De Verkiezing van oen lid voor de Tweede Ka mer van de Stalen-Generaal in "t hoofd-kiesdis- strictZicrikzee, Ier vervulling der vacature, ontslaan door het overlijden van mr. S. II. Aneniaet moet plaats hebben op Donderdag 12 Februarij a. s. en eene herstemming, zoo noodig op Don derdag 36 Februarij a. s. De Minister van Marine heeft in de Staats courant N°. 30 opgeroepen de adspiranten naar dc betrekking van leeraar in de hoogere wiskun de bij hot instituut te Willemsoord waaraan cene bezoldiging van f 1600 is verbonden om hunne verzoekschriften, vergezeld van de noo- dige bewijsstukkenvóór 1 Maart bij het Departe ment in te zenden. Uit Londen schrijft men aan de Amsterdamsche Courant van eergisteren; „In een heden gehou den Ministerraadbelegd om over den afkoop van den Scheldetol te beraadslagen is eindelijk no lange en moeijelijke onderhandelingen deze zaak tot eene schikking gebragt. De Engclsche Regering, die reeds in beginsel in de kapitali satie van den tol had toegestemd heeft thans besloten daartoe eene geldsom bij te dragen en ben ik wel onderrigtzal de schatkist voor haar aandeel ongeveer vier honderd duizend pond sterling ff 480,000) aan Nederland uilkeeren. N'u hangt liet nog maar alleen van laatstgenoemden Staat af, om de zaak lot genoegen van alle par tijen haar beslag te doen krijgen, en ik meen te weten dat dc Ncdcrlandsche Gezaut te Lon den de verzekering heeft gegeven dat zijne Re gering zeer geneigd schijnt om de aangelegen heid op de voor allen meest bevredigende wijze ten einde te brengen." Den 10 dezer heeft tc Bern de onderleekening plaats gehad eener overeenkomst tusscheu Ne derland en het Zwitsersch Bondgenootschap tot toelating van Zwitscrsche consuls in de Neder- laudsche Koloniën. Uit "silage, dd. 3 dezer, vernemen wij: Heden namiddag ten twee ure heeft zich ten paleize van Z. K. 13. Prins Fred Grilt der Nederlanden, en onder het Voorzitterschap van Z. K. H., eene com- missio geconstitueerdbestaande uit de volgende hoeren: P. J. Landry, President van Orde; O. O. van den Bers, G. G. Couperus en Petrus Re- gout. Vice—PresidentenC. F. Borckel en mr. C. C. E. tP Engelbronncr, Secretarissen; J. J. van Coeverdeu. Penningmeester; J. W. C. Amiabel; D. Rlikman Kikkert; II. L. Enlhoven Lz.; J. C. P. Hotz; Em. Evocchlin; J. Kooy; J. M. van dei- Made; en Paul C. vau Vlissingcn. Ouder hooge goedkeuring van Z. M. den Ko ning, stelt deze commissie zich ten doel om Ier gelegenheid der aanstaande plegtige gedachtenis viering van Nederlands herboren onafhankelijk heid 'een nationaal monument op te rigten met vereeuwiging tevens der nagedachtenis van wijlen Z. M. Willem 1die als grondlegger onzer ver levendigde nijverheid koophandel en scheep vaart onder dc leiding der Voorzienigheid de eeistc en voorname oorzaak is dat Volk en Va derland het vijftigjarig feest hunner „zoo onver wachte als bijna wonderdadige verlossing" met dankbaarheid mogen vieren. fn afwachting dat eene deputatie van drie barer leden de eer zal mogen genieten van in eene daartoe door haar onverwijld bij Z. M. deu Koning aangevraagde bijzondere audiëntie cene meer 'officiële kennisgeving van de vestiging dezer commissie aan Z. M. don Koning te kun nen overbrengen, heeft Z. K. II. Prins Frede- rik wel op zich gelieven te nemen daarvan voor 's ban Is aan 2. M. berigt te doen. Inmiddels heeft dezelfde commissie zich be geven tot HH. Exc. de heeren Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Commissaris des Konings in Zuid-IIolland zoomede tot den lieer Burge meester der residentiemet gelijke kennisgeving en met aanbeveling van dit zuiver nationale ont werp, waar immer mogelijk, in hunne bijzondere bescherming. De commissie die in alle gemeenten des lands op den bijstand durft rekenen van plaatselijke conimissiën. nader door haren doorluchti'gen Voorzitter te benoemen, heeft den titel aange nomen van Hoofdcommissie tot dc opriqting van ecu Nationaal Gedenkteeken voor 1 November 1313, enz. en zal haar bureau voorloopig houden ten huize van den Secretaris mr. C. C. E. d' Eugel- brounor, Nieuwe Molstraat, N°. 