mïursiIerigten. ma r ktblrïgtex Janunrij veroorzaakt hebben aan de duinen cn de verdedigingswerken. De duinen zijn sterk be schadigd langs den kant van het Zwin en dei- gemeente Knocke. waar men bevonden heeft, dat zij, sedert 1852, 87 ellen hebben verloren. Geluk- kiglijk dat de duinen zeer breed zijn op die plaats zonder dat zou dit deel des lands in de zee zijn verdwenen. BLYXENLAND. SLUIS, 25 Fébruarij. Uit "s Hage vernemen wij. dat in de zitting der Tweede Kamer van gisteren, de Minister van Koloniën de Cultuurwet licefl in getrokken. SLUIS26 Fébruarij. Z. M. heeft benoemd lot generaal der infanterie Z. K. H. Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik Prins van Oranje luitenant-generaalinspecteur van het wapen der kavalleric, en Z. K. 11. tevens bevor derd van vice-admiraal lot luitenant-admiraal. Z. M. heeft benoemd lot generaal-majoor de minister van oorlog en kolonel der artillerie J. W. Blanken. Z. M. heeft benoemd tot provinciale directeur der directe belastingen in- en uitgaande regteu en accijnzen in Zeeland, den heer W. J. Verkuyl, thaus controleur van 's Kijks belastingen te Am sterdam. Bij den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn ingekomen de medailles voor de bekroonden van de groole wereldtentoonstelling hier te Lande die eerlaug zullen worden uitgereikt. Op welke wijze dit echter plaats zal hebben is nog niet be- keud. Daar de miliciewet in andere gevallen het be ginsel huldigt van art. 181 der grondwet, dat de leeftijd wordt gerekend zoo als die was op den 1 Januarij van elk jaar, is er in een der provin ciën twijfel ontstaan, of dal beginsel ook van toe passing is op plaatsvervangers, en de vraag ge daan of iemand als plaatsvervanger kan optreden, die wel op het tijdstip van toelating 21 jaar oud is doch die dezen leeftijd nog niet had bereikt op den 1 Januarij van het jaar. Naar aanleiding daarvan heeft Zijne Exc. den minister van bin- nei.landsche Zaken, bij missive van den 7 Fé bruarij 1853, N°. 253, te kennen gegeven, dat, ten opzigle van plaatsvervangers (ie miliciewet geen voorafgaand tijdstip voorschrijft, waarop bet minimum van den gevorderden leeftijd moet zijn bereikt, en art. 60 slechts bepaalt, dat, om plaats vervanger bij de milicie te zijn men niet jonger dan 21 jaar mag wezen. Ilei komt hem derhal ve voor, dat hijdie zijn 21s!e jaar heeft bereikt, zij het ook eerst op het tijdstip van toelating en na den 1 Januarij plaatsvervanger bij de milicie kan zijn. (Uagbl. v. Z.-Uoll.) Volgens kennisgeving van den minister van oorlog zal in de maand Junij aanstaande Ie Breda een vergelijkend examen gehouden worden tus- schen de aspiranten die als kadet aan de Konin klijke militaire aademij wensche.i geplaatst te worden. Verzoeken om admissie zullen vóór den 1 Mei aan het departement van oorlog moeleu worden ingezonden. De vereischten zijn bij die kennisgeving omschreven. Het getal der te ver vullen plaatsen bedraagt voor de dienst hier te Landeinfanterie 31kavallerie 2, artillerie 12 en genie 5; voor de dienst in Oost-Indiër in fanterie 12, kavallerie 2. artillerie 1 en genie 4, voor de dienst iu YVest—Indiër infanterie 1 eu ar tillerie 2. De chefs van de korpsen des legers zijn door het Departement van Oorlog bekend gemaakt, dat hij den boekhandelaar B. I.. van Dam te Kampen is uitgegeven de geschiedenis !er Ne er- laudsche Overzoesciio Bez' ii.