TELEGRAMMEN. veld kwam, was hel voordeel steeds op der Rus sen zijde. De vraag blijft slechts: hoe lang de opstandelingen dien guerilla-krijg zullen kunnen uithouden? Tot zulke veldtoglen is Polen tuin der geschiktten gevolge van zijn gebrek aan hergendan b: v. Spanje en Napels. De opstan delingen zouden in de bosschen van honger en koude bier omkomen. De plattelandsbevolking doet met den opstand nog niet mede, gelijk ook op vele plaatsen de opstandelingen te vergeefs boeren gedwongen heb ben om deel te nemen aau de beweging. Dit zal juist de klip zijn, waarop de opstand zal stranden: de scheiding der democratische en aris tocratische elementen zal de beweging, door ge brek aan overeenstemming, Ie niet doen gaan. Hoe dit zij, het gebeurde levert aan Rusland het bewijs op, dat het nooit zeker zal zijn van Polen's toestand. Rusland boet en zal nog veel boeten voor de vcrdeeling van Rolen, waarin het zoo groot dc band heeft gehad en kan ook uit dezen opstand op nieuw zien, dat hij, die zich vergrijpt aan dc region van een volk, de wrang- ste vruchten van zijne handelwijze plukt. Polen zal weldra' weder veel edel bloed verlo ren hebben. Dit zal den spijt vergroolen en den ualiohalcn haat jegens Rusland verergeren. Wanneer, vragen wij, zullen de Regeringen toch eens wijs worden? liet Éngelseh Parlement is den 5u dezer met cene Troonrede geopend, welke over de buitcn- landsche staatkunde van het Minislorie niets zegt <m een minder hoog opgevoerd budget belooft. Wen zegt, dat de Staatskanselier door besparingen eene som van 2 millioen p. st. en door verhoogiug der inkomsten 3 millioen p. st. zal bijeengaren; voorts eene vermindering van de zoo impopulaire inkomsten-belasting, maar ook der uitgaven in het algemeen daarstellcn. De Manchester-par tij zal door deze maatregelen met de minisleriëele partij weder nader verbonden en zoo de mogelijk heid geboren worden, aan de oppositie der Toi-y- purtij een behoorlijk legenwigt le leveren. buitendien schijnt het niet, dat de Tory's zich bijzonder opgewekt gevoelen om het Ministerie uit dcu zadel te ligtcu. Wat toch de bnitenland- sche Slaatskunde aangaat, Tory's cn Whig's zijn liet vrij wel eens cn daar het kabinet gcone maatregelen schijnt te zullen nemen, welke na- deelig zouden zijn voor de conservative partij, zulle.i, zoo er niets bijzonders gebeurt, do zittin gen van hel huidig Parlement zeer rustig afloo- i)cn. De adressen van antwoord zijn in beide luizen reeds afgcloopen zonder hevige debatten. De spanniug in Pruissen duurt steeds voort. Terwijl echter de Kamer van Afgevaardigden zich bet meest verzet, neemt bet lleerenbuis eene houding aan welke duor den Koning geheel en al wordt goedgekeurd. Hoe luidt intusschcn 's Konings antwoord op het adres van antwoord hem door dc Kamer toegezondenzoo als men weet? De Kamer beschuldigt het Ministerie, dat het, in strijd met do Constitutiezonder bud get regeert; den Koning kwamen de handelingen zijner Ministers daarentegen niet ongrondwettig voor; bij keurde die dan ook goed. Daarentegen was hot besluit der Kamerten vorigen iare om trent de begrooting genomen, niet uitvoerbaar, omdat daardoor de gang der openbare dienst be lemmerd w ord. Dc Koning voor zich acht daarbij ongegrond de aangevoerde bezwaren aangaande misbruiken in bel bestuur.1' Deze taal is verre van grondwettig; maar, ge lijk wij meermalen opmerkten, bet coustitution- nele leven is in Pruissen nog in zijne geboorte on daarom willen wij er niet te hard op vallen. Wij hopen, dat, gelijk de Koning het uitdrukt, van de zijde der Kamer in het beslaande geschil «enige tegemoetkoming zal worden aan deu dag gelegd. De Minister van