NEUTRALITEIT. NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORIiALIGE 4e DISTRICT VAN ZEELAND. Vierde jaargang. A° 1803 SHISCI -1 V-tr v. Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels 0,75; elke regel maanden voor de gemeêiiten in het voormalige vierde district Vriirlorv TVTnï daarboven f 0-12'/2 behalve het zegel. Groolc letters naar van Zeeland, f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks 1 IJUclg O 171U1. mate van de ruimte welke zij beslaan.—Brieven, Stukken en franco per post f 1,30. Afzonderlijke Nummers /'0.10. Advertentiën franco bij deii Uitgever J. Sciiansman te Sluis. ilHMSTEtilE VAN BINNENLANDSC1IE ZAKEN. PROVINCIE ZEELAND. Op Zaturdagden 16den Mei 1863des voormiddags ten 9 urezalonder nadere goedkeuring door den Commissaris des Konings in de provincie Zeelandofbij zijne afwezigheiddoor een der leden van Gedeputeerde Staten en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat, in het 1 ldc districtaan het lokaal van het Pro vinciaal Bestuurte Middelburgworden aanbesteed liet verbeteren en tot den lstm Mei 1861 onderhouden der gewone aardes kram- r'gs- en steengloojjing-werken aan de zee dijken der Calamiteuse polders van Zeeland en zulks in 37 perceelen van aanbesteding. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij inschrijving en opbodvoor ieder per ceel afzondei lijk. Het bestek ligt ter lezing aan het lo kaal van het Ministerie van Binnenlandsclie Zakenaan dat van bet Provinciaal Bestuur van Zeelandte Middelburg, bij de Ontvan gers-Griflier van al de Calamiteuse polders, cn op alle zoodanige plaatsen alwaar ge woonlijk de bestekken van waterstaatswer ken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende van den 9dcn tot den Iden dag vóór de besteding met uitzondering van den Zondag, de noodige aanwijzing in loco worden gedaan en voorts nadere in lichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den Hoofdingenieur van den Waterstaat jlir. ORTT te Middelburg voor de werken in bet algemeenalsmede bij de Ingenieurs te Goes te Zierikzeete Breskens en te Keuzen voor de werken tot elks arrondis sement behoorende. 's Guaveniiage 25 April 1803. Van wege den Minister De Seeretaris-Gcncraal J. SCHRODER. NB. De gegadigden worden verzocht, over eenkomstig de voorwaardenvolledige billetten in te leveren aanduidende de namen en voornamen (voluit), het beroep en de woonplaatsen van hen en van hun ne borgen het nummer van het perceel en de som in cijfers en in schrj/lellers. Gedrukte billetten zjn te bekomen bij den Drukker van het Gewestelijk Bestuur l. F. Al EB. Opmerkelijk is hetdat Frankrijk zoo bijzonder in de bres springt voor bet lot der Polen. Die Mogendheidde hoofd- raddraaijer van al wat er in tiet werk ge steld wordt om de beweging ten gunste van Polen gaande te houdenwil constilu- tionnele vrijheden voor dat land, en in zijn eigen land geeft de Keizer wel den schijn van die constitutionnele vrijhedeninaar niet het wezen. Om kort le gaan Frank rijk tc regt of te onregtligt gebogen onder liet ijzeren juk van Napoleon cn deze laatste wil Polen van een gelijksoortig jukwaaronder Polen gezegd wordt gehukt te gaan bevrijden. Welk eene tegenstrij digheid 1 zegt menen te regt. Want al nemen wij aandat Frankrijk's Keizer om wijze redenenzijn volk regeert zoo als hij bet doetdan nog zou men kunnen vragenwaarom hij aan Keizer Alexander niet toestaat, te handelen zoo als hij, als deze zulks noodzakelijk acht in liet belang der Polen Maarzegt men welligtaan Polen zijn al reeds door den Oom van Keizer Alexander beloften gedaandie tot heden niet vervuld zijn en toch vervulling eisclienFrankrijk daarentegen zucht om zijn eigen schuld onder de'harde band van een tiran en heeft bet lot