tiëlc gevolgen der voordragten een tal van technische punten. Waar het op aankomt en waarin het publiek hoofdzakelijk belang stelt is, dat de meeste ledeudie in de sectiën het wets ontwerp ouderzocht hadden, verklaarden van de noodzakelijkheid overtuigd te zijndat ten be hoeve van handel en scheepvaart van Staatswege aanzienlijke offers werden gebragt en dat zij be reid waren daarin te bewilligen. Hoe gewigtig verder ook de bezwaren van technischen aard waren die aangevoerd werden tegen de door graving van Holland op zijn sinalstwilden ech ter de meeste leden iu de verzekeringen berusten door de Regering te dien opzigte hun gegeven. Wij meeuen inet de opgave van deze hoofdpunten te kunnen volstaan en achten het dan ook over bodig om een uittreksel mede te deelen van het antwoord der Regering, dat uit den aard der zaak de gemaakte bedenkingen tracht te weder leggen en te ontkennen op gelijke gronden, als zulks door haar reeds in de Tweede Kamer is gedaan. De Inspecteur van de Geneeskundige Dienst der Landmagt heeft alle belanghebbenden die genegen zijn om eeno plaats van apotheker der 3de klasse bij de arm.eé hier te lande te vervul len opgeroepen om zich bij verzoekschrift, vóór 1 Maart a. s. bij hem aan te melden met over legging van de bewijzen vermeld iu de Staats courant van heden. In het Provinciaal Blad N°. 2 geeft de Com missaris des Konings in deze provincie aan de burgemeesters en wethouders der gemeenteu bij circulaire, kennis, dal over het dienstjaar 1863 op de grondbelasting dezelfde opcenten zullen worden geheven als over het dienstjaar 1862 heeft plaats gehad, met uitzondering echter, dat voor de gemeente Biervliet 10 opcenten op de ge bouwde en ongebouw de eigendommenen in de gemeenteu Oosterland Heiile en Wissekerke 15 opcenten op de gebouwde en 10 op do onge bouwde eigendommen moeten worden geheven. Te Nieuwvliet vond den 19 dezer het treurig ongeval plaats, dat een kind. ongeveer 21/2 jaar oud, van een landman, in genoemde Gemeente woonachtig, in een* nabij de woning gelegen wa terput viel en verdronk. Reeds in den afgeloopeu zomer werd het kind uit denzelfden put bewuste loos opgehaald. Bragt de storm der vorige maand in verschil lende streken van ons land en niet het minst iu deze Provincie schade en ongelukken te weeg, het is te vreezen dat het stormachtige weder der drie laatste dagen niet minder treurige gevolgen zal hebben. Voor alsnog zijn ons daarvan echter weinig bijzonderheden bekend. Alleen vernemen wij dal de Weslkapelsche zee dijk, welke nog niet geheel hersteld was van de jongste schade, thans op nieuw hevig geteisterd werd. De stoomboot van Rotterdam is gisteren mid dag iu plaats van ten twee ure ten half vier ure hier aangekomen. Niettegenstaande hot ruwe weder heeft zij de reis alzoo betrekkelijk zeer voorspoedig volbragt. Onder Tholen werd van de boot een schuitje in den grond zittende ontdekt, waarvan alléén de mast zigtbaar was. Uit Ylissingen meldt men ons dat de storm al daar gelukkig zonder belangrijke schade aan te rigten voorbij is gegaan. De Slijk en Brcewater- straten hebben weder van het water nog al te lijden gehad dat over den Westdijk sloeg men was evenwel behoorlijk gewapend om dien lasti— gen gast het indringen in de lage gedeelten der stad te belotleu. Uitnemende diensten bewijzen tol dat einde de vloeddeuren der sluis in den mond der Koopmanshaven waardoor de geheele Nieuwedijk en Pollek aai beveiligd zijn, zoo dat met meer kracht voor de overige bedreigde pun ten gezorgd kan worden. Zr. Ms. stoomfregal Zeeland had gisteren moe ten verhalen naar de voorhaven, maar zulks kon natuurlijk niet geschieden. Als eene proeve vau de zonderlinge werking en kracht van