BUITENLAND. BINNENLAND. (want na de verstreken vijf jaren is de te genwoordige Kamer ontbonden) mannen afvaardigen die even als gijliet tegen woordig regeringsstelselzonder nevenbe doeling huldigen," enz., enz. Hier bewierookt de Keizer de Kamer op eene wijzedie duidelijk zijn oogmerk verraadt. Nog nimmer hebben wij den magtigen man zóó zien bedelen om eenige stemmen. Voorzekerzoo de toekomst hem vertrouwen inboezemde, hij zou zulk een weg niet behoeven in te slaan. Goede wijn heeft geen krans noodig. Maar al te waar iswat de Keizer zegt er blijft nog veel te doen overzoowel om tol eene hoogere volmaking van onze Staats-instellingen te geraken, als om goede beginselen veld te doen winnen." Zal Frankrijk er onder Napoleon's be stuur ooit toe komen Wij betwijfelen het. Deze troonrede op nieuw is een getui genis tegen den Keizer. Deze heeft hem en zijn land nogmaals doen wegen maar zij zijn te ligt bevonden. ï'c opening van den Pruissischcn Landdag is het gewigtigst leit, dat in de afgcloopen week. heeft plaats gehad. De door den Minisler-Presi- dent voorgelezen openings-rede gewaagt van een wetsontwerp nopens do inkomsten en uitgaven van het afgoloopcn jaar en een voorstel tot na dere goedkeuring van deze laatste»een her nieuwd voorstel van de Staatsbegrootiug van 1863, echter in een verbeterden vorm en de aanbie ding van de Begrooting voor 1864 wordt ten slotte beloofd. De Regering heeft dus, wat de Begroo- tings-quaestie aangaat, gedaan alles wat zij doen kon: Ook was de verklaring, dat de Regering de leger-organisalie zou volhoudeuvooruit te zien. Desniettemin werd de dringende wensch van den Minister-President, om tol eene hetere verstandhouding te gerakendoor den Voorzitter der Kamer van Afgevaardigden met eene rede begroet die overvloeide van beleedigende uit drukkingen jegens de Regering en welker goed keuring dooi- de Vergadering aantoonde, dat de meerderheid der afgevaardigden niet gezind is om de haar aangeboden hand der verzoening aan to nemen. De Regering zal, te oordcelcn naar ccnc verklaring in de Pruissische Staats-Courant echter bedaard blijven tegenover de drift, die de partijgeest aan de'n dag legt, cn den lande daar door tooncndat het niet aannemen van haar voorstel tot bevrediging niet aan haar, maar aan do oppositie to wijten is. Overigens kan men wat Pruissen's buitenlandsche houding in de po litiek betreft, uiot goed uit die rede opmaken, wat de Regering wil. Het scheen raadzaam op dit punt vooreerst niet te duidelijk te zijn. In Keurhesseu is de Minister van Buitenland sche Zaken de hoer von Dehn-Rotfelserwegens verschil van gevoelen nopens het weder aankuoo- pen van de diplomatieke handen met Pruissen en ook ten gevolge van het Pruissisch-Frausoh han dels-verdrag, uit het Kabinet getreden. In Oostenrijk zijn de Landdagen der Kroonlan den aan deze zijde der Lcilha eu aan dezen kant der Alpen lot eikander toegetreden. De verbete ring van den finanliëlen toestand openbaart zich in eene voortgaande rijzing der Oostenrijksche fondsen. De berigtcn uit Turkije luiden zeer bedenkelijk. De Sultan wil de Staten zijner vasallendie te gen zijn gezag opstaanmores leereu en bereidt zich dus ten strijde toe. Servië eu do Donau- Vorstendommen rusten zich ook toe en het be vestigt zich dat de Turksche troepen zich za- mentrekkeu aan de grenzen van Servië en Mol de-Wallachije. Nadat de hospodar Couza het protest der 'Porto tegen de wapen-verzeudingen naar Servië stilletjes "heeft ter zijde gelegdwil