BINNENLAND. het ongeluk, de loikoord te laten, schieten, die aan eonen steen haperde. Terwijl hij de koord trachtte te vatten, gleed hij van den oever en ver dween in de vaart. Zijn hond, altijd aau den kant blijvende, sprong en spartelde, snikte en huilde zonder ophouden, doch het was eerst den volgenden morgen dat eenige voorbijgangers op zijn gehuil lelteden en dat hot lijk des armen blinden uit het •water werd getrokken. De trouwe hond sprong op het lijk van zijnen meester, lekte zijn gezigt, strekte zich 'op zijne horst uil als om hem weder het le ven te w ilen geven, en niets, noch voedsel noch bedreigingen konden het arme dier doen verwij deren. Tóen het lijk later naar het hospitaal werd gebragt, sprong de hond op de lijkbaar, zoodat men verpligt was hem te dragen even als zijuen meester, ZOMERGEM, 19 January. Gisteren namiddag rond 3 ure, is Frans Rijckacrt, die op eenen haas jaagde nabij de Schipdonkvaart, tegen de hoeve 'de Duivekeête te Dunnen, op eene ongelukkige wijze omgekomen. Ilij sprong over cene gracht, zijn geweer ging af cn schoot hem de kaak en eèu gedeelte van den schedel weg. De dood was o jgeublikkelijk. Groot, onbeschrijfelijk groot zijn de schaden hier en daar langs de Zeekusten geleden; ver ontrustend is de toestand van de Zeeduinendie op vele plaatsen steil als muren staan. Ostende verkeerde hij de woedende stormen in groot gevaar; enorm schijnt de schade aldaar aan den Zeedijk geleden: zoo wel daar als el ders dringt men krachtig aan, op het herstel van de vroeger zoo gunstig gewerkt hebbende, hooge zee brekende paalwerken. ZWITSERLAND. Omtrent den jongsten sneeuwstorm wordt nog het volgende medegedeeld: Te Locarno is, ecu gedeelte van hel dak en van het gewelf der kerk St. Antonio, waarin zich meer dan 100 personen bevonden, met een vreeselijk gekraak ingestort. De halkeu van het dak hadden zich onder het gewigt van de sneeuw gebogenen het gewelf zoo zeer bezwaard, dat het scheurde en op de ongelnkkigen nederstoilte, die zich daaronder be vonden en deze oogenblikkclijk verpletterden. Terstond verspreidde zich het berigt van dit ongeluk als eeu loopend vuur door de stad en hare omstreken. Van alle kanten snelde men ter hulpdoch de kerk bood een verschrikkelijk schouwspel aan. Bijna allo doodeu waren op eene schrikkelijke wijze verminkt en verpletterd. Men hoorde hier en daar kermende stemmen onder do bebloede puinhoopen, de hulp inroepende van do bloedverwanten, die hier eene dochter en daar eene moeder zochten, die zij voor altijd verloren hadden. De lijken-be.leklen hier en daar een zwaarge wond nog levend persoon en hielden dezen kramp achtig vast. Menigeen kou eerst drie uren later uit die omgeving bevrijd worden. Volgens officiële berigten werden 39 menschen terstond gedood, 7 stierven weinig uren later, terwijl men van 10 nog zwaar gewonden nog verscheidene vreest te zullen verliezen. De Gemeente Bedretto di Mezzo werd in deu middag van den 17 Januarij door eene verschrik kelijke lawine bijna geheel vernield31 menschen verloren daarbij hel leven. Uit Airoio schrijft men dd. 8 Jan.: Sedert Dingsdag morgen zijn wij van alle zijden afgesneden, daar de ongelooflijke groolo sneeuwmassa alle communicatie onmogelijk maakt. Gisteren was hel een verschrikkelijke dag voor deze streken. Van alle kanten hoorde men hulpgeschreeuw, terwijl de sneeuw in digte massa bleef vallen en digte nevel ons in duisternis hulde. Zij, die op het hulpgeschreeuw zich naar de rigting begaven van waar men het hoorde, verkeerden zelfs in groot gevaar onder de steeds neerstortende lawines be- graveu te worden. 