TELEGRAMMEN BUITENLAND. Eeno andere leemle is nu gelegen in Art. 18 der Wet. Voor het geval, dat er hypotheken of privilegiën ten laste van het ticiidregtdat afgekocht wordt, bestaan en eene rangschikking van schuldeischers moet plaats hebben heeft Art. 18 verwe zen naar de bepalingen van het Wetboek van Burgerlijke Kegtsvordering omtrent dc executie op roerende goederen. Het doel van die rangregeling is nl. om te geraken tot eene behoorlijke verdeeling der kooppenningen. In het stelsel der Begering was dit ook voldoende en had men met de meer omslagtige vormen van de executie op onroerend goel en de rangregeling daarover niets te makenwant de overschrijving werJ in dat stelsel niet vereischtalles liep af met wederzijdsche quitantiën. Nu evenwel Art. 1 de overschrijving van den titel als vereischte stelt nu behoort ook eene rangregeling plaats te hebben gelijk bij het Burgerlijk Wetboek voor on roerend goed is voorgeschrevenwant nu moet men eerst bekomen roijement der hy pothecaire inschrijvingen en daarna over schrijving van het tiendregt, vrij en onbe zwaard. Er moet dus naar andere artike len van het Wetboek van Burgerlijke Regts- vordering (art. 553 tot 561) verwezen worden dan nu geschiedt bij Art. 18 van het in overhaasting aangenomen ontwerp. De slotsom van deze beschouwing kan dus gcene andere zijn dan datdaargelaten nog de verdiensten of gebreken van het wetsontwerp in andere opzigtende Eerste Kamer der Slaten-Generaal het nooit kan of mag aannemen zoo als het daar ligt wil zij niet de Grondwet schenden en te vens een ontwerp in het leven roepen dat met de regelen van het Burgerlijk Wetboek in llagranten strijd is. En ziet daar nu den eersten grooten arbeid van onzen Minister van Justitie De Poolsehe beweging, welke zoo zeer aller aandacht boeide en veler vrees opwekte voor een altijd mogelijkbii algemeenen oorlog, heeft eens- khips eene wending genomenwelke haar nado- reud einde voorspelt. Den 18 Maart werd le Zogoscio een strijd ge voerd die beslissend was. De kavallerie en do wagens der opstandelingen, door den hevigeu aanval der Kussen overrompeldraakten ver strooid en hoewel het gevecht wanhopig tot den avond werd voortgezet, tusschen de Kussen en Polenachtte de Dictator Langiewicz het oogen- blik gekomen om met zijn staf de vlugt le ne men. Do opstandelingen, naar Wilitza teruggetrokken zijnde, zijn door de Kussen verder vervolgd en h'cbben ook het onderspit moeten delven. Wat ontkwam, vlugtte óf naar Gallicicóf zocht een goed heenkomen in de bosschen. Velenmen zegt 2000 man der insurgenten staan op de Oos- tenrijksche grenzen. Zij hebben nu slechts do keuzeom óf door de Kussen in de pan gehakt le worden óf gevangen le wordcu genomen. Wat Langiewicz verder betreft, hij en zijne schoonc vrouwelijke adjudant de Weichsel over getrokken zijnde, begaven zich naar Gallicic. Weldra door de Ooslcnrijksche huzarendie hem om ziju pas vroegen, herkend, was hij hun ar restant en werd hij naar Tarnow overgebragt. Zijn gelukkig gestarnte is spoedig verbleekt en, zoo er geen hoop voor hem bestond op de genade des Keizers, zou do schitterende ster zijns leveus spoedig zijn ondergegaan Dat Pi llissen krachtens de conventie van 8 Fe bruary Rusland de behulpzame hand is blijven bieden, is volgons de laatste berigten op nieuw ^bleken. Eene Kussischo kolonue is over Ple- hen, Neustadt en Wreschou, alle welke plaat- n in