-mengescheld e i dienste van het ouderwijs en van heil welke zich naar die gewesten legeven, door den Isten luü.- adjudant A. Pompevan he, instructie-halaillon aldaar, en is de aandacht dier chefs op de nut tige strekking van dat werk gevestigd. De Minister van Koloniën heeft ter kennis van hel inghebbende ouders of voogden gebragtdat krachlens de Koninklijke besluiten van den 30 November 1843 N". 63, 13 Junij 1853, N°. 40, en 10 Mei 1860, N°. 80, met den 1 September dezes jaars zes jongelingen zullen worden be- slemd om volgens de daaromtrent vastgestelde reglementenonder het opperloezigt van den heer G. J. Mulder, hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan 's Rijks hoogeschool te Utrecht te worden opgeleid lot militaire apo thekers voor de dienst in de overzeesehe bezittin genen wel vijf voor de dienst in Oost-lndie, en een voor de dienst in Wesl-Indië, en dat, wan neer zij hunne zonen of pupillen daarvoor ver langen in aanmerking te doen komen dezen op Maandag 1 Julij 1863 des voormiddags ten 10 ure in het scheikundig laboratorium dor ge noemde hoogeschool zullen worden toegelaten tot het afleggeu van een vergelijkend examen. De inspecteur van de geneeskundige dienst der zeemagt heeft ter kennis gebragt van de ou ders en voogden, die voor hunne zonen of pu pillen de toelating als kweekeiing voor de genees kundige dienst der zeemagt hij 's Rijks kweek school voor militaire geneeskundigen te Utrecht moglen verlangen, dat op 2 Julij 1863 een ver gelijkend examen voor de adspiranten zal worden gehouden, cn dat vóór den 1 Al ei 1853 een daar toe strekkend verzoekschrift aan het Departement van Marine vrachtvrij zal moeien worden inge- zonden waarvan de bijzonderheden zijn opge geven in de Staat.s-Coura.nt van 13 dezer zul lende na dal tijdst p gcene verzoeken lot toela ting lol gemeld exameu worden aaugeuomen. Twintig jaren geleden bedroes de schuld van Nederland 1324 millioen waarvan de renten be droegen 44 millioen. Thans is die schuld tot 1000 mi lioen terug gebragt en de renten lot bijna 30 millioen. Bij den voorzitter van de hoofd-commiss'e tot oprigtins van een gedenkteeken ter eere van den hertog Bernhard van Saksen Weimar is van de Koningin van Pruissen eene gift van f 2000 ont vangen. Door het hoofdbestuur der Verecniging het Me talen Kruis zijn aan de afdeelingcn circulaires uitgevaardigd met uitnoodiging om deel te ne- m-n aan de vijftigjarige feestviering van Neder lands verlossing welke evenwel om den leeftijd der feestvierenden niet in November, maar op 27, 28 cn 26 Augustus is gesteld. De jeugdige dichter A. van der Hoop Jrs.zn. wiens talenten leregt werden gewaardeerd, en die onze letterkunde met menige schoone vrucht ver rijkte, is den 13 dezer te Heusden overleden. Jl. Zondag avond kwam de dienstmaagd van den heer v. E. bij den melkboer K. in de Papen- straat te Delft, een kan melk halen, toen zij al daar in het voorhuis een soldaat aantrof, die eeni- ge glazen melk had gebruikt cn die toen hem daarvoor door K. betalins werd gevraagd, dezen met den blanken sabel te lijf wilde, waartegen K. zich met een melkjuk verdedigde. De dienstbo de, verontwaardigd over het ongelijk dat den boer