BINNENLAND. MAR KTI5ERIGTEN. kardinaal aartsbisschop van Capua in static in zijn paleis was tentoongesteld en eene menigte personen nabij het lijk geknield lag bewoog zicb eens klaps de arm en daarna bet hoofd van den doode. Hierop ontstond een geducht gedrang in de zaal, want de vroeger zoo aandachtig biddenden storm den onder het uiten van de hevigste kreten van schrik en angst uit de zaal. De verwarring ver meerderde nog toen men iemand uit den cala— falk zag oprijzen, die zich zoo snel mogelijk ver wijderde. Men vermoedt dal een dief zich op die wijze had verborgen. Van de verwarring gebruik makende heeft hij zich uit de voeten gemaakt zonder dat het aan de ijverigste pogingen der policie is gelukt hem te vatten. In het dagblad la Sentinila delle Al pi komt het volgeude verhaal voor in een brief uit Mondovi vau 3 April: Gisteren middag heeft zekere Petro Ferrero ongeveer 3D jaren oud een niet onbe middeld man en die eene goede opvoeding geno ten heeftzich door een pistoolschot van hel le ven beroofd. Men schrijft dien zelfmoord toe aan geldelijke en familie-omstandigheden, die zijn versland sedert eeuigen tijd verbijsterd hadden, lleeds vóór vele maanden had hij gezegd, dat hij op Witten Donderdag sterven zou en niet alleen maakte hij groote toebereidselen daarvoor in zijne woning maar alles getuigde van een vast besluil. In een vertrek boven zijne slaapkamer had hij eene doodkist geplaatstgedekt met een zwart met geel geboord kleed. Het vertrek was geheel met zwart behangen en meer dan 100 waskaarsen waren regelmatig rondom de kist geplaatst. Op de deur van het vertrek had hij geschrevende kunstenaar Retro Ferrero zal op dit tooneel voor eene enkele maal opvoeren Ecu zelfmoord in koelen bloede volgens Engelsch gebruik. Eerste tooneel: Voorbereidselen voor den zelf moord. 2de tooneelDe zelfmoord. De wauden van het vertrek waren met vele opschriften be dekt waarin hij zinspeelde op de oorzaken van zijnen zelfmoord en om gebeden vroeg voor de rust van zijne ziel. Hij had zijn portret gemaakt in do houding waarin hij zich voor het hoofd zoude sch.eteu en dit hoven de kist geplaals. In eene andere kamer legde hij eene menigte brie ven neder, waarin zijn uiterste wil geschreven was. Al deze toebereidselen werden niet in het geheim gemaakt, maar integendeel. Ferrero sprak daarover met iedereen, liet zijne bekenden alles zien, zcidc hoe hij gekleed zoude zijn op het «ogenblik van zijnen dood en liet eene maand lang zijn huis dag en nacht open opdat allen de treurige toebereidselen zouden kunnen be schouwen. Tot op het laatste oogenblik bleef hij zijne kalmte bewaren en iedereen was zoo over tuigddat hij werkelijk zijn voornemen uitvoe ren zou, dat men zich niet verklaren kou, waar om geene maatregelen genomen werden om de daad te verhinderen. Onderscheidene pogingen worden aangewend om do regering te bewegen dat zij zich de zaak zoude aantrekkenmaar alles was vruchteloos, Op den bepaalden dag volvoerde Ferrero alles juist zoo als hij te vo ren aangekondigd had. Hij stak de honderd was kaarsen aan, kleedde zich zoo als hij gezegd had en schreef met de meest mogelijke koelbloedig heid lol zijn laatste oogeublik, waarin eene min of meer bevende hand deed zien dat zijn einde naderde. Eindelijk plaatste hij zich in de hou ding, zoo als hij zich zeiven geschilderd had, voor de kist en schoot zich door het hoofd. BELGIË. In den nacht van 13-19 April is de zaak der roodc bende ten einde gebragt. Karei Kesleiyn oud 12 jaren Hendrik Vermeersch oud 34 