20 woningen werden vernield en een groot gedeelto van deu veestapel gedood. SLUIS27 Januarij. Gisteren heeft de Eerste Kamer de Stalcn-Generaal met algemeene Stem men der Credietwel voor de Begrooting van Ko loniën aangenomen De drie ledendie het woord voerden bevestig den het gevoelen der meerderheid, in hot ver slag der Kamer uitgedrukt, dat de Kamer, door haar votum van 29 Dec. jl. da koloniale rigting van geheel het Minesterie heeft afgekeurd, Men meldt uit 's Dage van 27 Januarij Het heeft Z. M behaagd een door ongeveer 690 in gezetenen van Middelburg Z. M. aangeboden schil derij vervaardigd door den heer Sehultz en voorstellende het oogenbük, waarop den Koning, verleden jaarde eerste welkomstgroet binnen Zeeland aan de Zijpe w erd toegehragt, te aan vaarden. Bij dit schilderstuk was gevoegd een album, gebonden in rood leder, bevallende de namen der gevers. De Minister van Binnenlandsche Zaken maakt bekend dat de examens voor het verkrijgen van acten van bekwaamheid lot het goven van schooi en van huis-onderwijs voar de eerste mael in het loopende jaar zullen gehouden worden op Woens dag den 8 Apr.l en volgende dagen. Zij. dio een der examens wensehen af te leggen behooren zich uiterlijk 25 Maart aan te melden hij den schoolopziener van het district, waarin wonen of van huiten 's lands komende, voornemens zijn zich to vestigen. De heer mr. S. II. Anemaet, oudste lid in jaren van de Tweede Kamer der Stalen-Gêneraal, ver kozen in het hoofdkiesdistrict Zierikzeeis jl. Woensdag avond na eene korte ongesteldheid ïu zijn woonplaats Oude Tongo overleden. Als eene bijzonderheid wordt uit Naaldwijk ge schreven dat een persoonin gezegde gemeente woonachtig, die in den loop van het vorige jaar voor de derde maal gehuwd is thans met eene weduwe, oud drie en dertig jaren 11. Maandag zich, op drie en tachtigjarigen leeftijd, naar den ambtenaar van den burgerlijken stand begaf om aangifte te doen van de geboorte ecuer dochter. Zijn oudste zoon is reeds twee cu vyftig jaar oud. Volgens de waarnemingen op het mcteorolo- g'sch observatorium le Helder, drukte de wind in den morgen van den 20 met eene zwaarte van 86 pond op de vierkante Ned. el. Ook daar ver toonde zich bij den storm weèriicht. Tc Enschedé is door den hevigen wind inge stort de stoomspinnerij-fabriek van de heeren Stroink c. s.die bij den brand van den 7 Mei 1862 is vernieldmaar reeds weder geheel onder dak was. SLUIS28 Januarij. Bij Koninklijk besluit is aan den heer S. A. de Sraidt, notaris binnen het arrondissement Goesvergund zijne standplaats van de gemeente Sas van Gent over te brengen naar de gemeente Axel. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot dijkgraaf in het bestuur van den polder Willem III, onder de gemeenten BoschkapelleStoppeldijk en Zaamslag de heer J. J. Fcrcken, met ontheffing van het bepaalde ten aanzien van getijklijdige waarneming dier betrekking met die van beheer der van den Nieuw Otheuepolder en tot ge zworen de heer J. Mei. De heer P. Smith is erkend als consulair gede legeerde van 1 Lalie le Vlissingon. Door de te 's Gravenhage gevestigde afdeeling der Vereeuiging ter Bevordering van Fabriek- en Handwerksuijverheid ia Nederland zal in Augus tus e. k. aldaar eene nationale tentoonstelling gehoudcu worden