BINNENLAND. ken en zon in tien nog heelen oven zijne koe wachter gestoken hebben, omdat hij hem op eijer- diefstal betrapte. Toen hij verscheidene uren daar na den oven is gaan openen, vond hij niets meer dan een verkoold lijk. Maandag laatst, rond half tien 's avonds, keerde de heer Advetslijper en messeverkooper te Walcourtuit eene gemeente iu de omstreken terug toen hij eensklaps een man ontmoet die hem toeroeptDe beurs of het leven. Denkende dat hij te doen heeft met eenen boer die hem keuten die wil gekscheren antwoordt hij dat hij niet veel te geven heeft. De vreemdeling herhaalt dezelfde woordenen de andere vraagt hem of het mecnens is Zeker is 't raeenens snaauwt de roover hem toe en wierp hem ten gronde. Maar de schareslijp behield zijne tegenwoordighe'd van geest, haaide een scheer mes uit den zak, en gaf er den dief eene zoo diepe snede mede in 't aaugezigt dat hij huilende weg- liep. De policie van "Walcourt is op zoek maar do schelm is nog niet gevonden. DEN DERM ON DE 15 Maart. Wie kent het vertelseltje niet van Blaauwbaard De kerel met zijue collectie vrouwen Welnu, Blaauwbaard N°. 2 is dezer dagen te Beerlare overleden. Ge glim lachtlezer? Welaan, lees en oordeel. Den 6 Maart overleed alhier Ser. Vandersyptoud 78 jaren li dagen, landbouwer, geboren te Destel- bergen en woonachtig te Beerlare weduwenaar in eerste huwelijk van Angelina Demeyer! in tweede van Pelronilla Terbrugghe; in derde van Francis- ca Deschrijver in vierde van Eleonora Macsin vijfde van Rosalia Goensthans echtgenoot in zesde huwelijk van Serafina Claes 1 KORTRIJK 16 Maart Een afgrijselijke moord is gisternacht te Marckebij Korlrijk gepleegd. Een jongeling, Alvoet genaamd, en 24 jaren oud, is door den veldwachter doodgeschoten gewordeu. De oorzaak dier misdaad was een herbergkrakeel over een gebroken pijpje, verwijtingen, enz. De veldwachter verzocht den jongeling om eens met hem buiteu te gaan, eu naauwelijks was de deur gesloten, of men hoorde een pistoolschot. De dood was onmiddelijk; de veldwachter had de pi stool op hem afgeschoten. De moordenaar is^aan- geiumdeu. De woede der bevolking van Marcke tegen den moordenaar van Alvoet, welke er zeer bemind werdwas zeer groot eu het is alleen te dankeu aan de krachtdadigheid der gendarmerie dat de dader leveud in de gevangenis van Kort- rijk is gebragt. WERVICK 15 Maart Men verhaalt hier, dat ccn wever van Roubaix, *29 jaren oud, er aan dacht in het huwelijk te treden met ecu meisje dat in dezelfde fabriek werkte. Hij had te Brus sel waar hij iu het vondeliugshuis was geweest, zijne geboorteakte doen vragen. Bij det ontvan gen van die vraaghad de burgemeesterin plants van hem het" gevraagde stuk te zenden hem onmiddellijk naar Brussel ontboden zeg gende dat hij hem belangrijke zaken mede te dcclen had. Toen de werkman aldaar aankwam, vernam hij, dat hij de zoon was van een Russi sche» Prins en vau een meisje, dat tot eene edele Belgische familie behoorde. Alen zocht lang naar hem als regt op eene erfenis van 8 tot 10 milli- oeu fr. hebbende. De werkman was als door de hand Gods geslagen. Edoch, zijn eerste gedachte was aan zijn verloofde en do familiebij welke hij was opgekweekt, zeggende, dat hij hen allen gélukkig ging maken. SLUIS 24 Maart. Heden avond werd na het einde van het bid-uurbij de Christ. Afgesch. Geref. Gemeente alhier, met algemecne stemmen beroepen de Wel Eerw. Heer H. RentingPre dikant te Middelburg. SLUIS25 Maart. Uit *s Hage vernemen wij dat in de zitting der Tweede Kamer van de Sta- ten-Generaal eene motie van den heer Storm van 's Gravesande is aangenomen om vóór de behan deling in de sectiën van de door de Regering aangeboden concession voor eenen spoorweg van Samarang naar do Vorstenlandendoor den Mi nister van Koloniën tc zien