den golfslag deelt men ons later mede, dat eene dekzerk van blaauwen sleeu, lang 1,50 breed 0,60 en dik 0,20 Ned. elliggende op den bekleedingsmuur bij den gevangentoren al daar, ongeveer ter hoogte van 5 Ned, ellen boven gewoon hoogwater, door hel zeewater losgeslagen het ouderstè boven gekeerd en juist op de zelfde plaats weder is blijven liggen, zoo dat, ware het niet duidelijk zigtbaar aan den sleeu zeiven, men niet zou kunnen gelooven dat daaraan ceuige verplaatsing geschied is. Vier dergelijke dekzerken zijn losgeslagen en naar beneden gerold. Merkwaardig zijn de opmerkingen die in den JS'edcrlandschcn Spectator worden gemaakt over het jaar 1863. De som der twee eerste cijfers (8 7 1 is gelijk aan die der twee laatste (6 f 3). De som der vier cijfers 1787673) is gelijk aan het product der twee laatste (6 maal 3), dat juist het eeuw-cijfer (18) aantoont. Het derde cijfer (6) gedeeld in de twee eerste cijfer (18) geeft tot quo tient het laatste cijfer (3) en dit laatste (3) gedeeld in de twee eerste cijfers (18) geeft tot quotient het derde (61. Eindelijk het woord achttien hon- _dcid drio cu zestig is zameugesteld uit zeven en twintig letters juist gelijk aan 18 7 6 j- 3. Voor eenige dagen heeft zich de persoon van J. E., smid, aan den Noord wal te *s Gravenhage, door middel van een pistoolschot het hoofd ver brijzeld. Huisselijke onaangenaamheden moeten naar tueu verzekert, de oorzaak daarvan zijn. Hij laat eene vrouw en kinderen na. De arrondisseraenls-reglbank te Breda heeft in een wijdloopig* gemotiveerd vonnis uitgemaakt dat. wanneer notarissen verkoopingen van roe rende goederen op crediet houden zij onbevoegd zijn een iu de betaling nalatigen kooper in reg- len te vervolgen maar dat zulks alleea door of iu naam der verkoopers kan geschieden. Vrijdag heeft het provinciaal geregtshof van Gelderland uitspraak gedaan in de zaak van Ger- ril-Bultmanbeschuldigd van den moord op den heer Oswald Tulleken te Heerde te bebben ge pleegd. Het hof heeft als bewezen aaugenomen dat de heer T. op gewelddadige wijze om het leven was gebragt en dat de beschuldigde daar van de dader was, maar het heeft als niet wettig en overtuigend bewezen geoordeeld dat dit feit gepleegd was met voorbedachten rade diensvol- hens de kwalifikatie van moord verworpen en veranderd in moedwillignn doodslag en den be schuldigde deswege veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf, De beschuldigde die zich niet aoders voor oogen gesteld had dan zijn doodvon nis te zullen hooreu uitspreken begon na doze uitspraak zenuwachtig te lagchen en verliet van blijdschap opspringende de gerehtszaal. (Arnh. Ct.J Een jongeling uit de gemeente D. pro vincie Gelderland was iu Amerika zijndevoor boerenzoon als plaalvervanger opgetrokken, waar voor hem door den vader 70 acres land iu eigen dom waren afgestaan; vóór dat bij naar het leger oplrok maakte hij zijn testament en bepaalde bij deze zijnen uitersten wil, dat, indien hij sneuve len mogt of op eenige andere wijze kwam te overlijden, bij zijne moeder te Dals eenige erfgenaam stelde hij sneuvelde later werkelijk bet komt er nu maar op aau hoe de arme moe der in het bezit der ualateusnhap zal geraken. Als een buitengewone zeldzaamheid kan ver meld worden dat in de afgeloopeu week te Dui ven, op eene boerenplaats bij het station gelegen ee-i nestje met zeven eijcren van een winterko ninkje is gevonden. Dezer dagen zagen eenige jongens te Zwolle eene kat op den stadswal looped, met een kaartje aan den hals. waarop geschreven stond: „Neem deze verlaten kat in uw huis zij is goedkoop te onderhouden want zij is het niet rijk gewend. Haar baas heeft zelf niet meer te eten, voor de kat blijft dus