2. Daar de Rijkstelegraafdienst eerlang eene ver dere uitbreiding van het personeelop de kan toren werkzaam zal vorderen zal tol opleiding en oefening van telegrafisten voor de dienst van den Rijkstelegraaf, na vergelijkend onderzoek, weder een aantal van hoogstens twintig leerlingen worden toegelaten om op nader aan te wijzen plaatsen onderrigt te ontvangen. Dat vergelijkend onderzoek zal plaats hebben te 's Graveuhage op den *20 Julij aanstaande. Dc examina der paarden-arlseo van het leger dingende naar hoogere rangen, en van kweekc- lingen der vétérinaire dienst tot paardenarts van de 3de klasse, zullen voorlaan te Utrecht plaats hebben ouder presidium van een eersten officier van gezondheid daartoe door den inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt te be stemmen zullende daarbij als dan optreden twee paardenartsen vau de 1ste klasse. Het Provinciaal Blad N*ft. Id bevat eene circu laire van den Commissaris des Konings aan de dijkbesturen der calamiteuse en daarachter gele gen polders in de provincie Zeelandhoudende mededeeling van het Koninklijk besluit van 4 Januarij jl.waarbij de dijkges'chotlen en subsi- diën tót bestrijding der kosten van dc gewone werken aan de calamiteuse polders in dit gewest over de eerste zes maanden van 1863 worden ge regeld in afwachting van den uilslag der waar dering van de landen der genoemds polders. Bij dat besluit is bepaald1. dat door de lan den gelegen in de calamiteuse polders in Zeeland over de zes eerste maanden van 1863 zal werden opgebragt een dijkgeschot naar evenredigheid gelijk aan dat hetgeen over het jaar 1862 is opgelegd; 2. dat door de achterliggende polder in die pro vincie over de zes eerste maanden van het jaar 1863, als subsidie ten behoeve der calamiteuse polders zal worden voldaan het bedrag, berekend: voor de polders van de 1ste linie naar f 1,70 per bunder 's jaars voor de polders van de 2de linie f 1,15 per bunder 's jaars, en voor de polders der 3de linie f 0,58 per bunder's jaars 3. dat de dijkgescholen en subsidiën in twee termijnen ge durende de zes eerste maanden van het loopende jaar moeten worden gestortdoch dat aan de polder-directiëu wordt overgelaten dc invorde ring van de aanslagen der conlribuabelen zoo danig te regelen als zij geraden zullen oordcelcn, mils zorgende dat de overstorlingen op de be paalde termijnen regelmatig kunnen geschieden ten eiude de betalingen die uit de opbrengst van het een en ander moeten geschieden ten behoorlijke tijde kunnen worden gedaan. Voorts wórdt in die circulaire mededeeling gedaan van het besluit van Gedeputeerde Staten van 23 Januarij jl.waarbij de aanslagen der achterliggende 'polders in bovenbedoelde subsi diën tot gelijk bedrag als bij hun besluit van 17 Januarij 1862 zjju vastgesteld doch alleen over de zes eerste maanden van hel loopende jaar. Ter bepaling van het aandeel door de gemeen ten te dragen in het gedeelte hetwelk door de provincie Zeeland in de" ligtiug van de nationale militie van 1863 zal moeten worden geleverd hebben Gedeputeerde Stalen vastgesteld dat wor den zamengevoegd de navolgende gemeenten Aardenburg en Sl. Kruis Sas van Gent en Philippine Osseuisso en Hengstdijk Fort Bath en Waarde Kruiuingen en Schore Wemeldinge en Yerseke; 's Heer Abtskerke 's Gravenpolder en Nisse Oudelande en Baarland Rilthein en Oost- en West-SouburgColijnsplaat en Kats Haamstede en Burgh Serooskérke en Ellcmeel Brouwershaven cn Duivendijke; cn