BUITENLAND. Dat do Heer li er/ zicli weder beroept op zijne rede van 8 December laat zich verwachten; maar hij vergeet, dot hij met die cene rede niet kan wegredeneren al wat er vroeger door mannen van de vroe gere koloniale oppositie gezegd en ge schreven is en nog gezegd en geschreven wordt. Zelfs de verklaring dut de rigting van den vro'cgeren Minister van Koloniën den lieer Loudon thans 'lot regerirgsbeginsel is verhevenbetüekent nietsals men slechts herinnertdat de Heer Thorbeckë als lid der Kamerdie rigting eenc mysti ficatie heeft genoemd. Buitendien was de Heer Loi:uon tegen eene regeling van de Oost-Indische begrooting bij de Wet en de lieer Thorrecke daarentegen een groot voorstander daarvan. Het doet ons leed het te moeten erken nen maar de woorden van den Heer Betz schijnen ons toe geen geloof te verdienen daar zij in lijnreglen strijd zijn met al het geen zijne medeleden in de ltegering over koloniale zaken hebben in het midden gc- bragt. De Eerste Kamer heeft dan ook in de zitting van jl. Maandagbij monde van drie Sprekersde Heercn Boreel van Hoge- i.vnden, Fransen van de Putte en Ha et sen, volhard in het gevoelen der Kamer, zoo duidelijk in haar Verslag uitgedrukt, en alle verdere beraadslaging onnoodig ge acht tot dirt een nieuwe Minister zal zijn opgetreden. De discussion zijn dus eigenlijk verdaagd, tot dat de nieuwe Minister van Koloniën zal zijn opgetreden. Uit de keuze van dien Minister zal bet reeds blijken, hoe de Re gering verder gezind is. Is het een man van de beginselen als die van den Heer Uiilenreck zijn lot is gemakkelijk te voor spellen Is het iemand van tegenoverge steld gevoelen zijne antecedenten en per soonlijk karakter znllen groot vertrouwen moeten weten in te boezemen want bij de dobberende bonding der Kegering, dan eens naar de linker- dan weder naar de regterzijde is zóó iets hoog noodig. Hoe bet zij, dit weet de Natie nu, dat de Eerste Kamer een bolwerk is tegen de sloopingszucht op koloniaal gebied, die zicli sedert de laatste jaren ten onzent heeft geopenbaard. iiiot zonder reden werd algemeen met belang stelling uitgezien naar het ontwerp-adres van den Prtiissischen Landdag aan den Koning. liet tot heden niet indienen door de Regering van eene goedkeuring der uitgaven gedaan in het jaar 1862 en bet besturen van het land zonder dat de noo- dige gelden waren toegestaan, deden albzins "ver wachten, dal het adres in krachtige woorden het algemcene misnoegen zou te kennen geven. En uit. is werkelijk geschied. II iormedc in verband staan de volgende woorden van hot adresHet eerste en voornaamste regt der Volksvertegen woordiging, het regt tot bewilliging der Staats uitgaven is aangetast: een regt, dat de grond slag is van het conslitutionnele Staatsleven in het algemeen dat dan ook door alle conslitutionnele Regeringen gewaarborgd wordt, en dat tot hier toe, met onafgebroken instemming van dc zijde der Staatsregering zelvesteeds door de Pruissi- sche Volksvertegenwoordiging uitgeoefend is ge worden. Hot land zag met ontsteltenis het. gan- s -ho gewin van onze staatkundige ontw kkeling der laatste jaren in de waagschaal gesteld. Het sloot zich bij zijne Afgevaardigden aan/1 Het spreekt V an zelf, dat do zin dezer woorden doelt op eene schending der Constitutie, die er gepleegd is. Dit hebben dc dagbladen reeds her haaldelijk doen uitkomen. De Koning was daar over zeer getroffennaar het scheenen heeft zeer onlangs gelieven te verklaren dat niemand geregtigd is te twijfelen aan zijnen wil om de hezworene Grondwet to handhaven en te be st hermen. In het adres wordt hierop geantwoord en ge zegd. „dat niemand zich durft onderstaan dit in twijfel te trekken doch U. M. veroorlove ons liet onbewimpeld te verklaren: reals is de Grondwet door de. Ministers qeschun 'en. Art. 92 is goene waarheid meer. Het groote kwaad van een bud— gelloos bestuur weegt op het land. En de nieuwe zitting is geopend geworden zonder dat van re geringswege ook zelfs hel uitzigt geopend isdat men er in slagen zal om het beheer der finantiën weder te regelen en de organisatie van het leger te brengen op een wettigeu voet."1 Daarop laat de Landdag de volgende woorden volgen, die, volgens de appreciatie van de meeste buiteulandsche organen, allezins juist zijn: „Met verbazing ziet het buitenland een conflict voort duren waardoor de hoogachting voor den Pruis- sischen naam dagelijks dieper geschokt wordt, en dal aan de stem der Pruissischc Regering in den Raad der volkereu haar krachtigsten invloed dreigt te zullen rooven. Het buitenland weet dat pligt en geweten de Pruissische Volksverte genwoordiging