van metalen en daaruit ver vaardigde voorwerpen. Ten einde de medewerking ook in Zeeland te bevorderen is te Middelburg eene sub-conunissie benoemd bestaande uit de heeren jhr. W. R. Boddaert, jbr. A. NV. Teding van Berkhout en NV. II. Muntendam. Het gemeentebestuur le 's Hagc heeft een gouden en tien zilveren medailles uitgeloofd voor de in de maand Augustus daar ter stede te houdeu Tentoonstelling van Nijverheid. De Nieuwe Rotter darnsche Courant meldt dat de burgemeester van Rotterdam, de heer J. F. lIofiT- man Zaturdag morgen even na elf nre eeu tele gram ontving van den volgenden inhoud De Koning gelast mij u te berigten, dat Zijne Majesteit de wet op de waterwegen naar zee met genoegen geteekend heeft. De Directeur van 's Konings Kabinet DE KOCK." De stad gaf hare vreugde over do aanneming der wet door het uilsteken der vlaggen van de publieke en vele partikulïere gehouwen te ken nen terwijl de schepen in de havens door haa vlaggendos een sehooa gezigt opleverden. Uil Middelburg schrijft men van 26 Januarij. De schade aan deu Westkapelschen zeedijk moet in den nacht van den 24 op 25 dezer weder belangrijk zijn toegenomen daar op gisteren be halve de gewone dijkwerkers nog andere man schappen te Weslkapelle zijn gerekwireerd en er ook arbeiders van Domburg en Aagtekerke zijn ontboden. Dagelijks en ook gisteren werden met een tal van wagens zoowel te Middelburg als te Vlissiugen de voorhanden zijnde houtwaren afgehaald; daar toe worden thans de voerlieden van Domburg ge bezigd daar die van Westkapelle op den dijk werkzaam moeten zijn. Het meest bedreigde punt is omtrent de dijkpalen N°. 12 en 14, alwaar een beschadiging bestaat ter lengte van m'nstens 220 ellen, met eene gemiddelde breedte van 25 ellen; de grootste diepte is omstreeks 2 el. Hoewel de schade dus aanzienlijk is moet men zich echter geen voorstelling maken als of er eeuig dreigend gevaar bestond, daar de degrada tie nog 50 cl van de kruin des dijks verwijderd is. Uit de officiële verslagen omtrent den storm van den 20 en 21 dezer ontleent de Staals-Cou- rant het \olgeude betreffende deze provincie „Aan de zeeweringen van Schouwen is veel schade ontstaan. De namiddagvlocd van den 20 dezer bereikte aldaar eene hoogte van 1.95 el bo ven gewoon hoog water. Bij dijkpaal N°. 37 heeft eene afschuiving plaats gehad aan het binnenheloop van den zeedijk te Borrendamme. „Tc Neuzen is aan den NVesthavendijk veel grond verloren. „Aan deu zeedijk van Walcheren te Westka pelle is op nieuw groole schade ontstaan. Er zijn op ongeveer 190 cl tong noorden van het dorp twee gaten in den dijk geslagenhet eene is van weinig omvang, hel andere echter zeer groot, en het groudverlies wordt op 2500 a 3j00 kub. el geschat" Uit Zierikzee schrijft men Op 19 lot 22 Ja nuarij woedde er alhier een storm uit het NVeste», waarbij in den namiddag van den 20 de vloed nog hooger steeg dan in de vorige maand. De golveil stonden soms hoog op en sloegen op de meeste plaatsen over de dijkskruinen van ons eiland. Overal is groote schade aau de dijken aangerigtwelker herstelling duizenden vordert. Bij Borrendamme berokkende het overïoopeü van de golven eene afschu ving der binneuglooijing. De st eiger te Zijpe en de hoofden onzer haven zijn mede zeer geteisterd.'' De 1ste Bathpolder in Zuid-Beveland heeft nog al veel schade bekomen. Door tijdige hulp is een doorbraak van den dijk, waarvan het boven deel is weggeslagen, voorkomen. Aan