eene gezamenlijke goedkeuring heeft plaats ge- grcpëhl Ook de overige verwijlen dor Regering voor de voeten geworpenworden door den Koning weersproken die ten slotte verklaartdal ht) zich ien pligt stelt de magtsbevoegdheihem krachtens _zi,ue heirekking en volgens de Grond wet verleend ongeschonden te bewarenmaar tevens den 'opregten wensch uit, dat het bestaande conflict moge worden ui den weg geruimd en de Algevaardigden ten ernstigste op het hart drukt om de behulpzame hand te bieden lot eene be middeling. Dit antwoord van den Koning is door niemand der Ministers geteekend. Wij hebben het dus aan te merken als den persoonlijken wil des Kouings, hetgeen een gevolg daarvan is, dat de meerder heid der Afgevaardigden in het Adres zeer slim het Ministerie is voorbijgegaan cn het zelfstaudig oordeel van de Kroon heeft ingeroepen. Het conflict beslaat clus niel meer lussc-hen de Rege ring en de Kamermaar tusschcn deze laatste cn do Kroon; do gchcolc strijd heeft dus een ioop genomen, welke voor de oppositie niet dan na- deelig kan uitvallen. In Keur-Hessen heeft weder ccnc ministeriële wijziging plaats gegrepen. De voormalige Mi nis ster van Justitie Ablieé is tot Minister van Bui- tenlandsche Zaken en de onlangs ontslagen Mi nister Dehn-Rothi'elser lol Minister van Finanliën benoemd. De diplomatieke betrekkingen met Pruissen zijn weder hersteld. Do üoslenrijkscho Regering heeft naar men wilvan de Pruissisclie eene confidentiële nota ontvangen, ten opzigte van vraagstukken,welk den Duitschen Rond raken. Men wil dat eene toe nadering tusschcn beide Regeringen op dit punt al lezing te wachten is. liet Franscho Wclgevend Ligchaam heeft niet alleen zijne debatten over het adres van antwoord geslolenmaar de Keizer heeft het bereids ont vangen en beantwoord. Geen der amendementen van de vijf lodeu der oppositie is aangenomen gelijk trouwens verwacht werd maar liet door hen gesprokenerakende de voornaamste cn teerste belangen van Frankrijkzal niet te looi' gaan, vooral liet geen in do laatste dagen der debatten door hen gezegd is. Het verkiezingswerk en do pers kwamen toen ter sprake; heide zaken, waarin het volk van nabij betrokken is. Op deze hoido punten wenschlen de woordvoerders eene gc-paste vrijheid en zelfstandig oordeel. Zal de Regering de concession in November I860 in dit opzigt gedaan, nog meer uitbreiden Die con cession hebben tot heden niet veel gebaat. Wij goloovcn,dat de Regering er noode zal toe over gaan. Men weet wel, waar men begint, maar niet waar men eindigt. De opinie van Zweden over de bekonde quaes- tie der Decnsche hertogdommen is dezer dagen langs eon zijweg bekend geworden. Zij is mede gedeeld in antwoord op eeue nota, van Rusland aan genoemde Mogendheid uitgegaan. Het Kabi net van St. Petersburg zag de mogelijkheid eeuor oplossing van de hangende geschillen in de^ wij ziging van de voor Denemarken zelf en voor Slees- wijk werkende constitutie;, zóódanig dat Dene marken, zoowel als Sleeswijk Molstein en Lau- tmhurg ieder op zich zelf zonden vertegenwoor digd worden door een Landdag welke eene be raadslagende stern zou hebben in de zaken van wetgeving rakende de algemeouo belangen van Denemarken en de Hertogdommen. Van dat gevoelen blijkt Zweden niet Ic zijn. Die Mogend heid acht 'hei door Rusland aangegeven mid del niet piwctïseh vooral niet op een «ogenblik, dat Zweden zelf met hel plan zwanger gaat om zijn