BUITENLAND. BINNENLAND. wrange vruchten er van zal dit Ministerie zelf plukken. Kr zijn feilen ook op constitutionneel gebied die geen Gouvernement straffeloos begaat. P. S. Na hel schrijven der bovenstaande regelen komt ons het ber/gt van de offi ciële benoeming van den Heer Fiunsen van de Putte, lid der Tweede Kamer, lot Minister van Koloniënter oore. Die lieer is een groot voorstander van de particuliere industrie in Indrë. Wenscht de Regering thans de Eerste Kamer en de Natie te braveren Deze benoeming doet de houding van het huidig Ministerie nog meer uitkomen. Wij komen hierop nader terug. liet adres van antwoord is in dc Pfnissisehe Kamer geheel in denzelfden zin, gelijk wij verle den week reeds aangaven, aangenomen, Dc Ka mer plaatst zich pal legen over de Regering. Zij houdt vol, dat de constitutie geschonden is. liet verwondert ons dus niet, dat do Koning geweigerd heeft liet adres van antwoord, op dc gewone wij ze, dat is per deputatie, te ontvangen. Daarop heeft do Kamer besloten het adres schriftelijk deu Koning te doen toekomen, die, hoogstwaarschijn lijk ook nu schriftelijk zal antwoorden. Wij moeten nog een enkel woord zeggen van de discussion, hij gelegenheid der beraadslagingen over dat adres gevoerd. De heer v. Bismarck, dc President-Minister, had tol de meerderheid van bet Huis dc vraag gerigt, of zij welligt het denkbeeld kooslcrdo om, met een nieuw programma, het tegenwoordig Ministerie te vervangen en zelfs als Regering op 1o treden. Daarop heeft een lid van de gematigd vrijzinnige partij, de heer Gneist, uitdrukkelijk mót neen! geantwoord, Hij zag echter in die vraag de strekking, om de natie in den waan te brengen, dat het do vergadering te doen is om de invoering van den parlementairen regerings vorm. Kr zijn thans organen, die beweren, dal de strijd, welke 'thans in Pruissen gevoerd wordt, neerkomt op de vraag óf de Koning óf hel Parlement re geren zal? Anderen daarentegen houden vol dat dit onjuist is en de vraag deze is: of Kabi- nets-regoring of constitutie? De feiten en "t ge sprokene pleiten het meest voor de laatste op vatting. Eindelijk schijnt dan de Grieksche troon een Vorst te zullen bekomen. De Hertog Ernest van Sakscu-Cobürg zou toch de man zijn die einde lijk toegegeven heeft. Althans lord Elliot, En- ■geland's gezant te Athene, zou der Grieksche bevolking medegedeeld hebben, dat genoemde Hertog zich bereid verklaard heeft do teugels van het Rewind op te vatten en tot zijn opvolger op den Grickschen troon zijn Neef aan te wijzen. Indien dit borigt bevestigd wordt, waar voel kans op is, dan is het succes niet te betwijfelen, dat de Engclschc staatkunde in het Oosten be haald heelt. Die overwinning heeft te meer be- tcckenisdaar Napoleon lil, die gewoon is zich zóó met alles te bemoeijen thans geheel op den achtergrond geweken is. Gewis, lord Palmerstou is den Keizer te slim af!! De Constituante, zegt men, dat den 28 dezer definitief Ic Athene bijeenkomt: ditmaal dus on der gunstige auspiciën. Die Vergadering heeft tol haren Voorzitter be noemd den lieer Valhioud-Minister, en tot Vice-President, don heer MiracliuiPresident van het, Hof van Cassatie. In Polen ziet. het er nog treurig uit. De op stand in de laatste dagen daar uitgebrokenis op verre na nog niet geëindigd. Pruissische troe pen zijn de grenzen overgetrokken, om den Rus sen in dc beteugeling der beweging ter hulp