BINNENLAND. BEURSBERIGTEN". MARKTBER1GTEN. Graanmarkt te Aardenburg. Imrific ftuinkerkc is bezócht geworden door oenen ontzaggelijken walvischop de kust geworpen door eenen geweldigen wrnd uit het Zuid-Oosten. Hot zeemonster is uiet minder dan 30 meters lang, ota 20 meiers omtrek. De doodstrijd duurde 2 uren. nadat hij op het strand was geworpeh en in zjj'ne spartelingen deed hij het zaud tot JOU meters verre stuiven TURNHOUT 3 April. Eenc kindcr-opsluiling is hier outdekt ten laste van de echtgenooten Smolders, welke het openhaar gerucht sedert lang beschuldigde. Het meisje, op wie de wreed heid der echtelingen Smolders uitgeoefend werd is drie jaren oud en gesproten uit een eerste hu welijk van Smolders. Men vond het in eenen kleinen stal liggen het ligchaam met wonden overdekt, waarvan ééuo scheen veroorzaakt te zijn door middel van een gloeijend ijzer. De twee pligligeu zijn aangehouden. LUXEMBURG. ARLON, 9 April. De gemeenteraad van Bouil loneen stadje in Belgisch Luxemburg, heeft een' maatregel genomen waarop men de aan dacht inroept van al de besturen. Niet alleen wordt aldaar het lager, maar ook. het middelbaar ouderwijs kosteloos gegeven. ZWITSERLAND. Te Zeilkanton Lucernis dezer dagen het armenhuis afgebrand9 mannen en 2 vrouwen die daarin huisvesting vondenzijn in de vlam men omgekomen. Nabij Orbein het kantou Waadt, heeft men eenige overblijfselen der aloude Romeinsche Volks planting ontdekt. Er zijn namelijk onderaaftlsche kanalen opgegraven die volkomen bewaard zijn gebleven én eene hoogte van 4 a o voet hebben. Onderscheidene voorworpen zijn daarin gevonden, zoo als gebroken vazen met figurenmozaïkkroe- zen, een zegel met opschrift, een bronzen chirur- gins-étui enz. SLUIS 15 April. Door Z. M. is benoemd tot plaatsvervangend kanlonregter te Ylissingeu de lieer P. Forbes Weis. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het knn- tongeregt te Hulst, mr. C. M. W. Sclmelladvo caat te Utrecht. Z. M. heeft aan den hoofd-ingenieur-directeur van scheepsbouw L. K. Turk vergunning ver leend tot het aannemen en dragen van het com mandeurskruis der 2de klasse van de militaire en burgerlijke orde van Adolf van Nassau, hem door Z. Iv. H. den hertog van Nassau geschoukeu. Door den minister van binnenlandsche zaken is hekend gemaakt dat aan elke der Rijks-kweck- scholen tol opleiding van onderwijzers te 's Her togenbosch Haarlem en Groningen met het be gin van den cursus 18G3—1864, aanvang nemen de den 1 September 1863 gelegenheid zal zijn tot plaatsing van tien kweekelingen in het eerste of laagste studiejaar ten einde daarop op kosten van het Rijk hunne opleiding tot hulponderwij zer te ontvangen. Aan de Rijks-kweekschool voor onderwijzers le 's Hertogenbosch zalwanneer zich daartoe een voldoend getal jongelieden aanmeldt, met den aanvang van den cursus 186484 geopend wor den een cursus tot opleiding van hen die, reeds in het bezit zijnde van eene acte van bekwaam heid als hulponderwijzer, de noodige kundighe den wenschen te verzamelen om het examen tot verkrijging eener acte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer te kunnen afleggen. Tot dien cursus kannen worden toegelaten tien jonge lieden. Men schrijft uit 's Gravenbagc van 9 April Naauwelijks is het overlpdcn van een onzer oud-ministers vermeld, of een ander is hem in het graf gevolgd. Heden namelijk overleed de heer Wiardi Rcckmanminister van hervormde èeredienst van 19 Januarij 1857 tot 18 Maart 1858 en laatstelijk lid van den raad van state. Het ptofieiijk overschot van den heer Lotsy is dezen morgen zonder praal op do begraafplaats Eik en Duinen ter aarde besteld. Ook is heden middagna eene kortstondige ongesteldheid (keel-ontsteking), overleden de heer W. D. A. M. baron van Brienen van de Groote Liudtvooral in de laatste jaren met lof bekend als een verlicht voorstander der kunsten en ijve rig bevorderaar van vele nuttige inrigtingen. Zijn dood op nog niet zeer gevorderden leeftijd is iu vele opzigten een groot verlies. De leden van do Eerste Earner der Staten- Generaal zijn tegen Woensdag den 22sten dezer des namiddags ten 2ure, ter vergadering bij eengeroepen. Het Provinciaal Blad N°. 