de Turksche Regering naar de Donau-Vorsten dommen een Commissaris zenden ten einde dozc zaak te onderzoeken, cn ingeval Couza zwarighe den roogl maken, maatregelen van geweld legen hem nemen. Zij heeft ookop grond van het protocol van 6 September 1859 de Groote Mo gendheden aangezocht, om met hetzelfde doel gedelegeerden naar Bucharest te zenden. Rus land heeft alleen gewoigerd do Porto hierin ter wille te ziju. Engeland daarentegen moedigt den (irooten lieer aan om te volharden. Fuad-Pacha, do vrieud der Brittenis door sir II. Bulwer be wogen gewordenden voorzitterstoel te aanvaar den in don ministcriolen raad een nieuw bewijs to meer voor de bewering dat de jongste veran dering van ministerie te Konstanlinonel op aan stoken eu in het belang van Engelauci heeft plaats gegrepen. De betrekkingen tusschen Parijs en Turijn zijn, gelijk men begrijpen kan in de tegenwoordige omstandigheden, ccnigcrmate in een gespannen toestand. In een onderhoud, dat onlangs do Frausche gezant aan het Hof van Victor Emma nuel met den Sardinischcn Minister van Buiteu- laudsche Zaken hadvoerde deze genen te ge- moet, dat het Turijnsche Kabinetterwijl het zich aan verdere onderhandelingen ten opzigte der Romeinsche quieslie onttrok, liet non possumus hetwelk ook de Paus voorwendt, lot stelregel had aangenomenen toen de heer Pusolini den Romeinen het regt toekende om vrijelijk een Souverein te kiezen, antwoordde de heer Sarli— ges hem, dat het beginsel, waarop de Minister zich beriepslechts toepasselijk was op ledige, maar niet op wettig bezette troonen. Intusschen nemen de bezwarenwaarmede het Sardinisch Ministerie te kampen heeftmeer toe dan af. De ontworpen leeuiug is tot het jaar 1864 verschoven. De bewegings-parlij is weêr druk werkzaam. De reactie-partij neemt steeds toe Bourbonsche zamenzweriimenschermutselingen met de roovers en- Muratscne intrigues zijn aan de orde van den dag. De Grieksche Koningskroon heeft tot nog toe geen liefhebber gevonden. Niettegenstaande de dringende aanzoeken van Kouing Leopold bij Koning Ferdinand van Portugalheeft deze laat ste tot heden geweigerd over de Grieken te heerschen en ook de regerende Hertog van Sak- seu-Coburg heeft voor de hem aangeboden Kroon bedankt. De algemeene afkeer om den Griek- scheu troon te beklimmen is wel het meest af doend bewijsin welk een iniscrcdiet de Griek sche natie, door hare loszinnige vervallenverkla ring van Kouing Otto van den troonis geraakt. RUSLAND. Te Archangel is aangekomen de kapitein Krii- senstern, die men vermoedde, dat op de expedi tie, ondernomen op de IJszee, ten einde den weg naar den mond der rivier Jeuisseï op te sporen, verongelukt was. Het schip Iermark is te midden van de ijsschotseu achtergebleven. Krüsenstern moest, op eenige mijlen afstand van den mond der Jenisseï, door van de eene ijsschots op de andere te springen en worstelende met de grimmigheid der natuur iu deze gewesten, trachten het vaste land te bereiken. Na onbeschrijfelijke moeite en half dood van uitputting, kwam hij eindelijk met zijne reisgezellen aan den mond van die rivier. Daar ontmoette hij een troep Samojeden, die da delijk, op het zien der vreemdelingen, verschrikt de vlugt namen. Toen zij echter door een tolk bekend waren gemaakt met den deeruiswaardigen toestand dier vreemden, ontvingen zij ze zeer gastvrij en verschaften hun alfe mogelijke midde len om huune reis te vervolgen. Op die wijze, kwamen zij, deels te voet, deels op sleden, getrok ken door houden, rendieren