dé haven te Bath werd Woensdag middag aan de sautiesluis van den Reigersbergschen pol der een zuiger ontdektwaardoor het water dooi den dijk in de vest liep. Deze zuiger is aau de binnenzijde gestopt en hot gevaar was door verb eende inspanning spoedig geweken. GROEDE, 27 Januarij, Door den hevigen storm, welke in den nacht tusschen den 19Jen en 20sten, en op laatstgemelden dag woedde, is weder zeer veel schade toegehragt aail de dijken van do Watering Groede-, eu Baanstpolder en aan het dijkje vóór de Zeesluis dier Watering, en den polder Jong-Breskens gelegen. Op veTe plaatsen zijn gedeeltelijk-, op andere bijna geheel. De dui nen, vooral voor deu Clethcmspolder, weggesla gen. De meeste schade is, wat hel miust verwacht werd, thaus toegehragt aan de dijken van do on der Groede gelegene gedeelten der voormelde Watering. GROEDE, 23 Januarij. Heden is Z. E. de Heer Commissaris des Konings met den Heer Hoofd ingenieur in deze Provincie alhier gearriveerd, ten einde, met de Polder besturen van de Wate ring Groede en Breskens Polder, de aanzienlijk geleden zeeschaden aan de zeedyken aldaar'te komen in oogeuschouw nemen. ZUIDZANDE, 26 Januarij. Ilèbbeil de jongste hooge vloeden aan den Weslkappelscheu dijk aan die van de NYatering Groede, Baanst, Bres kens en van zoo vele andere Calamiteuse en aan Zee gelegene Polders, voor als nog onberekenba re schaden toegehragt, hoogst opmerkelijk is de uitgebreide Zee-kust der Watering Kadzand ge spaard gebleven, alwaar men behalve eenig mem- of minder aanmerkelijk zandverlies aan den voet der duinen, de aan Rijs, Paaien Kramwerken gelc- dene schade op slechts p. ra. 400,berekeut. Of bijzoudere bescherming der ten dceie voorliggende Vlaamsche plaat, of de hier nog Ouderwetsche oeververdediging van zich zoo ver mogelijk in Zee uitstrekkende werken, bestaaudo veel al, in Steenen rijsbermen* bevestigde hooge zeobrekende Paalwerken, hiervan de oorzaak zijn, durven wij niet beslissen; doch vele kust bewoners schrijven de zoo schoone, als uitge breide dn hoogé strandvakkén toch aan die on tegenzeggelijk veel golfslag brekende Paalrijen loc, en herdenken dankbaar dat men in der "tijd aan den drang tot wering dier paalbescherming niet heeft toegegeven. O.- ex W.-SOUBURG 24 Januarij. Naar wij vernemen is bij de bevoegde autoriteit eenè aanklagtwegens ongeoorloofde uitoefening der geneeskunst, ingediend legen zekeren landman v. K.hier vrij algemeen bekend als de heeldoc- tcr en die vooral nu bij de heerschende rood vonk en de daarmede gepaard gaande keel-aan- doeuingeu druk practiseerde. Hoe ouvoorzigtig zulke kwakzalvers vaak zijn in het kiezen hun ner middelen en hoe onverantwoordelijk het is die te gebruiken kan daaruit blijken dat som- mige zijner poeders rood gekleurd waren met menie (een zwaar-lood-vcrgift.) (N. R. Ct.j ROTTERDAM 26 Januarij. In de jongste zit ting van de Reglbank alhier heeft zij in appèl uitspraak doende, den onderwijzer Sanders in eene geldboete veroordeeld van 6 met de kos ten van heide instantiënwijl hij als hoofonder- wijzer, lager onderwijs had'gegeven, buiten dc grenzcu zijner bevoegdheid. Verzachting van straf was hem alleen opgelegdomdat hij ge censeerd kon worden in den geest der schoolwet onwetligen toestand als stilzwijgend had gewet tigd. Men wil, dat de veroordeelde van het uit gesproken vonnis cassatie zou hebben aaogclce- kend.

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 3