N°. IB. NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIGE 4° DISTRICT VAN ZEELAND. HET POOLSCHEVRAAGSTUK. Vierde jaargang. BUITENLAND. A° 18Ö3. Dit Weekblad verschijnt iedcren Vrijdag. Prijs per drie maanden voor de gemeenten in het voormalige vierde district van Zeeland, 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks franco per post f 1,30. Afzonderlijke Nummers ƒ0.10. Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels f 0,75; elke regel daarboven 0-12%» behalve het zegel. (iroote letters naar mate van de ruimte welke zij beslaan.Brieven, Stukken en Advertentien franco bij den Uitgever J. Schansman te Siuis. De voortdurende opstand in Polen en het in de bres springen van de NVestersche Mogendheden gevolgd door eenige kleinere Statenten hunnen voordeelehouden niet alleen de aandacht van geheel Europa ge vestigd op dat landmaar hebben velen zelfs vrees aangejaagd voor een nabijzijnden oorlogen daar men dien tot een alge- meenen oorlog in de verbeelding zag aan- groeijen is de vrees vermeerderd, die zelfs, nog dezer dagenop de Beurs tot eene kleine paniek aanleiding gaf. Ongegrond is die vrees nietmaar als men de zaak wel wikt en overweegtis er meer kans dat zij op diplomatieke wijze zal worden vereffend en de opstand dientengevolge bij gebrek aan deelnemingdoodloopt. Daarom echter stellig te willen beweren dat er geen onweder zou kunnen ontstaan aan den zwaar bewolkten politieken hori zon zou vermetel zijn bij de ervaring der laatste jarendie getuigdehoe ligt er oorlog ontstaat. Vóór het uitbreken toch van den Italiaanschen krijghad men niet vermoeddat Oostenrijk tot het uiterste middel zijne toevlugt zou nemen en zich wagen aan de onzekere kansen eens krijgs die meer dan waarschijnlijk ten zijnen na- deele zou uitloopen. Zoo staat het ook thans geschapen. Het is niet vermoedelijk dat Frankrijkdat toch den eersten stoot zou geven tot een krijgzich wagen zou aan een oorlogdie ten gevolge kon heb ben, dat men tegen dat land een coalitie opzette. Maar wie weet door welke in vloeden Frankrijk s Keizer zou kunnen ge dreven worden om een aanval te wagen die misschien op zijn eigen hoofd zou neêrkomen De toekomst is duistermaar als men de waarschijnlijke gronden opsomt, dan is de kans voor vrede grooter dan die voor oorlog. Gestelddat de stappen thans door de Mogendheden bij Rusland's Keizerten voordeele van Polengedaan door den Czaar zóó werden beantwoorddat Napo leon vooral reden meende te vindenom met de wapenen kracht en klem aan zijne vertoogen bij te zetten. Zouden Oostenrijk en Engeland zich dan dadelijk aan zijne zijde scharen en op zijn minst genomen onzijdig blijven Dit is verre van waar schijnlijk. Want, hoe zou de vermoede lijke loop der zaak zijn Het verschijnen van eene Fransche legermagt op de kust van Lijfland of Koerland zou den Poolschen opstand eensklaps zóó aanwakkerendat de Polen in Posen en Gallicië tot opstand zouden worden aangezet. Pruissen en Oos tenrijk als bezitters dier provinciënzou den dan dadelijk in de zaak betrokken worden en zich van zeiven aan de zijde van Rusland moeten voegen. Van Pruis sen is zulks buiten kijf te wachtente meerdaar het nu reeds meer dan elke andere Mogendheid op de hand van Rus land zich verklaard heeft. Een natuurlijk gevolg zou dus zijndat de oorlogsvlam ook aan den Rijn zou opflikkeren en Oos tenrijk zou meer dan gedwongen worden om met Pruissen en Rusland zich te ver zetten tegen Frankrijkwant zijn belang brengt niet mededat Napoleon overwin naar werd. Buitendien als lid van den Bond zou het ook niet buiten den krijg zich kunnen houdenverpligt als bet is om alle Duit- sche Staten tegen den buitenlandschen vijand te behoeden. Zou Frankrijk misschien ook op Enge land kunnen rekenen en op eenige kleinere Staten, als Zweden b. v.? In zulk eene positie zou Albion meer neigen tot de Noordschc Mogendheden dan tot Frankrijk, welks vernedering toch steeds in zijn oog eene gewcnschte zaak is. Van de kleinere Staten behoeven wij niet te sprekendaar zijin de gegeven omstandigheden door de geringe hoop op een goeden uitslag der zaakzich spoedig zouden terugtrekken. Een gelocaliseerde oorlog dus