te snellen. Vooral dc Poolschc vrouwen, toonen cono opgewondenheid, welke den strijd zeer mocijelijk maakt. In'den Fransclicn Senaat zijnde discussion over hel adres van antwoord niet alleen reeds afge- loopenmaar den Keizer is het reeds ter hand gesteld, die zich zeer tevreden heeft betoond over den geest, die in dat adres ademt. Van die over eenstemming tusschen den Keizer en den Senaat verwacht de eerste do beste vruchten voor het land. Wij hopen het, maar vragen slechts: of de Se naat geheel vrij in zijne gevoelens is geweest. Prins Napoleon, dé Neef des Keizers, die an ders nog al voor den dag weel tc komen heeft thans het stilzwijgen bewaard. En het Wetgevend Ligchaam? Voor zoo ver het ontwerpradresdoor die Vergadering aan te bieden, bekend is, luidt dit ook vrij bevredigend voor den Keizer. Alleen wenscht zij dat dc krijg in Mexico weldra moge ophouden en bc- treurt zij dat dc Mogendheden geweigerd heb ben om mol Frankrijk te interveniëren in Amerika. De bewegingspartij in Italië zet intusscheu baar werk Voort. Eeuc nieuwe democratische verecni- ging, te Palermo opgerigt, is dezer dagen door de Regering ontbonden en feitelijk geslaakt. Eene wet op hel regt van vereeniging en ver gadering is daar te lande eene zeer gewenschte zaak. De Keurvorst van Hessen heeft het ontslag, hem aangeboden door den Minister van Finanliën, aangenomen. Ad interim is in de plaats van de zen laatsten benoemd de gcheim-finantieraad Rode, referendaris aan liet Departement onder het Mi nisterie llassenpflug en Vollmar. in do p'aa's van den afgetreden Minister van Builcnlaudseho Zaken is nog niemand anders opgetreden. Het Court Journal deelt mededat hel huwelijk van der. Engelschen Prins van Wallis acht dagen vervroegd en dus op 5 Maart vastgesteld is. De lijdingen uit Amerika gewagen nog steeds van gevechten, waarbij dan deze, dan gene der partijen do overhand heeft. Aan den Senaat te Washington is een voorstel ingediend zeer vij andig tegen de Fransche troepen in Mexico. P. S. In den aanhef van dit Overzigt spraken wij van eene allerwaarschijnlijkste definitive aan neming der Kroon van Griekenland door den Hertog van Coburg. Uit Golha vernemen wij echter juist het tegendeel. Wie had kunnen den ken, dat eene verklaring van den Engelschen gezant zoo spoedig zou worden gelogenstraft. Haast zou men op het denkbeeld komen van te geloovcndat Griekenland besterad schijnt om geen Vorst te bekomen. BERLIJN, 3 Fcbr. In de zitting van heden van 'net IIeerenhuis is door 50 leden van ver schillende fraction hel voorstel gedaan de Troon rede met een adres te beantwoorden en een ont- werp-adres ter tafel gebragt. Daarin wordt de meening te kcuneu gegevendat het bestaande conflict daaruit geboren isdat elk der drie fac toren van de Wetgevende Magt een regt heeft uitgeoefend, dat formeel hij do constitutie, is toegelaten terwijl de wet in Pruissen niet be paalt wie, hij eventueel verschil van meeuiug moet toegeven. Maar daarentegen bestaat in de Duitsche taal het woord Landesvater" (vader des vaderlands). Voorts wordt in het adres gezegd, dat niemand wil, dat de Kroon het regt schende maar hiervan ziet men ook de noodzakelijkheid niet in, Integendeel, men koestert de hoop. dat gematigdheid en eerbiediging der wederzijdsche reglen zoowel het gevaar voor anarchie als dat voor absolutisme zal afwenden. Het Hoerenhuis belooft ten slotte zijn steun