verdiendhet welk liet thans ondergaat. Frankrijk cn Polen moeten dus verschillend beoordeeld worden. Wij kunnen zulks voor een oogen- blik toegeven maar dan vragen wij toch wat beweegt Frankrijk's Keizer in de eerste plaats om het lot van Polen zich zoo aan te trekken Een adder schuilt hier onder het gras. Of de toeleg aan den Keizer zal gelukken, betwijfelen wij. Heeds is door Keizer Alexander II een spaak op nieuw in bet wiel gestoken want zijn antwoord op de jongste nota's der Mogendheden aan hem klinktnaar men zegt, zeer kalm en vredelievend. Wij la ten den loop dezer zaak gerustelijk aan den tijd over, maar moeten iets anders besprekendat met deze quacstie nanuw verbonden en vooral voor ons Vaderland van het uiterst gewigt is. Wij bedoelen de geruchtenwelke dezer dagen gcloopen hebben en niet geheel ge logenstraft zijnnopens liet feitliet eerst medegedeeld door de Middelburgsche Courant, dat Frankrijk onze Regering had uitgenoo- digd hare goedkeuring, namens Nederland, te schenken aan de notadoor Napoleon's bewind tot den Keizer van Rusland, in de zaak van den l'oolschcn opstand gerigt. Wij weten niet of dit feit wezenlijk ge grond is, maar daar hoogstwaarschijnlijk er sprake van geweest is of nog iswenschen wij het punt der neutraliteit kortelijk te bespreken. Gesteld dat van wege Frankrijk's Keizer de bovengenoemde uitnoodiging is geschied, dan twijfelen wij niet of zij is met ernst door onze Regering overwogen. Is van de zijde der Regering besloten om aan die uit noodiging te voldoenwij eerbiedigen de ons onbekende redenenwelke haar daar toe geleid kunnen hebben maar zij zal het ons niet euvel duiden als wij onbewimpeld onze mcening uitspieken en beweren dat het beter ware geweestdat wij ons ont trokken hadden aan een beslissend antwoord op die vraag. Waarom dit zullen wij kor telijk ontwikkelen. Wij moeten in deze zaak wèl onder scheiden. Wij hebben le doen met een open en met eene bedekte politiek des Keizers. Wat de eerste betreftzou een antwoord op de bovengemelde vraag eer gunstig dan ongunstig moeten luiden want elk regtge- aard Nederlander beeft sympathie voor het teruggeven der staatkundige vrijheid aan diegenenwelke er van ontstoken zijn. Maarwij moeten de vraag dieper door denken. Indien onze Regering eenmaal hare goedkeuring aan de bedoelde notu schenkt, dan is zij later min of meer ge houden als er een kinkel in den kabel komtFrankrijk's zijde te kiezen en des noods de wapenen op le vatten ten einde diegenen te bestrijdenwelke Frankrijk meent te moeten bekampen. Dit zou lo gisch geredeneerd geen beletsel moeten zijnindien wij in beginsel de zaak goed keurden. Maar hier zijn wij juist op den gevaarlijken tweesprong. Hadden wij alléén slechts te doen met eene open staatkunde des Keizersniets ware gemakkelijker. Maar, in de politiek is men verpligt de zijden van bet vraagstuk te bezien en eene beslissing te nemen iu verband met de zonderlinge positiewaarin dat vraagstuk kan verkeeren. Zoo ook bier. Frankrijk's Keizer wordt algemeen geacht, niet rcgtsbalve maar om bijzondere rede nen de partij van l'olcn le kiezen. Wij zijn in gcencn deele geroepen om den Keizer op dien weg te volgen. Buitendien, daar bet hoogstwaarschijnlijk isdat Enge land niet dadelijk ir.ct Frankrijk gemeciie zaak zou makenzouden wij in een moei- jelijk dilemna gerakenvooral indien Enge land wezenlijk besloot om óf neutraal le blijvenóf voor Rusland partij te kiezen. Want cr kan eene phase in deze qiuestic komen dat Engeland reden zal meenen le kunnen hebbenom zijn bondgenoot in den steek te laten. Loopen wij dan geen groot gevaar? Voor Frankrijk strijdendehebben wij En geland tegen en moglen wij Engeland's

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 1