DE TROONREDE M KEIZER NAPOLEON. I NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIGE 4'DISTRICT VAN ZEELAND. HULPONDERWIJZER Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie Prijs der Advertentiën, van i-5 regels 0,75; elke regel maanden voor de gemeenten in het voormalige vierde district Vriirlafv Tonnow! daarboven f 0-1214, behalve het zegel. Groote letters naar van Zeeland, f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks I i") tl clllllcil l|« mate van de ruimte welke zij beslaan.Brieven, Stukken en franco per post f 1,30. Afzonderlijke Nummers f 0.10. Advertentiën franco bij den Uitgever J. Sciiansman te Sluis. I)ie genegen zijn te staan naar de. betrekking van tweeden bij de Openbare Lagere School le SLUIS onder den Hoofdonderwijzer J. H. VAN DALE, waaraan is verbonden cene Jaarwedde van f 250-,,gelieven hunne Stukken franco in te zenden aan den lieer Burgemeester van SLUISvóór den 10 Maart 1863. Nog immer is de taalwelke Keizer Napoleon voert, belangrijk, al laat ze ons onbevredigd en onthult ze ons den steeds afnemenden invloed van zijne persoonlijk heid. «- V De Europesche dagbladpers heeft over de jongste rede van den Keizer een afkeu rend oordeel uitgesprokenen wel op ver schillende maar toch degelijke gronden. Er ware een geheel boekdeel te schrij ven over die speech. Wij vergenoegen ons slechts met eenige verwijzingen. De Keizer zegt o. a. dat zijne staat kunde zeer eenvoudig is geweest" en wél in betrekking tot liet Binnenland. Die staatkunde streefde tot vermeerdering van den voorspoed van Frankrijk en deszclfs zedelijk overwigtzonder misbruikmaar ook zonder verzwakking van het gezag dat aan zijne handen is toevertrouwd." De Keizer is tot dien brallenden lof op eigen bestuur gekomennadat hem zoo dikwerf de opmerking onder de oogen was gekomendat men in zijne daden ver borgen drijfvecren en geheimzinnige com binatiën gezocht heeft." Qui s'excitse s'accuse is een waar spreek woord vooral hier toepasselijk. Is er een Monarch in Europaaan wien meer verborgen drijfveeren en geheimzin nige combinatiën worden toegeschreven Slechts één voorbeelddat genoemd vermoeden bevestigt. Bleek het geen ver borgen drijfveer geweest te zijndie den Keizer aanspoordeom Italics onafhanke lijkheid te helpen bevechtentoen later de afttand van Savoye en Nizza bekend werd? Wie had immers kunaen denken dat zulk ecne vergoeding door hem beoogd werd En wat anders dan geheimzinnige com binatiën" doen thans zijne troepen in Mexico toeven Frankrijk was met Engeland en Spanje gezamenlijk derwaarts opgetrokken om de geldelijke zaken te regelen en wat schijnt nu zijn doel te zijn Om in Mexico óf bestendigen invloed te erlangentegen het regt van non-interventie in, óf, bij het uitzigt der proclamering van verschil lende Gemcenebesten in Amerikavasten voet in dat land te bekomen Voorwaar zoo hier geene geheimzinnigheid schuilt in 's Keizers daden dan weten wij niet meer wat opregthcid is. Wél zegt de Keizer, „dat Frankrijk's eer in Mexico aangerand was en dat die niet ongestraft kon blijven." Maar wij vra gen was dan Engcland's en Spanjc's eer ook niet aangetast en waarom hebben die Mogendheden dan zoo vroeg hare leger scharen naar huis doen wederkeeron Het is een groot woord die eer van Frankrijk. Dal woord wordt echter eene blasphcinieals men er zucht naar verove ring en ongepaste inmenging in eens an ders huishouden onder verbergt. Nog een ander voorwendsel heeft de Keizer. Namelijkdat het zijn streven was omvoor zooveel met het regt en de traktaten vereenigbaar wasde wettige wenschen der volken tot het verkrijgen van eene betere toekomst te begunstigen." Hoe menschlievend