I3U1TENLANI). Vertegenwoordigers en met de Natie over hoop Anderen mogen licwerendat, bij de eerste oorlogzuchtige bedreigingwelke Frankrijk aan l'ruissen mogt doenhet land als een eenig man zich zou aaneen sluiten en alle geschillen vergeten. Dit weerspreken andorendie zulks alléén mo gelijk achtenals l'ruissen de conventie intrekt. In soortgelijke bewoordingenals wij hierboven schetsten of aanhaaldenuit zich de vrees van sommigen in Duitschland voor een oorlog aan den ltijn Nu liet kamp van Chélonsdit jaar, den 15 April in plaats van den 15 Junijgelijk vroeger het geval was betrokken zal wor den wordt die vrees nog vermeerderd. Of die vrees gegrond is of nietdit la ten wij een oogenblik daarmaar dit is zekerdat Napoleon III zich wel driemaal zal bedenken vóór hij zijne troepen naar den linkeroever van den Rijn doet trekken Kan hij Engeland wel vertrouwen Zou liet geen list kunnen zijnom zijn leger over de grenzen te lokken en Kuropa tegen hem in het harnas te jagen Mexico is reeds een blok aan het heen. Is het raad zaam de bezwaren te vermeerderenIs hij zeker, dat er aan den Rijn lauweren te behalen zijnin plaats van de doornen en distelenwelke Mexico in overvloed hem oplevert Laten Frankrijk's linanticn het toe Loopt de goede verstandhouding met Rusland geen te groot gevaar? Wijvoor onskomen er rond voor uil, dat de kans eel gruoter is, dat Frankrijk zijne legerscharen binnen zijne grenzen houdt, dan de vrees, dat hij ze die grenzen zal doen overtrekken I I>o debatten in de Pruissischo Kamer over de inmenging der Regering in den Pooischen op- Mand hebben drie volle dagen geduurd en de qu;estie is ten gunste der Regering afgeloopen. i>e Far toch'itts-partij bad een voorstel gedaan, aldus luidende: liet belang van Pruissen tegen over den Pooischen opstand steil het Gouverne ment ten pligt op goenerlei wijze te begunstigen ofte ondersteunen het Russisch Gouvernement, noch de opstandelingeneu vergunt dienteuge- volge noch aan de Russennoch aan de Polen liet Pruissisc'n grondgebied te betredenzonder aanstonds ontwapend te worden." La!er is dit aldus gewijzigddat de eerstgenoemde woorden door do volgende vervangen zijn Aan geen der strijdende partijen mag eeuige begunstiging of ondersteuning worden verleend nocli aan gewa pende personen vergund het Pruissisch gebied tc betreden zonder gelijktijdige ontwapening." Dit is ton slotte met 276 stemmen tegen 57 aange nomen. Do Minister-President heeft vol gehouden dat de Regering gcene dan defensive maatregelen zou nemen. Hierbij zal liet dan ook wel blijven. Engeland's en Frankrijk's drang om ten gunste •der Polen tusschen beide te komen, zal nu ook wel in rook verdwijnen. Wij geven den heer mui Vincko gelijk, toen hij verklaarde: „Frank rijk bezigt deze zaak als een afleider voor Mexico Engeland zal zich nog wel eens bedenken vóór dat het tot handelen overgaat eu Oostenrijk is verdeeld." De Franscho dagbladpers hoeft dan ook haar toon opmerkelijk gewijzigd. Zij verwacht nu, dat Pruissen geneigd zal worden bevonden de geslo ten overeenkomst in te trekken, ofschoon de ver klaringen dor Regering tot die verwachting geen den minsten grond opleveren en ofschoon de graaf v. d. Goltz namens het Pruissisch Gouver nement den heer Drouyn de Lha.ys verzekerd hoeft, dat men de strekking der conventie van S Fobruarij zeer had overdreven, dewijl die over eenkomst hl geenerlei opzigt eenc daad van in terventie daarsteldo en alleen strekte om