overgelegd de rap porten der Commissieiu de maanden Junij en December 1862 uitgebragt over de zaak der spoor wegen in lndië. Daarop heeft de Kamer nog eenige wetsontwer pen van ondergeschikt belang aangenomen en ten slotte goedgekeurd de voorgedragen Wet tot aanvulling der Alilitiewetmet betrekking tot do zonen van in lndië zich bevindende ouders. Uit Amsterdam en 's Hagc vernemen wijdat de handelingen der Iïoofd-Commissie iu den Haag, ter viering van den gedenkwaardigeu Omwente- liugsdag van November 1813 in openbare op zettelijk daartoe belegde vergaderingen zeer veel tegenspraak ondervindenvooral ten gevolge van de benoeming der Sub-Commissiënwelke zonder cenigcn regel schijnt geschied te zijn. De Burgemeester van Amsterdam o. a. is ge- magtigd om zich tot Prins Frederik te wenden ten einde eene wijziging te verkrijgen in do ge dane benoemingen en wat daarmede iu verband staat. SUUIS 26 Maart. Door Z. M. is o. a. be noemd tot kantonregter te Schiedam mr. A. J. Hazenberg thans kantonregter tc Woerden. Tot wethouder te Hoek is benoemd in plaats van wijlen den heer A. Riemcns, de heer P. van Wijk. De minister van oorlog heeft een besluit gepro voceerd dat wel ter kenuis ook van de dames mogt worden gebragt. Z. Al. namelijk heeft op voorstel van dien minister bepaalddat het niet meer voldoende is om van de aanstaande echtge noot eens officiers een bewijs van den burge meester over te leggen omtrent goed gedrag en de overeenstemming met het karakter vau offi cier maar dat dit bewijs in hel vervolg moet geleverd worden door de chefs der corpsendie daaromtrent verantwoordelijk worden gesteld. De dames moeten dus zorgeu dat zij bij de chefs der corpsen bekend zijn willen zij niet of aan een proeftijd onderworpen worden of bezwaren aan hare huwelijksvoltrekking in den weg zien leggen. De legerhoofden zullen voortaan ook niet alleen mauschappen maar ook dames moeten controleren. Bij de verantwoordelijkheid die op hen gelegd wordtzal het ook wei noodig zijn dat toekomstige officieren worden opmerkzaam gemaakt op het belang #u de delicatesse eeuer zaak waarover zij later met juistheid en billijk heid hun oordeel zullen moeten uitspreken. Een later berigt doet ons zien dat het besluit genomen is naar aanleiding van de opmerkingen van een geacht officier. Nu kunnen wij wel be grijpen dat officieren in sommige gevallen iets stootends zagen in deze bepaling, maar vreemd is het dat het afgeven van een nog altijd gevor derd bewijs, nu wordt overgebragt bij degenen, die daartoemeestal althans onbevoegd moeten worden geacht. Of zal het afgeven van zoodanig bewijs niet ondoenlijk zijuvoor die chefs der corpsen die óp groolen afstand van de woonplaats der aanstaande echtgenoot verblijf houden? Men verneemt dat van wege het ministerie van oorlog aan het Roomsch-Katholiek kerkbestuur te Groede is ter kennis gebragt, dat er, na advies van geputeerde stalen van Zeelandafwijzend is beslist op eene aanvraag van genoemd bestuur om eene stibsidie van f 500 te bekomen tot op- rigling van zitplaatsen in de kerk voor de Roomsch- Katholieke militairen van het garnizoen te Bres keus. Men leest in fIndépendance Belqe van Woens dag II. Wij vernemen dat België zijn laatste woord gesproken heeft betrekkelijk de kwestie van den afkoop vau den Schelde tol. liet heeftzoo als men reeds had laten doorschemeren, 36 rnillioen fr. aangeboden. Van die- som zou komen ten laste van Engeland 8,70.:.000 fr.eu teu laste van België 12.000.000 fr. De overige 12,300.000 fr zouden worden hijgedragen door de audere bij die vaart belanghebbende zeemogendheden. D.t aanbod is eene maand geleden gedaan. Dc Nederlandsche Regering heeft haar autwoord nog niet bekend gemaakt, maar bet wordt ieder oogenblik te gemoct gezien.