voorschijn zeggende dat zij die daaronder verborgen hield, opdat de wind ze niet uit zou waaijen. De gen darmes lachten luidkeels om dat antwoord in volle onschuld gegeven, maar waarschuwden haar voor het vervolg, daar zij anders Yerpligt zouden zija haar te bekeuren. In Frankrijk bestaat, volgens de Jura, nog eene oude gewoonte, volgens welke de peetkin deren gedurende de paaschfeesten bij hunne pe ters de paascheijeren gaan halen. Te Courteaux heeft bij die gelegenheid een petekind van 66 ja ren zijne paascheijeren gehaald bijzijn peter die 82 jaren oud is en deze had ookzijne paasch eijeren gehaald bij zijn peter die 96 jaren lelt. Den 28 April zijn te Napoleon-Vcndéein Bre- tagne, voor het hof van assises der Vendée de debatten begonnen in de zaak Ollive. Er zijn vier beschuldigden namelijk Gendreau wegens moord, mevrouw Ollive, Guilteny en Guillet, wegens medepligtigheid. De beschuldiging komt hierop neder: Den 18 November 1862 des avonds, wachtte Mr. Oliive gepensionneerd kapitein, in het dorp Lues op den postwagen die van Nantes kwam, om daarmede naar Napoleon-Vendéc te rijden. Ten 10 ure maakte men hem opmerkzaam dat do wagen in aanlogt was. Hij liet zijn valies door een knecht dragen en volgde dieu eenige minuien later. Eensklaps werd er op hem ge schoten en viel hij dood neder. Men had het schot gehoorddoch 't was donker, zoodat men niets kon zien terwijl men bovendien algemeen dachtdal er een eereschot was gelost ter gele- gouheid van eene bruiloft in de nabijheid. Juist toen de geleider van den wagenniet langer op Mr. Ollive willende wachten, zich ge reed maakte de reis voort te zetten vond men het lijk. Het geregt deed onderzoek. Aangezien het lijk niet was beroofd en er aan zelfmoord niet te denken vieldeed men onderzoek naar h t verkeer van den vermoorde in de plaats zijner inwoning. Hij werd algemeen geacht en bemind en had geene vijanden, doch zijn huwelijk was niet reg! gelukkig. Zijne vrouw was verkwistend en leidde een zedeloos levenzoodat er reeds meermalen sprake was geweest van scheiding, en de echlgenooleu dan ook sedert lang afzouJer- lijk leefden. Men vernam ook, dat de beestenkoopman Gen dreau eenige maanden vroeger aan iemand 6000 tot 8000 fr. had geboden om den kapitein te ver moorden er bijvoegende, dat daarvoor misschien wel eene hoogere som door des kapiteins vrouw zou worden betaald. Gendreau was in den avond van den moord tusscheu 10 en 11 uren in de omstreken van Lues gezien, en hel kwam uil, dat hij aan een boer, bij wien hij na 10 uren over beesten was komen spreken bad verzocht omwanneer men er naar hem mogt vragente zeggendat hij lo 9 ure gekomen en tè 11 ure was vertrokken. Gendreau werd aangehouden en bekende de misdaadtevens als medepligtige noemende me vrouw Ollive. Deze bekende hare schuld en noemde a's medepbgtigen Guitteny, die vroeger was veroordeeld en Guilleteen barer pachters cu haar minnaar. Guitteny was eerst door mevrouw Ollive aan gezocht om haren man te vermoordendoch aan gezien hij eene erfenis ontving, zag hij er van af; daarop sprak mevrouw Ollive met Gendreau, en Guitteny had, na zijne weigering, hij dezen meermalen er op aangedrongen om den moord toch te wagen. Guillet had Gendreau gewaarschuwd, dat Ollive zich te Lues bevond. Doch schuiven wij 't gordijn over dit tafereel van outucht, echtschennismoord en schavot. Den 30 April heeft hel hof van assises der Ven- dóe zijn vonnis geveld in deze zaak. Mevrouw Ollive, Guillet en Gendreau zijn tot