BINNENLAND. FRANKRIJK. De juweliers le Parijs zijn tegenwoordig bloot gesteld aan eene nieuwe soort van diefstal. De dief is zeer net gekleed eu draagt eeue bril voor bijzienden. Hij vraagt om zeer kleine diamanten of paarlenwelke om hunne kleinheid bij eene menigte in een papier worden bewaard. O in ze goed te bezien bukt de bijziende heer zeer digt op het papiersteekt dan onbemerkt zijn tong uit en steelt op die wijze een aantal dezer kleine voorwenpen. Het is gebeurd dat de diefwan neer hij werd betrapt de paarlen of diamanten inslikte.' Dezer dagen kwam een gebrilde heer bij een juwelier en vroeg om kleine diamanten deze had eenig vermoeden zeide dat hij ze niet voorhanden had en verzocht den heer den vol genden dag terug te keeren. Deze keerde ook terug, doch de juwelier had zijne maatregelen genomen. Hij had het papier en de diamanten in een zeer hitier en wausmakend vocht gedoopt eu een verkleede policie-agent in zijn winkel ge plaatst. De bijziende maakte zijne manoeuvre, stak de tong uit. doch moest wegens het hittere vocht de diamantjes uitspuwen terwijl hij hoven- dien werd gearresteerd. DUITSCHLAND. Uit Dresden wordt het overlijden gemeld van den beroemden goochelaar Bosco. De laatste ja ren zijns levens bragt hij op een Iandgoedje door, dat hij zich in het dorp Gruna had aangekocht. Twee vrouwen te Slorckensohndie in het zelfde jaar op hetzelfde uur geboren waren zijn den 24 Februarij op hetzelfde uur gestorveu. Zij waren 67 jaren oud, gedurende hun geheele leven vriendinnen en bleven elkaar getrouw in den dood. Uit Christiania wordt gemelddat de gymnas- lick-vereeniging aldaar den 1 dezer een wedren op schaatsen heeft gehouden waaraan 70 perso nen deel namen. De renbaan was 1500 cl 1 a Duitsche mijl) lang cu strekte zich uit van het I.adegaars-eiland Lot aan de stad. De eerste die het doel bereikte, had de reis in nog geen 54, de laatste in nog geen 60 seconden afgelegd. De „onoverwinnelijke" generaal der Polen Marian Langiewicz, wien men ecue ecrcsabel zal aanbieden is in den laalsten tijd op het tooueêi des Poolschen opstands zoo zeer op den voor grond gelreden dat cenige bijzonderheden om trent ziju vroeger leven niet onbelangrijk ziju. Hij werd geboren in het hertogdom Posen, al waar zijn vader geneesheer was en thans zijn oudste "broeder nog die betrekking bekleedt te Wilkowo;in 18-18 begaf hij zich naar de uuiversi- leit te Breslau als student iu de ph losofie. Eeni- gen lijd daarna bezocht hij ook de academie te Praag, alwaar hij zich vooral aan de Slavische taalstudiën wijddemaar keerde weldra naar Breslau terug óm de collegiëa in de wiskunde te volgen. Daar ziju vermogen hem niet toeliet lan ger aan de hoogescbolen te verwijlen nam hij de zeer voordeelige post van onderwijzer bij ze keren landeigenaar in Polen aan, welke hem werd aangeboden. Twee jaren later keerde hij wederom naar de academie van Breslau terug alwaar hij zijne studiën voortzette om vervolgenss te Berlijn zijn burgerpligt omtrent de krijgsdienst te vervullen en een jaar bij de artillerie ie dieneu. Eonige jaren later bezocht hij Parijs om zich vervolgens naar Italië te begeven hij maak'e deel uit van het Garibaldiaansch leger iu de Yeldtogten van Napels eu Sicilië, eu bekleedde daarop de heirekking van hoogleeraar aan de krijgskundige school te Cunko. De geueraal Langiewicz teit thans ongeveer vier en dertig jaren is klein van gestalte eu heeft zich zoowel door zijn moed en vastberaden heid in den strijd, als door zijne welwillendheid jegens zijne manschappen en zorg voor zieken