BINNENLAND. kering der Zee- kuslen. door de Belgische Dag bladen, ook lot onderzoek en leering van naburige kustbewoners, zoo veel mogelijk, algemeen bekend gemaakt worden zal.] Te Brussel is eene maatschappij ter. bescherming van de dieren opgerigt. Haar voorloopig bureau is za men gesteld als volgt: Eere-voorzitler, de graaf van Vlaanderenvoorzitter, de luitenant- generaal graaf Duval de Beaulieu; onder-voor zitter, MM. Eon tain as, burgemeester, graaf Cornet cn graaf de Grune; secretaris, M. Nieuwland. De markies van Hertford heeft aan den ge meenteraad van Gend 500,000 fr. aangeboden voor de schilderij van Gallailde laatste eerbe— wijzing aan de 'graven van Egraond en Hoorn. Op de' tentoonstelling te Londen heeft dit kunst gewrocht, waarvoor'de stad Gend 30,000 fr. be taald heeft, aller bewondering getrokken. HOE!, o February. Een tamelijk zeldzaam feil in de huwelijks-jaarboeken zal zich voordoen te lloei. Eene 'dame, die gehuwd is op 43 jarigen ouderdom, moet den 1 Maart aanstaande hare gouden bruiloft vieren, en dat op 93 jarigen leeftijd! NAMEN, 5 FebruaryEen inwoner van Liernu, die voor ecuigen tijd met vrouw en kinderen naar Amerika is vertrokken en zich aldaar te Green- Bay (Wisconsin) had gevestigd, schrijft dat men hem tegen wil en dank soldaat heeft gemaakt, en dat al de mannen tusschen 18 en 43 jaren oud moeien loten. Nog drie andere personeu van Liernu zijn insgelijks soldaat moeten worden, llet is goed dergelijke zaken te doen kennen ten einde onze landge.nooten van de zucht naar landverhuizing te genezen. Voor eenigc dagen wekte een bedelaar, die zich in de omstreken van Luik op twee kruk ken voortsleeptede algemeene deelneming op. Een geldstuk werd hem toegeworpen dat echter wegrolde; een straatjongen raapte dit op en wilde er mede heènloopen hij had evenwel niet gere kend op de vlugheid van den zoogenaamden kreupele die dadelijk zijne krukken neerlegde den jongen naliep en inhaalde, hem het geldstuk ontnam en een pak slaag uitdeelde, waarna hij weder zeer gemoedelijk zijne krukken opvatte cn met deze zijne funktiën van kreupelen bede laar voortzette. ZWITSERLAND. Te Bellinzona zijn dezer dagen een vijf-on-twin- tig-tal reizigers aangekomendie gedurende twintig dagen in het klooster op den St. Gothard hebben moeten vertoeven uithoofde van de ge vallen sneeuw die al de bergwegen en passen onbegaaubaar had gemaakt. SLUIS 13 FebruaryThans heeft het Ministerie twee wetsontwerpen bij de Tweede Kamer inge diend, betreffende de 'exploitatie der Staatsspoor wegen die aan particulieren zal worden gegund, zoo de noodige voorwaarden te bedingen zullen zijn en de Kamer liet beginsel goedkeurt. liet tweede bevat dc bekrachtiging van som mige artikelen ceuer concessie van exploitatie der Staatsspoorwegen. De verkiezing van een lid voor dc Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdi strict Rotterdamin plaats van den heer I. O. Fransen van do Putte, is bepaald op Dingsdag 3 Maart, en de herstemming zoo noodigop 17 Maart e. k. De Slaats-Courant van 5 Fcbruarij deelt het Koninklijk besluit van den 15 Januarij jl. mede betreffende de overeeukomst van het reglement voor dc vaart op het kanaal van Geut naar Ter- neuzen dezerzijds met België gesloten. Eene deputatie uit de hoofdcommissie lot de oprigting van een nationaal gedenkteeken voor November 1813 enz., heeft Vrijdag voormiddag ten elf ure de eer genoten bij den Koning te wordeu toegelaten ten eiude aan hem op meer officiële wijze het herigt over te brengen van de vestiging <ier booldcommissie en tot bereiking van haar doel de ondersteuning van Z. M. in te roe