45 bevat eenc opgave van den staat der bevolking van de provincie Zeeland op 31 December 1862. Daaruit blijkt dat het totale cijfer bedroegmet inbegrip van per sonen behoorende lot do land- en zeemagt en gevangenen 84,890 mannen en 87,359 vrouwen te zamen 172,249. Op 31 December 1861 bedroeg dal cijfer 170,131 f zijnde eenc vermeerdering van 4,019 sedert 31 December 1859, alzoo er in 1861 weder eene vermeerdering heeft plaats gehad van 2,118. De bevolking was verdeeld als volgthet voor malig 4de district 23,655, het voormalig 5de dis trict 33,051Zuid-Beveland c. a. 29,754, Walche ren c. a. 43,915 (waarvan Middelburg 16,049 en Vlissïngen 12,165)Noord-Beveland 6,200Tholen e. a. 13,768 en Schouwen en Duiveland 21,906 inwoners. De arrondissement'! regtbank te Amsterdam heeft jl. Donderdag uitspraak gedaan in eene zaak, waarvan de feiten eene waarschuwing voor het publiek kunnen zijn. Deu 12 Maart 11. stonden aldaar namelijk teregt twaalf kruidenierswegens het verkoopen van waren welke met voor de gezondheid schadelij ke bestanddcelen vervalseht waren. Zij hadden gebraude siroop met steenkool vermengd nadat reeds vroeger door den keurmeester was outdekt dat zij voor de vervalschiug krijt, kalk of ce ment gebruikten. Allen weten de schuld aan hunnen leverancier en wendden onbekendheid met de vcrvalsching voor. Een dertiende kruidenier had eigenhandig pe per met meel vermengd. Zijn verdediger betoogde dat deze vermenging echter niet was een bedrog iu den aard der koopmanschap, omdat het altijd peper bleef, al was die dau ook minder krachtig. De reglbank heeft de twaalf eerste beklaagden vrijgesprokendoch den laatstgenoemde ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van 45 dagen en eene geldboete van 25 fr. Op den 19 Junij e. k. zal te Utrecht worden gehouden een vergelijkend examen voor diegenen, welke tot surnumerairs der registratie en domei nen wenschen' lo worden benoemd. Eeu aantal van acht surnumerairs zal worden benoemd. Door den Minister van Finantiën zijn benoemd tot voorzitter der commissie van examinatoren de heer W. Leedirecteur der registratie en do meinen voor de proviucie Zuid-Holland, en tot leden de heeren W. F. Gratamainspecteur der reg. en dom. te Groningen W. L. J, Spoor, te s1 Bosch mr. W. H. Lpraeijer, ontv. der reg. en dom. te Vollenhove, en L. R. van Ouwcualler, ontv. der reg. b. a. te Utrecht. Woensdag jl. heeft de landbouwer C. Vreeden- burgh te Monster, de eerste op den kouden grond geteelde nieuwe aardappelen aan Z. M. den Koning aangeboden. Onlangs vond men op Nieuweroord, in de ge meente Westerhork, bij het turfgraven, onder de veenlaag op het zaud, twee vrij groote runder hoornen bij elkander. Aanmerkelijk beschadigd, achtte men het de moeite niet waard die te be waren. De omstandigheiddat zij op het zand lagen en door de veenlaag gedekt waren deed vermoeden, dat er bij den aanvang der veenvor- ming reeds rundvee in die streken moest geweest zijn. Wanneer men aanneemtdat met den Kirabrischen vloed de veeuvorming is aangevan gen, dau zouden die hoornen nagenoeg 2000 jaren oud zijn. Dat er in veel later tijdperk eeu rund in die veenen verdwaald en omgekomen zou we zenvalt bijna niet te denken, omdat do plaats, waar de hoornen zijn vrij ver van den vasten bodem verwijderd is en deze ook, nadat dc veen- vorming eenigen voortgang had gemaakt, moeije- lijk op do zandlaag eene plaats zouden hebben kunnen vinden. De kern was vrij gaaf, hel bui tenste gedeelte ccnigermate vergaan. SLUIS, 16 April. Men leest in het Nieuw Dag blad van \s GravenhageDe Minister van Kolo niën is naar men ons mededeelt voornemens om bij de terugkomst van de Tweede Kamer der Slalen-Geueraal het geheim op te heffen over de stukken betredende de concessie van de heeren Poolman c. c.en die stukken voor het publiek verkrijgbaar te stellen. Wij hopen dat dit berigt moge bevestigd warden, want zooda nige maatregel zou eeu grooie grief tegen den Minister wegnemen. Intusschen zouden wij in hel publiek belang de dadelijke opheffing van het geheim durven vragen. Wat toch, naar het oordeel des Ministers over veertien dagen geen schade kan doen, zal het zeer waarschijnlijk ook nu uiet doen. Publiekinaking thans zou echter cat voordeel hebbendat het publiek zijn oordeel zou kunnen uitspreken over die stukken nog vóór dat de Kamer de concessie in de sectiën zal onderzoeken. Wij durven dit denkbeeld