eu gekwetsten een onwrikbaar vertrouwen van tie zijde zijner onderhebbenden verworven. De op de Bussen behaalde voordeden ziju vooral toe te schrijven aan de snelheid zijner krijgsbewegingen, die ons aan dc Napoleontische school doen deu ken. ENGELAND. Eene kraLkzinnige vrouw in Pensylvanie heeft drie van hare kinderen gedood zij sneed ze daarna hot hoofd af, en deelde de ligchamen in kleine stukken die zij verbrandde, zoo dat men slechts verkoolde beenderen gevonden heeft. Te New-York wordt een schip gebouwd om dienst te doen tusschen die stad en Albany. Het zal het grootste zijn dat men ooit op do wale- reu zag. want het zal 560 gemeubileerde vertrek ken bevatten. Te New-York is thans ter bezigtiging gesteld eene monster-peer uil Caiifornië die niet min der weegt dan drie ponden en zeven onsen. Het schijnt een soort van Puchesse d'Angoulème te zijn, en zij is zegt eeu Amerikaansch blad' ongeveer tweemaal zoo groot a!s de dikste van dien aard, welke aan deze zijde van de Rocky Mountains gevonden worden. Een Amerikaansch dagblad bevat de volgende advertentie vau ecu steeukoleu-kooperOuze troepen zijn de Rappahaunock overgetrokken en zullen binnen kort meester van Richmond ziju. Wij verwachten ous dus eerlang op den terug keer des vredes en op eene algeineene rust. Onze soldaten hebben gestreden met eenen gloed bijna gelijk slaande aan de hitte der steenkolen verkrijgbaar bij W. Alten, wiens groote bergplaats gelegen is Rue du Nord N°. 935. BELGIË. In de vorige week viel eene zwangere vrouw te Antwerpen van eene brug in de Schelde. Schipper de llaeck die juist met zijn schip door de brug was gevaren sprong geheel gekleed iu het watergreep de reeds zinkende vrouw en schoon hij eeuigen tijd met zijnen zwaren last tegen den stroom woistelen moest, gelukte het hem haar boven te houden tot er hulp kwam. Deze schipper heeft reeds dertien malen men- scheulevens gered en ontving tweemalen eene medaille voor zijne edelmoedige daden. BERGEN 8 Maart. Gisteren morgen is een ongeluk voorgevallen op de lijn van den Belgi schen oosleiijken spoorweg, nabij Charleroi. Twee aardewerkers die aan de Berge'usche Poort ar beiddenbegaven zich rond 5',2 ure naar hun werk het spoor volgende. Zij zagen den reizi gers-trein die naar Leuven reed aankomen en ontweken dien op de andere lijn, doch on gelukkig kwam ter zelfder tijd op deze een an dere trein aan en een der werklieden door de locomotief getroffenwerd op eenen afstaud van 79 meiers gesleurd, alwaar men zijne nog leven de ledematen verspreid en verminkt terug vond welke nog slechts eeu vormlooze eu afzigtelijke hoop vleesch was. VERVIERS 11 MaartEen inwoner dezer stad oud 23 jaren is gister schielijk overleden ten gevolge van een al te groot eetmaal met paardenvleescheeu half uur na zijn avondmaal kreeg hij geweldige krampen die zijueu dood veroorzaakten. ZWITSERLAND. Tusschen Zwitserland en een groot gedeelte van Europa wordt thans eeu uitgebreide handel ge- dreveu in ijs. De Duitsche en Fransche spoor wegen hebben eeu speciaal tarief tot verlaagde prijzen voor het vervoer van dat artikel vastge steld. Volgens brieven uit Zwitserland zijn reeds verbazend groote bestellingen ontvangen. Te Griudelwald ziju honderdon van werklieden bezig met het ijs ter expoi talie in blokken te snijden. Eene tot hiertoe nog ongekende diepte ia het ijs is bereikt en men heeft in deze diepte verassende wonderen ontdekt. Na tot verscheidene lagen doorgedrongen te zijn kwamen de arbeiders te Griudelwald aan eene soort van opening in de ijsmassa, voerende