uog veel minder over." Als eene natuurkundige merkwaardigheid kan worden medegedeeld dat dezer dagen aan de Friesche kust is aangespoeld een stuk fraaije baru- steen van meer dan een pond zwaarte dat door het Museum voor Natuurlijke Historie te Gronin gen is aangekocht. De Ncdcrlandsche Stoompost bevat het volgende Een blad van New-York berigt, dat aldaar d:t Dunderber" wordt gebouwd van 378 voelen lang- 68 voeten breed en 32 voeten diep met rnachie nes van 6000 paardenkrachten. l)e romp van het schip is gebouwd van tegen elkander geplaats, hout, zoo dat het eene digte massa vormt. He dekde zijden en stevens zijn van solied hout gebouwd en van groole diktedit is zoo zeer het geval, dat, waren er getallen opgegeven, iedereen verwonderd zoude zijn over de massa hout, die gebruikt wordt voor de coustruktie. Deze enorme houten romp is zeer zwaar gepant serd met gerolde ijzeren platen, welke het ge heele bovengedeelte van het schip bedekken en zich tot 6 voelen ouder de waterlijn uitstrekken. Het gewigt van dit verschrikkelijk pantser is niet ver van de 12.001) centenaars (1,200,000 ponden). De boeg van het schip tol 50 voet voorbij den voorstevenis van solied houtzonder eenige ruimte tusschen de zijden van het schipen dit met ijzer bedekt zijndestelt de meest reusach tige ram, tot nog toe bekend, daar, hebbende krachten van tegenstandin alle opziglen onver gelijkelijk. Do zijden van dit schip boven de waterlijn zijn 7 voet dik en van solied hout, en daarenboven het zwaar ijzeren pantser. Dit schip heeft twee roeren, een aan ieder einde van het schip en zoo beveiligd dat ingeval een er van beschadigd mogt worden, het andere ge makkelijk kap worden gebruikt. De stoomwerk tuigen zullen aau dit schip eene groole snelheid gevenen meu onderstelt dat wanneer het tegen een ander schip stoolhet dit met gemak door zoude knappen. Behalve eene kazemat, bevat tende eeue zware batterij kanonnenzullen er twee vau Ericsson's ronddraaijende torens zijn ieder bevattende twee 15 duiras kanonnen, liet verblijf voor dc officieren en manschappen is, zoo wordt gemeldvoortreffelijk grootluchtig en zoo goed iugeri'gt als op de beste passagierbooten, en geeft hun de noodige beveiliging in het ge vecht. In alle opzigten zal dit schip een der wouderen van onzen tijd zijn. Het is meer be paaldelijk voor zeehaven-verdediging bestemd doch kan gemakkelijk naar zee gaan omdat het al de vereischlen daartoe bezit. w Het is bestemd om alles in den vorm van een ijzer pantserschip te braveren* Onder de duizendo voorwerpen dieop de jongs e wereldtentoonstelling te Londen, de aan dacht der bezoekers tot zich trokken, behoorden ook de onovertroffen mikrogralien van Webb met den toestel om ze voort te brengen. Die toestel is eeno soort van hoogst naauwkeurig vervaar digde pantograaf die de karakters of de teeke- uiug waar fangs men de eene stift leidt met de andere door een diamautzeer verkleind in glas graveert. 4137 letters zijn daardoor geschreveu geworden op een vlak van nog geen duizeudste van een vierkanten Eugclschcn duim of omstreeks zestiende deelen van een vierkanten millimeter op pervlakte Thans is het Webb gelukt, om niet slechts op glas maar ook op koperen plaatjes dit schrift voort te brengen en daarvan afdrukken le ma ken. Het vinden van een geschikten drukinkt daartoe was de voornaamste inoeijelijkheid doch ook deze is overwonnen en hij ievert photogra- fische adreskaartjeswaarop met het bloote oog uiets en door eene loupe (vergrootglas) slechts een klein vlekje zigtbaar is. Ouder het mikros- koop bij geringe vergrooting ziju echter naam en woonplaats duidelijk daarop leesbaar. Webb verzekertdat enkele letters daarop niet grooter zijn dan