aan de overweging des Ministers aanbevelen. Naar wij vernemen heeft het bestuur der do meinen door den ploeg te doen drijven in de betwiste Zwin-gronden, zich iu het bezit vau die landerijen gesteld. Ds. J. B. Nijhoffto Dederasvaartheeft voor het beroep herwaarts bedankt. Men schrijft uit 's llage aan het Journal de Gand Het is hier hekend dat onze Regering concessie heeft verleend voor de spoorweglijn Terneuzen-Ilulstin de rigting van St. Nicolaes. Ook zal er weldra eene beslissing vallen in zake den spoorweg van Terneuzen naar de Belgi sche gerezen in de rigting van Gent. De moeije- lijkheden toch die grenzen waren ten aanzien van dc te volgen rigting langs Nederlandsch ter ritoir schijnen opgeheven en men mag hopeu dat ook de voorwaarden der concessie voor deze liju binnen korten tijd zullen vastgespeld .zijn. Men verneemtdat de gemeenteraad van Am sterdam ondersteund door eenige kapitalisten zich de zaak van de doorgraving zal aantrekken, ten einde te verhoeden dat de hoofdstad langer verstoken blijvo van het bezoek van Z. M. den Koning. Ofschoon wij dit belangrijke berigt van eene allezins geloofwaardige zijde ontvangen meenen wij het toch onder reserve te moeten medcdeelen. AXEL, 13 April. Op den 3 April jl. des avonds circa 6 uren werd ten huize van den landbou wer Jan Vinke onder deze gemeenteboven alle verwachting de navolgende voorstelling ten tooneele gevoerd: Een zaakwaarnemer of zoogenaamde rerapla- cants-baas P. v. d. B. uit H. welke den 16 Maart jl. te Middelburg genoemden landbouwer te kennen gaf, voor f 20-„met een mede com pagnon aldaardiens broeder, voor die som van de dienst der nationale militie te kunnen vrij waren. De gordijn voor het tooneel was nedergescho- ven terwijl men door het zelve op de tafel kon zien, waaraan twee personen, onder het drin ken van een bittertje gezeten waren en een van hen aldaar veel laster en gezwets, aan zijn' stand passende, uitkraamde. De baas eindelijk eene kwitantie vertoonendc. welke door J. V. geteekend was zeide kijk waarop J. V. zeide: „Teekcn het dan maar voor voldaan dan zal ik je betalen:' Dc baas zeide Zou men het maar niet kapot scheuren M waarop J. V. hem antwoorddeik trap je liever de deur uit eer ik eeu cent afgeef. De baas de f20-,, naziende, stak ze in zijn zak, bedankte voor de prompte betaling en hield zich gerecommandeerd. De rol zoover gespeeld zijnde ging het gor dijn open en de brigadier G. J. Yrielink en de marechaussee L. van "t Hofi', van dé Brigade Axelkwamen van achter dit gordijn uit de kast te voorschijn, namen genoemde f 20-,, en kwi tantie in beslag en tot overmaat van rampon zen voorsteller dezer vaudevilleP. v. d. B. en hragteu hem iu het huis van bewaring te Axel. Wie twijfelt nu aan het spreekwoord Indien men een vinkje in de kooi heeft dan kan men ze vangen. AXEL, 14 April. Bij de op heden alhier plaats gehad hebbende aanbesteding van het houwen eener Eoomsch-Katholijke kerk met toren, zonder leverantie der materialenis aannemer gewor den de Heer Bleijenbergto St. Jans Steen voor eene som van f 3383-., PRIJS-COURANT DER EFFECTEN. AM STE RD A M14 April 1863. Nf.derl., W.Schuld 2'/2pGt. dito 3 dito 4 II. Maats. 4 Spanje, Buitcnl. 2 Binnenl. 3 Portug., Tc Londen 3 R\jsl., Oh. Hope ifC. 5 dito 1828/;0 5 dito 1840 4 Stic glitz 1854 5 dito 1855 5 Hope 1860 4'/, Oostenr. Metalliek 5 Zilv. nat. 5 dito 5 dito 2 63V. o 76 99% 118 17 50 46'%, 101% ïoo', 77% 81% 90% 90% 6111, 68",, 83% 32% 63%, 76 99% 147 •17 V. 50 46', 101 V-> 100% 77 V» 85 90% 91 639/IS 68 V,# 8314 32% COUPONS en UITGEL. OBLIGATIEN Metalliek f 25.60 Nat. Met. Coup. - 28.10 Napelsche - 0.00 Div. Eng. in p.st. - 11.72% Eng. Russen -11.72% Fransche -55.50 Belgische -55.62% Pruisische f 34.5!) Spaans. Piasters - 0.00 Coup.per- 0.00 Hamb. Russen - 34.12'/» Russ. in Zilv. R. - 34.93% Poolsche in fl. -00.00 Dollars - 1.45 Verkoopprijs per Mudde. dlngsdag dlngsdag, 7 April 1863. 14 April 1863. laagste- hoogste. laagste hoogste: Tarwe 8,00 f 9,15 f 8,00 f 9,20 Rogge 6,00 6.35 6,00 6,30 Gerst 5,00 6.00 5,00 6,00 Boekweit 4,75 5,00 4,75 5,00 Haver 3,50 3,75 3.50 3,75 Paardcboonen 6,00 6,30 6.00 6.50 Erwten 6,00 6.50 6,00 6,15 OOSTBURG, 15 April. De aanvoer van granen was heden ruim

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 3