ja ren Hendrik Lahousse Pieter Desodtoud 40 jaren; Jan Lepoutreoud 44 jaren Marie de Gryze, vrouw Vau der Sype. oud 41 jaren al len van Vlamerlinge en Stadenwerden ter dood veroordeeld; Karei Vau de Voorde, oud 28 jaren tot 10 jaren gevangenisstraf eu tien jaren bewaking; Lucia Doisevrouw Vermeersc oud 30 jaren, en Virgiuie Eeckhout, vrouw Kesle iyn, oud 36 jaren, tot vijl jaren opsluiting. Eva rist Van der Sype oud 13 jaren werd vrijge sproken om tot zijn 21 in een verbelerïngshuis te worden opgesloten. Het doodvonnis moet wor den uitgevoerd te Ypercu. De veroordeelden waren neêrslagtig eu gelaten in hun lot alleen Kesleiyn legde eene schaarn- teloozc zwetserij aan den dag, hij stond op toen de gendarmen' hem afhaalden, en ging al dan send met hen mede. De veroordeelden in zake van Kestelyn en c. s. hebben zich tegen huil doodvouuis in beroep voorzien. Sedert zijne veroordeeling heeft Desodt eene bijzonderheid doen kennen, betrekkelijk zijne familie Zijn grootvader heeft zijn hoofd op liet schavot selaten. Ondervraagd om te weten welke zijne misdaad was geweestantwoordde hij..Ik weet het niet juistmijn grootvader was valsch munter en moordenaar, en hij kan wel aoor 'teen eu "tander gehalsregt zijn geworden!" Onder de stukken geschut, bij de Hallepoort te Rrussel geplaatstwas er een kanon dooi de Belgische soldaten te Waterloo op de Fran- schcn genomen. Herhaalde malen door de Fran- schen terug gevorderdis die 48 ponder naar Parijs gevoerd Zou lnj die zulke belccdiging aan onzen na- tioualeu trots lóebragtniet verdienen op dat kanon gestoken en in de lucht geschoten te worden Een Vlaamsch werkman vertrok naar China maar moest zijn vrouw achterlaten. Toen hij 2 Februarij to Shanghai aankwam was de eerste die hem !e gemoet kwam zijne vrouw. Zij had gelegenheid gevonden om aan boord van eea ander schip te worden opgenomen en was vroe ger aangekomen omdat het schipwaarop haai man zich bevondin eene EugeJschc haven had moeten binuènloopcn. Reeds was zij er in ge slaagd, om eene plaats te vinden by de vrouw van den Engelschen consul, die de zaak belang wekkend genoeg vond. om hare naaister behulp zaam te zijn om haren man bij zijne aankomst te Yenassen. ANTWERPEN, 22 April. Onder den naam van het Van Ryswvcks-Gencotschap, maatschappij voor laai en schoone kunsten, is er in deze stad een nieuwe kring tot stand gekomenwelke zich de zaak heeft opgelegdeene reeks schitte rende feesten lo geven, tot het oprigten van eea s'andbeeld voor Theodoor Van Ryswyck. Te Antwerpen is jl. Vrijdag een persoon be gravenwiens kist door het venster moest wor den geschoven omdat de deur niet breed ge noeg was om het lijk het huis uit te dragen. De overledene was toch van zulk eene reusach tige gestalte, dat zijn kist 2,28 el lang, 1 el breed eu 80 duim hoog moest zijn. NAMEN, 22 April. Zekere Gustaef Clement, oud 26 jaren heelt zich gister-avond op eene schrikbarend: wijze van helleven beroofd. Hij was onlangs benoemd tot mecanicien bij den staats spoorweg: maar ten gevolge cencr onoplettend heid had hij in eene naburige statiou eenige waggons doen van het spoor loopen en was diens- volgens van zijne plaats ontzet en stoker ge worden. Dit is naar liet schijntde oorzaak van zijn rampzalig voornemen. Clement legde zich op de hoogte van Marcinclle dwars over den weg en werd door den trein die om 10 ure van Charleroi naar Namen vertrekt, over reden en vermorzeld. Stukken van zijn ligchaam lagen op verschillende plaatsen: Eerst vond men zijne beenen, daarna liet verminkt