TELEGRAMMEN. BUITENLAND. Sot stand le brengen. Behalve de Grond wet, verzetten zich de vrijheid en de zoo wenschelijke ontwikkeling der Gemeenten tegen het nu aangenomen Artikel li der Wet. Kan de Eerste Kamer zulk een in het oog loopend vergrijp legen de Grondwet goedkeuren Maar er is nog iets. Art. 191 der Grondwet bepaalt, dat men voor het ge ven van middelbaar en lager onderwijs moet hebben een bewijs van bekwaamheid en zedelijkheid. Daar nu de lingering in de door de Kamer aangenomen Wet de Polytechnische School tot het Middelbaar Onderwijs heeft gebragtmoeten de On derwijzers van die instellingkrachlens bet bovengenoemd Artikelbewijzen van be kwaamheid en zedelijkheid overleveren. Wat bepaalt echter de Wetgever in de aangenomen Wet Aan den Koning wordt de benoeming van de Iloogleeraren en an dere Leeraren bij die Polytechnische School opgedragen zonder dat van die Onderwij zers aden van bekwaamheid en zedelijkheid worden gevorderd. Is dat dus niet in lïjn- regtcn strijd met de GrondwetHier kan de bedenking niet gelden waar vinden wij On 'erwijzers als wij zulke acten van hen vergen moeten? integendeel, hier was reeds eene vingerwijzing, dat de Polytech nische School niet behoort tot het Middel baar Onderwijs. De lieer Tiioiibeckis heeft het bezwaar zeer goed gevoeld. Maar wat deed hij Hij betoogde dat de zoo even aangehaalde bepaling der Grondwet alleen toepasselijk was op hen die bijzonder mid delbaar en bijzonder lager onderwijs gaven. De Grondwet maakt die onderschei ing niet en bij gevolg bestaat zij alleen in het brein des Ministers. Ook is zij eenc ongerijmd heid. Of het Middelbaar Onderwijs van wege den Staat of door particulieren ge geven wordtdat verandert dén aard van dat onderwijs en de zorg der Regering niet. Over do Polytechnische School ware hier meer nog te zeggenmaar daar wij van het hoofdbetoog niet willen afwijkenna melijk de vraag der grondwettigheidin verband met de Eerste Kamerbehouden wij de bespreking daarvan tot later. De grondwettige bezwarenwelke wij hierboven aanwezen als duidelijk bestaande zullen die niet in de Eerste Kamer met volle regt tegenkanting en wel in dien zin ontmoeten dat men tot de goedkeuring der Wet op het Middelbaar Onderwijs niet zal kunnen overgaan Niemand toch zal durven beweren dat die grondwettige bezwaren van zoo weinig gewigt zijn, dal zij, tegenover het vele goede in de Welover het hoofd behoor den gezien te worden. Zoo iemand die leer ware toegedaan, die bedenke dat men, door zulk eene uitleggingeigenlijk de ge- heele Grondwet tot een wassen neus zou maken. Maar die bezwaren zijn integen deel van hoog gewigt. Of zijn niet een goed toezigt op het Onderwijszorg voor de finantiële belangen der Gemeenten en het niet begunstigen van den eenen Onder wijzer boven den anderen de eerste ver- eischten welke in een vvelgeregeldeu Staat t huis belmoren Ilet is van de waardigheid der Kamer in geenen deele te verwachten dut zij op zulke hoofdbelangen geen acht zou slaan -en van hare liefde voor de Grondwet en stipte gehoorzaamheid aan hare bepa lingen is het niets te veel gevergddat zijook nutoonen zalhoe noodig liet ook schijnen moge het Middelbaar Onder wijs, dat zoo lang ongeregeld is gebleven, thans le regelenliet nog noodiger is eed en pligt getrouw te blijven enzonder aanzien des persoonseene slem uit te brengen al is de verwerping der Wet er het gevolg van. l'e plannenoin in de Poolsche aangelegen heden tusschen beide te komen nemen een zon derlingen loop. Nadat het voornemen om eene tusschenkomst der Westelijke Mogendheden met Oostenrijk daar te stellen, in rook verdwenen was, zeidc men, dat Engeland en Frankrijk ge meenschappelijk te St. Petersburg en Berlijn de noodige tappen zouden doen. Eugeland's rege ring scheen echter daarin geen zin le hebben. Zij bepaalde zich er slechts toe om le Berlijn eene nota le overhandigen, die, in vriendschappelijke laaislechts eeuige bedenkingen opperde tegen de conventie van 8 Februarij. Men kan dus ge noegzaam zeker ziju. dat Engeland en Frankrijk te zamen niet éénen weg zullen opgaan. Maar wat wil Engeland nu verder beproeven? Dit name lijk eene tusschenkomst van al de Mogendheden welke de tractaleu van 1813 geteekend hebben ten einde aan het Koningrijk Polen de toenmaals beloofde nationale Slaalsiustellingen te helpeu