stelsel van wetgeving in de instelling van vier orden te reorganiseren welk laatste hel Kabinet van Stockholm evenwel nog veel verkieslijker voorkomt, omdat die vier orden op dezelfde plaats zouden bijeenkomen en tol een en dezelldo nati onaliteit behooreu. In die streken van het verre Oosten waar de Europssche beschaving en het Muzelmansche fa natisme nog dagelijks strijd voeren hebben de au toriteiten vaak treurige bewegingen te aanschou wen. Kort geleden was het te Alexandrië dat ge- welddadigho en uitbarstten, ofschoon zij gelul kig in hare geboorte gesmoord worden thans ducht men gelijksoortige gebeurtenissen op hot eiland Candia. In de laatste helft der afgeloopcn maand zonden verscheiden Christenen door de Muzelman sche onderdanen zijn aangevallen en gekwetst. B j die gelegenheid moeten bedreigingen geuit zijn als die dat binnen vijf maanden tijds do Chris tenen algemeen van het eiland zullen uitgeroeid zijn. De consulaire agenten hadden zich en corps tot den Kaïmaka» vervoegd, die beloofd had on verwijld de meest doeltreffende maatregelen te zullen nemen tot onderdrukking van de beweging. MADRID, 17 Fcbr. De Cowcspondentia deelt mede, dat het Ministerie nog niel hoeft aange nomen het door den lieer BustiIlosom radenen van gezondheid, ingediend ontslag. Het Ministerie heeft besloten allo verzoeken van matrozen om ontslag uit de diensttc ver zenden naar het Hoog Militair Gereglshof. ROME, 11 Fcbr. De genoeg'n; van liet carna val zijn door de publicatie» van het Romeiasche comité groolcndeels verstoord. Men ziet dus geene rijtuigen met gemaskerde». De opposauten heb ben getracht zich te vereenigen op de Monte Pincio; daar hebben zij de gendarmerie belee- digd maar zijn echter uiteengedreven. Daarop hebln-n zij zich begeven naar de gemaskerde bals, waar zij, door liet strooijen van een kwaadaardig poeder, schrik hebben te weeg gebragl. De besmettelijke ziekte onder het vee openbaart ook hare nadeclige gevolgen in deze stad daar de levensmiddelen in prijs stijgen. De autoriteiten nemen voortdurend maatregelen van voorzorg. URESJLAU, 16 Fcbr. De dagbladen zijn van wege de politie verzocht om geene militaire maatregelen of bewegingen van de troepen be kend te maken. WILNA 19 Fcbr. De staat van beleg is thans ook afgekondigd in de steden en districten van het Gouvernement van Wilna eu Grodno, waar tot nog toe niets voorgevallen is. In liet district Kiew is alles rustig. KRAK AU 17 Fcbr. In Mieiielowits zijn 1500 Russen binnengerukt. De opstandelingen ver oorzaken veel nadeel bij Swientijkrijzz. Russi sche kolonncs zijn legen de opstandelingen in aan- logtonder het bevel van den generaal Langie- wicz. WARSCHAU, 17 Fcbr. De Uzicnnik Palski be val eene verordening voor de militaire hoofden, waarbij zij worden bevolen de krijgstucht te handhaven en hen. die zich aan misdaden schul dig maken, te straffen volgens de-krijgswet. Voorts bevat de verordening het verbod aan de inwoners om geweren te dragen eu revolulionnaire druk werken in hun bezit te houden, terwijl ieder huis, waaruit op militairen gevuurd worJt zal worden uedergehaald. BINNENLAND. SLUIS, 19 Februari}, 's Kouings verjaardag is voor de leerlingeu der Koninklijke Kantwerk school alhier een feestdag. Als tecken der blijde herinnering aan 's Vorsten vereerend bezoek dat nog zoo versch ia 't geheugen ligt, siert het Oranje de borst der leerlingen. Het Vorstelijk Wapen