BUITENLAND. Hf. Nog' neno ilerile nederlaag hebben A\ij le constateren. Toen namelijk in de zitting van den 20 Maart jl. de Voorzitter voorsteldeom het wetsontwerp tot pant sering van schepen bij onze Marine nog vóór het reces te behandelenbesliste de Kamer met 38 tegen 10 stemmenop voorstel van den Heer Dellert om zulks eerst na het reces te doenniettegen staande de Minister van Marine zich met kracht tegen dat uitstel verzet had en zelfs tot argument gebruiktedat het Land niet was in verdedigbaren toestand en dus elk uitstel onverantwoordelijk zou zijn. De Minister leed dus eene nederlaag en kan buitendiendoor die stemmingniet geaebt worden het vertrouwen der Kamer te genieten wijl hij de uiterste reden aan voerde om zijn voorstel te doen aannemen. Dus niet alleen de Minister van Marine, maar ook die van Binnenlandsche Zaken van Finantien en van Koloniën leden, in de laatste dagende een meer de ander mindergevoelige nederlagen. Zelfs minis teriële loden ontzeiden hun hun vertrou wen. Wat is hieruit op te maken Dat het tegenwoordig Bewind ook bij zijne partij het noodige vertrouwen begint te verliezen en langzamerhand zal ondervindendat het bestuur aan hunne handen niet toever trouwd kan blijven. De kracht, waarop de Heer Tiiorbecke zich éénmaal in de Tweede Kamerbij de bestrijding van den Heer van Heemstra, beriep als het schier onafscheidelijk deel van zijne partijzal hoe langer hoe meer blijken zwakheid te zijn. Die zwakheid moet echter tot dien graad zinken dut de Natie duidelijk lecre inzien dat al wie zich beroemt een Natio naal Bewind uit te maken het in geenen deele altijd vermag. Moge die zwakheid van beginselen intus- schen een spiegel zijn voor opvolgende Besturen 1 De diplomatische zijde der Poolsche quaestie isdoor het resultaat der reis van Prins vou Mel- tcruich in een nieuw stadium getreden, liet Weenor Kabinet heeft zich zoo als men verze kert bereid verklaard met de Westersche Mo gendheden gemeenschappelijk ten gunste der Po len lusschen heide te komen. Van een niet al leen tegen Rusland maar ook tegen Pruisscn gerigt verbondwaarvan reeds andoren gewaag den is geen sprake meer. Dc vrees voor de verstoring van den Europeschen vrede is thans geweken door de ferme houding van Oostenrijk. Men kan dus van Oostenrijk alleen zulke stappen verwachten welko met zijne waardigheid over eenkomen. Oorlogsverwikkelingen zal die Staat zeker niet in het leven roepen. Opmerkelijk is hotdat Oostenrijk niet alléén met Frankrijk diplomatische onderhandelingen verder op touw wil zetten tegenover llusland maar Engclaud's medewerking als hoofdvoorwaarde heeft op den voorgrond gesteld. Er ligt Engeland veel aan gelegendat de interventie niet ten slotte uitdraaijen zal op eene vergrooting van Frankrijkten koste van Pruisscn. Engeiand's koele houding tot lieden ten opzigte der van Frankrijk uitgegane voorstellen was voor namelijk daaraan toe te schrijven dat Engéla ui de vrees koesterde, dat. in den loop der gebeur tenissen Frankrijk aan Rusland de hand dér ver zoening zou aanbicdeüom Pruisscn op het lijf te vallen. Buitendien stelt Lord Palmerston groot belang in het handhaven van den vrede. Dit hoeft do Premier in cono der zittingen van het Engelsch Lagerhuis onverholen verklaard. terwijl Frankrijk ten slotte gaarne een Congres in het leven zou 'willen roepen om Polcn's zaak te regelenwil Engeland een anderen weg op. Lord Palmerston toch heeft aan het