politie maatregelen te, treffen. Ken ander Franseh blad verklaart zelfsdat de ovoioenkomstwelke Rusland volstrekt niet had verlangd gesloten is in een wederkoerig belang van publieke orde, zoodat Rusland zich daarmede uit een gevoel vau deferentie, veeleer dan van wees kon vereenigen. Fn wat zegt verder la France? „Welke ook de uitsiau der •weging, de pligt der groote vrij zinnige Moe- n ihedeu blijft dezelfde maar die p'igï slaat :ne.r op eene gewonnen zaak, dan dat hij u?tvi) n.ir tegen een volk, dal in opstand is geraakt." Dus dat blad is oók voor het be dwingen van den opstand. Wat later zal gebeu renzal te bezien staan. De vraag is of Frank rijk dan wel voor Polen in de bres zal springen. Nu scheen hel een gunstig oogenblik om in troe bel water te vissollen. Intusscheu die gelegenheid is weer ontsnapt. Op diplomatiek gebied kan men nu nog eeuige pogingen aanwenden, maar het is te hopen, dat Frankrijk's bemoeizucht niet moge zegepralen Ook de poging van den beer flennesey in het Eugelsch Lagerhuis, om bij Rusland vriendschap pelijk aan te dringen op het herstel van Poleu's onafhankelijkheid is mislukt. De Fransche Senaat zal zich nu met deze quaestie bezig houdennaar aanleiding van twee petition te dier zake bij dat Staatsligchaam in gediend. Wat den opstand der Polen intusschen betreft volgens de laatste berigtenhebben zij gevoelige nederlagen geleden. Ja, wij herhalen het: de Polen matten zich af in een ongelijken strijd. De sympathie in Europa is sterk voor hen maar op stuk van zaken de hulp is niet groot. Wel verzamelen velen en daaronder eenige benden in Frankrijk geld voor de ongelukkigen maar met geld alleen worden zij niet geholpen. Oostenrijk heeft zijn leger iu Venetië met "24,000 man verminderd, een bewijs, dat het geen aan val vreest van den kant van Italië en zijne finan- tiën verbeteren wilwelke buitendien op een beteren voet staan. President Lincoln heeft de jongste voorstellcu welke van Frankrijk ter bemiddeling zijn uitge gaan, afgewezen, hoewel de begeerte naar vrede, vooral in de Westelijke en Middel-Staten steeds meer en meer wordt geuit. Deze Staten zullen ook le Louisville zich laten vertegenwoordigen bij gelegenheid der Conferentie welke in Maart aldaar zal gehouden worden. De beslissing, die dan zal vallen en welke zeker ten gunste van den vrede zal zijn, zal op de Regering van Washington die overigens van dag lot dag zijn aanzien ziet vermindereneen diepen indruk maken. Wat den oorlog zeiven betreft, het blijft bij het oude. Vicksburg is nog niet veroverd en do aanval op Charleston uitgestelduithoofde de generaals Hunter en Foster liet niet ééns zijn. Daar de operatiën tegen Richmond opgeheven zijn, .is liet leger van de Potomac in verschillende kleine afdeeliugen versmolten cn zóó ver gaat de misère, dat men den generaal Mac-Clellanvan wien men kort geleden niets weten wildeweer aan het hoofd van het leger wenschl en Lincoln zou hem daarin reeds hersteld hebbenals hij geenc vrees gekoesterd had voor zijne radicale collega's. Nog heerscht er in Spanje eene ministeriële crisis. Als heden een nieuw ministerie benoemd is, valt het morgen weer in duigen, eu al komt er nu toch een lot standdan rijst de vraag voor hoe lang? Wij zijn toch aan zoo vele wis- selingen in het mini leriëel leven daar te lande gewoon dat ons het meest verbazen zouals een ministerie het daar lang hield. In Spanje is de strijd tusschen licht eu duisternis steeds zóó lie vig, dal