Justitie hoeft zijn ont slag aangevraagd en hekomen. Men zegtdal in zijne plaats do heer voti Schliechman benoemd is. De l'ransche Wetgevende Vergadering is nog druk aan het debatteren neende debatten bcteekenen niet veelmaar wel do onbepaalde goedkeuring bijna der verschillende van het adres van antwoord. Wat ook de vijf verschil lende redenaars der oppositie in het midden bren gen het baat niets, al hunne araendementeu worden verworpen met cene groole meerderheid. Een duidelijk toekendat men dc Regering niet aan durft, En hoewel deze laatste de dagbladen beeft gewaarschuwd om die redevoeringen der oppositie niet te commentariëren worden dc re devoeringen zeiven door het publiek met de grootste gretigheid verslonden, liet vergif wordt dus langzaam ingedronken cn zal, te zijner tijd, zijne vrceselijkc uitwerking doen. Uit Noord-Amerika vernemen wij dat de ge neraals Burn idc, Franklin en Summer hun ont slag hebben verzocht. liet is zoo het bevestigd wordt, ecu bciaugrijk verlies voor het Noorden. BERLIJN, 0 Febr. De Koning heeft gister, in tegenwoordigheid van den heer von Bismarck de commissie uit de Kamer ontvangen, heiast met dc overhandiging van het adres. Het antwoord des Konings komt hoofdzakelijk op het volgende neder: Ik ben er over getroffen in bet loyale adres van bet Hoerenhuis op te merken dat in uwe vergadering volkomen overeenstemming be staal met Mijne denkbeelden. Ik erken met u in de regtszekerheid cn gelijke bescherming van de region van allen de grondslagen Voor den Staat en voor de aangelegenheden dea Rijks en zal die handhaving van bet regt, zonder nadeel te doen aan zijne ontwikkelingvolgens de be hoeften des landssteeds als mijn eersten en hciligsten pligt beschouwen. Wanneer aan deze beginselen in het be slaande constitutionneel conflict streng woidt vast gehouden dan mag ik verwachten dat do crisis nare oplossing tot welzijn des Vaderlands vinden zal en tevens de weg zal worden gebaand waarop ons constitutionnele leven zich geregeld en voorspoedig kan ontwikkelen. Dat doel waarnaar Mijne Regering sLreeft, zal kunoeu be reikt worden wanneer gij met vastberadenheid bet door u ingenomen standpunt blijft handhaven, maar tevens ook toegankelijk blijft voor iedere poging, welke tot eene toenadering kan leiden, waarbij de magt en het aanzien van Pruissen te vens in het oog worden gehouden." BERLIJN10 Febr. De Krcuz-Zeitung zegt dat er een gerucht looptdat enkele provin ciën van West-Pruissen en daaronder de kreitz Kulmcr, in slaat van beleg zijn gesteld. De Nord Deutsche Post zegt betrekkelijk de verhouding van Pruissen inde Poolsche kwestie, dat het Kabinet van Berlijn met dat van Peters- burg daaromtrent eene overeenkomst door tus- scheukomst van generaal Alvensleben getroffen heeft. LEMBERG, 10 Febr. Zavichnst is door de Russen ingenomen. Dc opstandelingen, hebben Sandomirz verloren en werden door de militai ren gevolgd. Bij Winiary en Ilupoza heeft een ge vecht dat een uur duurdeplaats gehadwaar in vele opstandelingen gevangen zijn genomen De Russen hebben Zamoijskipalais, iu Zwerzynice verbrand. Van daar verder trekkende, zijn zij met de opstandelingen slaags geweest. De ach terhoede bij Gröstenlheils heeft de opstandelingen aangevallen. Zij retireerden daarop cn legerden zieh in de nabijheid van Kamionka. WILNA, Febr. Gister heeft generaal Maniw- kine dc henden hij Semiatiezy geheel uiteenge jaagd. De opstandelingen verloren daarbij 1Ó0J man en de Russen 12 man waaronder 0 oflicie- ren. De laatslen hebben het dorp Semiatiezy ver brand. MYSLOWITS 8 Febr. De opstandelingen be zetten alle punten lusschcu Gzeutochow en do Pruissische grenzen. De