levenslangen dwangarbeid en Guilteny lot 8 jaren opsluiting veroordeeld. DUITSCHLAND. In de jongste zitting van de akademic van we tenschappen te Weenenis de mededeeling gedaan dat de natuuronderzoeker Bouché. in een der dalen nabij de rivier de Sommer in een diluvial— laag, behalve eenige sleeuen wapenen een men- schelijk kinnebak heeft gevonden, behoorende tot een uiensch die geleefd heeft in een tijdperk hetwelk het tegenwoordige lang is voorafgegaan. De vorm van het kinnebak verschilt aanmerkelijk met dien bij de thans bestaande mensehenrasseu. Er zullen verdere nasporingen worden gedaan. Uit Kaftowitz meldt men, dat toen Cieszkowski zich met twee krijgsmakkers ten huize van een boer verschool, hij dezen 1000 gulden gaf. onder voorwaardedat hij hem niet zou verraden. De vrouw van den boer hoopte van de Russen even veel te zullen ontvangen en overreedde haren man om de vlugtelingen te verraden. Toen de Russen Cieszkowski in hunne rnagt hadden ge kregen gaven zij den boer echter geen geld maar een pak slagen en ontnamen hem daaren boven de 1000 gulden. Den volgenden dag kwa men de Polen en hingen hel verraderlijke echt paar op. De laatste tijdingen uil Circassie ontvangen, doen een wetenswaardig incident kennco van tien oor log, die lusschen "Rusland en de krijgshaftige be volking van den Kankasus gevoerd wordt. De groothertog Michiel had zich naar Anupa en van daar naar het fort Ablogelegen op de Circassische grenzen begeven. Hij was voorne mens van daar naar het fort Chebiz te vertrekken. De Circassische ruiterij hiervan verwittigd, vatte het stoutmoedig ontwerp op zich van den Prins meester te maken; zij gelukten er bijna in, en er bad met zijn geleide een zeer hevig gevecht plaats waarin de Russen de nederlaag kregen. De groothertog, langs alle kanten omsingeld, was op het punt van in de handen der Circassicrs te vallen. Slechts na uiterste moeijelijkhedeu en de grootste gevaren geioopen te hebben gelukte het hem hel fort Chebiz te bereiken. De Rus sen verloren in dit gevecht vele officieren en sol daten talrijke wapenen en bagagien cn de Cir- cassiers zijil thans op korten afstand van het fort bijeengetokken. ENGELAIND. Vóór eenige dagen hehbeu eenige heeren dooi de voornaamste straten van Londen gereden in een rijtuig dat door een locomotief getrokken werd met eene snelheid van 20 mijlen in het uur. De machine kon gemakkelijk bestuurd worden. In de afgeloopen week werd een Engelsehe schooner in de nabijheid van Eagle Island aan da lersche kust op het onverwachts door eene flolllle van 13 booten omringd wier hem inning uil 74 koppen bestaande, het schip enterde. Toen zij aan boord waren, verklaarden zij aan den kapitein dat hunne huisgezinnen op het punt waren van honger te sterven. De kapitein bood hun geld aan 'l geen zij echter weigerden, met de hijvoeging dat zij alleen levensmiddelen wensch- ten te verkrijgen.' Zij braken daarop de voor raadkamer open en toen zij ontdekten dat de la ding uil maïs bestond, begonnen zij het raauwc meel binnucn te zwelgen. Zoódra hun honger eenig/.ins gestild was bragten zij ongeveer 15 ton maïs in hunne booten cn verlieten het schip. Een Amerikaan, Hill genaamd, beweert er ia geslaagd te zijn om locomotieven cn sloomvaar- tuigen door middel van petroleum in beweging te brengen. Twee barrels sleenolic zouden voor een spoorweglogt van New-York naar Albany cn 393 barrels voor eenen over den Atlantischen Oce aan, waartoe 709 tonnen steenkolen vereischt worden toereikend