aau de Regering tot dat de eenstemmigheid weder zal zijn lot stand gebragt. NEW-YORK, 23 Januari]. In eene proclamatie, door generaal Burnside aan het leger uitgevaar digd, zegt die bevelhebber, dat binnen kort een beslissende veldslag zal geleverd worden en dat het mogelijk zal zijn daarbij een doodelijken slag aau den reeds verzwakten vijand toe te brengen. NEW-YORK, 24 Januari}. Zware regens heb ben generaal Burnside belet de Rappahannock o\er tc trekken. Het geheele leger heeft zijne vorige positie weder ingenomen. De heer Seward heeft deu uitvoer van wapens naar Mexico verdedigd. liet cougrcs heeft het linantiëel ontwerp van den bankier Chase verworpen. NEW-YORK, 26 Jannarij. Dezen avond heeft generaal Grant Memphis verlaten, om op nieuw een aauval op Vicksburg te wagen. VERA-CIUJZ, 3 Februari}. Er loopt een ge rucht. dat generaal Doblado door zelfmoord zich van liet Icvcu heeft beroofd, dat tusschen dc ge neraals Ortega en Commoulorl een tweespalt is uitgebroken en dat vart het garnizoen te Puebla velen deserteren. Er is eene zamenzwering ont dekt. waaraan de brigade van Iloran had deel genomen. Drie Mexicaansche officiers zijn gefu silleerd, 35,000 Mexicanen en 200 stuks kanonnen zijn te Puebla aanwezig. Tusschen Puebla en Mexico staau 10,000 man slecht gewapende troe pen. Er loopt ook een gerucht, dat de Franscho troepen een aanval op Puebla voorbereiden. FRANKRIJK. Te Passel (Oiso) bad eene vrouw twee kinde ren, een meisje van 4en een jongentje van 2'/> jaar, beiden slapende te buis gelaten. Een uur na haar vertrek bemerkte een buurvrouw een hevigen rook en zag dat er brand in de kamer was, waarin de twee kinderen sliepen. Zij liep dc deur open en vond het wiegje waarin hetjongelje lag, in lichterlaaijezij bluschte die dadelijk, cloch liet kind was reeds dood en het ligchaam Was geheel verkoold. Het meisje, dat in een ander bed sliep was door den rook bijna gestiktdoch kwam in de open lucht weder hij en verhaalde toen dat zij met ecu slok een doosje lucifers dal op don schoorsteenmantel stond naar beue den had doen vallen en toen eene maud met stroo die vlak bij he.t wiegje stondin brand had gestokenomdat zij niet van haar broertje hield en hem gaarne dood wilde hebben. Na dit te hebben gedaan, was zij weder in haar bed je gaan liggen en had hel verbranden van het wiegje met genoegen aangezien, lot dat zij in slaap was gevallen. Sedert de begrafenis van mgr. Morlot, te Parijs, hangt zijn kardinaalshoed aan het gewelf van het koor van Onze Lieve Vrouwen-Kerk, aldaar hoven den grafkelder der aartsbisschoppen van Parijs en zal volgens gebruik daar blijven, tot dat de aartbisschoppelijke zetel weder door ceu kardinaal zal zijn bezet. ENGELAND. Voor het geregtshof Lord justices of appeal te Londeu is een proces tegen den hertog van Port land behandeld, waarbij van hem door eene na bestaande lady Mary Topham 60,000 p. st. ka pitaal en 2000 p, s'. rente worden gcëischt. Deze lady had door eene geheime liefde den toorn haars vader op zich geladenzij had besloten haar geliefde niet tc huwen zoo lang haar vader leefdemaar deze had er voor gezorgd om haar ook de gevolgen van zijn toorn na zijn dood to doen gevoelen en haar bij testament de keus gelalen tusschen niol huwen met den geliefde of een huwelijk zonder geld. Na zijn dood (1845) huwde lady Marv in 1858 den heer William Top ham en de vraag is thans of