Ill; OPSTOP 1\ iUr NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIGE 4° DISTRICT VAN ZEELAND. Vrijdag 20 Februarij. BUITENLAND. SHIM H Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag.Prijs per drie maanden voor de gemeenten in het voormalige vierde district van Zeeland, 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks franco per post f 1,30. Afzonderlijke Nummers ƒ0.10. Prijs der Adverlentien, van 1-5 regels f 0,75; elke r^gcl daarboven f 0-12'/2, behalve het zegel. (iroole letters naar mate van de ruimte welke zij beslaan.Brieven, Stukken en Advertentiën franco bij den Uitgever J. Sciiansman te Sluis. Wegens ongesteldheid van het Personeel verschijnt deze Courant een dag te laat. De ernstige onlustenwelke in Polen thans plaats hebben en zich hebben uilge- lireid over eene oppervlakte van meer dan 2300 vier», mijlenboeijen hoe langer hoe meer de aandacht van het beschaafde Europa. Gelijk men weethebben de door Rus land onlangs bevolen recruteringen welke sinds «eenige jaren niet hadden plaats ge grepen de gemoederen tot den opstand aangezet. Geen wonder. Hoewel het platte land van den maatregel der recrutering onder een nietig voorwendselverschoond werden de sleden er slechts aan onder worpen werden is dit het ergstedat de Regering de volle vrijheid zich voorbehou den lieertuit de jonge lieden van 20 tot 30 jaren eene keuze naar welgevallen te doen. Zij deed ditom allendie zij ver moedde dat met de staatkunde zich be moeiden in het soldatenpak te steken. I)us slechts tegen verdachtengold de maatregelwant zijdie zich wezenlijk met politieke zaken bemoeid hadden en daarvan beschuldigd warenzijn reeds voor lang in de citadellen van Warschau en Modlin of in de Siberische bergwerken op gesloten. Niet ligt zal Polen den verschrik- kclijken nacht van 15 Januarij 18G3 ver geten Toen werdentrots rang en be schaving, luinnc dierbare zonen uit hunne woningen weggesleept en als de bedoelde persoon niet gevonden werd, moest zijn broeder of vader, of iemand anders dade lijk in zijn plaats optreden. Het Engelsche blad de Timeshierin de echo van geheel Europa verklaart die recrutering als de meest barbaarsche daad, waaraan eene Christelijke Regering in on zen tijd zich schuldig kan maken." Ook het Journal des Débalseen der meeSt geaccrediteerde Fransche binden laat zich daarover aldus uitHet contin gent niet vast te stellenom het zoo groot mogelijk te kunnen maken de recrutering uitsluitend op een deel der bevolkingna melijk die der stedentoe te passende bij de wet van het jaar 1839 bepaalde loting op te heffen en in plaats daarvan aan Rcgerings-commissiën over te laten de keus der personen deze commission ein delijk met eene onbegrensde volmagt te voorzienzich niet te storen aan de be palingen der wet, waarbij sommigen vrij zijn van de dienstom daardoor te kunnen treffen al die burgerswelke in een kwa den reuk stonden is dit alles nietonder den naam van recruteringeene soort van vogelvrijverklaringwaardoor aan dat on gelukkige volk het wakkerste deel zijner jongelingschap ontnomen werd om het in dienstbaarheid en ballingschap het leven te doen eindigen En wie vereenigt zich niet met wat het zelfde blad er onmiddellijk op doet volgen? Wat men in onze dagen van iedere Re gering welke op de achting der beschaafde wereld aanspraak maakteischen kanis ditdat zij hoe absoluut ooktoch niet de bepaalde grenzen overschrijdebinnen welke én liet gezond verstand én de men- schelijkheidén het welbegrepen eigenbe lang gebieden te blijven dat zij, door maat regelen van willekeur, moedige lieden niet tot vertwijfeling brengedie wel in een ongelijken strijd als slagtoffers kunnen val len maar zelfsna hunnen dooddoor hunne nagedachtenis en het voorbeeld, dat zij gavente vreezen zijn." De Russische Regering heeft dan ook zelve verklaard dat de genomen maatregel slechts van politicked aard is en abnormaal. Daar zij de hoofden der steeds op revolu tie uit zijnde emigranten niet heeft kunnen treffen verontschuldigt zij zich daarmede dat haar niets anders overgebleven isdan de werktuigen dier emigranten te treffen Gelijk wanhoop de onmiddellijke oorzaak was van den Poolschen opstanddie tot heden dit karakter draagtdat in het Ko ningrijk Polen en de aangrenzende oud- Poolsche provinciën van