NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIGE 4' DISTRICT VAN ZEELAND. PRUiSSEiy S INTERVENTIE 11 POLEI. N°. 9. Vierde jaargang. A0 1883. lijdag 27 February. BUITENLAND. MMS! I l)it Weekblad verschijnt icdercu Vrijdag.Prijs per drie maanden voor de gemeenten in het voormalige vierde district van Zeeland, i.15; voor de overige plaatsen des llijks franco per post ƒ1,30. Afzonderlijke Nummers ƒ0.10. Prijs der Advertenliën, van 1-5 regels 0,75; elke r:gel daarboven 0-i'2/2, behalve het zegel. Groote letters naar mate van de ruimte welke zij beslaan. Brieven, Stukken en Advertentiën franco bij den Uitgever J. Schansman te Sluis Gedurende de laatste dagen hebben de politieke mannen bet meest zich bezig ge bonden met de vraagin boeverre l'ruis- sen aan Rusland bijstan 1 zal bieden in het bedwingen van den l'oolscben opstand Om deze vraag rigtig te beantwoorden moeten wij naauwkcurig nagaanwat de Minister-President dienaangaande zelf ver klaard beeft. En dat komt hierop neder De opstand zeide diijheeft in aan zienlijke gedeelten van bet Poolsche Rijk en bijzonder in diewelke langs de Pruis- siscbe grenzen zijn gelegeneene uitbrei ding erlangdwelke verder reikt dan het liussisch grondgebied. Het onmiskenbaar doel der beweging is bet herstel van een onafhankelijken Staat, welks uitgestrektheid zóó digt mogelijk de oude grenzen van Polen moet bereiken. Zoo zelfs dat eigen doel niet duidelijk aan toonde de begeerte naar een gedeelte van bet Pruissisch grondgebieddun nog zou bet Gouvernement liet regt hebben en bet zou zijn pligt zijn om te onderzoeken, in hoe ver de pogingwelke aangewend wordt om bet publiek regtdut in een naburig Rijk krachtens de tructutenbestaat te ver krachten kan terugwerken op onze eigene staatkundige belangen en of het niet oir- baar is voor die belangen te waken. In lien zoodanig onderzoek ongetwijfeld moet leiden tot óe overtuigingdat de ver wezenlijking der denkbeeldenwelke de opstand beoogtop de meest ernstige wijzezoo niet bet grondgebied van Pruis- sen dan toch zijne belangen en zijne vei ligheid moet bedreigendan volgt daaruit te gelijker tijddat het de pligt der Rege ring isom zich tegen de beweging te verzetten zonder af te wachteudat zij in overmagt toeneme." Volgens deze laatste woordenzou bet Pruissisch Gouvernement zich verder met de zauk willen bemoeijen dun door bloo- telijk troepen bijeen te trekken in de aan grenzende provinciën van Polen en het daarstellen van een militair cordon op de grenzen. Hoe zijn daarmede echter te rijmen de woordendoor denzelfden Minister-Presi dent in de Pruissische Hamer uitgesproken De onderhandelingen met het Hof van St. Petersburg hebben niets anders ten doel dan de bescherming der Pruissische belangen en beoogen volstrekt niet de on dersteuning van Rusland in zijn strijd met Polen." Nu is er wezenlijk eene overeenkomst gesloten tusscben Pruissen en Rusland. Wat zij echter behelst, is niet bekend. Alléén weet men dat de Russische troe pen gemagtigd zijn om de insurgenten te vervolgen tot over de grenzenwaarom trent de hoofdofficieren zich onderling heb ben te verstaan. Dit laatste stemt overeen met de ver klaring der Engelsche Regering, bij monde van Graaf Russell in bet Hoogerhuis cn van Lord P.vlmerston in bet Lagerhuis dat de Russische troepen volgens genoemde overeenkomstbet regt hebben om de op standelingen op Pruissisch grondgebied te vervolgen cn daartoe van de spoortreinen gebruik te makenmaar dat de Regering niets wist van eene in die overeenkomst opgenomen bepalingvolgens welke de l'ruisscn de Russen behulpzaam zouden zijn. liet welbekende cn vaak goed ingelichte Fransche dagblad la France verzekert, dat de door Pruissen met Rusland gesloten overeenkomst een louter defensief karakter heeft. Het is onjuistdat Pruissen beloofd beeft zijne troepen in Polen te doen bin nenrukken ten einde aan Rusland eene offensive medewerking te verleenen. Ook is bet niet waar, dat eene Russische divi sie van de Pruissische spoorwegen bereids gebruik gemaakt heeftom zich naar bet tooneel van den opstand te begeven. Als wij het bovenstaande vvèl overwegendan vinden wij de zaak alles behalve helder en zoo de Pruissische Regering gcene nadere inlichtingen mogt geven zullen wij verpligt zijn af te wachtenin welken zin Pruissen feitelijk zal bandelen. Intusschen