eu paarden, gezond en behouden te Archangel aan. FRANKRIJK. Dezer dagen overleed te Parijs in een der ge stichten van liefdadigheid Elise Fleury iu den ouderdom van 71 jaren. Zij is de Lisette iu de liederen van Beranger. Tot op hare laatste ziekte verdiende deze veeljarige vrieudiu van wijlen den genoemden dichter met eigen handen een karig loon van 10 sous ongeveer eu ontving van nie mand eenigen onderstand. Men leest in den M >niteurDe eene uitvin ding brengt do andere voort. De photografie uit do scheikunde geborendie de werking van het licht oj) de zilverzouten deed kenueu en de physische ontdekking der optische eigenschappen van de chambre obscurezijn thans de voor naamste elementen geworden eener nieuwere uit vinding niet minder merkwaardig dan die van Daguerre namelijkde photosculpture door den heer Willcme. Door het gecombineerd gebruik van een aantal photografische proeven op hetzelfde oogenblik gemaakten van den pantograaf (den teekenaars"een welbekend instrument, dat vol maakt getrouw het zij grooter of kleiner naar verkiezing, de lijnen overbrengt die men het werktuig laat volgen) is de heer Willèrae er iu geslaagd, op zuiver mechanische wijze en iu kor ten tijd beeldhouwwerken voort te brengen. Men poseert slechts weinige oogenblikken als voor eene gewone photografie en in plaats van een afbeeldsel op glas of papier, verkrijgt men zijne buste of statuette volmaakt gelijkend en naar verkiezing van grootte. Verleden jaar heeft de uitvinder zijne theorie met groote duidelijkheid ontwikkeld weinige personen sloegen er geloof aan nu is zij een feit. De praktijk bewijst thans dat zijne denkbeelden juist zijn. Ilij heeft thans op den Boulevard de Fétoile een atelier geopend, eeuc groote beglaasde rotonde, in het midden waarvan men zich sléchts enkele oogen blikken heeft te plaatsen, om in de begeerde houding het zij zelf gekozen hel zij zoo als de bekwame kunstenaar die regelt, te worden afge beeld, derwijze, dat men binnen drie dagen zijne beeldtenis in relief kan bekomen bewerkt als of zij door de handen van een bekwaam beeld houwer vervaardigd was," DUITSCHLAND. Een varkensdrijver uit de omstreken van Wie- zelburg kwam met eene welgevulde beurs bij avond door een hosch. Naauwclijks een half uur ver, werd hij door een kogel gelrolïei eu viel zielloos neder. De moordenaar kwam onmiddelijk te voorschijn om liet lijk tc berooven, maar had niet gerekend op den trouwen hond des versla genen. Het dier wierp zich op den roover greep hem in de borst en hield hem des mor gens toen de houthakkers kwamen nog stevig vast. Men moest het beest doodschieten om hem van zijne prooi te verwijderen. De misdadiger, eindelijk bevrijd had, nog even den tijd om zijne misdaad te bekennen en stierf aan 'de wonden door den hond hem toegebragt. ENGELAND. LONDEN13 Januarij. De halsbrekende kun sten die voor het eerst door Blondin hier zijn vertoondlokten nog altijd waaghalzen uit om 'ze na te volgenzelfs niettegenstaande de zooge naamde vrouwelijke Blondin haar waagstuk bijna met haar leven boette. Het volgende vreeselijke ongeluk zalnaar wij vleijen evenwel afschrik inboezemen. Jl. Donderdag gaf een zekere Ab- bolh eene voorstelling met zijne dochter in do open lucht. Een koord werd over Northfleets- park gespannen waarover de dochter de eerste maal zeer vlug heen liep. Dit moedigde haar aan en zij ondernam den terugtogt geblinddoekt en met een zak over het hoofd. Toen zij onge veer het middeu van het koord had