het hertogdom Poson en dus op Pruissisch ondgebied gelogen zijn naar Polen gemarcheerd. Zoo is dc hoofdmagt der opstandclingeu gebro ken en daar hun hoofd, ecu man, in wieu het >gste vertrouwen gesteld werd door allen, hen - laten heeft, zullcu do hier en daar overgeble- ;icn misschien nog oen poos zich verzetten „•in eindelijk toch ook voor de overmagt te bukken. I ioovceï sympathie wij ook gevoelen voor de zaak der Polen, bejammeren wij bet niet, dat do opstand zoo goed als gefnuikt is. Men weet niet s, i-ïko do gevolgen van den opstand zouden kun- i:.-n geweest zijn, indien bun meer geluk en iapathie was ten deel gevallen. Wij hopen nu maardat Keizer Alexander van deze gelegenheid gebruik, zal makenom aan Polen èn eene algemeene amnestie le verleenen èn eene constitutie waarop zij sedert jarenover eenkomstig de beloften van zijn Keizerlijken Oom Alexander Ivolkomen regt hebben. De onder vinding toch heeft nu genoegzaam bewezen, dat zij op den duur niet in rust te houden zijn. Ook brengt het Rusland1s belang mede, om zich niet te wagen aan de tweede explosie van de harts- togteu. De vreedzame baau van ontwikkeling, waarop Kusland zich thans beweegtmag niet gestoord worden door revoluliën van buiten. En al do volken, welke onder Rusland's schepter zich bevinden, hebben allen evenzeer regt op de wel daden der burgerlijke vrijheid. Is het reeds hard voor Polen door een vreemden beheerscher gere geerd te wordende wonde kan alleen verzacht worden door den lijder die versterkende midde len toe tc dieuem, welke voor zijn organisme passen. Door de plotselinge wending, welke thans de Poolsehe zaak heeft genomenverliest al hetgeen in de laatste dagen gesproken is, in de verschil lende Parlementen en geschriftenzijne waarde. De oorlogzuchtige taal van Prins Napoleon quasi berispt door den heer Billaultin den Pa rijsehen Senaat, zal alleen gedenkwaardig blijven om te constaterenwelke gevoelens eigenlijk Frankrijk bezielen want zijne taal heeft algemeen toejuiching ondervonden. De heer Billaultde minister-redenaardie den Prins beantwoordde, sprak ook slechts in negativen zin. De eigenlijke Êolitiek van den Keizer wist hij kunstig te ver ergen. De reis van den Oostenrijkschen gezant te Parijs, den Prins von Melterniehnaai'Weenen, zal niet ligt vergeten worden, daar er zonneklaar uit bleek, dat Napoleon dien gezant bijna overreed had, om Oostenrijk ten zijnen gunste te stem men. De Ooslenrijkscke politieke mannen heb ben zich niet laten van "en en daardoor is aan Napoleon een grootc steun ontvallen. Onder de leekenen van sympathie voor Polen teekenen wij nog op het besluit van den Zwced- schen Landdag, ora eenige adressen ten gunste van Polen naar de Commissie uit den Landdag te reuvoijeren. Verstandig is het daarbij van de Regering gehandeld, dat zij den wensch heeft le kennen gegevendat haar hel initiatief in deze zaak mogl worden gelalen. De jongste tijdingen uit Mexicohoe schoon klinkend ook zijn op dit oogeublik nog niet als gunstig te roemen voor Frankrijk. Wel heeft ge neraal Forey in eene proclamatie den aanstaan den aanval op Puebla aangekondigd maar tus schen aankondigen en veroveren ligt nog een groot verschik Mooije woordjes fluistert hij in uie proclamatie den Mexicanen toedat zij o. a. vrij zullen zijn in de keuze van hun bestuur en dat het Frausche leger lang genoeg in Mexico zal vertoeven, om dc Regering te