BUITENLAND. (lende np dil belangrijk inderwerp nader terng te komen. Het meest trok in dc laatste dagen do aan dacht de wijze, waarop Frankrijk. Engeland en Oostenrijk in de Poolsehe qucestïe zonden tus- schen heido komen bij het Mof van St. Petersburg. Door Oostenrijks standvastigheid is er thans van ieder der genoemde Mogendheden eene nota naar Kei/er Alexander M gezonden, om den Keizer te bewegen aan Polen do lang beloofde Constitutie te geven cn aan dc opstandelingen amnestie te verlcenen. Dus van dien kant de zaak beschouwdwordt de Europesche vrede uiet bedreigd, hetgeen men ccnigeu tijd evenwel meende. Wat heeft sedert Rusland gedaan Die Mo gendheid heeft aan den eenen kant zijn leger mobiel verklaard en Kroonstadt in staat van ver dediging gesteld, en aan den anderen kant, vol gens do laatste bcriglen den Polen de toezegging hunner wenschen, wat de vrijheid der plaatselijke besturen betreft, cn eene algemeene amnestie be loofd, indien zij vóór 1 Mei de wapenen zullen nëderleggen. Rusland toont zich dus cn tot een krachtig be- dwaug van den opstand geneigd, èn tevens vrij gevig gezind. De tijd zal moeten leeren of do Polen geneigd zullen zijii, de haud van verge ving welke hun toegestoken wordt, aan te nemen. Intusschen blijft het opmerkelijk, dat Zweden bijna officieel zich ten gunste van den opstand verklaard heeft. Velen vermoeden en niet ten onregto, dat Frankrijk hierin do hand heeft. Nu het Keizer Napoleon 111 niet gelukt is hij Oosten rijk en Engeland to bewerken om moor hostiel tegen Rusland op te treden, zoekt hij meer be dekt Rusland in inoeijelijkhcden te wikkelen. Het is echter niet te deuken, dat Rusland in dep val zal loopen. Wat betreft het gerucht dat Frankrijk zelfs zóó ver zou gegaan zijn, om van het llaliaanscho Gouvernement een steun in militairen voor een cvenluölen oorlog te verzoeken, en dal n. b. ge neraal Cialdiui dadelijk 60,000 man zou toegezegd hebben, dit is te dwaas om er geloof aan te hechten. Buitendien-, Frankrijk zou, casu quo, zóó open thans niet durven te werk gaan. Wat den opstand zeiven betreft, deze is nog niet gestaaktwal men daarvan ook moge ge hoopt hebben na het vertrek van Langiewicz. De guerilla—krijs wordt thans het meest ge- voord in hel noordelijke gedeelte van het Pool sehe Rijk. Ook in Litthauen hcerscht sinds eeni- gen tijd eene groote beweging, daar de zende lingen der opstandelingen het landvolkdat vroeger, onder Keizer Nicolaashet Roomsch geloof tegen dat der Grieksche Kerk moest ver wisselen togen de Regering hebben weten op tc zetten. Zells Samogiticneene provincie van Litthauen die aan do Oostzee grenstheeft naar men zegt, de vaan van den opstand opge stoken. Met deze Samogitisehe bewegingdie overigens niet zóó gevaarlijk is als sommige Poolsehe dagbladen wol bewerenstaat dc uit Puigeland vertrokken expeditie, die intusschen te Malrnoë stil ligt. wijl zij haar schip verloren heeft, duidelijk in oen naauw verband. Generaal Berg is intusschen door Rusland tot militair ad lahts van Grootvorst Konstantijn be noemd. Hij is ook in geval do Grootvorst ver hinderd mogt wordenmet de leiding van het burgerlijk bestuur belast. Daar men "vermoedt dat do Grootvorst weldra voor geruimen tijd Warschau zal verlatenzoo zal men binnen kort de hoogste militaire on civile magt in handen zien van een mandie energie paart aan ge strengheid. Wat de SIceswijk-lTolsteinsche qutcstie betreft, Denemarken heeft door Holstoin buiten de c.m- stilutionnelo regeling van de Deousche