pen. Zij is aldaar met de meeste welwillendheid aangehoord en heeft de aangename verzekering mogen ontvangen dat deze echt nationale onder neming in alle opzigteu rekenen mag op de warmste sympathie van Z. M. De commissie heeft zich vervolgens tot Z. K. H. Prins Frederik voorzitter der hoofdcommissiehegeventen einde van de kwijting van haren last en de ver- eerende ontvangst hij Z. M. verslag te loju. Het is ons aangenaam te kunnen vermelden, dal het H. AL onze geëerbiedigde Koningin weder behaagd heeft, als een blijk van Hare voortdurende belangstelling in de alhier gevestigde Kantwerk school „Doe wel en zie niet om," daaraan eeue gifte te scheuken van f 150. liet provinciaal geregtshof iu Zeeland heeft jl. Maandag Louis van Pceuen heelmeester te Slckene België) schuldig verklaard aan het on bevoegd uitoefenen der geneeskunst en hem ver oordeel J tol cenc geldboete van f 25 alsmede ia de kosten. Hij was beklaagd van in 1862 de geneeskundige praktijk te hebben uitgeoeffeud in de gemeente Cliiige, zonder daartoe bevoegd te zijnals niet voorkomende op de lijst der be voegd erkendo geneeskunstoefenaren. De regtbank te Goes had den beklaagde van alle regtsvervolging ontslagen, op grond dat het niet noodzakelijk is dat een heelmeester moet voorkomen op bovengenoemde lijst, opgemaakt door Gedeputeerde Staten noch ook dat die be voegdheid bij de wet wordt beperkt tot eene in- waning in de provincie of hel rijk. Men meldt uit SchoondijkeDe in anno pas- sato alhier opgeriglé Pottenbakkerij is sedert primo Januarij in volle werking. Volgens het oordeel van deskundigenmoet het fabrikaat als zeer voldoende beschouwd wordenjaniets te wenschen overlaten. Wij zijn verheugddat er in cos midden man nen gevonden wordendie de industrie beharti gen en in praktijk brengen, en hopen daarom, dat zij naar wensch slagen en hunne onderneming goede resultaten moge opleverenopdat dit aan leiding geve, niet alleen tot verdere uitbreiding, maar ook anderen aanmoedige om meerdere der gelijke ondernemingen tot stand te brengen. Uil Hulst meldt men dat de heer J. J. Ver- wilgheu eervol ontslag aan Z. M. verzocht heeft uil "zijne betrekking van griffier hij het kautouge- regt aldaarwelke hij gedurende 40 jaren be kleedt. Alen meldt uit Hontenisse: Zoo als ook in an dere streken bestaat in het voormalig 4de en 5de district het Dadeelig gebruik om aan jonge kin deren een aftreksel van de zaden der papaver 'maankop uileukap) toe te dienen om daardoor het schreijen der zuigelingen lot bedaren te bren gen en te voorkomen. Aan ouders en vooral aan moeders wordt ten strengste ouder het oog ge- bragtdat door de toediening van zulk een af treksel de hevigste vergiftigingstoevallenstuipen en zelfs do dood kan te weeg gebragt worden en daar liet voortdurend gebruik der papaver, slaapzucht en verstomping der zintuigen veroor zaakt de kinderen in lateren leeftijd niet dat helder verstand bezitten hetwelk men van hen verwachtmen wachte zich dus wel voor de gevolgen der toodiening van de papaverzaden. Bij dc Israëlitische gemeente in Gouda doet zich het verschijnsel voor dal eenige voorname leden zich willen afscheiden. Zij hebben bereids den Kouing vergunning verzocht, om zich tot een afzonderlijk genootschap te constituéren. Onder Olst in Overijssel hebben eenige aardap pelendie in den herfst ia den grond gebleven waren reeds voldragen nieuwe aardappelen voorlgebragt. Te Zevenhuizen (prov. Friesland' woont een grijsaard die nog met gemak zonder bril leest en 117 kinderen, klein-kinderénachter- en achter-achler-klein-kinderen telt. In Groningerland zijn sedert eenigc jaren met goed gevolg proeven genomen om zandwegen te verbeteren. Alen spitte ze 4. 