Nieuwerkerk en Ouwerkerk. Het Dagblad van 's Graveuhage meent te weten, dat bij de Regering liet voornemen bestaat om vermits er dit jaar geene groote oefeningen door de troepen in het kamp plaats hebben, in alle belangrijke garnizoensplaatsen groote oefeningen te doen houden, waaraan de leden der schutterij zouden deelnemen. Ook volgens een schrijven in 't Handelsbladde zouden exercitiën der schutterijen voortaan onder de leiding van officieren en on derofficieren van het slaande leger worden ge houden. Dc Middelburgsche Courant vermeldt de vol gende nadere inlichtingen betrekkelijk de schade aan den Wcsikappclschen zeedijk: De grootste schade is ontstaan in de verde digingswerken van het dijksbcloop onislrccks de dijkpalen 14 cn 16 ter leugle ouder aan den teen dós dijks van ruim *200 elde helft ter gemid delde breedte van 30 de andere van 40 elter femiddelde diepte van omtrent 1,50 cl zoodat ehalve de aldaar aanwezig geweest zijnde steen- glooijing rijs- en kramwerken, er een aanzien lijk grondverlies is ontstaan. Dit beschadigde dijksvak is thans verdedigd met drie paalrijen ter breedte van 5a 4 el de hoven- en benedenrand na afvlakking met rijs- beslag en steenhestorting bezet. „Het overgebleven onbeschadigd dijksbeloop aldaar beslaat nog in 9 el bezet met krammat en 28 el met bezodiugen, terwijl de kruin des dijks meer dan 10 cl bedraagt en het achter gelegen vroon ter breedte van omstreeks 50 el is nog 3,50 cl boven hoog water gelegen. Deze cn de overige schaden zijn thans alle verdedigd en voor vêrgrooting bezet, terwijl in het beschadigde duin lusschen Domburgen West- kappelle voor dc hofstede Babelde vereischlc voorzieningen door verbreeding van oen enkel zwak punt wordt gedaan. „Schepen metdijksmaterialen die gewacht wer den, zijn in den avond van 11. Vrijdag alhier aan gekomen. Een dier schepen is beladen met eiken paal- hout, de twee overigen met hrahantsch rijs, ha ringband en staken, welkematcrialcn op dc wijze als vroeger is vermeld per as naar Weslkapélle worden vervoerd. Ofschoon de voorhanden materialen ten ge volge der stormen van 20 en 21 December jl. voor een groot gedeelte waren verbruikt is er door de zorg van de directie geen enkel oogenblik aan eenig materiaal gebrek geweest en hebben dc SVestkappelsche dijkwerkers zich door een voor beeldig gedrag en werkzaamheid onderscheiden, waardoor in weinige dagen hoogst belangrijke werken zijn tot stand gebragt." Dc gemeenteraad "van Amsterdam heeft besloten om bij gelegenheid van "s Konings jaardag op 19 Februarij a. s. eene algemecne illuminatie te doen ontsteken, ten einde de ingezetenen van hunne ingenomenheid met de doorgraving vau Holland, te kunnen doen blijken. Door den heer Jan Galman bouwkundige te Amsterdam is aan den gemeenteraad dier stad een adres toegezonden houdende1°, kennisge ving van een door hem op verzoek van eenige notabele ingezetenen van Amsterdamontwor pen nieuw plan tot uitbreiding dier stad aan de Yzijde in verbinding door eene brug over het Y, tot communicatie der overige Noord-Holland- sche sleden met Amsterdam met gelijktijdige overlegging der teekening van de bedoelde wer kenbeuevens eene korte toelichting; 2'1, eer biedig verzoek dal het den gemeenteraad mogo behagen om eene commissie uit zijn midden met of zonder deskundigen te benoemen ten einde met hem adressant de werkzaamheden na te gaante onderzoekeu en te beoordeelen enz. om daarna in het voordeel der stad hem ontwer per en zijnen belanghebbenden concessie voor dat werk lo verleeneu. Met de pink de Vier Gezusters, van Scheve- ningen welke verongelukt blijkt te zijn ,zijn omge- gekomeu dc stuurman en vijf matrozen, nalatende 4 weduwen en 13 kinderen alsmede ceuo moe der met 3 jonge kinderen. In het laatst van November des vorigen