zijn. BELGIË. ANTWERPEN 29 April. Eene som van 8,500 fr. in bankbricvengisteren verloren door eenen kapitciu-kwartiètmoesteris gevonden door J. van Trier, metselaar, die ze aan den burgemeester van Berchcm had laten geworden. De vinder heeft getoond dat hij een eerlijk man iscn dat zal hem door iedereen doen hoogachten. Men heeft hein eene eerste beloouiug gegeven van 190 fr.een kleine schat, die hem zeker geluk zal aanbrengen. De heer Jeholte to Brussel heeft het model voor het standbeeld van Karei den Grootcvoor Luik bestemd voltooid. Dit kolossale ruiterstand beeld zal nu in metaal gegoten worden, terwijl de beeldhouwer zelf hel gieten zal besturen. Ook de groep voorstellende Égmont en Hoorue, be stemd voor de groote markt te Brusselis mede gereed om gegoten te worden. SLUIS, 7 Mei. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp op de a fkiopbaar stelling der tienden voor de derde maalmet eene groote meerder heid VERWORPEN'daarentegen dat op de regeling van het Middelbaar Onderwijs AANGENOMEN. Uit'sIIage, van 5 Mei, schrijft men: HU. MM. do Koning en de Koningin, benevens Z. K. O. de Prins van Oranjezijn heden middag ten twaalf ure van de hoofdstad in de residentie teruggekeerd. Z. M. heeft goedgevonden op verzoek eervol to ontslaan bij de dienstdoende schutterij te Middel burg, jhr. rnr. A. R. P. van Kinschol als 2de luit. en te Vlissingcn F. H. de Gelder als 2de luit. en benoemd bij dc dienstdoende schutterij te .Mid delburg tot 2d en luit. F. D. Sprenger; te Vlis singcn lot 2deu luit J. W. Caileu. De Tweede Kamer der Statci-Generaal is de finitief bijeengeroepen tot hervatting van hare werkzaamheden op Dingsdag 12 dezer des na middags ten 2 ure. De Minister van Binnentandsche Zaken heeft ter kennis ssbragt van degenen die mogten ver langen tot den in September aanstaande aan te vangen cursus der Koninklijke academie te Delft te worden toegelaten dat dc commissie belast met hot onderzoek der kandidaten, hare zittingen zal houden iu het academie gebouw le Delft in do volgende maand Junijop do dagen en uren welke zullen worden bekend gemaakt aan allen die-zich ter bekoming van berigt dienaangaande vóór het einde der loopendc maand Mei schrifte lijk bij den directeur der academie zullen héb- bon aangemeld. De vereiscbtch worden opgege- Yö i in dc Staats Courant van 2 dezer. Tijdens hel Japansche gezantschap hier te lande vertoefdehoorde men allerlei sombere voor spellingen over het lot dat die heeren bij hunne terugkomst in hun vaderland te wachten stond. Ten deeie zijn die voorspellingen reeds bewaar heid. Wel hebben zij lot dusverre de zoo be ruchte buik operatie niet moeten ondergaan, maar volgens officiële berigten van het Zwitsersdie gezantschap in Japan ontvangen zijn zij reeds van al hunne waardigheden en ambten ontzet. De Heer W. Hamakers, hulponderwijzer te Aar denburg, is in gelijke betrekking benoemd aan de schooi van den heer Stuart te Vlissingcn, om aldaar 1". Julij iu dienst tc treden. Men verneemt dat de 13de algeraoene verga dering der broederschap van candidaal-notarissen in Nederland zal gehouden worden te Graven- hage den 22 Junij 1863, onder hot voorzitter schap van den lieer O. van Rcyn Cz, aldaar. Naar wij vernemen zal iu do maand Julij e. k. tc Hamburg eene groote internationale Tentoon stelling van Landbouw gehouden worden, en meenen wij den vaderiandschen landbouw geen ondienst te doen met tijdig daarop de aandacht le vestigen. Uil het voormalig 4e district dezer provincie