monarchie cn dus meer vrij te verklaren, gelijk op 31 Maart I. geschied is, ten einde den weg te banen, om ■Reoswijk in dc Deensche monarchie in te lijven, een stouten slap gedaan en tegenover den Duit- sehen Bond zijne defensive houding met eene olVensivo verwisseld. Dit heeft in geheel Duitsch- land veel onrust gewekt. Wat do Ilongaarsche quaeslio betreft, de be noeming van Graaf Audrassytot judex curiiB van dat landheeft de hoop weder levendig docu worden, dat de pogingen, om Oostenrijk met Hongarije te verzoenen eindelijk gelukken zullen. De nationale vergadering te Athene heeft ccno deputatie naar Koppenhagen gezonden om aan Prins Wilhelm de kroon aan te bieden. Zijn Vader schijnt echter twoo voorwaarden te zullen stollen: 1°. dat de Prins, vóór dat hij zijn acht tiende jaar hoeft bereikt, meerdorjarig zal worden verklaard; 2°. dal de nakomelingen van den nieuwen Koning de Luthersche godsdienst zullen belijden, opdat zij allo aanspraak op de Deensche kroon niet zouden verliezen. Dc Oostenrijkscho Rijksraad zal in liet midden der maand Mei bijeenkomen. Het schijnt, dat men in Italië weder ccnige Pezorgdhoid koestert voor de bewegingspartij. Bij circulaire van den Minister van Justitie wordt de waakzaamheid van do Procureurs des Konings ingeroepen tegen de rcvolulionnairc strekking der beschouwingen van de federalistische en radicale pers. Elke aanranding der beginselen van do eonstitutionnele monarchie cn van de éénheid van Italië behoort, volgens dien Minister, krachtig te worden onderdrukt. De gezondheid van den Paus schijnt in de laatste dagen weer wankelend te zijn. Uit Amerika vernam men in dc laatste dagen niets bijzonders. Te regt zegt de Morning-PostWij meenen dat sedert eenige maanden de vijandelijkheden tusschen de strijd voeren de partijen in werkelijk heid zijn geschorst. Indien deze staal van zaken nog lang duurt, dan zullen de Europesche Zee- Mogendhedcn genoodzaakt zijn te onderzoeken, in hoever zij verpligt kunnen worden, met in achtneming van de regten der onzijdige Staten, eene blokkade te eerbiedigen, die het eenige af doende middel blijft, waardoor het Gouvernement der Yereenigde Staten thans den oorlog voortzet. WEENEN13 April. Volgens den der hier verschijnende bladen heeft Langiewicz verklaard dat hij zich thans niet langer door zijn woord vau eer gebonden acht. Dientengevolge is het te voorzien dat hij voortaan strenger bewaakt zal worden. KRAICAÜ li A-pril. De opstand in Lithau- weu neemt in omvang toe. Czachowski heeft zich te Brody van voorraad en ammunitie voor zien. LISSABON, 13 April. De Kamers zijii Verdaagd tot 20 Mei. Men verzekertdat een huwelijks-ontwerp op til is tusschen den jongsten broeder des Konings, Prins August, en eene Braziliaansche Prinses. EBANKRIJK. Dc Keizer van Frankrijk is op de auctie van zeldzame boekwerkennagelaten door den heer Double door aankoop eigenaar geworden van de pracht-editie van Voltaire met 108 oorspronke lijke platen van Moreau. Z. M. heeft voor dit exemplaar 9000 fr. betaald. Onder de vele zonderlinge petitiën, die dage lijks aan Keizer Napoleon worden toegezonden kwam er onlangs eene voor van iemand die audiëntie hij Z. M. verzocht, ten einde hem iets te doen zien wat nog nimmer iemand aanschouwd had namelijk een baard van 87 centimetres lengte dien hij altijd zorgvuldig onder zijne kleederen voor iedereen verborgen hield, en voor welker expositie ten paleize hij nu eene billijke belooniug verzocht. Sedert cenigon lijd nemen de