*1 Wij achten het niet onbelangrijk de vervolgin gen en veroordeolingeu naar aanleiding van art. 8 der wet op het lager onderwijs ter algemeeoe kennis te brengen. Eenigen tijd geleden werden door een der schoolopzieners te Amsterdambij het gewoon schoolbezoek in eene bijzondere school voor meer uitgebreid lager onderwijs aan troffen: 1. in een vertrek waarin de meisjesschool gehouden wordt, eene jufvrouwoud 20 jaren, bezig met het onderwijs iu het schrijven; deze ua eenmaal bij het examen van hulponderwijzeres te zijn afgewezeuhad daarna slechts een akte voor de handwerken voor meisjes verkregeu2. in dat zelfde vertrek eene jufvrouw, oud 19 jaren, bezig met het onderwijs iu het spellen en lezen deze had zich nimmer aan eenig examen ouder worpen; 3. in het vertrek waarin de jongensschool gehouden wordt, een jongeling van 18 jaren oud, bezig met het onderwijs iu het rekenen deze was opzettelijk, in gebreke gebleven zich voor het eenige maanden vroeger gehouden examen van hulp onderwijzer aan tc melden en 4. in dat zelfde ver- trekeeu jongeling van 19 jaren oud, ingclijks bezig met het onderwijs in het rekenen; deze was reeds tweemalen bij het examen voor hulponderwijzer afgewezen. Bij vonnissen van den kantonregter van het 3e kanton aldaar, zijn voormelde vier peisonen. ter zake vau het onbevoegd geven van lager onderwijs veroordeelden wel N°. 1 tot een boete van f 12,50 of twee dagen gevangenis straf: N°. 2 tot f 25 of twee dageii; N°. 3 tot f 25 of twee dagen en N°. 4 tot '24 of vier dagen ge vangenisstraf. (Anist. Ct.) Het Utrcchtsch Dagblad geeft nog de volgende bijzonderheden betrekkelijk het luchtverschiju. el van den 4den dezer: „Omtrent het luchtverschijnsel, dat zich in den avond Yau den 4 dezer in ons geheele laud en zelfs in Duitschland heeft vertoondverneemt men nog gedurig nadere bijzonderheden. Vele daarvan getuigen echter, dat de waarnemingen en opmerkingen dienaangaande zeer uiteeuloopen. En geen wonder, het onverwachte en kortstondige van het verschijnselen de onbekendheid met datgene, waarop het bij de waarnemiugen daar van vooral aankomt, maakt dat vele berigten slechts geringe waarde hebben, terwijl zeer een voudige opmerkingen vaak belangrijk zijn om den aard en loop er van beter te leeren kennen. Veischijuselen zoo als dat van den 4 dezer, dat zich door eene buitengewone Iichtsontwikke- ling onderscheiddezijn vrij zeldzaam. In vele gevallen vielen er kort nadat zich een vuurbol vertoond had één of meerdere sleenen neêr, die somtijds diep in den grond sloegen en als zij spoedig werden uilgegraven nog warm waren. Kort na het vaneen springen verneemt raeu ge woonlijk eenen slagdie sterker of zwakker is naar mate men zich digter bij of verder van de laats bevindt waar hel geluid ontstaat. Vuur- olleu hebben zich zeker reeds sedert het bestaan der aarde vertoond en het nedervalleu daarvan is mede eveu zoo lang voorgekomen. De natuur kundigen van vroeger eeuwen eu zelfs nog van deze nebben allerlei veronderstellingen gemaakt aangaande den oorsprong en den aard dezer raad selachtige verschijnselen7 De een beweerde dat het metaaldampen waren die zich onder bijzon dere omslandighedeu in den dampkring verza melden en ontbrandden; de ander, dat hetstee- nen zouden zijndie uit de vuurbergen der maan naar de aarde worden geslingerd doch de eeno veronderstelling is even zoo onwaarschijnlijk als de andere en nagenoeg alle kunnen óp goede gronden weêrsproken worden. Sommigen loo chenden zelfs dat er bij het verschijnen van vuur bollen stoffen uit de lucht zouden vallen en dit was wel hel gemakkelijkst. In het jaar 1819 verscheen er echter een werk van Chladui over vuur-meleoren en over de met deze nedergevallene massa's. De schrijver heeft daarin de meeste gevallen van dien aard uit de geschiedenis