bereikt, hield zij stil en wachtte haar vader af. Deze kwam van de andere zijde aangeloopen en naauwelijks stond hij bij haar stilof eensklaps zag men ze beideu wankelen en daarna vallen met het nood lottig gevolg dat de vader op de plaats dood bleef en de dochter zware kneuzingen bekwam. The Edinburgh Journal meldt, dat eene leeu win behoorende aan de menagerie vau ze keren Mauders, vier welpen heeft geworpen. BELGIË. BRUGGE, 17 JanuarijMaandag avond was zekere Angela Seys, onderhevig aan de vallende ziekte, alleen in haar huis te Couckelaere gelaten. Rond 6 ure, vond haar broeder het lijk van zijne zuster gansch verkoold. Men denkt dat gedurende eenen aanval der pijnlijke ziekte, die ongelukkige in het vuur zal gevallen ziju. Zij was 56jaren oud. EECLOO, 17 Januarij. Onrustbarende geruch ten over de gezondheid van den Koning zijn we derom iu omloop. „Z. M. is van doktor veranderd" aldus lezen wij in eene Brusselsche corresponden tie. Het is niet meer doktor Civiale, van Parijs maar doktor Langbeck, van Berlijn, die geroepen is om den Koning te behandelen. Daaruit wordt algeleid, dat Z. M. door eene andere ziekte dau deu steen is aangedaan. LEUZE, 14 Januarij. Gister stapten twee vrou wen van den trein uit Bergen aan de Zuidersta tie af. Eene van haar droeg een kind van 7 maan den en verzocht eenen vïgilant-koeLsier hetzelve naar een huis in de Leopolds wijk te brengen. De koetsier reed naar het opgegeven adres eu kwam niet te regt. Hij voerde het kind naar het politiebureau, waar hij het signalement van de twee vrouwen opgaf, die deze list in T werk had den gesteld om zich van dit kind te ontdoen. Terstond ging de politie op zoek en hield de twee vrouwen aan, op het oogenblik dal zij gereed wa ren op deu Noorderspoorweg te stappen. Die twee vrouwen bewonen Leuze, de eene is dienst meid eu de andere kleermaakster. ZWITSERLAND. De nieuwe Mont-Blanc-brug te Genève werd op den 29 December jl. voor de dienst geopend. Zij heeft eene lengte van 1200 en eene breedte van 30 h 40 voetrust op 12 fraaije bogen en verbindt het nieuwe kwartierwaarin zich de Baanhof bevindtmet de landingsplaats der stoom- boolen en het ceutrum der stad. Het plan was uitgegaan van de ingenieurs Blödwitzky en Cau- tre. Het werk werd iu 300 dagen voltooid. In den nacht van 7 op 8 Januarij heeft in het Noorden van Zwitserland een hevige sneeuwstorm gewoed. Sedert 1821 had niemand zulk een ont zettend natuurverschijnsel beleefd. Vooral het kanton St. Gallen is deerlijk geteisterd. Geen huis, waarop een dak overbleef. Alleen in het dorp Tëufeu werden 100 gebouwen door den or kaan verwoest. De zwaarste hoornen werden door den storm als afgezaagd. SLUIS, 22 Januarij. Bij Koninklijk besluit van 10 Januarij is aan E. F. Noelop zijn verzoek een eervol ontslag verleend uit zijne jbetrekkiug van notaris le Hontenisse. Tot kantonregter te Axel is op nieuw benoemd de heer rar. R. H. J. Schmalhausen. Aan het N. Dagbl. v. s Grav. ontleenen wij het volgende, cl. d. 20 Januarij: Wij ontvangen he den namiddag het verslag der Eerste Kamer over het Wetsontwerp op de Waterwegen. Het is kort en bevat over het algemeen gelijksoortige opmerkiugen en bedenkingen als door de Tweede Kamer zijn gemaakt. Vooral betreffen ze de ver- eeniging van twee zoo belangrijke werken in een eu hetzelfde wetsontwerpde vraag of werken van dien aard beter door den Staat dan door par ticulieren konden worden daargesteld de linau-

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 2