ondersteunen op den weg van vooruitgang. Maarals eenmaal de Frausche legerscharen Puebla en Mexico ze gevierend ziju binnengetrokken is het moeijclijk te verwachten dat de kommanderende oversten en de Fransche diplomaten geeue pressie zouden uitoefenen op het bestuur. Wat iulusschen het veroveren van Puebla be treft al gelukt zulks aan de Frauschen de cho lera en typhus welke daar heerschen kunnen wel ecus no vijanden zijndie aan Frankrijk den buit kunnen betwisten. Naar ons inzien blijft de positie van Frankrijk in Mexico steeds hagchelijk. De Prins von Metternich van wiens reis naar Wcenen zoo veel gerept isis thans te Parijs op zijn post teruggekeerd. Onmiddellijk heeft hij met den heer Drouyn de Lhuys eene conferentie gehad. Wij zijn benieuwd te vernemen of Oos tenrijk met Frankrijk nu een of ander verbond zal aangaan. Wij geloovendatop dit oogen- blikniet anders dan politieke onderhandelingen en slappen de belangstelling voor Polen zullen bezegelen. Men verzekert, dat de lieer Farini, de minis ter-president te Turijnzijn ontslag zou hebben aangeboden en vervangen worden door den beer Minghetti. Ook zou de Minister van Marine door een ander vervangen worden. Volgens de laatste berigten uit Amerika heb ben de Noordelijken in een veldslag bij de rivier Yazoo, eene belangrijke overwinning behaald op de Zuidelijken. BERLIJN 24 Maart. De Breslauer Zeitung deelt een berigt mede uit Krakau van 23 dezer s avonds. Sedert den ochtend van dien dag had er een gevecht plaats gehad tot heden evenwel onbeslist, lusschcu Lazy, Miechow en Igolomia. In het leger der opstandelingen bevonden zich Wisozki, Bêntowski, Schiechowski en Rochebruue. Te Karau hebben de kozakkeu ecue Oostenrijk- sche patrouille geplunderd en een man gedood. KRAKAU, 22 Maart. Langiewicz is heden hier aangekomen en naar de Citadel gebragt alwaar hij niet als gevangen man wordt behandeld. Het gerucht looptdat in het kamp der opstandelin gen een twist is uitgebrokenwaaryau Mieros- lawski de oorzaak is. RZESZOW, 24 Maart. De opstandelingen on der beyel vaa Czechowskizijn eergister bij Le- zansk vei'slagétt óïl Vérsfrooid. Geheele scharen van hen slroomen naar Gallicië. Bij Krzeseow en Potok wordt sedert twee dagen slag geleverd. De opstandelingen werden echter teruggeslagen. Niet ver van het Panslower-bosch, op Russisch grondgebiedzijn 300 man opstandelingen ge- NAPELS 2l Maart. De autoriteiten hebben eene groote manifestatie toegelaten op den 10 dezerhet Patroonsfeest van Garibaldi. Eene processie van burgers werd voorafgegaan door de busten van Victor Emmanuel en Garibaldi. Men heeft alleen moeite gehad om de menigte af te houden van het Russisch consulaalsgebouw. 's Avonds had er echter eene erge demonstratie laats waarbij de militairen werden beleedigd. e menigte werd echter uiteengejaagd en na eenige inhechtenisnemingen, is de orde verder gehandhaafd. NEW-YORK, 13 Maart. Er loopt een gerucht, dat de Zuidelijken verschillende Steamers te Mobile hebben in gereedheid gebragtoru op de blokkade der vloot van de Noordelijken een aan val te doen. Men gelooft, dat Lincoln spoedig weder soldaten zou aanvragen. De Zuidelijken hebben de negers aan de Rappahannock gewapend. FRANKRIJK. De medaille ter heriunering aan het bezoek van de Koningin van Engeland te Parijs welke ter vervaardiging was opgedragen aan den heer Mer- ley, is thans gereed. Aan den eenen kant is do