schild, dat den gevel der school siert, zal, he nevens dien gevel, verlicht worden, terwijl de dag iu gepaste vrolijkheid zal worden doorgebragt. Op vereerend aanzoek heeft zich ook hier ter plaatse eene commissie gevormd tot het verza melen van bijdragen voor het gedenkteeken dat men ter nagedachtenis van Z. I). H. den Hertog Bernard van Saxen-'Weimar-Eisenach te 'sGra- veuhage wenseht op le riglen. Die commissie beslaat uit hot Restaur der Afdeeling van het Metalen-Kruis: Sluis en Omstreken, zijude de heeren E. Maertens,_ J. R. Rekaar, J. L. 6'tern, J. Rekaar eu P. Denier. Heeren Burgemeesteren in het voormalig 4do District der Provincie Zeeland worden vriendelijk uiigenoodigd, cie giften, die zij daartoe van de in gezetenen hunner respective gemeenten mogten inzamelen, wei aan genoemde commissie te doen geworden, die dezelve mot de door haar ontvan- geno zullen overmaken, en waarvan het bedrag door nrddel van dit Weekblad zal worden bekend gemaakt. De buitengewone collecte voor noodlijdende k rken en personen in de klasse vaa IJzendijke heeft bedragen: in de gemeente te IJzendijke f 4,94; Biervliet f 6,09Hoofdplaat f 5,07; Óostburg f 9,27Zuidzande f 7,17; Retran- eheraent f 2,15: Kal zand 7,90; Axel f 9,24; Hoek f 9.08; Neuzen f 20,50; Zaamslag ƒ9,98; Ilonlenïsse 5,25; Hulst 7,60; Sas van Gent f 7.76'/; en Philippine f 5,23'/>; te zamen f 181,93. Op Donderdag den 12den dezer, mogt den Heer P. Bronswijk, le Schoondijke bot voor- regt ten deel vallen, in den huiselijken kring te herdenken, hoe hij vóór 40 jaren zijne aanstel ling als Hoofdonderwijzer ontvangen had. Wij wenschen den kloeken Onderwijzer nog eene reeks van gezonde dagen toe, waarop hij met jeugdige krachten moge werkzaam zijn tot heil der hem toevertrouwde jeugd. Nopens den afkoop van den Schel de tol wordt thans onder dagteekening van den 8 dezer uit Brussel hot volgende aan de Anisterdamschc Cou rant geschreven Het belangrijkste dal ik u te berigtcn he!) is de bevestiging van een feitdoor u in eene Lon- dcusehe correspondentie het eerst medegedeeld, ïk bedoel het sluiten op 29 Jan. jl. van de overeen komst tusschen België en Engeland; waarbij laatstgenoemde Mogendheid zich verbindt om voor negen millioen fr. bij te dragen in den afkoop van den Seheldetol. Dit berigt is oflicieelen ik sta er voor in, ofschoon de Monitcur er nog niet van gesproken heeft. Gister morgen is het le Lon den onderleckende traclaat hier ontvangen. Zie hier cenige bijzonderheden desbetreffende mij uit eene goede bron medegedeeld. Dc onderhan delingen worden voornamelijk met den heer Glad stone gevoerd: eu voor alien die dezen diplomaat kennen is dit genoeg, om te weten dat de Bel gische diplomatic zeer veel moeite had om hem tot het uitkeeren van zulk eene aanzienlijke geld som te doen besluiten. Onze Minister 'van Bui- tenlandsche Zaken die op het denkbeeld gekomen was den Seheldetol te kapitaliseren en met bij zondere volharding de zaak doorzetbeschouwt dan ook dit resultaat als eene grootc zege. Het cijfer van den afkoop, zoo als deze is voorge steld is zes cn dertig millioen fr.waarvan Bel gië eeu derde zal betalen de andere belangstel lende Staten voorzien in de overige 24 millioen. Na Engeland zal het grootste aandeel gestort worden door de Vereenigde Stalen van Noord- Amerika, die daartoe bereid zijn. Van den kant van geen der bijdragende Stalen verwacht men ernstige bezwaren. Nu