de overleden hertog van Portland bevoegd was zoodanige testamentaire bepaling te maken. Er zijn 17 advocaten in dit proces gemoeid zoo dat, hoe de afloop van het proces ook zij, deze een goed aandeel van de na latenschap zuilen ontvangen. De onderaardsche spoorweg tc Londen voldoet boven verwachting. Het is aan de stations zoo druk, dat de administratie moeite heeft passagiers en goederen te vervoeren. Iteeds zijn er ook nachttreinen aangelegd en de tarieven der cor responderende omnibussen verminderd. Dezer dagen zijn in Ierland twee personen ge storven op een leeftijd die zelden bereikt wordt. De een genaamd Will am Power die in den omtrek van Tralce overleedeen voormalig sol daatwas 113 jaren oud en had den slag van Tinegar nog bijgewoond. Dc ander hekend onder den naam van Jack Owens, was 112 jaren oud en tot aan zijueu dood in het bezit van al zijne vermogens. Op Nieuw Zeeland verschijnt thans een nieuws blad iu do taal der inboorlingen dat door den Koning zeiven wordt geredigeerd. Z. M. wil door de drukpers liefde voor orde en wet verbreiden en verlangt daarvoor van zijne lezers voor elk nornmer 3 pence. BELGIE. ANTWERPEN, 29 Jannarij. Men heeft eergis teren hier het lijk van eene jonge en welgckleedo jufvrouw uit de Schelde gehaald. Men heeft bij haar een medaillon, eenen brief en eene som van 38 fr. gevonden. Het schijnt, dat zij te Rrus- scl betrekkingen heeft gehad met eenen officier, die, sedert zijne verhooging, alhier in garnizoen ligt. Toen de betrekkingen afgebroken waren, was zij hem naar Antwerpen komen opzoeken. Men den dat zij uit wanhoop zich iu de Schelde heeft verdronken. BRUGGE, 31 Januari]. Dat men de Ameri- kaansche lampen eerst én vooral moet uildooven voor er petrol-olie in le doen, weet iedereen. Doch eene naaister dezer stad deed gisteren avond het tegendeel; zij liet hare lamp branden en vul de ze niet olie opongelukkig deelde de vlam zich aan het vocht mede, waardoor de onvoorzigtige naaister aan aangezigl en handeu deerlijk gc-» brand werd. EECLOO, 31 Januari]. Er zijn valsche nickel- slukken iu omloop, alsmede valsche stukkeu vau 1 en 2 fr. en van 20 fr. Op een dorp in Oost-Vlaanderen woonden op eene bouwhoeve twee welgestelde broedersde een telde 103de ander 101 jaren. Wat niet dikwerf gebeurde ze kregen op zekeren namid dag twist en dat wel over het meer of minder gepaste der voorkomendheid waarmede eene 73jarige huishoudster den jongslcn broeder beje gende. Die twist liep tamelijk hoog en de oudste moestafgevallen ook door de 73jarige schoonc voor den jonasten de vlag strijken. Stilzwijgend en in gedachten verdiept verliet hij de kamer. Langer dan een uur bleef hij uit. Men zocht hem, om eindelijk zijn ontzield ligchaam aan een balk op den zolder hangende te vinden. De rampzalige had uit minnenijd en hij was 103 jaren oud! een einde aan zijn leven gemaakt. Te Luik heeft zich jl. Vrijdag liet merkwaardig geval voorgedaan dat een in ceu gesloten ka mer staande met water gevulde glazen karaf, door dc werking der zonnestralen even als een brandglas, een vlak nabij liggenden zakdoek heeft doen oulgloeijen en dien geheel verkoold heeft. SLUIS, 5 Februari], Tot Minister van Koloniën is door Z. M. bcuoemd de hoer Fransen \an d« Putte, lid der Tweede Kamer. De Tweede Kamer der Slatcu-Gcneraal js le gen 24 dezer hijcén geroepen.

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 2