verschaffen. Reeds heeft Lord Russell aan de bedoeltie Mogendheden, in eene dépêche-circu laire, verzocht, op grond van het Weener trac- taatte St. Petersburg in de bres te springen voor Polen. Blijkbaar wil Engeland de quaïstie laten uitmaken door het gezamenlijk Europa, ten einde daardoor den invloed van Frankrijk, van hetwelk men steeds verwacht, dat het Rusland sparen, maar Pruisscn in de engte drijven zal, le knakken. De wezenlijke disharmonie tusschen Engeland en Frankrijk hoe kunstig ook uiterlijk bedektkomt door zulke handelingen ten duide lijkste uit. Engeland is van oudsher de vijand van Rusland dat met Frankrijk op verlerlei wijze verbonden is. Ook is de lusscheukomstwelke thans Engeland op het oog heeftvooral tegen Rusland gemunt, terwijl het Pruisscn vrijwaren wil vau alle mogelijke verwikkelingenwelke niets anders ten gevolge zouden hebben dan eene uitbreiding van FrankrijlFs magt ten koste van Pruissen. Volgens het dagblad la France hebben do meeste Mogendhedendie het Weener traclaat hebben geteekend En gel au u's voorstel aangeuo- men Oostenrijk schijnt ook niet ongenegen en zóó behendig heeft Engeland ook in dit opzigt geopereerd dat Frankrijk met fatsoen zich niet onttrekken kan. Of dit Eugelsche plan verwe zenlijkt kan worden blijft nog steeds eene vraag daar Pruisscn nog niet geantwoord heeft op do openingen, door Engeland gedaan. Maar al slaagt Engeland volkomen en willen al de Mogendheden met haar de handen ineenslaandan stuit meu nog op Rusland, dat van geene onderhandelingen ten gunste van Polen iets welen wilzoo lang do opstandelingen de wapenen niet hebben neder- gelegd. En daar is nog weinig kans op. De op stand is nog in \olleu gang. Ook is generaal Langiewicz tot Dictator óenoemd en hou, t zich in het Zuid-Westelijk gedeelte des lands, terwijl hij gedekt is door de Oosteurijksche grenzen ach ter zich met lierheid staande. Aan hem is door het revoluliounaire comité toegevoegd de generaal Wysozki, voor de militaire aangelegenheden, en voor de civile zaken zekere öentowskieen vroegere Pruissische artillerie-officier en afge vaardigde van Posen op den Pruissischen Land dag. Daarentegen heeft het Mieroslawzkidie eene poos het opperbevel over de opstandelingen voerde, het land uitgebannen. Daar hij door de aristocratische partij om zijne democratisch-socia- listische Legiuselcu verafschuwd werdis de ge nomen maatregel tegen hem eu de benoeming van generaal Wysozki in veler oog een teekeu dat men het aristocratisch element in den opstand hoopt op te nemen. Hiermede komt overeen het bcrigtdat de zoogenaamde Wittenlot de re- volutionnaire partij naderen en dat eeuige Pool sche leden van den Staatsraad hun ontslag heb ben geuomenwaaronder ook do Aartsbisschop Feliuski en de leden van den gemeenteraad le Warschau. Andi reu beweren daarentegendat Mieros- lawski zich teruggetrokken heeft, omdat hij hij dc boereu geeu nationaal bewustzijn en hij' den adel niet de ware zucht bespeurde om zich van Rusland af le scheuren. Wal den opstaud zeiven intussehen betreft, deze neemt, volgens de laatste berigleusteeds toe. Ook in Podolic eu vele districten van Rus land, aan Polen grenzende, breidt zich de bewe ging uit, welke verder gevoed wordt door tal van Polendie buitenslands wonen en waarvan velen have en goed verlaten, om zich aan hunne broeders aan te sluiten. Ook behalen de opstan- dclingeu van lijd tot lijd nog al eeuige voordeeleu op de Russenhoewel het niet zeker uit te ma ken is, hoe de stand van zaken eigeulijk is, daar op alle berigleu geeu staat te maken is. Opmer kelijk is liethoe de opstandelingen goede vrien den wenschen te blijven met Oostenrijk daar zij o. a. de Galiieiërs aansporen, om toch Oostenrijk met rust le laten. Deze manoeuvre der opstande lingen is zeer natuurlijk. Maakten zij toch Oos tenrijk zich ook tot vijand, dan waren zij van alle kluten door vïj and en omringd cn zou de strijd spoedig ten hunnen nadeelo beslist zijn. Het is dus een taktiek, op zelfbehoud gebouwd. Moglen de opslandelingeu eenmaal slagengij zoudt eens zien hoe spoedig die Oostenrijkscho Polen, om ze zoo eens te noemen, het voorbeeld van hunne broederen zouden volgen. De wenscli van Kossuth om de Polen hunne zaak le doen vereenzelvigen met die van Hongarijeis geheel verijdeld door den brief van generaal Dembinski, die