naar eene natuurlijke grot van 163 voet lengte89 voet breedte én 65 voet hoogte. De Werklieden d e het eerst deze spe lonk binnentraden stonden opgetogen van bewon dering over het prachtig schouwspel. De grot wordt thans door toortsen en Bengaalsch vuur verlicht, hetwelk een oogverblindend effect maakt op deze kristallen muren. SLUIS, 18 Maart. De Tweede Kamer der Sla- ten-Generaal heeft de beide wetsontwerpen de Kroondomeinen betreffendemet eenparige stem men en onveranderd aangenomen. Daarna zijn de discussiën over de afkoopbaarstetliug der tien den begonnen. De lieer Fransen van de Putte, Minister van Koloniën heeft de tweede half jarige Begrooting van zijn Departement voor het jaar 1863 aan de Kamer toegezondcu. Daaruit blijkt o. a.dat de Minister eene som van f 5000 heeft uitgetrokken om die te besleden voor toelagen te verleeueu aan ambtenarendiekortelings uit Iudië terug gekeerd werkzaamhedenleu nutte van zijn Departement, zulleu praeslereu. Met leedwezen vernemen wij dat de oud-Minis ter van Marine de heer mr. J. S. Lotsy sedert vier dagen zeer ernstig ongesteld is. Dezen mor gen had de koortsdie reeds eergisler avond zich openbaarde den zieke nog niet verlaten. Heden ontvingen wij per telegraaf uit Rome het berigt dat liet Z. den Paus behaagd heeft, in plaats van mgr. S. M. Vechiotli sedert 12 December 1855 internuntius van Z. H. aan ons Hof, te benoemen den heer Orelia. De heer Vecchiolti is benoemd tot lid van den Staatsraad. SLUIS 19 Maart. Bij een dezer dagen door Z. M. genomen besluit, is de formatie van het offi ciers-corps bij tiet wapen der Koninklijke maré- chaussée, op nieuw geregeld, en bepaald dat er zullen ziju Bij de divisie iu Noord-Brabant en Zeeland 1 inaj. op een iractemeut van f 2609 3 kapls. op ecu Iractemeut van f 1709. 2 luits. op een Iraclemenl van f 1193 (2e luit. zijnde f 1200)bij de divisie van Limburg 1 maj.1 kap.2 luitsop Iractemeut als voreu. Naar wij vernemen zal Z. M. de Koning om streeks den 9 April de hoofdstad bezoeken. (Handelsblad.) Z. M. heeft bepaald dat het port der blieven, die tusschen het Rijk en da Nedorlandsche Kolo niën Suriname en Curasao benevens onderhoo- righeden over en weder door middel van gesloten brievenmalen over Engeland verzonden worden na 16 Maart weder wordt gebragt op vijf en tach tig cents voor den enkelen brief, zijnde tien cents ten behoeve van het Rijk, tien cents ten behoevo der koloniale kas, vijf'en zestig cents tot goed making van hetgeen aan buitênlaudsche Rege ringen of adminisiratiën wegens regten van door voer of kosten van overbrenging verschuldigd is in overeenstemming met hetgeen daaromtrent bij art. 1 van het Kon. besluit van 5 Maart 183i (St. BI. Nn. 15) werd bepaald. De Pruissische Staats-Anzcigcrhet officieelo dagblad, deelt iu zijn jongst verschenen nummer mededat de heer mr. \V. G. baron Branlseu van de Zijp, kamerheer des Koaings bevorderd is tot ridder der 3e kl. van den Rooden Adelaar. Wij vernemen dat het wcts-onlwerp omtrent het zegeiregt aan den raad van state onderwor pen is. Naar men zegt, ziju in het oorspronke lijke ontwerp geene belangrijke verauderingeu gebragt. De vrijstelling van het zegeiregt op do dagbladen is daarbij behouden. Maar de Minister schijnt ecuigermate toegegeven te hebben aan het verlangen van den handelmet betrekking tot het handelszegel. Naar men verneemt zal het korps mariniers worden uitgebreid e i zullen er twee divisiën wor den geformeerd, ieder met vier kompagaiën. Ter algemeene kennis van het leger is gebragt. dat gedurende den loop van dit