diefstallen in de omnibussen te Parijs zeer toe en onderscheiden zich door eene buitengewone gevatheid. Do zak kenrollers, na de porte-monnaieswelke zij de reizigers ontfutselden te hebben geledigd doen ze in de zakken der bestolenen weder terugkec- ren. Dit is de perfectie in de kunst, maar heeft tevens dit voordeel, dat de zakkenrollers een las tig bewijsstuk kwijt raken cn de bestolenen zoo gaauw niet merken dat zij hun geld kwijt zijn; Zij die deze praktijk uitoefenen gebruiken naar men zegtarmen van caoutchouc en ter wijl dit den mede-reizigers vertrouwen inboezemt, maken zij onder hunne mantels van hunne we zenlijke handen met groote vlugheid en behen digheid gebruik. Die mechanieke arm is een Engelschc uitvinding. Dc zakkenrollers azen ge woonlijk op personendie in de hoeken van de omnibussen zitten wijl deze door hunne positie het meest worden afgeleid door hetgeen op straat gebeurt. Terwijl ze dus zoo zorgeloos naar buiten kijken, nemen de liefhebbers do gelegen heid waar om hen te bordelen. Eene oude bedelaarster die te Parijs als zeer behoeftig bekend stond, is krankzinnig geworden en naar het gesticht gebragt. Men vond bij oen ou- dorzoek in haar armoedig kamertje eene som van 98,006 fr. aan spoorwegactiën, effecten vervallen coupons en inschrijvingen bij onderscheidene spaarbanken. Bij een der voorstellingen in het cirque Napo leon van den leeuwentemmer Cronkett is het pu bliek door het volgende voorval in hevige op schudding gebragt." Onlangs had men de leeu wen in een veel grooter hok opgesloten waar door zij zich vrijer konden bewegen. Crockett doet. bij een zijner voorstellingen welke niette genstaande zijn opmerkelijke» invloed op den ko ning der dierenniet zonder gevaar zijneen zijner grootste leeuwen op den grond liggen en staat vervolgens eenige oogenblikkeh met beide voeten op het ligchaam van het dier, hetwelk gewoonlijk daarbij rustig in dien liggenden toe stand blijlt. Eenige dagen geleden verloor Croc kett hij dergelijke kunstverrigting het evenwigt zoo dat een zijner voeten bij het uitglijden den hals van den leeuw drukte. Met dier rigtte zich op cn wierp zich kwaadaardig'op den voet zijns meesters. Een schrik beving alle toeschouwers doch met <'e grootste koelbloedigheid deed Croc kett met zijn stem de woede van het dier beda ren terwijl eenige slagen met. do karwats den leeuw tot dc gewone onderwerping terngbraglen. Na eenige ehirurgicale hulp zette hij zijne kunsl- verrigtingen Voort. Te Oran is overleden eene vrouw, Soultona Medioni genaamdin den ouderdom van 120 ja ren zij was moeder van vier geslachten en hare nakomelingen zijn 104 in getal. DUITSCHLAND. In do jongste zitting van het Moravisch génool- schap van natuurlijke historie heelt professor Zawadski eene voordragt gehouden over de zin gende muizen waarvan hij een exemplaar ver toonde. Hij deelde mededat eerst sedert kort de aandacht der geleerden op die dieren geves tigd is en men er nog slechts weinig gevonden heelt. Liet muisje kweelde heel lief. De stem was niet zoo krachtigmaar had wat den toon betreft, veel van vogelzang. In China worden deze dieren meer gevondenmen heeft ze daar in kooitjes gelijk bij ons de kanarievogels. ENGELAND. Te Londen is zekere Dominico Grande in 48ja- rigen ouderdom overleden. Deze man rookte den geheelen dag van 's ochtends vroeg tot1:; avonds laat. l\len vond hem dood liggen terwijl zijne pijp nog warm naast hem lag. De geneeskundige commissie heeft verklaard, dat het misbruik \an tabak zijn dood heeft veroorzaakt. BELGIË. BRUGGE, 11 April. De jaarlijksche groote Wolmarkt zal alhier plaats liebben den eersten dingsdag der maand Junij toekomende, (zijnde de 2 Junij), in de Ilauwerstraat, bij het station van deu ijzeren spoorweg. Deze markt zal om 10 uren 's morgens beginnen en om 1 ure 's mid dags eindigen. De volgende preraiën en eeremetalen zullen voor dezen prijskamp worden uitgeloofd A. Ten voordeelc der opvoeders van schapen uitsluitend Grootste hoeveelheden Wol te koop gesteld: Eerste premie. 