werd aangedaan gaf dit te kennen, waarop zij van den soldaat een houw over het hoofd ontving waardoor haar de hersenpan gespleten werd. Ofschoon haar toestand vrij eruslig is, be staat er toch hoop dat zij van hare wonde zal herstellen. Tegen den soldaat is proces-verbaal opgemaakt, cn men 1 wijfeit nietof hij zal voor zijne euveldaad gestreng worden gestraft. De Italiaansche matroos Giovanni Roncag'io'o die in de vorige week door het provinciaal ge- regtshof van Zuid-Holland wegens moedwilligen manslaggepleegd te Schiedam, is veroordeeld tot acht jaren tuchthuisstrafheeft legeu dat ar rest cassatie aaugeteekend. De telegraaflijnen zullen zich wollig weldra over zeer verwijderde punten de.' aarde uitstrek ken. De concessie van Vérard de Saint-Anna be paalt zich 1. lot eene lijn van Mossoel of Mosul in KI in Azië, door Perzië ee Beloedsjistan naar Hyderabad; 2. van Calcutta door het Binnanische Rijk en een deel van Siam, om te eindigen in Bangkok en Singapore. Deze lijn zal 650 milioen bewoners van het Oosten met 300 millioen van het Westen verbinden en de meest industriële streken doorloopen. Er wordt op goede gronden gerekend op 80 depêches per dag, teo:en 50 fr. gemiddeld per depêche die tusschen Europa en Indie, Rinnan Siam, Cochinchina, China Ja pan, de Philippijneu de Sunda-eilanden Aus tralië enz. zullen gewisseld worden. Dit zou dan eene ontvangst van l/i60,0(fl) fr. en nog 76,450 fr. voor de overbrenging der lokale depêches ople veren. De kosten van hel leggen der lijnen zijn blekend op vijf millioen fr. Alen behoeft verder voor gecne beschadiging der lijnen door de meer onbeschaafde volken te vreezen, want sedert deze het nut dezer ondernemingen hebben begrepen vereeren zij de inrig'ineen als eene heilige zaak. In het Tijdschrift voor Staathuishoudkundevan Sloetkomt de volgende mededeeiing voor over de Lucifers-bewerking in Engeland De vervaardiging van lucifers neemt in het buitenland vooral iu Engelandin omvang toe. Te Londen bestaat hiervan eene groote fabriek. De deelen droog dennenhout worden met eene verwonderlijke snelheid door kruiszageu in stuk ken van 2 of 4 dm. gezaagd en deze stukken door ee.i werktuig met ongeveer 50 scherpe mes sen tot de kleine steeltjes gesneden. Vijf blok ken worden op eens gesneden, en dit gaal zoo n legrijpelijk snel in zijn werk, dat de messen 120 bewegingen in de minuut maken, en bij iedere snede 250 steeltjes klaar worden zoodat men cr in een minuut 20,0 >0 of iu één uur 1,800,000 bekomt. Drie dezer werktuigen die iederen dag tien uur werken brengen daarom dagelijks 54 millioen voort. Bij het veelvuldig gebruik van LtHfcrs in ons land en de ruime gelegenheid om de grondstof daarvoor te verkrijgen, verdient het wel de aan dacht of die industrie niet met goed gevolg zou kunnen worden uitgebreid. OOST8URG, 23 Fébruarij. Naar wij vernemen is door eenigc heeren Buryemeesters in het voor malig 4e District van Zeeland, aan Z. E. den Minister van Financien bij adres verzocht, dat aan de landbouwers hunner gemeenten vergun ning moge wordeu verleend, om het vervoer hun ner granen en zaden boven ceuc hoeveelheid van 20 Ned. mudden in eene binnenwaartsche en zijde- lingsche rigting, te doen plaats hebben zonder daarvoor een binnenlandsch paspoort te moeten liglen, waartoe