dwingen, om het regt, dat de Grondwet haar verleent, zonder op eenig ander regt inbreuk te maken, maar ook zonder ervoor het geriugste deel afstand van te doenin allo riglingeu Ier harte te nemen en dat de moge lijkheid van buiteulandsche verwikkelingen geen middel is om aan onze binuenlandsche beproe vingen een einde te maken. Het weet, dat Pruissen zijn invloed in Duitschlauden daardoor zijne kracht alleen dan terug bekomen kanwan neer het allereerst in eigen boezem de conslitu tionnele orde van zaken herstelt en eerst daarna het Duitsche volk en zijne vertegenwoordigers oproept om mede lo werken aau de staatkundige aaneensluiting van het groolc vaderland." Het adres eindigt echter met een ernstigmaar juist slot, dat getuigt, dat de Kamer alle hoop niet opgeeft op eene schikking. „Te midden van dezen nood geeft het Pruissische volk dat door zoo vele gevaren op de proef gesteld is geworden en dat in getrouwheid en volharding door geen ander volk overtroffen wordt, de hoop niet op, dat U. M. in hare wijsheid de eerlijke stem van 'dat volk zal welen te onderscheiden van den raad der zoodanigen die in den strijd der partijen hun in zicli zelf magleloos streven met den hoo- gen naam van U. M. zochten te bedekken en te bevorderen. „Onze betrekking als Vertegenwoordigers des lands legt ons, Sire, de verpligting op om luide to betuigendat vrede binnenslands eu kracht naar buiten alleen weder te bekomen zijnindien er teruggekeerd wordt tot een grondwettigea toestand." Wij hebben gemeend meer uitvoerig dit ont werp-adres te moeten weergeven voor onze Le zers. Nu kunnen zij zei ven ook oordeeleh en wij twijfelen niet, of zij zullen hunneadhacsie schen ken aan de taal der Vertegenwoordigers, Zoodra dit adres zal zijn aangenomen, waaraan bijkans niet te twijfelen yaltkomen wij er nader op terug. Nog alleen moeien wij opmerken dat dc hoer von Bismarck Schönhausen die in de zitting van de Commissie aanwezig was, gemeend heeft de opmerking bereids te moeten maken, dat hij den Koning het adres van antwoordzoo als het nu luidtniet zou kunnen aauradeu aau te nemen. Ilij protesteerde ook legen de afscheiding der Kroon van het Ministerie en kwam op tegen het verwijtdat de Grondwet zou geschonden zijn. Hieruit kan men reeds opmaken hoe hevig de discussion zullen zijn. Als toch de Regering de lijn zóó strak houdt, kan het niet anders of do botsing moet geducht zijn. Veel is er in den laatstcn tijd gesproken over do hervorming van de Bonds-Coustitutie in Duitschlaud. Allerlei pogingen zijn reeds in het werk gesteld. Dc laatste was de instelling van eene vergadering van gedelegeerden. Deze is echter ook mislukt. In de jongste zitting toch van den Bondsdag is oen besluit in dien zin ge nomen. Het van wege Pruissen uitgebragte vo tum strekte om de wrnschelijkhcid le betoogeu van eene direct door het Volk gekozene Verte genwoordiging, als zullende kunnen zijn de ware en regtmalige uitdrukking der nieening van het geheelc Duitsche Volk voor zooverre het alge- meene Duitsche belangen en aangelegenheden betreft. Pruissen verklaarde zich overigens be reid mode te werken tol de instelling van een dergelijk Staatsligchaamwaaraanomdat het door het Volk gel vozen zou zijn, eene uitgebreide wetgevende bevoegdheid zou kunnen verleend worden. Ook Oostenrijk en andere Mogendheden verklaarden hervormingen te wcnschen en dc bcpalingeu van 14 Augustus in dien zin le willen wijzigendat aan dusdanig een ligchaam een meer uitgebreide uihoorende magt werd verleend. Uit een en ander blijkt nu dat voor als uog niets zal gedaan worden. Wij bevinden ons weer op liet gebied der verklaringen. Beslissend zal ineencn wij zijn do houding, die Pruissen's Koning in zijn eigen land zal aannemen. Hij tocheen der voornaamste leden van den Bond kan toch slecht werken aau eene hervorming van den Bond. indien er t'huis zooveel te doen valt. De nationale vergadering van Zwitserland heeft liet traetaat goedgekeurd, ter regeling der grens— schei ding van het Dappendal. Hierdoor is aau deze zaak. welke, een jaar geleden, dreigde aanleiding te geven tot eene botsing met Frank rijk voor goed een einde gemaakt. 