welgelijkende met eene lauwerkrans bekroonde buste van den Keizer. Aan de de keerzijde ziet men twee jeugdige vrouwen, voorstellende'Frank rijk en Engelanddie elkander de hand reiken. Frankrijk heeft een schepter in de hand, waarbo ven een arend boven dien van Engeland is een luipaard. Boven deze vrouwen zweeft een engel, houdende in de hand een band waarop de woor den Soyez la bienvenue(Wees welkom.) Achter iedere vrouw is het wapen der beide na tiën. Het landgoed Chateau Margaux, zoo beroemd wegens den aldaar verbouwd wordenden wijn, is voor 2,500,000 fr. aan den heer Cahuzac koopman te Parijs verkochtin 1840 werd er 1,250,000 fr. voor betaald. Een koopman te Vincennes is in November van het vorige jaar veroordeeld om voor 1000 fr. een rijtuig over te nemen waaraan een zijner be dienden met een kar schade had toegebragt. Hij wilde het rijtuig doen repareren, ten einde het weder te yerkoopen, en men verbeelde zich zijne verwondering, toen een wagenmakersknecht hem 5000 fr. aan bankpapier kwam brengen die hij in een dér kussens had gevonden. De koopman gaf hem 1000 fr. ter beloouing voor zijne eerlijk heid. ENGELAND. Alles gebeurt te Londen op groote schaalzoo ook de diefstallen. Woensdag avond wisten een of meer dieven zich te verschuilen in den kelder van een horologiemaker en juwelier; des nachts boorden zij een gat in het plafond en kwamen daardoor in den winkelwaaruit zij niet minder dan 120 gouden horologies, 30 diamanten ringen, 350 ringen van allerlei soort, een groote hoeveel heid trouwringen meer dan 200 gouden kettin genbijna 300 brocheseen aantal braceletten, enz1., enz.benevens 70 p. st a 80 p. st. in geld ontvreemdden. Men rekent dat die dievendie men nog niet, op het spoor is, voor eene waardo yan 3000 p. st. hebben medegenomen. De New-Yorksche bladen deelen den dood mede van een tachtigjarigen millionnair. Nicholas Long- work. Hij trad zijn maatschappelijk leven in als schoenmaker en werd daarna advocaat. Eenmaal verdedigde hij voor de balie een paardendief, en toen hij het geluk had dezen man vrij te pleiten, werd hem als extra belooning een paar kleine koperen distilleerketels gegeven, die hij tegen 33 acres verruilde. Dit lei den grondslag tot zijuo fortuin. Hij was een uitstekend kruidkundige en wijdde veei van zijn tijd aan de cultuur van de druif en de aardbezie. Toen hij stierf bezat hy meer dan 20 millioen dollars. Brieven uit Opper-Canada melden dat eene olie bron die gedurende eenigen tijd scheen uitgeput te zijnop nieuw begonnen is te vloeijen en thans 300 a 500 vaten per dag oplevert ook uit ver scheidene andere putten werd eene aanzienlijke hoeveelheid opgepompt, zoo dat vooreerst geen gebrek aan aardolie was le vreezen. BELGIË. BRUGGE, 21 Maart. Meer dan 400 werklieden zijn vlijtig bezig aan den aanleg der spoorbaan van Eecloo naar Brugge. Naar het schijnt heeft het Staatsbestuur er in toegestemd de treinen vertrekkende van Gent naar Brugge, langs Eecloo, op den Staats-spoorweg te laten loopen van aan het kasteel van den heer Kervyn-Van Zuylen, to S. Michiels tot in de slation van Bruggeten einde de concessionnaire maatschappij in staat to stellen de exploitatie van haren weg met Mei aanstaande te beginnen. Naar men meldt zou er in de omstreken van Meulebeke eene afschuwelijke daad plaats ge had hebben. Een landbouwer had brood gebak-

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 2