lijf; oen zijner handen was tot aan Couillet medegesleept. Eenige oogenbiikkeii vóór dat hij zijn noodlottig plan uit voerde zeide hij koelbloedig in eene herberg van Marcinclle: „dat hij op eene nieuwe baan ging rijd-n en eene veel langere reis onderne men dan hij gewoonlijk deed." PITTHEM 22 April. Eene onzer achtbaarste famil en is op eene allerpijnlijkste wijze getroffen. De zoon van den brouwer Raerteen jongeling van 21 jaren oud is gisteren nacht in eenea ziedenden brouwketel gevallen. Toen men he ui daaruit verloste, was geheel zijn ligchaam over dekt met brandwonden, en hij is drie uren daar na aan de afgrijselijkste pijnen bezweken. VERVJERS23 April. Ziehier een feit dat hel verstand van de paarden aantoont: Giste ren wilde een kind alhier over de straat loopen toen een rijtuig met twee paarden bespannen aankwam. Het kind viel eenige stappen vóór het rijtuig. Iedereen dacht dat hel met den kleine gedaan was, maar de paarden bij het kind geko men, scheidden van den dissel, en zonder het te raken gingen zij voorbij het kind hetwelk, in het midden liggende, niet door de wielen geraakt werd. Het is opgenomen zonder het minste leisel. SLUIS. 30 April. II. M. de Koningin wordt op aanstaanden Zaturdag te Utrecht verwacht tegen half 12 ure. 11. M. zal de diacoucssen-iurigling bezoeken, en daarna afstappen hij den Com missaris des Rollings. Door het studentencorps is eene eerewachl aangeboden, waarvoor H. M. met betuiging van hare hooge tevredenheid, heeft bedankt. Van de zijde der burgerij schijnt men voornemens door het uitsteken van vlaggen de algemeene vreugde over het hooge bezoek te toouen. Bij Koninklijk besluit is aan mevrouw A. V. de Jonge weduwe van jhr. C. P. L. van Kin schot, m leven provinciaal directeur der directe belastingen, in - en uitgaande region en accijn zen in Zeeland een pensioen verleend tëu be drage van 534. De Tweede Kamer der Staten Generaal is le gen Diogsdag 5 Mei opgeroepen. De 2de luitenant Cadetvan het corps mari niers te Vlissingen zal op den 1 Mei a. s. wor den gedetacheerd bij de normaal-schietschool te 's Giaveuhagc. Adspiranten naar de vacerende betrekking van fabriek- eu magazijnmeester voor de dienst der Nederlandse he bezittingen ter Kuste van Guinea moeten zich voor ultimo Mei e. k. hij gezegeld request wenden tot het Departement van Koloniën onder overlegging van de stukkeu in de Staats-C >urant N°. 191 vermeld. De heer P. J. van der Want, pijpen-fabrikant te Gouda, heeft in zijne fabriek een nieuw soort van pijpen in modernen vorm doen vervaardigen, die genaamd zijn pijpen der waterwegen. De kop van deze pijpjes is versierd met do wapens van Amsterdam en Rotterdam eu daar lusschen een fregat met volle zeilenalles met het opschrift waterwegen. Deze pijpjes komen heden in den handel. In den avond van den 22 dezer ontstond te Enschede wederom brand in eene wijk ge naamd de Krim, wier behuizingen hij deii brand van 7 Mei 1882 gespaard zijn gebleven. De brand had aanvankelijk een zeer dreigend aanzien doch bepaalde zich. door snel tocgcbragte hulp. tot 16 a 17 arbeiderswoningen die al.e aan elkander gebouwd waren. Ook in het naburige Gronau is den vorigen middag eene kaloenfabriekbehoorende aan de heeren ten Cate Comp te Enschede tot den grond toe afgebrand. Bij het toenemend gebruik van de petroleum onder alle standen der maatschappij komt het niet ondienstig voor, het onderstaande ook hier overleaemen ten einde het zoo algemeen moge lijk bekend lo doen zijn, De gezondheids-commissie to Brusselgeeft in een door haar uitgebragt rapport over de aardo lie (petroleum) de volgende wenken aan de ge bruikers. 