jaars werd te Assen een meisje in arrest genomen, verdacht van in eene correctionele zaak ten voor- deele van de beklaagden eene valschc getuigenis te hebben afgelegd. Thans is gebleken dat dit meisje de waarheid gezegd beeft cn is zij bij ar rest van het Hof Maandag jl. op vrije voeten ge steld. Eene onschuldige heeft dus bijna twee maanden in de gevangenis doorgebragt, werd aan betrekkingen en aan haren werkkring ontrukt, aan verachting prijs gegeven en heeft, misschien zelve nog geheel vreemd aan de misdaad, ouder misdadigers moeten verkecrcn. Indien zoo iets het gevolg van onze weiten, van onze rcgtspleging is, dan is voorwaar de wcnsch niet onbillijk te achten, dat dergelijke raiddcneeuwsche barbaarsch- beden bij wets-herziening mogenSworden belet. Men denke alleen daaraan, om niets anders to noemen, welk nadeel de zedelijkheid lijden kan, wanneer mcnschen, soms van geringe ontwikkeling, maar overigens onbesproken, op zulke wijze in de school der misdaad worden geleid. En indien men zich voorstelt, dat dit later ook hem treffen kan, wiens zedelijke bewustheid daartegen met kracht opkomen moet. voorwaar het zou geen wonder zijn als krankzinnigheid of zelfmoord daarvan de gevolgen waren. Gaarne stemmen wij toe. dat er gevallen kunnen zijn waarin liet voor den regter hoogst moeijelijk is om waarheid van onwaarheid te onderscheiden, maar indien de wet daar is, zoo wel om de onschuld te verdedi gen als om den schuldige te treffen, dan beant woordt zij niet aan haar doel als zij op zulke wijze de onschuld griefthaar aan den twijfel dérmenigte prijs heeft en misschien den grónd legt tot latere schuld. In het maandschrift de Schat der Gezondheid komt eene waarschuwing voor tegen het gebruik, van ouwels, vooral van gekleurdeomdat het lood een voornaam bestanddeel daarvan uitmaakt. De heer Bergé, hoogleeraar in de scheikunde te Brussel heeft in eene zijner jongste lessen den oorsprong besproken van de steenolie (petro leum)zoomede de voordeden, die zij voor de verlichting aanbiedt. Daar hel gebruik dezer olie allengs racnigvuldiger wordtzullen onze lezers met belangslelling een verslag lezen van hetgeen de heer Bergé daaromtrent heeft gezegd. "ij deed in den aanhef zijner rede uitkomen dat men de steenolie sedert langen tijd kende. Plu- tarchus heeft deze olie reeds vermeld de Per zen en Birmanen maken daarvan sedert vele eeuwen gebruik, ten einde licht te verkrijgen; de steenolie is voor den khan van Baku eene bron van inkomsten geweest, welke hem jaarlijks 200.000 fr. opleverde. Deze olie werd ook ge vonden in Calabrië, Modena, enz. In 179i ver kregen Ecele Hamock en Por!lock een octrooi voor cene bewerkingdie hen in staat stelde om hars, teer en deifsloffelijke olie te verkrijgen. In 1791 distilleerde men voor het eerst de olie, ten einde haar te zuiveren. In 1801 ontdekte men in Panna eene bron, rijk genoeg om de hoeveelheid olie te leveren die noodig was voor de verlich ting van de stad Genua. Spallanzani maakt melding van bronnen vau steenolie in het hertogdom "Modenaeen Rus sisch schrijver, met name Marlinovilz, spreekt van bronnen in het Carpatisch-gebcrgte. In het Indisch Koningrijk Ava worden de steen- oliebronnen sedert vele eeuwen geëxploiteerd. In 1845 hielden Seligne en Jobard zich bezig met de zuivering der del fstoffel ij ke oliën cn wenschteu ze voor de verlichting te gebruiken. Dc steenolie is dus seen nieuw piodukt en evenwel heeft de ontdekking in Amerika eeu diepen indruk gemaakt, omdat de Amerikaansche bronnen zeer veel opleveren en in staal zijn om de wereld te voorzien. De ontdekking van deze laatste bronnen heeft aanleiding gegeven tot den aanleg van verschei dene nieuwe spoorwegen. De Atlantische-, de

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 3