ovcrgeloopene Pruissische troepen zijn geëscorteerd naar Gleiwits. De spoorweg-com municatie lusscken Warschau en Breslau is her steld. ST. PETERSBURG, 10 FebrTe Warschau zijn Maandag de benden, welke de bosschen te Skiernewie bezet hebben verspreid; 50 hunner zijn gedood en 40 gevangen genomen. FRANKRIJK. Omtrent den overleden president van dc reken kamer te Parijsden heer Barthc wordt de volgende anecdote verhaald. Barthc zag ver schrikkelijk scheel. Toen de Talleyrand eens van Londen was teruggekomen haastte zich de heer Barthe hem le bezoeken en vroegWel excellentie, hoe staan daar de zaken Talley rand deze nieuwsgierigheid wel wat onbescheiden vindende gaf ten antwoord Zoo als gij ziet Eerlang zal bij de eerste kamer der regtbank le Parijs eene zaak dienendie beschouwd kan worden als eene voortzetting van het vermaarde nu vóór tachtig jaren gevoerde proces hekend onder den naam van het halssnoer van de Ko ningin. De erfgenamen van zekeren heer Gabriel Dcville namelijk eischen van de erfgenamen van den kardinaal Prins de Rohan de uitbetaling eeucr som van 800,000 fr., zijnde een gedeelte van de in der lijd, door de juweliers Bochmer en Bossange uit des kardinaals handen ontvangen schuldbekentenis van 1,900,000 fr. De erfgenamen van den Prins de Rohan liggen onder verden king van eene onvolledige opgaaf gedaan te hebben van het cijfer van diens nalatenschap. Le Droit meldt dat Zalurdag le Parijs een man, na eenigeu tijd op den zuidertoren van de Nolre- Dame te hebben vertoefd gebruik heeft gemaakt van een oogenblik waarop hij zich alleen be vond om zich naar beneden te storten. Hij is reglstandig op eene borstwering nedergekomeu. Door de hevigheid van den schok waren de beide beeuen letterlijk van den romp afgeschei den die op den omloop bleef liggen terwijl de beeuen in cene afgescheiden ruimte noder- vielen waarin de heer Sauvage aannemer der herstellingswerken aan het kerkgebouwzijn bureau houdt. De zelfmoordenaar scheen ongeveer 55 jaren oud te zijn. Zonderling en opmerkenswaar dig is hetbij een zoo geweldigen val die de ledematen van een scheurde op eene wijze waarvan welligt geen tweede voorbeeld bestond dat het gelaat van den ongelukkige de volko- mensle kalmte bewaard bad en dc bril dien hij in zijn zak had zelfs bewaard was. Uit napieren bij hem gevondenen met zeer vaste hand geschreven blijkt dat hij in krankzin nigen toestand verkeerde. 11ij was timmerman cn thans concierge van een huis in de rue de faubourg du Temple. De talrijke verhalen der gehechtheid van hon den aan hunnen meester worden door den Messa- ger du Midi weder met het volgende vermeer derd i In het begin van Januarij werd de heer G.een der meest geachte burgers van Septè- mes, ernstig ziek. Zijn hond, dien hij altijd hij zonder bemind had vlijde zich aan bet hoofd einde van het bed neder en weigerde volstandig alle voedsel. Eenige dagen later stierf de zieke en de houd die zich bij den talrijken lijkstoet gevoegd had vergezelde zijnen meester tot aan den rand des grafsvan waar hij alleen met ge weld verdreven kon worden. Maar den volgeu- den dag liep hij andermaal naar het kerkhof, en sprong, den ingang gesloten vindende, over ecu muur. Wegens zijne verdwijning ongerust ge worden meende de broeder van den overledene zijue nasporingen tot op het kerkhof le moeten voortzetten en vond daar werkelijk het getrou we dier, maar koud en leveuloos'op bet graf desgenen uitgestrekt, dien hij niet had willen overleven. DUITSCHLAND. De hartslogtelijksle beminnaar van schouwbur gen is dezer dagen te Weeneu in 9Sjarigen ou derdom overleden. Het was de heer Grabow. bloedverwant van den voorzitter van het