een half milioenstc van een Eugelscheu duim. Voorzeker is deze uitvinding een Engelschman waardig ZUIDZANDE, 21 Januarij. Met genoegen ver nemen wij dat het liefhebberij-tooneelgezelschap „Ons Genoegen,*1 van Schoondijke, het voornemen heeft in het begin van February alhier eene vooi- stelling te geven. Mogten hier de deelneming en opkomst zoo talrijk zijn als dit gezelschap elders heeft ouder- vouden, dan zal onze wensch vervuld zijn. AXEL, 20 Januarij. In 1862 zijn in deze Ge meente geboren 112 kindereu als: 54 mannelijke en 58 vrouwelijke waaronder 4 paar tweelingen, levenloos 4 mannelijke en 8 vrouwelijke. Iu do Gemeente vestigden zich 52 mannelijke en 50 vrouwelijke. Overleden 75 personen als: 22 on gehuwde mannelijke; 22 ongehuwde vrouwelijke; 11 gehuwde mannelijke 12 gehuwde vrouwelijke 5 weduweuaars cn 3 weduwen. Het getal perso nen die de Gemeente verlaten hebben bedraagt 156 als: 88 mannelijke en 70 vrouwelijke. Er werden 19 Huwelijken voltrokken als10 tus schen Jongmans cn Jougedochters; 3 tusschen Jongmans en Weduwen4 tusschen Weduweuaars en Jongdochters en 2 tusschen Weduweuaars en Weduwen. Dc bevolking bestond op 31 December 1862 uit: 739 onseh. mannelijke en 793 ongfeh.Jvrouwelijke; 436 gehuwde id. 438 gehuwde id.' 38 weduweuaars 127 weduwen. 1213 mannelijke cn 1358 vrouwelijke. Daaronder 2141 Ned. Iïcrv.; 2 Fransche of Waalsche; 2 Evangelisch Lutherschen 1 Doops gezinden 151 Chr. Afg. en 274 II. Kalh. zamen 2571 zielen. DORDRECHT, 12 JanuarijMet het schip J. C. Schotel, knpit. de Groot, sedert Zaturdag voor de stad, is gelukkig uit Java overgebragt een zwarte t jger, die om zijue kleur zeldzaam mag genoemd worden en bestemd is voor de Rotlerdamsche Diergaarde. Gisteren is hij derwaarts overgebragt. ENSCHEDÉ 13 Januarij. De nood onzer fa- briek-bevolking stijgt meer en meer, en zeer velea lijden broodgebrek. Velen worden gebe zigd aau het dempou der gracht. Het daggeld daggeld bedroeg eerst 40 c.euts ed is nu op 20 e 30 cents teruggebragt. De sub-commisste neefe zich sedert eenige weken onledig gehouden mtt het verstrekken van kagchelstafels, kasteu enz. aan de door den brand daarvan beroofden. ZEY5T14 Januarij.. De heer D. F. Liefrink was in December 1862 op last van den retger- commissaris belast met de instructie der straf zaken bij de Arrond.-Regtbank le Amersfoort, gedagvaard om zich op Zaturdag 10 Januarij II. in het reglsgebouw aldaar te bevinden, t -n einde inlichtingen te geven omtrent de feiten hem ten laste gelegdalsDat hij onder het bedriege- lijk voorgeven van te zijn directeur eener inter nationale assurantie-maatschappijzich door on derscheidene personen voor zoo ver nu bekend, eene som van 1200 heeft doen ter haud stellen, als storting van een gedeelte der aandeelen in die maatschappijen die geldenalhans gedeel telijk ten eigen bate zoude hebben aangewend dat hij in zijne betrekking van bezoldigd admini strateur bij de algemeene brandverzekering-maat schappij üllrajectum te Zeystiu een kasboek, dier administratie over 1862, door den kassier Gross gehoudenheeft doen plaatsen onder cre dit: voor provisie-rekeningen over gemaakte pre- micnaau de directie in vergoeding van onkos ten competerende, acht diverse posten op vér- schillende datums te zamen uitmakende een bedrag van f70.942.29, en op dato 18—28 Julij een postluidende betaalde traitegetrokken door H. Burghau en Co, te Hamburg f 1800 als ook op 26 Augustus eeu gelijkluidende post, mede ten bedrage van f 18,00 en dat hij onderschei dene wissels, namens de directie der maatschappij Ultrajeclumheeft afgegeven, gelrokken op Richard en Co. lot een bedrag van f 10,000 weiko

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 3