Parlement medegedeelddat het Engelsch Gouveruoment zich in contact heeft gesteld met Frankrijk en andore Gouvernemententen einde langs diplo- matieken weg ten gunste van Polen tusschen heide te komen. Do Premier hoopte dat zooda nige tusseheukomst de meest gewenschle uitkomst voor Polen zou hebben. Intusschen worstelen, na Langiewicz vertrek, de opstandelingen met afwisselend geluk tegen over Rusland. De moeijelijkhedeu voor Polen nemen mot den dag toe. Ook eenige verdeeld heid tusschen de hoofden draagt niet bijom de Poolsche zaak te bevorderen. Veel is er nog te doen over de houding van Pruisscn in deze aangelegenheid. De heer von Sybel heeft in de Pruissische Kamer aangekon digd dat hij de Regering zou interpelleren. Tlij zal de volgende vragen aan haar rigten 1°. Welke uitgaven zijn veroorzaakt door het concentreren der troepen aan de Pruissische grenzen? 2°. Uit welke fondsen zullen die uitgaven worden bestre den? 3°. Waarom zijn tot nog toe geene voor stellen bij de Kamers, ingediend tot regeling dier uitgaven Men is benieuwd wat de heer von Bismarck- Schönhausen daarop zal antwoorden. De meetingdezer dagen te Brussel ten gunste der Polen gehouden t heeft aanleiding getieven tot beschuldigingen ten laste van het Belgisch blad Vindépendance, dat van die meeting gezwe gen had. Thans geeft dat blad daarvan de rede nen op en doet uitkomendat het vuriglijk wenscht, dat Polen zijne onafhankelijkheid vor- krijge. mits niet ten koste van België's veiligheid. Sommigen toch zouden zoo gaarne een oorlog aan den Rijn zien en dat zou voor België de doodsteek kunnen zijn. Van Polen slaan wij nu onzen blik eene wijle naar andere landenom het meldenswaardige op te teèkencn. Onverwachts is er weer een kandidaat voor den troon van Griekenland opgedaagd namelijk Prins Wilhelm van Denemarken, opgeworpen door de Engelsche Redering, tijdens het jougste verblijf der Koninklijke familie te Londen. Men zegt, dat Frankrijk noch Rusland tegen liet plan van Engeland eenige bedenking koesteren. De kandidaat zelf, zegt men bedingt eene goede som gelds voor zijn bepaald inkomen eu eene lijfwacht. Beide bewijzen dat hij secuur te werk wil gaan. In de Ilongaarsche qusstie schijnt eenige toe nadering op til le zijn. De Oostenrïjksche minis ter, de heer von Schraerling, wil den Landdag bijeenroepen en het Februarij-patent in Hongarijë invoeren. Graaf Apponyi de tegenstander van von Schmerling is uit het ministerie getreden. Men heeft dus allezins reden om te verwachten dat aan de billijke wenschen van de Hongaren zal voldaan worden. Dc eventuele troonsspvolging van Brunswijk is thans verzekerd cn wel ten voordeele van de llauuovcrsche dynastie. Iutusschen zijn de noo dige waarborgen verleenddat de Bruuswijksche Constitutie zal worden gehandhaafd. Te Koppenhagen heeft eene meeting plaats ge hadwelke de volgende besluiten heeft bekend gemaakt: 1°. De houding van den Bondsdag maakt eene gemeenschappelijke constitutie onmogelijk 2°. de gemeenschappelijke constitutie voor Dene marken en Sleeswijk moet in stand worden ge houden 3°. Hoislein behoort daarvan uitgesloten te worden. Ten slotte betuigde deze vergadering hare sympathie jegens Polen. In de omstreken van Napels schijnen de roove- rijen weêr druk aan den gang. De Regering heeft echter krachtdadige maatregelen genomen om ze tegen le gaan. FRANKRIJK. Het geregtshof te Parijs heeft onlangs een von nis bevestigd dal even merkwaardig