schrijft men ons onder dagtcekeningvan 3 dezer: Vreemde en voor oningewijden iu do mei «zaken onvciklaarbare voorvallen zijn hier als het ware aan de orde van den dag. Deelde ik u toch weinige dagen geleden mede, na het zoo krach tig als algemeen toegejuicht begin van handelen het wederom zoo onbegrijpelijk haastig verlaten der door wijlen den generaal van Damme in 1813 in 1827 bedijkte twee pokiers. thans wordt die geschiedenis nog vreemder en meer ingewikkeld, daar zoo als ik u met zekerheid kan inededec- lon het domeinbestuur eerlang de onbedijkte Zwin-schorren in een of meer perceelen iu het openbaar zal verkoopen. Niemand begrijpt alhier zulke met elkander geheel cn al iu strijd zijnde handelingen. Indien er toch nog bezwaren op do in bezilhouding dei- bedijkte gronden drukken zoo als uit het schie lijk verlaten er van schijnt af te leiden te zijn, dan drukken die immers evenzeer op de in de zelfde concessie begrepene onbedijkte schorren waarbij daarenboven nog verschillende kwestiëu met mede-eigenarenuilwaterings-aangclegenhe- den ook met Belgiëongeregeld zijn 'cn die tot de meer clan waarschijnlijke uitkomst leiden zullen dat deze heerlijke schorgronden nog jaren lang inproductief kunnen blijven liggen en"] als met vele moeijelijkhedeu bezwaard, voor lut tel geld in handen van waaghalzen en vreemde speculanten geraken zullen terwijl de vroeger eerst bepaalde bedijking en daarna verkoop3in kleine kavels van 4 lol 10 bunders, de ingezete nen zelve lot aankoop in de gelegenheid zou ge steld hebben, onder opening eencr concurrentie voor het Rijkwaaronder zeker duizende gul dens zoo al geen tonnen gouds, meer in do schatkist zouden gevloeid zijn. Dezerzijds worden dan ook pogingen aangewend om de regering van haar voornemen tc doen te~ rugkeereu en te bewerken dat zij de zoo veel waarde bezittende Zwingronden zoo als vroeger scheen aangenomen tc zijn, eerst na indijking geraamd op f 33,000, in kleine perceelen zal verkoopenwaartoe men meent dat zij zeker zal overgaan zoo zij zich door gewestelijke of lokale deskundigen laat voorlichten. Dr. A. Capadose van \s Gravcnhage heeft met zijne echtgenootin de gevangenis te Malaga bezocht de familie Matamoros en in een openbaar gemaakten brief de ontmoetingen medegedeeld die hij had in die Spaansche stad met allen die zich aan den cvangelischcn zendeling, Antonio, Marianhebben aangesloten cn omtrent wier lot weldra de Spaansche regtbank uitspraak zal doen ten z;j de Koningin do straf vernietigt of verzacht op aandrang der Christenen die zich daarvoor tot haar hebben gewend. De kinderen van Matamoros zijn reeds te Londen aangekomen en worden Zaturdag te Alkmaar verwacht. Uil Montfoort wordt als bijzonderheid gemeld dat dezer dagen twee ijzeren voorwerpen nam t elkander aan'den muur hangende, na het inslaan c'c; bliksems aaneengesoldeerd waren, dermate, d t zij zelfs niet met inspanning van kracht kon den gescheiden worden. In dezelfde gemeente keerden tijdens hel onwedër vijf menschen, hunne schoppen op schouder dragende, huiswaarts, toen de bliksem hen allen te gelijk ter aarde wierp doch gelukkig zonder hun eeuig letsel toe to brengen. Bij S. de Graa", bouwman tc Babyloniënl r >ek, is dezer dagen eene koe gekalfdwelk kalf do zeldzame zwaarte had van 114 oude ponden. Door de ijverige nasporing van den te Beel- slerzwnag gestatSonncerdon brigadier der Rjjks- vcldwachtis daar een zonderling feit aan den

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 3