1. De olie moet kleurloos en zu'gvuldig van het koolwaterstof, naphla genaamd gezuiverd, zijn. Men herkent het naphta gehalte van de aardolie aan den meer doordringenden scherpen reuk gelijk die bij de gewone mineraal-oliën wordt waargenomen. Ten einde de ontvlambaar heid te beproeven giele men eenige olie onge veer een duim hoog in een schoteltje, houdt dan digt hij de oppervlakte een brandenden lidibus en laat die vervolgens brandende in de ol e val len. Goed van naphta gezuiverde mineraalolie mag geen vuur vatten. De lidibus moetnadat iiij eeuigen lij .1 brandende op de ol e gedreven heeft uitdooven. Alle oliedie bij dusdanige proef ontbrandt, moet als gevaarlijk beschouwd en niet gebruikt worden. 2. De lamp moetvan welke constructie ook steeds goed gesloten zijn. Wanneer door het ge bruik ergens eene opening komt, die den olie- houder in directe verbinding met de vlam brengt, mag de lamp niet gebruikt worden. In den hou der kan meer olie aanwezig zijn dan voor een- maai lo branden bepaald noodig is. De. oliohou- ders moeten zooveel mogelijk uit door/.igtige stof fen vervaardigd zijn, opdat men immer de kwan titeit olie daarin aanwezig, kunne zien. De voet moet steeds zoo zwaar mogelijk en breed zijn om het omvallen te voorkomen. 3. Vóór het aansteken eencr lamp is het voldoende dat zy met olie gevuld en zorgvuldig gesloten worde. Wanneer de olie te ongelegener tijd is opge brand mag men de lamp niet weder vullen dan na haar uilgehluscht te hebben en ecnigen lijd. te hebben laten staan. OOSTBURG27 April Heden werd door den gemeenteraad alhier, op verzoek van verschillen de landbouwers en veehandelaren, besloten, om, 'behalve do vóór en najaars-veemarklen alhier ieder jaarte beginnen met het loopende jaar nog een veemarkt te. houden op Maandag het naast voorafgaande aan den 25 Jnlij, welke alzoo in dit jaar wezen zal den 20 dier maand. IJZENDIJKE, 29 April. In de afgeloopenc week is alhier een groot ongeluk gebeurd. Eene vrouw, met't schoonmaken bezig, ging met een laddertje naar haren zolderbij het terugkeeren ging de ladder ouder uit, zoodat zij viel en eenige uren daarna aan de gevolgen is overleden. AXEL23 April In de op heden gehouden vergadering van ingelanden van den polder Bc- oostcn-Blij-Beuoordec is tol ontvanger-grillier van dien polder benoemd de lieer A. E. C. van Dishocck en zulks in plaats van den heer mr. 11. C. ran Diggelen naar elders vertrokken. AXEL, 27 April, Bij de op heden alhier plaats gehad hebbende aanbesteding van den grindweg van A\cl naar Zaam lag is aannemer ge worded de heer A. E. Stubbé te Sas van Gentvoor en som van f 5900. GRONINGEN 26 Apri'. De benoemde hoog- leeraar in de letlerkundigo faculteit aan do ïloogeschool alhierjhr. B. II. C. K. van der Wijek, zal op Donderdag, den 7 Mei, zijne oratio iuauguralis houden. HOORN'27 April. ïn het naburige dorp Ei ï- newijzend heeft zich een boer wiens bezittingen op drie tonnen gouds geschat worden, door op hanging van het leven beroofd. Naar men ver neemt moet het verlies van drie koeijen aanlei ding tot deze wanhopige daad hebben gegeven. OOSTBUEG, 29 ApriL De aanvoer van granen was lieden ruim en de vraag beperkt. Houders waren daarbij hoog gestemd en er werd dus weinig verkocht. Goede tarwe 9,23 a f 9,00 gewone dito f 8,73 a f8,25, rogge f 6,30 a 0,20, wiutergerst [0,20 a f 3,40, zomer dito fö,73

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 3