is als de aanleiding treurig mag heeten. Eene vrouw die op een korenmolen kwam om meel te koopen was met hare kleederen in aanraking gekomen met een ronddraaijend rad terwijl zij bukte om het geld te ontvangen dat de molenaar haar moest teruggeven. Herhaaldelijk met het rad rondgeslingerd, was zij deerlijk verminkt en voor haar geheele leven huiten staat tot eenigen ar beid. Zij eisehtè schadevergoeding van den mo lenaar én de regtbank van Versailles veroor deelde den molenaar tot eene schade-vergoeding van 500 fr. en tot eene jaarlijksche tiitkeering aan de ongelukkige vrouw van 3J0 fr. gedurende haar leven. La Pa trie geeft het volgende overzigt over de spoorwegen op dc geheele aarde. Up 1 Januarij 1862 waren er 114,030 mijlen (van 1000 meters) geëxploiteerd. Daarvan waren in Europa 56,709, in Noord-Amerika 55,589. in Zuid-Amerika 882, in Azië 2,086, in Afrika 481 en in Australië 214 mijlen. Engeland bezit 17,439, Du'tschlarid Oostenrijk eu Pruissen 17,071, Frankrijk 11,074, Spanje 2,369, Italië 2,173, Rusland 2,105, België 1,836, Zwitserland 1,066, Zweden eu Noorwegen 542Denemarken 398dc Nederlanden 338 Portugal 114, Turkije 63 mijlen, terwijl in Grie konland nog geen enkele spoorweg bestaat er zijn echter plannen voor een van 8 mijlen lengte opgemaakt. De Courier Mmecal bevat het volgende. Een jeugdig schaatsenrijder viel te Bloomiield (New- Jersey) door het ijs en bleef een kwartier uur ouder water, waarop hij schijnbaar levenloos werd opgehaald. De geneesheer bragt het ligchaara da delijk in aanraking met eene èlectrische batterij, terwijl tevens de in dergelijke gevallen noodzake lijke middelen werden aangewend. Na een ver loop van zes uren bespeurde men weder leven in het schijnbaar doodé ligchaam. Niéuw bewijs van het doeltreffende van dergelijke maatregelen bij drenkelingen. ENGELAND. De Theems was in den nacht van den 19Maart jl. hel looneel van een verschrikkelijk en moord dadig schouwspel. Daar toch ligt op de re>ede do Peruaansche korvet Africa, bemand met 160 kop pen waaronder 90 mariniers. De mariniers kre gen Donderdag verlof om aan wal te gaan en eenigen keerden 's nachts erg beschonken naar het schip terug. Zij geraakten met de matrozen in twist en werden oproerig jegens hunne offi cieren. Nadat alle pogingen om de rust le her stellen vruchteloos bleven, zagen de officieren zich genoodzaakt tot geweld hun toevlugt te ne men en de matrozen te bevelen zich van de op roermakers meester te maken. De opgewonden mariniers werden daarop nog woedender en ver weerden zich als razenden. Het tooncel dat nu volgde, moet, volgens de beschrijving van oogge tuigenverschrikkelijk zijn geweest. Beide par tijen waren gewapend, dé matrozen met geweren en bajonetten, dc mariniers met sabels, men kan dus begrijpen hoe moorddadig het gevecht was. De kapileiu die aan wal sliepen dien men inmiddels van bet gebeurde had onderrigtarriveerde juist op bet heetst van den strijd. Met ontbloot en sa bel wierp hij zich, zonder aarzelen, onder de muitelingen en nu eerst verkreeg men spoedig de overinagt op de mariniers. De belhamels werden vervolgens in ketenen geklonken. Gedurende hel gevecht werd eeu der officieren over boord geworpen en verdronkterwijl een adelborst, die in de kajuit ziek lag, ten gevolge van de ver schrikkelijke agitatie waarin hij verkeerde, over leed. Voorts werden drie mariniers in den strijd gedood en eeu aantal doodelijk gewond. Men kan