125 francs eh een zilveren ver guld eeremetaal, ter waarde van 50 francs. Tweede premie, 10G francs en een zilveren eermetaal ter waarde van 30 francs. Schoóne kwaliteiten AVól te koop gesteld Wol voortkomende van jonge schapen (kweekgoed) Eerste premie. 400 fr. en een zilveren eereme taal ter waarde van 20 francs. Wol voortkomende van vette schapen (vet goed): Eerste premie. 100 francs en een zilveren eer metaal van 30 francs. Tweede premie, 75 francs en een zilveren eer metaal van 20 fr. Wol Voortkomende van vreemd of kruisr'as Eorste promie. 100 francs en een zilveren eer metaal ter waarde van 20 francs. Tweede premie, 76 francs en een zilveren eer metaal waarde van 20 francs. Wol komende van do verst afgelegene gemeente van Brugge: Eenige premie, 50 francs en een zilveren eermetaal van 20 francs. B. Ten voordeelc der kooplieden in Wolle Grootste hoeveelheid Wol ter markt te koop gesteld: Eenige premie, 100 francs en een zil veren verguld eermetaal ter waarde van 60 francs. De landb uwers worden op nieuw verwittigd dat om voor de uitgeloofde premien en eerme talen te kunnen modedingenzij gehouden zjjn zich te voorzien van een certificaat door het Elaatselijk bestuur afgeleverd en bewijzende de rou of den oorsprong van de aangebodene koop waren. DOORNIK 10 April. Te Celles heeft men een grondeigenaar in zijne woning opgehangen gevonden. Om zijn noodlollig ontwerp uit to voeren had hij zich in zijn trouwgewaad gesto ken een wit vosthalsdoek en handschoenen zwart kleed en verlakte schoenen EECLOO 11 April. Het bestuur der poste rijen zal eerlang nieuwe postzegels ter beschik king van het publiek stellen. De plaatsneè ver schilt met diewelke hedendaags onze zegels versierten men heeft regt laten wedervaren aan dc reclamen der drukpers door de zegels ge lijk dit in verscheidene andere landou gebeurt van elkauderen te scheiden door eene reeks gaatjes, waardoor men ze gemakkelijk zal kun nen van elkander scheuren. IIOE1,9 April. Zondag II. heóft er een dier afschut welijke weddenschappen plaats gehad welke al tijd een ongeluk na zich slepen. Een persoon van Dohain waarschijnlijk reeds dronken had voor 25 fr. gewed dat hij een liter jenever en eene halve pint olie zou hebben uitgedronken. Na zijne wedding gewonnen te hebben is hij naar huis gegaan, waar hij eenige oogenblikken nadien onder de schrikkolijkste pijnen is bezweken. Het ware te wenschen dat 't geregt de ellendelingen strafte die zulke weddenschappen aanmoedigen. LUIK 7 April. Een berigt uit Warschau be vat droevige bijzonderheden over de jonge Po lakken die onze hoogeschool verlaten hebben om voor hun vaderland te gaan vechten. In het gevecht van Krzywosiadz op 17 Februarijzijn veertien dier heldhaftige jongelingen op het slag veld gevallen en door de Russen om den hals se- bragt. Deze droevige lijding heeft te Luik êenen smartelijken indruk gemaakt. NTEUWPOORTj 8 April. Het strand van 't na-

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 2