doet de Keizer zich hier voor Hoe zachtkens fluit hier de vogelaar Één voorbeeld volsta weêr. Heeft de Keizer een volk geholpen dan is het zeker de Italianen geweest, om hunne wettige wenschen te doen bereiken. Maar wij vragenwaarop is die hulpe thans neergekomen Op onderdrukking van den opgewekten volkswensch. Wij behoeven hier niet als verzachtende omstandigheid aan te nemendat de Keizer voor de ge volgen van zijne inmenging in Italië's lot is teruggedeinsd. Hijdie belangeloos en uit een zuiver beginsel iemand hulp verleentbekommert zich niet om de gevolgen. De adel van een beginsel kan niet worden besmet door de overdreven toepassing van dat beginsel door derden. Neen én in Italiëén in Mexicoén in de Vorstendommen, én in de Krim overalwaar de Keizer de hand in gehad heeftwas zijn eigenbelang op den voor grond geplaatst. Dit is uit de feiten en uit de uitkomst gebleken. Gewiswaar zulke bewijzen aanwezig zijn hebben wij geene woorden meer noodig. Maar, al nemen wij voor een oogenblik eens aandat de Keizer volkomen gelijk en wij en zoo vele anderen met ons on gelijk hebbenwat is er van Frankrijk onder zijn bestuur geworden Op zedelijk gebied Is er een volk dat op lager trap staat, in verhouding na melijk van zijne hulpmiddelen Op staatkundig gebied Wie van de natiën van Europa zou met Frankrijk wil len ruilen Niemand gelooven wij want te zuchten onder een ijzeren schepter en dan nog te booten spreken van de waar borgen van het constitutionalisme. Wie zou dat lot benijden Op finanliëel gebied Zijn ergensin korte jaren de schulden zóó geklommen Al spreekt de Keizer in zijne troonrede van het regtdat de Vertegenwoordiging heeft om controle op 's lands uitgaven op meer absolute wijze te mogen uitoefenen de Cnantie-mannen weten het, hoe Avrak de pecuniële toestand van Frankrijk is En kan het wel anders daarwaar óén man jaren lang vrije beschikking heeft over 's lands gelden En wel een man die zoo vele behoeften heeft en van zoo vele plannen zwanger gaat lin dan de verkwisting allerwegeom door gulden ke tenen de lieden te verbinden aan een be wind dat op zelfzucht is gebouwd Deze kortemaar getrouwe schets ver oordeelt den autocraatdie het bestuur in handen heeft, meer dan duizend speeches. op hoogon toon uitgesprokenkunnen goed maken. En hoe zwak of valsch 's Keizers prestige isis gebleken in den uitslag zijner pogin gen om in Amerika den burgeroorlog te doen bedaren. Zijne raadgevingen", zegt de Keizer zelf, „waren door eene opregte sympathie ingegevenmaar toen de groote Zeemo gendheden gemeend hebbendat zij zich te dien aanzien niet aan zijne zijde konden scharenheeft hij tot een meer gunstig tijdstip het aanbod moeten uitstellen van eene bemiddelingdie ten doel had om verder bloedvergieten tegen te gaan en de uitputting van een land te voorkomen welks toekomst hem en zijn volk niet on verschillig kan zijn." Magomdat anderen niet willen of niet kunnende sympathie verilaauwen of le loor gaan en wel van een mandie pre tendeert een zoo hoog standpunt te be- klccden Hier blijktóf dat de Keizer geene sym pathie meer vindt hij de Mogendheden, óf, daar hij spoedig die sympathie voor Ame rika heeft laten varen dat de ophef, dien hij nu maakt van die sympathievalsch is. Daden spreken meer dan woorden. Zoo er een lauwer te verdienen washet was zeker diewelke geplukt kon worden van den vreJeboomdoor de Keizerlijke hand te planten op den veel bewogen Ameri- kaanschen bodem Maar de Keizer, gevoelt zelf, dat de grond onder zijne voeten wegzinkt. Van waar anders dat beroep op de kiezers aan het slot zijner rede Zegtdat zij naar de nieuwe Kamcj

Sluisch Weekblad | 1863 | | pagina 1