wel deuken dat het gebeurde onder de be woners van Blackwall buitengemeen yeel opschud ding te weeg bragt. De Amerikaansche dagbladen vermeldendat er sedert het begin van den oorlog van be'de kanten 61,767 personen zijn gesneuveld en 156.444 verwond. Er zijn bovendien nog 370,000 man door gebrek en ten gevolge van hunne wonden over leden. De heer Franco Amerikaansch koopman en echtgenoot van de beroemde zangeres Tedesco heeft aangenomen aan de Fransehe Keizerlijke Regering 2000 tot 6900 muilezels in Mexico te leveren. Hij zal die in de republiek Ecuador aaukoopen. Eeue dergelijke verbindtenis is on langs gesloten met een koopman van Costa Rich. De Amerikaansche dagbladen bevatten het vol gende verhaal eener verschrikkelijke misdaad welke stellig zonder voorbeeld is „Te Vilageville (Indiana) was een jong meisje. Nelly Sulvan genaamd, met hare moeder in twist geraaktin een huis hetwelk door die beide vrouwen bewoond werd. Nelly welke de sterkste was, wierp hare moeder op den vloer, bond haar aan eenen ring, die in den muur was vastgehecht en sloeg haar onophoudelijk. Op het geschreenw van het slagt offer vermeerderde de woede dier ontaarde dochter; zij vatte een mes, stak hare moeder de oogen uit, sloeg haar nogmaals, rukte baar de nagels van hare vingeren, en maakte haar ein delijk af door middel van hamerslagen, op het hoofd toegebragt. Nelly, met het bloed harer moeder bedekt, verliet hare woning en ging rustig aan eene buurvrouw het schelmstuk vertellen hetwelk zij gepleegd had. Dit verwekte schrik eu afgrijzen', en de volksmenigte zou dit monster welfigt in hare woede hebben verpletterdzonder de tus- schenkomst van agenten der openbare magt. Aan den coroner die in het voorloopig ver hoor haar vraagde welke oorzaak haar tot dit verschrikkelijk schelmstuk had aangedreven, ant woordde zij, dal hare moeder haar sedert langen tijd getergd had."1 De acclimatatie-maatschappij te Melbourne heeft uit Ween en eene groote hoeveelheid musschen ontboden ter verdelging der rupsen welke ia groote hoeveelheid in de kolonie Victoria worden gevonden en op ongeloofelijke wijze vermeerde ren. Deze bezending vogels zal binnen eenige dagen van Weeuen vertrekken. BELGIË. In de vorige week vermaakten zich eenigó vissc-hers en schippers te Antwerpen onder den invloed van een overmatig gebruik van sterkon drank. Een van hen wierp ziju geopend mes in de hoogte met dat gevolg, dat het op de dij van een zijner kameraden nederviel on dien eene wonde veroorzaakte. De policie w ilJe den dader gevangen nemen maar zijne makkers kwamen daartegen op en na dal zij hem voorloopig in do wacht hadden gezet, konden zij hem eerst des nachts naar de gevangenis overbrengen. De dierentemmer Hermann die ook te Brus sel in de menagerie van den heer Schmidt is op- gelreden heeft aan den heer Crockettmede een dierentemmer, thans geëngageerd bij het Keizerlijke cirque te Parijsden volgenden brief geschrevenMijnheerik heb in de bladen uwe fameuse uitdaging gelezen waarbij hij eene som van fr. 12,500 vewedt, hetgeen reeds door den heer Herbert is aangenomen, dat niemand, gelijk gij, het hok der zes leeuwen zou durven binnen treden. Het verwondert mij mijnheer dat g(j zulke eene groote som uitlooft voor zulk eeu eenvoudige bagatel duid mij het woord ten goede. Niet alleen neem ik de uitdaging aan maar ik stel er u eene tegenover. Treed, zoo gij

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 2