jaargeene offi cieren meer van het leger hier te lande bij dat ia Oost-Iudie zullen overgeplaatst worden. Men verzekert algemeen, dat dezer dagen door den heer Jager van de Ministers van Biunen- landsche Laken en van Financiën de voorafgaande, bij de concessie gevorderde, goedkeuring is ont vangen op het door hem ingezonden ontwerp der statuten \oor de Amslcrdamsche-kauaalmaat- schappij (doorgraving van Holland op ziju smalst en landaanwinning. Ook verneemt 'men gdat binnen kort de gelegenheid lot deelnemiug zal wordeu opengesteld. De Arnhcmschc Courant schrijft, dat bij het mi nisterie van Koloniën het voornemen bestaat, om voortdurend enkele Indische ambtenaren, met verlof hier aanweziglijdelijk aan het Departe ment te verbinden opdat zij dau later naar In- die terugkeerende, daar met de iuzigteu der Re gering in het Moederland hekend zijn. en omge keerd het Ministerie ook meer op de hoogte blijft van de behoeften eu belangen der Kolonie zon als die zich daar openbaren. De afwisseling kan niet dan gunstig werken do banden versterken en de Indische ambteuaar kan daardoor én iets langer verlof bekomen én dat verlof nuttig be steden. Men deelt ons van eeue zeer geachte zijde ten aanzien der stagnatie vau betaling der he'ereu Schimmelpeuniuck en Co. te Batavia Soerabaija, Passaroeang en Proboliugo mede dat alle goe deren welke aan genoemde firma waren gecon signeerd vrij en onbelast zijn eu onmiddellijk aan dc gevolmagtigden der eigenaars zullen wor den uitgeleverd terwijl de hoeken bijgewerkt eu in behoorlijke orde zijn bevonden zoodat allo vooruitzigt bestaatdat de zaken bij minuelijko schikking geliquideerd zulleu worden waartoo reeds alle crediteuren, die op de eerste compari tie tegenwoordig waren, hunne toeslemming heb ben gegeven. A'. R. C. Het Staatsblad N°. 11 behelst een Koninklijk besluit van den 16 Februarij 1863 houdende be paling dat de ligting der nationale militie voor 1863 zal bedragen 8800 man waarvan hoogstens 300 voor de dienst Ier zee worden bestemd. Het aandeel door elke provincie in die ligting dragen zal ziju: voor Noord-Brabant, 1105 Gelderland 1379, Zuid-Holland 1565 Noord-Hol laud 1873, Zeeland 419, Utrecht 432, Friesland 773, Over ijssel 625, Groningen 570, Drenthe 26'3 eu Lim burg 604. Het Provinciaal Blad N°. 31 bevat het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland., waarbij is vastgesteld het aandeel door de gemeenten de zer provincie te dragen in dc ligting voor de na tionale militie van dit jaar. Il t totaal cijfer be draagt 419, waarvan Goes 10, Middelburg 41 Neuzeu 10, Vlissingen 22, Zierikzee 19, en'ieder der overige gemeenten minder dan 10. Naar wij vernemen is dezer dagen bij hevel schrift der arrondissements-regtbank te Middel burg, naar den procureur-generaal bij het pro- viuciaal geregtshof in Zeeland verwezen de per soon van I». Faas gedetineerd in liet huis van verzekeringte Middelburg, ter zake dat hij op eeu avond iu de maaud December 1862 op dé markt te Biervliet Anna Elisabeth lloeveuagel heeft op gewacht, met het doel om haar het leven te be nemen dat hij haar tot dat einde heeft aauge- grepen en met eeu mes eeue verwondiug aan deu hals toegebragt zijnde hij echter verder iu ziju voornemen om haar te doodeu door tijdig opge daagde hulp en dus door omstandigheden vau zijnen wil onafhankelijk verhinderd alsmede dat hij zich gewelddadig heeft verzet legen een rijks- en een gemeente-veldwachter, die hem na het plegen yan de daad gevangen >vilde nemen, cu

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 3