verklaarde, dat iede een een vijand van Polen was die bij Oostenrijk de minste bezorgd heid deed ontstaan ten aanzien van Hongarije. Opmerking verdientdat generaal Dembinski in 1849 aan den Hongaarschcu oorlog heeft deel genomen. Op dit oogenblikten slottewacht iedereen den afloop af van de reis van den Prins von Metternich naar Weeuen. De een zegt, dat de Prins als het ware voor zijn pleiz:er uaar huis is gegaan anderen en daaronder rangschikken wij ons, gelooveu maar al te zeer, dat de hangende quaesliëu hem uaar huis hebben doen ontbieden. Spoedig hopen wij nader hieromtrent ingelicht te worden. Thans heeft de Fransche Regering eeuige di plomatieke stukken ter zake van Polen overge legd. Lit die van 17 en 18 Februarij jl. blijkt, dat Frankrijk het Pruissisch Kabinet de gevaren die uit de beruchte conventie kunnen voortvloei- jen onder het oog heeft gebragt en bij zijn slap te St. Petersburg o. a. ook gewezen heeft op de sympathie die de Poolsche zaak bij alle partijen in Frankrijk vindt, zoodat, wanneer de gebeur tenissen in Polen een ernstiger karakter mogten aannemen het Kabinet der Tuileriëu door de openbare meening gedrougen legen wil eu dank in eene rnoeijelijkc positie zou kunnen komeu. Hier sehemert eene vijandelijke strekking "door, welke velen met angst voor een algemeeneu oor log zal vervullen. "Wij zouden er ook toe over hellen indien Frankrijk niet genoegzaam alléén stond. Eu dat maakt het voor Napoleon te be zwaarlijk. De aanstaande verkiezingen in Frankrijk begin nen reeds eenig leven in de politiek te brengen. Ouder voorzitterschap van den oud-minister Du- faure is een comité zameugesleld. Eene meer vrijzinnige vereeuiging zal er bijeeukc-men onder het presidium van den heer Carnot. In de provincie is de beweging nog scherper afgeteekend dan te Parijs. De heer Thiers is ook gevraagd of hij zich kandidaat wilde stellen, mits hij de verzekering wilde geven, dat hij de getui genis wilde afleggen dat bij aan het Keizerrijk getrouw wilde zijn. De heer Thiers heeft voor het kaudidaatschap bedankt, op grond, dat hij persoonlijk onafhankelijk wilde blijven. De bemiddeling, welke Frankrijk Amerika aan geboden heeft is door den Senaat noch krachti ger dan vroeger do heer Seward deed van de hand gewezeu. De oorlogsherigleu uit Amerika befeekeuen op dit oogenblik niet veel. Er loopt echter een ge rucht dat do Noordelijken eene belangrijke over winning te Vicksburg op de Zuidelijken zouden hebben behaald, lu tegenoverstelling hiervan koesterde men echter de vreesdat de Zuidelij ken een aanval zouden doen op hel eskader dor Noordelijken dat vóór New-Orleans ligt. LONDEN, 17 Maart' De heer Cochrane en andere leden van het Parlement hebben de han delwijze van het Gouvernement in de Grieksche aangêlegeuheden afgekeurd, terwijl de heer Layard die verdedigde. Lord Palmerstoii heeft Rus'and's houding tegenover den Hertog vau Leuehtemherg gegispt en den afstand der Ionische eilanden verdedigd op grond dat zulks voor do overigo Mogendheden een navolgenswaardig voordeeld zou zijn. Ten slotte heeft de heer Cochrane zijne metie ingetrokken. ROME1 i Maart. De Hertog van Brabant is eergister hier aangekomen eu zal tot Paschen vertoeven. De Paus. wederom hersteld van zijne ziekte heeft zich gister naar de Basilisca bege ven. In het consistorie van 16 dezer zulleu drie Poolsche bisschoppen gepreconiseerd werden. Het gerucht loopt dat de Paus twee door Rusland voorgestelde bisschoppen weigert le benoemen. TURIJN, 19 Maart. De wetgevende zitting zal in den ioop dezer maand worden gesloten on middellijk daarop echter zal de nieuwe zitting worden geopend. BERLIJN 16 Maart, de National Zeilung be helst een bcrigt uit Wilna, dd. II dezer, mel dende dat daags te voren een afdeeling van do garde infanterie bij Rudnicki, 31/» mijl vau daar, in eene hinderlaag gelokt is eu bij die gelegen heid 230 man verloren heeft. De revoluliounaire beweging heeft zich thans tot Pleskow uitge strekt. BERLIJN 17 Maart. Volgens bij particulieren hier uit St. Petersburg ontvangen brieven verze kert men dat de vermindering der invoerreglcn op de suiker tot i Ja nu a rij 1^65 is uitgesteld. Morgen komt de Vergadering vau den Adel bijeen, om nieuwe maarschalken te benoemen. Men verwacht politieke debatleu.

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 2