de constilutionnele instellingen daar met veel moeite zich ontwikkelen kunnen. Wat ook zonderling klinktKardinaal Anlo- nelli's Pausen regler-ariuheeft zijn ontslag ingediend ter zake van de gevangenneming van den heer Faustinaar men zegteen oud edel man, die iu dienst van den Kardinaal was. Die inhechtenisneming slaat in verband met zeker proces, dal er gevoerd is nopens de zamenzwe- ring van Veuanzi. In hoeverre de kardinaal daar door gecompromitteerd ishopen wij later le vernemen. Voorloopig gelooft men niet, dat de Paus zijn getrouwen dienair zal laten varen. Ook m Zweden is er eene stem ten 21111ste van de Polen opgegaan. Deze laatslèn vinden steeds veel sympathie in Europamaar wij vreezen toch dat zij het onderspit zullen delven. ^Twij felachtig is het zelfs of, na demping van den op stand de .Mogendheden hunne zaak ter harte zullen nemen. BERLIJN, "2 Maart. De commissie uit liet lluis dor Afgevaardigden, belast met het onderzoek der militaire qmeslie hield heden hare eerste verga dering. De Ministers waren allen afwezig. Alle sprekers waaronder de heeren Forkenbeck HoverbeekStavenhagenGnoist, Waldeck, eu Beirzh. hebben het wetsontwerp onaannemelijk geacht. Alleen de heer Waldeck wilde nog eene poging wagen om het ontwerplangs den weg van amendement, te wijzigen. Waldeck verklaarde niet anders te willen dan de wet van 1814, zooals zij daar lag. Na eenige korte opmerkingen van de heeren Forkenbeck en Rohdeu werden de al- gemecne beraadslagingen gesloten. De heer von Viucke heeft niet gesproken. Met het oog op den algemccnen toestand van het oogenblik kan men niet aannemen, dat eeuige wijziging op iiet stuk der zaken van oorlog voor eerst mag worden le gemoet gezien. zich zou nemen en er omtrent de overige De partementen heden nog eene beslissing werd ver wacht. MADRID, 3 Maart. De ministeriële combina tie door maarschalk Narvaez gevormd is af gesprongen. Volgens bet oflicieele blad is de heer AL ra Florcs thans tol Minister-president en tot Minister van Buitenlandsche Zakeu benoemd terwij; de markies de la ilavannah de portefeuille van Oorlog, de heer Sierra die vau Finaulien op RIO JANEIRO, 7 Fckr. Twee Braziliaansche vaartuigen z«;n de Amazonerivier afgevaren zon der eenige formaliteit. Vervolgd door een Bra- ziliaansch stoomschip is een der vaartuigen geno men terwijl het ander gcvlugt is. FRANKRIJK. De eigenaar van eene fabriek in het Fransche departement de la Meuse was genoodzaakt zijne werklioden le ontslaan uit gebrek aan arbeid Ik kan u niet langer houden zeide hij om dat ik geen werk voor u heb, maar ik "vergeet niet. dat ik mijne welvaart aan u heb te danken. Gij kunt dus iederen dag te 4 uur aan de fabriek komen uwe soep zal daar gereed staan eu gij zult uw brood voor den volgenden dag kunnen medeuemen. Mijne vrouw zal hare uitgaven wel wat weten te bezuinigen en daardoor voor uwe kinderen kunnen zorg dragen. Op die wijze zul len wij de dagen van beproeving doorkomen en binnen kort zullen wij met des te meer moed ouze werkzaamheden kunnen hervatten, daar gij door uw geduld en ik door het bewustzijn vau een weinig goed te hebben gedaan de zedelijke kracht zullen hebben gekregen, die het gevoel van pliglYcrvulliiig met zich voert." DUITSCHLAND. Ten gevolge der Poolsche gebeurtenissen is het in Pruissen sedert ceuigen tijd afgeschafte pas poorten-stelsel aldaar weder ingevoerd. Men verneemt, dat Mw. Ferdinande von Schmel- tau is uilgenoodigd om deel te