Rusland de dienst- pligtige jongelingschap naar de bossclien vlugtom zich aan de vogelvrijverklaring te onttrekken gelijke wanhoop is het schildwaaronder de Russische Regering zich verbergt. Intusschenmen moet bekennendat Rusland alle reden heeft om te betwijfelen of liet immer mogelijk zal zijn Polen in vrede te beheerschen. Keizer Alexander is mild cri reglvaardig van aardmaar in Polen is hem eene taak opgelegdwelke niemand rigtig volbrengen kan. Op zijn standpunt was het reeds een voornaam ietsdat hij een Pool als Wielopolski die den Russen uit de school zijns vaders een doorn in het oog iszijn vertrouwen schonk en hem een tal van hervormingen liet ten uitvoer brengen welke niet alleen zegenrijke gevolgen konden hebbenmaar ook aan Polen eene grootere zelfstandigheid schenken. Wielopolski zocht te hereiken, wat voor Polen onder een Russisch bestuur slechts te bereiken waser bestaat hoegenaamd geen grond om aan zijne va derlandsliefde te twijfelen. Maar al dat goeds scheen op de Polen niet de bedoelde uitwerking te hebben. Dit bleek uit de herhaalde moordaansla gen op Wielopolski zelvcn en op den nieuwen Stedehouderden Iiroeder des KeizersGrootvorst Konstantwn. De Polen zijn, op politiek gebied, echt fanatiek van aard. Hoewel Keizer Alexander hun toe riep Geeft u aan geene droomerijen meer over!" is hun axioma: „Wij begee- ren een vrij vaderland Dat zij hierop regt hebben wie betwij felt het maar of hunne tegenwoordige handelingen het hun bezorgen zullenwie gelooft het Terwijl wij het verdere antwoord hierop aan de naaste toekomst overlatenwen- schen wij alléén dit nog te zeggen eene natie van 13 miiiioen inwoners kan men niet beschouwen als uit de rij der volken weggevaagd te zijn. Voor Pruisscn zou het ook een geluk zijn in plaats van aan een Rijk te gren zen dat steeds op verovering uit is naast zich een zelfstandig Koningrijk Polen te hebben dat geene veroveringen kan maken. Er wordt thans evenwel in sommige bladen gerept van eene tussclienkomst van de zijde van Pruissen. Zelfs de Nord- Deutsche Zeilung spreekt van eene zamen- werkiug van Oostenrijk en Pruissen met Rusland tegen Frankrijkterwijl nog kor telings de lieer vox Bismarck-Schönhacsen, de Pruissisclie Minister-Presidentmet Frankrijk tegen Oostenrijk heulde. Dit zou een vlugge omkeer zijn. Maar wat hij ook moge voor hebbenart. 18 der Pruissischo Constitutie eischt de toestemming van de Volksvertegenwoordigingals het de goed keuring van Verdragen geldt, die op den Staat lasten zouden leggen. En om oorlog te voerenis ook geld noodig. Na de feil van 1839 zal niet zóó ligt de Pruissischo Kamer gelden inwilligen lot een krijg zonder te weten tegen wien en met welk doel de oorlog op touw wordt gezet. l'e Koning van Pruissen heeft het adres van het Huis der Afgevaardigden schriftelijk beant woord en zijne denkbeelden nopens het bestaan de conflict uitvoerig levens ontwikkeld. Wat de beschuldiging betreft van grondwetsschennis die in dat adres tegeu de Ministers wordt uitge- bragt, verklaart Z. M. dat al wat door zijne Re gering verrigt is met zijn goedvinden heeft plaats gehad en hij stelt vervolgens deze beschuldiging als geheel ongegrond ter zijde. Z. M. herinnert dat de vaststelling der Begrooting van 18G2, over eenkomstig liet voorschrift der Grondwet oumogo- lijk op den bestemden tijd heelt kunnen plaats hebben en toont dat de Constitutie voor zooda nig geval geene bijzondere bepalingen bevat zoodat het Huis van Afgevaardigden te ouregteene Grondwetsschennis kun zien in het feitdat do Regering het bestuur van den Slaat zonder een wettig vastgestelde Begroeiing heeft voortgezet. Ook is dc Koning van gevoelen dat de Kamer zich schuldig maakt aan de overschrijd1 ng barer bevoegdheid als het hare eenzijdige besluiten wat aangaat de goedkeuring of verwerping vau de Begröoting als een delinilieven regel wil be schouwd hebben waarnaar de Regering moet te werk gaan. De Regering toch moetluideus da Grondwetvastgesteld worden krachtens ecno wet, namelijk een besluit, uitgaande van do Kroon en goedgekeurd door de beide Kamers. Waar zulk eene overeenstemming niet kan plaats hebben, is het stellig de pligt der Regering, het bestuur des lauds yoort te zeilen tot dat zulk

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 1