zij volgens het nieuw tarief van reglen verpligt zijn. Wij hopen dat dit ver zoek zal worden ingewilligd, uithoofde van de belemmering welke de handel door de genoemde formaliteit ondervindt. AXEL, 22 Fébruarij. Tot predikant bij de Her vormde Gemeente alhier is beroepen Ds. I. G. Blaauw, predikant le Steenderen en Bronkhorst (Gelderland). Men verneemt dat er door de Kerkfabriek der R. K. Gemeente alhier, eerstdaags zal worden overgegaan tot de aanbesteding van het bouwen eener uieuwe R. K. Kerk binnen deze Gemeente. De verjaardag van Z. M. den Koning is in deze Gemeente op eeue luisterrijke wijze ge\ijrd ge worden, zoo door het uitsteken van vlaggen, het afsteken van vuurwerken als het brahdeu van teertonnen. Des avonds deed het Muziekgezel schap alhier, onder hot uitvoeren van Muziek en Zang-stukken eene wandeling met fakkellicht, terwijl het op de markt zich langen tijd liet hoo- ren, tot groot genoegen van eene ontelbare me nigte. HULST, 20 Fébruarij. Ook alhier is 's Konings verjaardag met meer dan gewonen luister gevierd. Wapperde vroeger de driekleur uil de woning der meeste ingezetenen, thans bleef niemand achterwege. Gedurende den dag werd bij afwis seling het carillon bespeeld, terwijl des avonds door het Muziekgezelschap alhier eene serenade met fakkellicht aan het Hoofd van het Bestuur, als vertegenwoordiger vau Zijue Majesteit, werd gebragt. HULST, 25 Fébruarij. De hoop om het 5e Di strict van Zeeland, met het Koningrijk België, door middel van een' spoorweg verbonden te zien, is weder verlevendigd. Door eene te Brussel gevestigde commissie is deze weck be reids het terrein opgemeten en afgebakend. - De lijn zou van Mechclen via Dendermonde uitgaan te St. Nicolaas aansluiten en zich zoo langs Hulst, Axel tot Neuzen uitstrekken. PRlJS-COURANT DER EFFECTElï. A MS TE R D A M 21 Fébruarij 1863. Nederl., W. Schuld 2'/2pCt. dito 3 dito 4 II. Alaats. 4% Spanje, Biiitenl. 2 Binnenl. 3 Portl'g., Te Londen 3 rusl., ob. HopexC. 5 dito 1S2%a 5 dito 1840 4 Slieglitz 1854 5 dito 1835 5 Hope 186') V/2 OosTENR. Metalliek 5 Zilv. nat. 5 dito 5 dito 2% COUPONS en UITG-EL. Metalliek f 25.15 Nat. Met. Coup. - 28.00 Napelsche - 0.00 Div.Eng.inp.st. - 11.67 Eng. Russen -11.67'., Fransche -55.50 Belgische 55. 63% F'W 7 6V, 7% 99% m',„ lil 1 0% 45% 45% 49*, 49% 46 y,, 41) 101 11!'/. 100 IK)'/, 75'/, 75'/, 8-2", 82 V, 88% 8.1% 80% 89'4 59% 59% 64% (SS 80% 80% 30% 30V„ OBLIGATIEN Pruisische f 34.% Spaans.Piasters- 0.00 Coup.per- 0.00 ïlamh. lïussen - 00.00 Russ. in Zilv. R. - 34.50 Poolsche in 6. - 0.00 Dollars - 0.ÜÜ Graanmarkt te Aardenburg Verkoopprijs per Mudde. D1NGSDAG, 17 Fcbr. 1863. LAAGSTE* HOOGSTE. Tarwe 8,00 f 9,00 Rogge 6,00 6,15 Gerst 5,00 5.60 Boekweit 4,50 5,00 Haver 3,50 Paardeboonen 5,50 6,00 I Erwteu 6,00 6.50 DINGSDACr, 24 Febr. 1862. LAAGST!' :I0UGSTE r 8,00 6,00 5,00 4,50 3,50 5.60 6,00 9,00 6,30 5,60 5,00 3.75 5,85 6,50 OOSTBURG, 25 Fébruarij. De aanvoer was heden niet bijzonder groot cn de kooplust minder dan de vori ge week. De meeste ariikeien waren dan ook lager en alleen gerst werd in zware soort iets duurder betaald. Goede tarwe f 9,00 a f 9,25gewone dito f 8,00 f 9,00 rogge f 6,00 a 6,30 wintcrgcrst f 5,00 a f 5,75, zomer dito f 4,75

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 3