valt bet niet te ontkennen dat Pruissen volkomen regt beeftom den opstand zóó te bedwingen, dat bij niet de grenzen oversell rijde en in Pruissisch Polen weérklank viude. Ja, Pruissen magrede lijkerwijze Rusland in alles behulpzaam zijn ter beteugeling van den opstand in dien Pruissen maar binnen zijne landpalen blijft. Om zulk eene handelwijze te be stempelen met den naam van schending der non-interventie is in liooge male over dreven te noemen. En in zulk een zin schijnt de Fransche Regering den bijstand van Pruissen op te vatten. Napoleon III mogtbel minst van allenmet zulk een bezwaar voor den dag komen. Wantzoo er iemand is die zich aan overtreding van bet beginsel van niet- tusschenkomst beeft schuldig gemaaktdan is bij bet. Of Frankrijk's Keizer de repu blikeinen in zijn land vleijcn wilof hei melijk wenschtdat de opstand niet be dwongen wordemaar zich verder ver spreide is mocijelijk te bepalen. Dit is zeker dat Frankrijk's staatkunde hier van groote dubbelzinnigheid getuigt. llet is te hopen intusschen dat Rusland den opstand zal kunnen bedwingen en er van interventie of non-interventie geen ernstige sprake behoeft te wezen. Wij willen daarmede niet zeggendat wij den Poolschen opstand absoluut veroor- deelen. Integendeel wij bejammeren liet zeerdat de Polen zichsinds tijden zóó gedragen hebben dat eene verdeeling bet beste middel scheen te zijn 0111 hen tot bedaren te brengen. Wij betreuren het echter 't meestdat de Russische Rege ring zelve niet inzietdat om hare Pool sche onderdanen wezenlijk in rust te hou den slechts één middel is en dat hierin bestaatdat zij in gecnen deelc doe ge voelen dat de Polen onder eene vreemde heerschappij staan. De nationaliteit uit een volk is nimmer weg te nemen. In dien men de natie echter verzoenen kan met hare positie boe betreurenswaardig ook dan heeft men den cenigen weg ge- von.len die én voor bet tegenwoordige én voor de toekomst, met eenig succes te bewandelen is. l'e algemoone aandacht is het meest naar Polen gerigt. Juiste berigten omlrent den opstand mist men. De tijdingen tochwelke veelal ko men van de bewegingspartijzijn niet te ver trouwen. Dit intusschen blijkt, dat de opstand steeds meer veld wint. De Russische troep u zijn dagelijks met de opstandelingen slaags. Dan eens wint de een, dan de ander. De Russen schijnen intusschen de opstandelingen van allo kanten te willen omringen en vt zóó in een cen trum zamen te dringen, teu einde ze beter te bestrijden. Dat deze strijd der Polen in Italië luid bij de actie-partij weerklank vindt, laat zich begrijpen. Eene meeting is er gehouden te Genuadie door de Regering werd toegelaten zoodra men echter ging spreken van materiële hulpaan de Polen te verleenenmeende de politie de meeting te moeten opheffen. Evenwel is er een comité tot verschafliug van hulp aan de Polen opgerigt, dat door Garibaldi zeer is toegejuicht. Te Florence cu Milaan zijuop de daar gehouden meetings, met acclamatie, voorstellen aangenomen, om de hulpbehoevende Poolsche fauiiliëu le ondersteunen. De llaliaansche Minister van Finanliën heelt een overzigt gegeven van den fmantiëieu toestand des lands. Daaruit blijkt, dat het te-kort 1 Ja- nuarij dezes jaars 374 miliioen bedroeg. De Mi nister hoopt echter binnen vier jaren het even- wigt in de finanliën le herstellen. Om te begin nen heeft hij magligibg verzocht om eene lee ning te sluiten van 700 miliioen. Do rest moet aangevuld worden door bezuinigingen en vermeer dering der inkomsten. De Italianen zullen dus, hoe het ook met deze leeniug moge adoo- pen op de eene of andere wijze zich meerdere uitgaven moeten getroosten. Door dit gewillig en prompt te doen, zal hel blijken, of zij iels over hebben voor de herkregen vrijheid. De ge beurtenissen der laatste jaren hobbeu vele onkos ten veroorzaakt: hel is niet meer dan biliijk dat ze zoo spoedig mogelijk worden aangezuiverd. Als nu de Regering levens zorg draagtdal het verlier toeneme en den handel geene belemme ringen worden in den weg gelegd, dan zal de last wél te dragen zijn. In Griekenland schijnt nu de Republiek door nooddwang feitelijk te ziju tot stand gebragt. Immers, nu geen monarch Koning heeft willen worden van dezen Staatis men wel verpligt ge weest tol'deu repubiikciuschcu regeringsvorm do

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 1