4 a 5 voet diep om en bragt het roode zand bovenwaarbij men zórgde dat de wegen van beide zijden afhellend werden gelegd. Op meer dan eëne plaats zijn daardoor voor de vroeger ondoorwaadbare zeer goede gaan- en rijdbare wegen verkregen. Uit Singapore wordt aan den Courier du Di- manehe geschrevendat het Japansche gezant schap hetwelk ten vorigen jare Europa bezocht, aan boord van VEuropeen voor genoemde plaats is aangekomen eu met al zijne kisten en koffers aan land moest wordeu gezet, omdat dit schip ijlings naar Cochinchina is ontboden, ten gevolge van de gebeurtenisseur aldaar. In een particulier schrijven uit Batavia aan de Arnh, Cour. komt o. a. het volgende voor De Japannersdie thans te Batavia zijn op huune reis naar Nederlanl, zijn veelal leerlingen van den Alinister ridder Huyssen van Kattendijke, van jhr. Pompc van Meerdervoort en jhr. von Siebold. Zij vormen de état-major van eenen oorlogsbodem, namelijk de kommandanl, de lste officier, 3 luitenants en 2 officieren van gezond heid. Verder zijn er 2 taalkundigen en 6 werk lieden onder. Deze laalsten zijn van inferieuren rang. De lste officier vooral heeft een flink in telligent voorkomen. Hij heeft o. a. twee reizen naar Amerika gedaan. In Nederland zal hij zich vooral op den scheepsbouw toeleggen de kom mandanl zal voornamelijk de tactiek bestuderen. Zij spreken allen vrij goed Hollandsch hoewel met zeer gebrekkige uitspraaken verstaau het perfect. Zij bezoeken al wal bezienswaardig is hebben een uitstapje naar Onrust gemaaktde hospitalen het artillerie-magazijnde kazerne enz. enz. bezigtigd eu overal laten zij een gun- stigen indruk achter. Zij leggen eene zeldzame weetgierigheid aan den dag en geven doorslaande bewijzen, dat zij zeer goed thuis zijn in de voor bereidende wetenschappen. Zij toonen eene groo- te voorkeur voor al wat machinerie isen ge neerden zich b. v. niet om bij het zien werken eener machine in de hanebalken van het gebouw te kruipen of plat op den buik op den grond te gaan liggenten einde dc working in alle minu- tieuse onderdeelen te kunnen nagaan. Hun plan moet zijn omna verschillende takken bestu deerd té hebbenmet eene in Nederland te bou wen stoomboot naar hun Vaderland terug te keeren." Dg Nederlandsche Stooinpost meldt het volgende Bij gelegenheid van het overlijden van den vorigen Onderkoning vau Egypte, heeft men, blijkens berigten in de verschillende dagbladen wederom getracht de zaak van het kanaal van Suez tegen te werken. Volgens bij ons ontvan- geue berigten, gelooven wij daarentegendat de tegenwoordige Onderkoning even goed als zijn voorganger inzietvan welk groot belang dat kanaal is voor de ontwikkeling van Egypte en dat hij er de uitvoering van zal ondersteunen. In het becin van dit jaar was het kanaal van de Aliddelfanclsche zee tot het meer Timsah ver lengd, zoodat het zoogenaamde sclieepvaartkanaal voor de helft voltooid is. Van Timsah doen zich weinig moeijelijkheden voor; de hoogte of dorpel van Serapetimgelegen tusschen Timsah en de bittere meren heeft eene lengte van 12 NecL mijlen, zijn hoogste puut is 10'/2 el hoven de oppervlakte der zee, terwijl de dorpel van EI Guisr die reeds doorgegraven is 19'/2 el hoog en 14 mijieu lang is. De bittere meren, die men krijgt, na Serapeum doorgegraven te hebben, strekken zich uit over eene lengte van 40 mij len en liggeu met hun bodem gemiddeld vijf el onder denbodem der zee zoodra dus de hoog ten zijn doorgegraven zal het water der Alid- dellandsche zee deze meren vullen. De vlakte Suez tusscheu deze