'De Landdag van Hessen-Kassei heeft, na uit voerige debatten beslist, dat de meest gewigtigc voorloopige wetten en ordonnantiën sedert 4 Sep tember 1850bij gemis van eene wettige Volks vertegenwoordiging uitgevaardigd ophouden van kracht te zijn. Opmerkelijk rs de wending, welke do Italiaan- sche bcwegings-pariij dezer dagen genomen heeft. Zij heeft voor de tweede maal thans bekend ge maakt dat het in haar programma hoegenaamd niets veranderd heeft en geen ander gezag erkent dan dat van de regering des Kouings. Ieder weet toch zeer goeddat zij vroeger vaak aan een ander gezag gehoorzaamde. Deze wending, waarschijnlijk van Garibaldi uitgaande, getuigt, onzes inziens, van yeel takt. FRANKRIJK. Sedert veertien dagen werd de aandacht der tolbeambten aan eene der barrières van Parijs opgewekt door eene jonge vrouw, die geregeld twee drie maal daags in den daar langs rijden den omnibus zat en ook even geregeld op hetzelfde uur aan haar zuigeling dc borst gaf. Men begon lust te gevoelen om dat lieve schootkindje eens meer van nabij te bekijken en verzocht de dame eens even in het bureau te komen. Zij scheen maar noode aan dat verzoek gevolg te géven en haspelde vooral heel lang toen men haar beleef delijk yroeg „het kindje eens te mogen kijken." Ze had er dan trouwens ook reden voor, want toen de kleine toch ontpakt werd, bespeurde men dat hare lieveling uit 15 flacons brandewijn vervaardigd was. De tolbeambten belastten zich met de verdere opvoeding van de kleine en gaven de bedroefde moeder gratis logement in het hotel van Themis. Er wordt te Parijs weder een karavaan op groote schaal georganiseerd, waartoe ieder die lust ge voelt eene bedevaart naar het Heilige land te doen, wordt uitgenoodigd. De reizigers vertrekken den 9 Maart van Marseille eu hopen den 17den dier maand te JafTe te arrivereü. Men rekent den duur der reis op twee maanden. Veertien dagen zullen de pelgrims te Jeruzalem en in de omstre ken dier stad doorbrengen. Bethlehem, het Griek- sche klooster van Saba, de oevers der Doodc zee en de boorden van de Jordaau zullen worden bezocht. Vervolgens neemt de stoet de reis door Samaria en Galiléaom Nazareth, den berg Tha- bor, de zee van Tiberias en den Karmel te zien. Van daar begeeft men zich naar St. Jean d'Acre, Tyrus en Sidon om te Beijrulh zich weder naar Frankrijk in te schepen. De reiskosten over vier maanden gerekend worden van af Mar seille tot op den terugkeer aldaar, voeding en verblijf in Palestina daaronder begrepen, geschat op 1300 francs voor reizigers eerste klasse en op 1100 francs, voor wie aan boord zich met plaatsen <Lr tweede klasse willen vergenoegen. Volgens officiële tabellen betreflende het lager onderwijs in Frankrijk, zouden 5,380,000 kinderen de scholen behooren te bezoeken. Van deze ont vangen echter 1,940,000 kinderen volstrekt geen schoolonderrigt en de overige 3,440,000 kinderen gaan dooreen genomen slechts vier maanden 'sjaars school. DUITSCHLAND. Te Peslh waren in de laatste maanden honden noch katten meer veilig. Wie zijne huisdieren zonder geleide op straat liet loopen, kon er bijna verzekerd van zijn dat ze niet naar huis zouden terugkeeren. De politie trok zich de zaak aan en vond in een der armste wijken van de stad de overtuigende bewijzen, dat menig gezin sedert maanden zijn honger gestild had met het vleesch der lievelingen van de meer vermogenden die het niet wisten of niet welen konden dat de hit tere armoede die bijna in hunne onmiddellijke nabijheid geleden werd, do oorzaak van hun ver lies was. ENGELAND. Te Charleston in Amerika zijn onlangs 19 ne gers opgehangen, wegens het verbergen van oor logsbehoeften. De wijze waarop zij dit deden was zeker zonderling genoeg. Men had namelijk op gemerkt dal er onder de negerbevolking veel meer begrafenissen plaats hadden dan gewoon lijk. Een der ingezetenenwien dit wat al to vreemd voorkwam, vermomde zich als een neger, sloot zich bij zulk een begrafenisstoet aan en kwam zoo tot de ontdekking, dat de doodkist geen lijk maar sabels, geweren en patronen be vatte die natuurlijk met geen ander doel in den grond werdeu gestoptdan om ter gelegener tijd een ruimen voorraad wapens bij de hand te hebben. BELGIË. BRUSSEL, 23 Januarij. De Koning is thans iets beter en gevoelt minder pijn hij wandelt eu ar beidt veelvoornamelijk houdt hij zich met de Grieksche zaken bezig, waarover hij met lord Pal- merston in drukke briefwisseling staat. Gisteren ontving de Koning in officieel gehoor baron Mn- laret, die hem, behalve zijne geloofsbrieven als Fransch gezant, eenen brief overhandigde, waar in Napoleon 111 onzen Vorst dank betuigt voor diens pogingen, om aan Griekenland een goed be wind te verschaffen en alle aanleiding tot een Europeesch conflict le vermijden. CHARLEROI, 23 Januarij. Een arme blinde, Jan de Cuyper genaamd, bewoonde deze stad sedert verscheidene jaren. Hij bedelde in de naburige gemeenten, geleid door eenen hond, „zijnen eeni- gen vrieud." Gisteren avond bevond hij zich te lloux, op den oever der vaart, en de LÏinde luid

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 2