bijeenverzameld. Het getal daarvan bedroeg meer den 280. Voorts beschouwde hij daarin de steen- en ijzermassa's die naar het uit wendig voorkomen te oordeclenvoor lucht- of meleoorstecnen worden gehouden eu in een woord, hij wist belangstelling voor do zaak op te wekken en lot het doen van waarnemingen uit te lokken. Het gevolg hiervan was da? men er meer de aandacht op vestigde en de waarnemin gen openbaar maakte. Het bleek toen dat deze vérschijnselen niet zoo zeldzaam zijn als men vroeger wel meende, en men zeide schertsend het is als of Chladni de ineteoorsteencn uit de lucht heeft gelokt. Het is hier de plaats niet om aangaande deze verschijnselen in bijzonderheden te tredendoch het zal den lezer zeker niet on gevallig zijn om ier vcrgelijkiug met den vuur bol van den 4 dezer, enkele bijzonderheden me degedeeld te zien aangaande een verschijnsel van dien aard dat door den beroemden Franscheu natuurkundige Biot naauwkeurig is onderzocht. Het had den 26 April 1893 in Frankrijk plaats. Des namiddags ten 1 ure zag men te Caen. Pont Audemer en andere plaats eu een vuurbol met zeer helderen glans die zich met groote snel heid door de lucht bewoog. Terstond daarna hoorde men te L'Aigle en meer dan 30 mijlen in den omtrek een hevig gekraak dat met drie of vier slagen als kanonschoten begon en als in hot geknetter van het klein geweervuur overging. Dit geraas hield 5 of 6 minuten aan; de vuurbol was intusscheu verdwenen in de rigting waarin dit plaats hadvertoonde zich eene kleine wolk. Die wolk was zeer hoogwant op twee plaatsen die een uur gaans van elkander gelegen waren meende men haar juist in het toppunt te zien. Gedurende het genoemde geknetter viel er eene menigte steenen neder waarvan Biot het ge- lal op 2000 h 3000 begrootte. „Zij wareu over eene streek verspreid van eene langronde gedaante, van 2'/2 mijl lengte bij 8 mijl breedte. De zwaarste steenen wogen 17,5 kilogrammen en de kleinste 4 onsen. De massa der gezamenlijke steenen werd door Biot op 10,000 kilogrammen geschat. Zij vielen heet ne der, wareu aanvankelijk week zoodat zij de in drukken van de voorwerpen hadden, waarmede zij in aanraking waren gekomen, doch werden spoedig hard. Dit geval zou met nog een aantal andere kunnen worden vermeerderd. De omstan digheden die bij deze verschijnselen plaats heb ben komen in de hoofdzaken overeen. Indien men nu vraagt welke de uitkomsten zijn der onderzoekingen, die aangaande de vuur bollen en meteoorsteenen in heiwerk gesteld zijn, dan komen deze kortelijk op het volgende nedor. Dc vuurbollen zijn l'igchamcn die niet totdezo aarde belmoren. Zij zweven volgens de wet en der traagheid en der aantrekkingskracht in be paalde baucn in de hemelruimte om. Doorsnij den deze banen die der aarde cn bevindt deze zich gelijktijdig met zoodanig ligchaam in de na bijheid van de doorsnededan wordt het lig chaam door de aarde aangetrokken en valtna allengs tot de oppervlakte genaderd te zijn, daar op neder. Waarschijnlijk worden deze ligchamen eerst lichteud wanneer zij in den dampkring der aarde komen dat is op '5 tot 18 mijlen boven hare oppervlakte. Zij voeren geenc onbekende stolfen aan de aarde toe, want de scheikunde heeft, hij de ontleding der meteoorsteenen. gcene stoiren gevonden die niet reeds op aarde bekend waren. De rangschikking cn verLinding der bestanddeelen wijkt echter min of meer van die der bekende mineralen af. In eenige geval len is het bijna zuiver ijzer en daar (tit zelden op aarde voorkomt (behalve in enkele stukken die hier cn daar soms van zeer groote massa worden aangetroffen), vermoedt men dat deze ook eenmaal als vuurbolleu of meteoorsteenen uit de lucht zijn gevallen. „Wat nu den vuurbol van den 4 dezer aangaat f

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 3