nemen aan de feesten ter eere der ridders van het IJzeren Kruis, die in de volgende maand te Berlijn zullen plaats hebben. Mw. von Schraetlau heeft zich beroemd gemaakt door het offer dat zij op het altaar des vaderlands bragt iu 1815, toen Duilschers van alle standen hunne kostbaarheden aanboden, om de kosten van den bevrijdings-oorlog to bestrij den sommigen offerden daarvoor zelfs hun trouw ring op cn ontvingen in de plaats daarvan een eenvoudige» ijzeren ring mei het opschrift: Ik heb goud voor ijzer gegeven (1813)." De liter von Schmetlau. die destijds met zijne vrouw er; II kin deren nabij Ohlau van zijn officierspensiocn van 600 thaler loefde offerde zijn schabrak op. Zijne dochter Ferdinande destijds 16 jaren oud bezat niets om tc geven en was er ontroostbaar over eensklaps kwam zij op eene goede gedachte zij verkocht haar fraai blond haar. en door deze bijdrage werd eene som van 1200 thaler aange vuld, die tot de uitrusting van vier vrijwilligers moest dienen. Uit Keulen wordt gemeld dat de in den zoö- logisohen tuin aldaar aanwezige wilkoppige gie ren (vultur fulvus) op eene in hunne kooi aauge- bragte kunstmatige rots een nest hebben ge bouwd waarin zich reeds cijeren bevinden. Naar men meent is dit de eerste maaldat dergelijk geval hij roofvogels, iu gevaugcuschap verkeerende, is opgemerkt. In de afgeloopen week is to Szymborze bij Inowrachow eene vrousv, Michalska genaamd, in den zeldzaam hoogen leeftijd van 123 jaren ge storven. Nog in hare laatste jaren kou zij hare werkzaamheden verrigteu eu legde zij steeds den weg naar de kerk te Plonkawo ruim oen halve mijl gaans le voet af. ENGELAND. De Engelsche regering heeft bekend gemaakt dat iu den avond van 30 Maart 1862, door een man van fatsoenlijk {voorkomen uit luro woning Green Mans-lane, Frog-hne, Lowerroad, Isling ton is weggevoerd Elis; b >1 h Hunter, gewoonlijk, Betty Hunter genoemd, 8 jaren, gelaatskle ir bleek haar cn oogen licht, kenbaar aan een groot lik- teekeu op een hare rwaugen, gekleed met ouden bruine vilten hoed, zwarten mantel, waarvan de kraag met blaauw lint afgezet, zwarten japon met wijde mouwen bruin voorschoot, rood gestreepte kousen, lederen laarsjes, eu in de ooren gouden knoppen. Men vermoedt dat het kind naar h t vasteland van Europa zal zijn gebragt. Eene be- looning van 50 pond sterling is uitgeloofd voor de aanhouding cn overtuiging van den ontvoerder terwijl aan de medeplig'igen die geen werkda dig deel aan de wegvoering hebben genomen ontheffing van straf wordt verzekerd. Bovendien zal degene welke aan J. B. Talbotsecretaris van de Londensehe vereeniging tol bescherming van meisjes, N°. 28 New-BroadstreetCity, in lichtingen geeft, die tul herkrijging van het kind mogten leideneene belooniiig van 50 pond ster ling ontvangen. Bij justitie. Te New-York wordt thans eenc zekere miss Lavinia Warden in Barnuin's niuseum ten toon "esteld. Zij is 18 jaren oud en een weinig klei ner dan de vermaarde generaal Tom Thumb, met wien zij in het huwelijk zal treden. Haar bruids tooi en diamanten worden iu twee der voornaamslo winkels van Nzw-York ter bczigtiging gesteld. Na de voltrekking vau het huwelijk zal het jouge mi niatuur-paar een huwelijksreisje door Europa doen en de generaal is voornemens met zijn bruid incognito te reizen of althans zich met z'jne vrouw uiet voor geld le laten bezigtigen. Hieromtrent melden de New-Yorksche bladen

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 2