moet nog de toestemming van Nederland worden verkregen dat als vroe ger de aangeboden som niet genoeg vindt. Men vreest dat het optreden van den heer Fransen van de Putte als Minister van Koloniën aan de oplos sing dezer quaes tie niet bevorderlijk zal zijn, daar deze Minister, als voormalig ingezeten van Rot terdam niet gezind is voor Antwerpen welke stad aan deu afkoop van den Seheldetol eene zeer groole waarde hecht. Men zegt ook dat de En- gelsche Regering den heer Rogier hare goede diensten bij het Nederiandsche Kabinet heeft aan gebodenmaar dat onze Minister voorloopig voor het aanbod bedankt heeft, in de hoop zich nog reglstreeks met hel Ministerie te 's Gravenhage te kunnen verstaan." OOSTBURG, 19 February. Door den heer A. Bronswijk alhier is aan Z, M. onzen geëerbieJig 'e i Koning aangeboden een keurig pracht exemplaar van het door hem uiigegeven werkje: „24 Mei 1862." Voor ecaige dagen mogt hij, namens Zijne Majesteit, een schrijven ontvangen van O. D. adjudant bibliothecaris, waarin Z. M. den loczender dankzegt voor dit bewijs van hulde, dat Hij met welgevallen aanneemt, terwijl Z. M. h m opdraagt, dien dank ook aan den verzame laar over le brengen. MAR KTBER1GXEN. Graanmarkt te Aardenburg. Verkoopprijs per Mudde. DINGSDAG, DINGSDAG, 17 Fcbr. 1863. 10 Fcbr. 1862. LAAGSTE* HOOGSTE. LAAGSTE I OOGSTK Tarwe f g,00 9,90 8,10 f 9,00 Rogge 6,00 6,15 6,00 6,20 Gerst 5,90 5,60 5,00 5,60 Boekweit 4,50 5,00 4,50 5.00 Haver 3,50 3,75 3,50 3,70 Paardeboonen 5,50 6,00 6,00 6,30 Erwten 6,00 6,50 6,00 6,25 OOSTBURG, 18 February. Dc aanvoer van granen was lieden niet groot en er bestond veel vraag voor gra nen inzonderheid voor tarwedie dan ooi; tot iets beter prijzen vlug werd aangekocht. Goede tarwe f 9,00 a f 9,25 gewone dito f 8,25 f 9,00 rogge f 0,00 a 0,50 wintergerst f 1,50 a f 5,50, zomer dito f-1,50 a f5,10, haver f 2,50 a f 3,00, paardenboo- nen f 5,25 a f 5,75, erwten f 6,00 a f 6,75. ING LZlN DEN ST IJKK EN. De volgende missive, gorigt aan Z. Exc. den Heer Commissaris des Kouings in Zeeland, is ons ter plaatsing toegezonden. Middelburg den 30 Januarij 1863. Ondanks het onaangename van de taak dio ik op mij genomen heb ben ik voor mij zeiven lot de overtuiging gekomen, dat ik mij door geene overwegingen van tegenovergeslelden aard moest laten terughoudenom de bijzondere aandacht van Uwe Excellentie te vestigen op den toestand waarin zich, op deze oogenblikken de dijkagiëa van den Polder van Walcheren bevinden cn ik veroorloof mij dan ook deze vrijheid niet omdat er bij mij eenige twijfel bestaat, dat al uwe aan dacht niet bereids op dien toestand zou gevestigd zijn, maar uit hoofde ik de pijnlijke vrees niet kan onderdrukken, dat Uwe Excellentie niet in alle opzigteu op deze zoo gewigtige aangelegen heid is voorgelicht; waarbij nog komt, dat over wegingen van, voor mij althans, beduidend per soonlijk belang als Ingeland van dien polder mij in ruime male gerust stellen dat dit mijn schrij ven bij Uwe Excellentie welwillende ingang zal kunnen vinden. De hevige stormen en hooge vloeden die op den 19, 20 en 21 December 1862, en bij vernieu wing op den 19, 20 en 21 dezer maand op onze kusten hebben gewoed, doen, helaas! de bij mij sedert jaren bestaan hebbende vrees toenemen dat éénmaal liet oogenblik daar zal zijn, dat het behoud van deu polder van Walcheren in gevaar

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 2