meren en de Roode Zee ge legen is over het algemeen laag over hare ge- heele uitgestrektheid van 54 mijlen is zij onge veer gelijk met de zee, behalve bij Suez, al waar zij ongeveer 8 el hoog is. Bijna 5 a 7 dui zend man zijn vijf maanden bezig geweest om het zoetwater-kanaai te graven van Ras-el-Ouady tot Timsahaan hel doorgraven van den dorpel van EI Guisr zijn 8 maanden lang 18 a 25 duizend man werkzaam geweest. Voor de dienst der hospitaleu zullen liefdezusters uit de kloosters te Caïro komen. LAND VAN KADZAND. Naar men verneem worden er door sommigen pogingen aangewend om het brieven vervoer uit en naar België langs eene andere plaats dan thans te doen plaats hebben. Voor zoo veel onzen omtrek aangaat, laat da dagelijksche en zeer geregelde Postdienst thans weinig té wenschen overigen voldoet de Postloop volkomen aan de behoeften der ingezetenen, waar om er dan ook hier in dat opzigt naar geene ver wisseling verlangd wordt. Aleer algemeen had men het echter toegejuicht, wanneer men bij het verlangen lot daarstelling van een Telegraafkan toor iu het zoo gunstig, als in het midden des lands gelegen Oostburg, er tevens krachtig op aangedrongen had, om voor de plattelands bewo ners ontheffing te verleenen vau de, op de ste delingen niet drukkende bestelloonen. Die loonen toch zijn voor de buiten gemeenten, onbillijk, ja iu strijd te noemen met de Grondwet, waarvan de geest toch kan geacht worden te zijnl het dragen van gelijke lasten door de staatsbur gers. Ja, zelfs de le Kamer erkende zulks bij do verwerping van het wets-ontwerp tot uniform port. als vermeenende die ledeu, dal uit de overwinsten der Postdiensten eerst nóg bestelloonen en andero dergelijke ongelijkmatigdrukkeudc lasten behoor den afgeschaft té worden. Alet daartoe de han den in een le slaan, en gemeenschappelijk te streven meent men dus dat hel platteland meer zoude gebaat zijn, dan door dc verwisseling der plaats, van waar eene nederige Postkar naar eu vau het Zuiden trekt. OOSTBURG, 11 Fcbruarij. Alen verneemt, dat door de Rederijkerskamer „Oefening en Vermaak" te Oostburgop Donderdag den 19 Fcbruarij 1863, bij gelegenheid des Jaardags van Z. Al. onzen ge- ëêrbiedigden Koning, eeue soiree zal worden ge geven, waarin dramatische en andere stukken zullen worden voorgedragen, eu hetwelk afgewis seld zal worden door verschillende uit te voeren muziekstukken. GRONINGEN2 February. Indertijd is door ons melding gemaakt van een vonnis van het kantongeregt te Appingadam wegens het uitoe fenen van de lange jagtwaarhij was aangeno- meudat zijdie den actehouder vergezellen en met dezen in eene jagende houding zooge naamd in den slag loopenniet van eene afzon derlijke jagtacle eu vergunning behoeven voor zien te zijn. Op het daarvan ingesteld beroep heeft de 'regtbank aldaar II. Vrijdag dat vonnis vernietigden de beklaagden veroordeeldieder in 2 boelen elk van 40. met subsidiaire ge vangenisstraf van 14 dagen, en één der beklaag den bovendien nog tot eene gevangenisstraf van 7 dagen. De regtbank heeft aangenomendat iederdie jaagtvolgens de uitdrukkelijke be paling der jagtwet van eene acte moet voorzien zijn en dat deze alléén dient voor hem, op wiens naam zij is afgegeven met deze eenige uitzon dering, dat inwonende zonen beneden de 18 ja ren zonder acte op eigen naam hun vader of diens jagerjagende mogen vergezelten en dat dus ook ieder "die de lange jagt uitoefent, van eene acte en vergunning moet zijn voorzien wanneer het niet blijkt, dat hij, hetzij als wild- drager, hetzij als slrikhouder of op eenige an-

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 3