Pruis- siseho Huis der Afgevaardigden. Van het jaar 1793 af had hij geen enkele der 17,250 voorstel lingen in het Karls-lheater verzuimd. Aau tco- neelkunstenaars die hij uooit anders dan op do planken had gezienheeft hj verschillende le gaten vermaaktgezamenlijk ten bedrage van meer dan een millioen. Volgens de bladen van den Boven-Rijn heeft men in die streken een surrogaat voor boter uit gevonden dat alle hoedauigheden van dit levens middel in zich vereenigt en slechts de helft van den gewonen bolerprijs kosten zal. Deze vetstof wordt uit gezuiverde lijnollie bereid die werke lijk de grondstof van de boter iu zich bevat zij is bruikbaar in haar natuurlijken toestand en in gebak en heeft uit de natuur eene fraaije kleur. Uit Gieswald in Pruissen wordt aan de Köln. Zeitung bet volgende gemeld De voorstellingen in den schouwburg alhier zijn gedurende deze- week tweemalen verstoord. De eerste maal was het ten gevolge van de verschijning van een vleermuis in de zaalhij wiens rondvliegen in fantastische kringen voorbij de loges verschei dene dames in flaauwle vielen en vele hoeren onmiddellijk zich het hoofd dekten daar volgens het volksgeloof do vleermuis een toevlugt zoekt in het haar. Twee dagen later, hij de opvoering van een ballet, verscheen plotseling op de bal— lustrade der loges een ontzaggelijk groote rat. Een kreet van schrik ging daarbij onder dc toe schouwers op, die zich haastten hunne plaats lo verlaten en te vlugten, waardoor velen ligle kneu zingen ontvingen. De rat was natuurlijk nog meer verschrikt dan de toeschouwerszoo dat zij in het parterre viel en aldaar, door den val bedwelmd, spoedig werd gedood. ENGELAND. In do vorige week zijn te Londen proeven ge nomen welke goed 'geslaagd zijn met deu pneumalischen of luchtdruk-toestel tot voortdrij- viug van wagensljes brief-pakkelten door onde'r- aardsche buizen. De afstand van Easlon-stalio» naar bet postkantoor in Evcrsholt-street werd met zwaar geladeu wagentjes in een minuut en weinige seconden afgelegd. Volgens een telcgralisch berigt uit Toronto, in Canada heerschle er iu Enniskillen eene niet geringe agitatie, doordien aldaar in de omstre ken eensklaps alle oliebronnen hadden opgehou den te vloeijen. Om dit zoo veel mogelijk te verhelpen, zouden er onmiddellijk boringen wor den gedaan. Volgens do New-York Times is de predikant Dyraan Beecher le Brooklyn in 87jarigcu ouder dom overleden. Onder zijne 13 kinderen die allo in meerdere of mindere mate iu verschillende vakken vermaardheid hebben verkregen, behoort ook de bekende mrs. Harriet Beecher Slowe. BELGIË. Door den Minister van Openbare Werken is eene commissie benoemd, bestaande uit dc Hoe ren Vrambout, Gouverneur der Provincie West- Ylaanderen, nis Voorzitter; van Iseghem Burge meester en Volksvertegenwoordiger te Ostende Zcbkr, noofd-Ingenieur en Crépin. Ingenieur in de Provincie West-VlaanderenTrlmper, Kom- mandant der Genie en Petit, Scheepskapitein, ten einde optesporen welke maatregelen er zou den behooren genomen te worden en voorstellen te doen om Ostende tegen de meer en meer toe nemende overweldigingen van den Oceaan zoo veel mogelijk le beschermen. l)ezè commissie hield den 3n dezer reeds bare eerste zitting. Zoo wel over deze zorg van liet Gouvernement, als den spoed waarmede die welen- schappelijke mannen hunne taak aanvaard hebben, zijn de Ingezetenen van Ostende en do kustbewo ners zeer te vreden. [NB. Ook de redactie van dit Weekblad juicht zulk een handelen ten sterksfen toe. vooral in de hoop, dat men de vruchten \an dat onderzoek met de voorgestelde waarborgeu lot meerdere verze-

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 2