tusschen Frankrijk en Rusland is niet denkbaar, om de heillooze gevolgen welke hij voor Frank rijk zou opleveren wiens Keizer te schran der geacht wordt om niet in te zien welke gevaren hem en zijne dynastie dan bedreigden. Maar eene andere vraag is dezezou er ook mogelijkheid zijndat al de Mogend heden zich onderling verhinden om de be langen van Polen hij den Keizer van Rus land voor te staan enzoo zij geen vol doende gehoor ontvingen gewapenderhand vrijheid en regeling van bestuur voor Polen te bevechtenOok deze mogelijkheid rust op nog minder degelijke gronden. Ten eerste zou Pruissen zeker niet me de 'oen daar de Conventie van 8 Febr. jl. met Rusland geslolen de handen van die Mogendheid als liet ware gebonden beeft. Ruitendien zou Pruissen dan in alle geval len eene schadeloosstelling willen hebben voor liet verlies zijner Poolsche provinciën. Ook zou Oostenrijk voor het verlies zijner provinciën iets bedingen en niet ligt met Frankrijk zich aangorden tegen Rusland indien het niet zeker wasdat Engeland met Frankrijk eenstemmig dacht. En En geland zelf zou te regt aarzelen een ver bond van dien aard aan te gaan overtuigd als het wasdat het voornamelijk zou uit loopen op eene uitbreiding van Frankrijk's grenzenwelke Mogendheid ook de eene of andere schadevergoeding als voorwaarde zou stellen. Eene harmonie tusschen de Mogendheden daar te stellen blijkt dusbij den eersten oogopslagreeds ondoenlijk. Rusland weet ook zeer goeddat een gewapend afdwingen door de Mogendheden van concession ten gunste van Polen voor die Mogendheden zelven groote gevaren zou opleveren. Het is echter nu niet te hopendat Rusland van deze positie der Mogendheden misbruik zal makenom den Polen niet te geven wat hun sedert lang beloofd is. Wat de Czaar bereids gegeven heeft, beteekcut op zich zelf niet veel en wordt eer beschouwd als eene politieke greepom niet den schijn aan te nemen van aan eene pressie der Mogendheden toe te geven hoewel liet niet te ontken nen valt, dat Rusland reeds iets toegege ven heeftwant Vorst Goktschakoff heeft in den beginne verklaard tot geene hervor mingente zullen overgaanvóór dat de gehede opstand gedempt zou zijn. Van Keizer Alexander die bereids ge toond heeft aan de cischen van den lijd wel te willen voldoenis liet allezins te verwachtendat Polen's belangen niet zul len miskend worden. Als er maar gecne verkeerde raadslieden optredendie Rus land's uitgebreidheid meer op het oog heb ben dan zijne wezenlijke grootheid, die afstand weet te doenals de lijd dóór is van vroeger verkregen bezittingenmaar wier bezit tegen regt en billijkheid indruisclit. Do kans staat dus gunstiger voor liet behoud van den vredemaarals de oor zaak van de ziekte niet wordt weggenomen blijft liet Poolsche Staatsorganisme steeds een dreigend spook voor de rust van Europa. In den diplomatickcn toestond der Poolsche qua?stie is in de afgeloopcn weèk geene verande ring gekomen. Men wacht steeds op het antwoord van de Russische Regering op de bekende nola's. Inlusschen schijnt Frankrijkzegt men niet stil te zitten en tracht de Poolsche zaak tut ceuo algcmcene Europccsche te maken. Dit zou, aan den cencn kant, de hoop op den vrede versterken, maar, aan den anderen kant, door de zaak aan den gang te houden en ccne zekere pressie op den Keizer van Rusland uit to oefenenin geval deze laatste onafhankelijk wil blijven handelen, wel eene speculatie mogen Ik eten op ernstige verwikkelingen. Mat den opstand zelven betreft, zoo lang hij nog sympathie vindt in het buitenlandzal hij niet ligt eindigen. In het Zuiden van Polen, waar, na Uangiew icz's vertrek weder rust heerschte, hebben zich op nieuw oproerige benden veitoond en in het Noorden en het Westen, namelijk in het vroegere Woiwoodschap Kalischneemt de opstand toe. Ook in Uitthaueu neemt de bewe ging toe en de mocijclijkheidom de overal zich verloouende en even zoo spoedigna korte ge vechten weder naar de bosschen vlugtende zw'er- meu van guerilla's te vernietigen springt in het oog, als men bedenkt, hoe wijd vertakt de pslaud is. lu Engeland is de Poolsche quasslic ecn:gzius

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 1